AIIRSFOOITSCHE COURANT, vnii DIKGSDAG, 26 Mei J857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 ii Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10Brieven franco te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het llijk. de 3 maanden. Van Advertenticnvan 1 tot 6 regels 60 Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CUeff, BINNENLAND, AMERSFOORT, 25 Jlci. Z. M. heeft benoemd: tot hoogheemraad van den Lekdijk Bovendams den lieer J. A. van Westrenen an Driebergen. De tijdwaarop ook de noordelijke provinciën van Nederland in het bezit van spoorwegcommu- nicatiëu zullen zijn, zal weldra althans eene schrede uader komenwanneer de Staten-Generaal zich vereenigen met een wetsontwerp, dat strekt, om eene vrij belangrijke som gelds voor het Gouver nement beschikbaar te stellen ter bekostiging van opnemingen en andere werkzaamheden, welke ver- eischt worden tot het ontwerpen van een uitgewerkt plan van een Ncderlandsch spoorwegnet. De aan neming van deze voordragt des Gouvernements zou de Slalcn-Generaal vrij laten in hun oordeel over de vraag, of en hoe dat plan uit te voeren. De Hemelvaartsdag was voor A. Klerk te Lekkerkerk een droevigen dag. Zijn ruim tweejarig dochtertje had zich ongemerkt van de huisdeur verwijderd, en na langen tijd vergeefs gezocht te hebben, vond de bedroefde moeder haar kind in eene sloot verdronken. Onmiddellijk werd de Chirur gijn A. Zijp geroepen, doch alle pogingen, om het leven op te wekken, waren vruchteloos. Te Nieuw-Lekkerland had op den 21 Mei een concert plaatsdoor de aldaar gevestigde zang- verceniging, onder directie van den verdienstelijken onderwijzer 11. C. Helleman. De uitvoering was zeer goed en een talrijk publiek beloonde de zan gers dan ook voor hunne vaak moeijclijke oefenin- gen. Te Sneek werd wederom, op dezelfde wijze als vooi weinige dagen insgelijks geschiede, een lid van de vcreeniging het Metalen Kruis door zijne kameraden ter aarde besteld, staande de afdeeling thans echter aan het kerkhof, daar het lijk om bijzondere redenen reeds te voren derwaarts was gèhragt. Hij deze gelegenheid werden door den thesau rier der afdeeling, bij ontstentenis van deu presi dent. de volgende woorden tot de leden gerigt: Kameraden! Vijftien dagen zijn er slechts voor bijgegaan, en wij staan weder op dezen dooden- akkcrom even als het vorige lid onzer vereeniging hem, wiens lijk daar nedcrügt, de laatste cere te bewijzen. Ofschoon zijne gezondheid toen reeds was geknakt, was ook hij nogtansdaarbij tegenwoordig. Als jongeling van 17 jaren streed hij als vrijwilliger in 1831 voor de onafhankelijkheid van Nederland. Als man en vader, was hij steeds ijverig werkzaam voor zijn huisgezin. Wij zien in hem, dat ook de sterkste slechts niets is, en het zeker is, dat wij allen dezen weg zullen gaan, en dat na weinig jaren het Metalen Kruis niet meer zal worden gedragen. Dat hij ruste van zijnen arbeid, om eene betere eeuwige ruste in te gaan. Als een staaltje van vroegtijdigen groei ver dient vermelding, dat op het land van den Heer Mr. J. I'. Amersfoort, te Haarlemmermeer, het hooi op den 19 dezer bereids op rookeu stond. De snede valt zeer ruim en inalsch uit. Dat blokzijl bijna van den handel moet bestaan blijkt uit de menigte patentbladen, die nu reeds sedert 1 Mei jl. zijn uitgegeven aan kramers, schip pers en koophedenwelker aantal bijna 300 bedraagt, en dat op eene bevolking van ruim 1800 zielen. Ook zijn daar, behalve de beurtschepen, 92 zoo •note als kleine vaartuigen, die gezamenlijk 2100 en inhouds rekenen. Den 21 Mei had te Den Ham een allerake- ligst tooneel plaats. Een braaf huisvader namelijk komt in zijne woning, zet zich neder en pas ge zeten, treft hem en zijn zoontje, dat hij op den schoot had genomen, de bliksem. Beiden waren oogcnbhkkclijk dood. Uil Arnhem wordt berigt dat Vrijdag II. uit de gracht by de Velper barrière opgehaald is het lijk van een 17jarig jongeling, die sedert Donder dag morgen vermist was. Men vermoedt dat hij ten gevolge van dronkenschap in het water is gevallen. Een boer nabij Cocvorden, wiens nog jonge vrouw op het uiterste lag, was in zyn paardenstal bij het werpen van een veulen; wat daartoe aan leiding gaf, weet men niet, maar hij ontving een slag van het mcrricpuard tegen den onderbuik, aan de gevolgen waarvan hij den volgenden inor- 'gen is overleden; de schrik bespoedigde het einde der