*MERSFOORTSCHE COURANT, van DINGSDAG, JG 23 Junij dS57. Dit Blad vcrscliij.it tweemaal in de weck des Lingsdngt en Vrijdags. De l'rijs van liet Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 (ients, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directenren in