vrouw, zoodat de kinderen drie in getal, hunne beide ouders op een dag hebben verloren. De betrekking van hoold-redactcur van het Handelsbladopengevallen door het overlijden van den Heer Mr. L. Keijzer, is eindelijk vervuld. De onderhandelingen, met den Heer d'Engolbronner gevoerdzijn afgesprongen en is thans met hoofdleiding belast Mr. W. F. Olten, advocaa1 Amsterdam. Het getal brandbriefschrijvers aan de bede laarskolonie de Ommerschans in Overijssel, schijnt hand over hand toe te nemen. Reeds zijn een aantal personen (waaronder zelfs vrouwen, wier brieven vooral het kenmerk van verregaande ruwheid dra gen zijnde hunne bedreigingen meestal met vloe ken en verwenschingen doorweven)door het pro vinciaal geregtshof tot vijf en zes jaren tuchthuisstraf verwezendoch ook deze bestralbug schijnt weinig invloed uit te oefenen op de bedelaarskolo- uisten, welke met de zucht tot het schrijven van brandbrieven behebt zijn. Wenschelijk ware het welligt, dat van wege de llooge Regering eene voorafgaande visering door den directeur of adjunct-directeur over zoodanige gestichten gelast werd van de brieven, die uit de koloniën verzonden worden, even als tot nu toe met goed succes plaats vindt door de commission van administratie over de bestaande gevangenissen in dit Rijk, ten opzigte van brieven door gevan genen verzonden wordende. Hierdoor toch zoude een aantal kosten voor het Rijk bespaard, en onderscheidene regterlijke amb tenaren en collegien in hunne veelvuldige bezigheden niet meer bemocijelijkt worden. In de nabijheid van Brussel heeft een treurig voorval plaats gehad. Een aantal werklieden waren bezig een riool te herstellen, ter diepte van 7 a 8 ellen onder den grond gelegen. Hoewel men de wanden van het uitgegraven gedeelte met planken had ondersteund, is echter het bovenste gedeelte ingestort, door de dreuning van drie zwaar beladen wagens, die over den weg reden. Zeven werklieden werden onder het zand bedolven. Door spoedig aangewende pogingen mogt het gelukken, drie hunner te redden, waarvan een gekwetst was. De overigen zijn eerst na twee uren arbeid van twaalf gravers, dood uit den kuil gehaald. GEJIE1\GI)E BEKIGTEPi. Te Parijs is eene tentoonstelling van landbouw geopend. De Bengaalsche koningstijger van Nalura Artis Magistra te Amsterdam, is overleden. In het Engelsche parlement is een wetsontwerp op de echtscheidingen en huwelijks-aangelegenheden ingediend. Er is sprake van een congres van souvercincn in den loop van den zomer in Duitschlaud te houden. Op de kusten van het Groothertogdom Toskane zyn kisten met geweren in beslag genomen en verschillende personen in verzekerde bewaring ge- bragt. Men zegt, dat de sultan zich iederen dag een hoofdstuk uit den Bijbel laat voorlezen, uit een exemplaar, hem door Lord Stratford de Redclitlë, Engelsch gezant, ter hand gesteld. Te Turijn zal een telegrafisch congres bijeen komen. De Oostenrijksche crcdict-inrigling heeft drie prijzen, tot een bedrag van 700U fl., uitgeloofd, voor de drie beste plannen voor hel nieuwe ge bouw dier inrigting. Eene menigte Fransche en Belgische ingenieurs zijn op weg naar Rusland, om bij de spoorweg en andere groole bouwondernemingen werkzaam te zijn. De Fransche wijnbergen en graanvelden beloven eeuen uitmuntenden oogst. De Engelsche Prinses die met den Pruisischcn Prins in het huwelijk treedt ontvangt tot huwelijks gift ƒ48UU00cn een jaarlijksehe lente van 9GOUD. De Heer Henrij Salmon, agent der handelsbank van Schotlandte Falkickreeds 40 jaren daarbij werkzaamis verdwenenna zich reeds sedert laugen tijd van belangrijke sommen meester ge maakt te hebben. De directie der school van kantwerksters te Lie- dekerke (België) heeft aan onderscheidene meisjes bij wijze van slraf, de haren doen afsnijdenomdat zij, eene kennis bijwonende, aan de volksdansen deelnamen. Wij achten het niet onbelangrijk, het volgende stukover de Geldleening van de Synode der lier- vormde Kerk, uit de Grow. Cour. over te nemen: Er is by mij aan huis eene som van ƒ2.30 bezorgd, met het volgende bijschrift: Voor de Synodale Geldleening, van iemand, wien de bloei der gemeente zeer ter harte gaat, en die, hoewel zelf niet veel vermogende, vurig wensebt, dat ook hier vele kleintjes een groot geheel mogen tot stand brengen. Ik weet de ontvangst van dit geld, 't welk ik ter plaatse, waar het behoort, zal bezorgen, niet anders dan met hartelijke dankzegging te berigten en tevens het doel des inzenders niet beter te bevor deren dan door voor dit berigt een plaatsje in de Courant te verzoeken. Doch dit doende, zij het mij vergunder nog eenige woorden by te voegen. Met den gever wensch ik vurig, dat vele klein tjes een groot geheel zullen tot stand brengeu. Ik vertrouw er volkomen op, dat dit zal gebeuren. Doch daartoe is vooreerst noodig, dat de leden der Hervormde Kerk zich die geldleening naar waarheid voorstellen. In een artikel, voor eenigen tijd in de Prov.Ct over deze zaak geplaatst, was het eene en andere, dat op een dwaalspoor kan leiden. Daarin wordt verondersteld, dat die geldleening alleen of mede zal dienen ter vt ''ooging van predikants-lractemen- ten. Dit is verkei.. zij zal alleen dienen ter ver meerdering van het aantal predikanten, hulppredi kers en catechiseermeesters, en ter verbetering van de opleiding dezer laatsten. Weet voorts de Steller van dat artikel niet, of er in deze stad buitengewone pogingen worden aangewendom de deelneming in deze leening te bevorderen; als lid der commissie van den kerke- raad over deze zaak kan ik hem verzekeren, dat ze geschieden; dat er behalve opwekking van den predikstoel en rondzending van een brief dier commissie, menig gesprek in grooteren en kleine ren kring door leden dier commissie en anderen opzettelijk wordt gehoudenen zij uog niet aan het einde is, van hetgeen zij besloten heeft te doen. Verwondert het hem, dat er juist in dezen tijd ook eene circulaire van den kerkeraad der Her vormde gemeente te Groningen uitgaat, om gelden te verzamelen, tot het aanstellen van een of meer catechiseermeesters, aan wie bij hun onderwijs het gedurig bezoeken der talrijke minvermogende volks klasse zal worden opgedragen, en vraagt hij, hoe deze zaak naast die der Synode staat: de ophel dering is gemakkelijk te geven. Daar er eene toe nemende belangstelling iu het eeuwig lot van alle menschen is, een gelukkig teeken van den geest des tijds, heeft de Christelijke liefde in de Synode in Julij 1836 besloten, door vermeerdering van het aantal van evangeliepredikers te voorzien in de behoeften van vele talrijke gemeenten aan meer arbeiders in het rijk der waarheid. Op den duur zullen wij daaruit te Groningen ook wel dezulken bekomeu; want dat negen predikanten voor eene gemeente van 23000 zielen veel te weini" is springt in het oog. Maar te gelijker tyd heeft men iu den kerkeraad te Groningen, in den voorzomer van 1836, zonder te weten, wat in Julij daaraan volgende te 's Hage zou voorvallen, uit denzellden aandrang der liefde besloten, het huisbezoek door een of meer catechiseermeesters in te voeren de- wjjl er wel vele godsdienstoefeningencatechisaties, zondagsscholen, enz. in onze stad zijn, maar vele minvermogenden, die daar behoorden te komen, ze niet bezoeken. Zal eene gedurig, b. v. maande lijks, herhaalde aansporing daartoe geschieden, gelijk bij velen blijkt noodig te zijn, dan moeten daar eeuige menschen voor aangesteld worden. Want zullen de predikanten dit alleen verritten, gelijk sommigen zeggen, dan moet men beginnen met hun getal te verdriedubbelen. Zoo wij eerst 27 predikanten iu onze geineeute hebbenin plaats van 9. zullen zij aan huisbezoek, catechisatie en prediking zoo veel kunnen doen, als voor 't heil der gemeente noodig is. Zoo lang hun getal zoo uiterst klein blijft, als tot nog toe, is er bij hun werk velerlei hulp van elders noodig. Vroeger was er ook wel behoefte aan die hulp, maar tendeele besefte men dit minder, ten deele was zij inder daad ook, miuder noodig dan nu, dewijl de be volking geringer was. Dit tot inlichting van den Steller. Er worden meer bezwaren gehoord. Eenigen begrypen, dat de wijze, waarop de geldleening is ingerigt, an ders liad belmoren te zijn. Er zijn. die huar voor de kerker zijn ookdie haar voor de geldschie ters veel voordeeliger wilden hebben. Aan de eersten behoef ik wel niet te verzekeren, dat zoo renteloozu voorschotten of vrije giften willen schen ken, deze niet minder aangenaam zullen zijn. dan hetgeen nu gevraagd wordt. Aan de ianisten zij herinnerd, dut het hier niet te doen is om eene geldbeleggingmaar om eene geldleening, die zoo min bezwarend mogelijk voo de gemeenteleden is gemaakt. Uit beide tegenstrijdige meeningen klykt echter reeds, dat er gceue wijze vangcldvcrscbaf-

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1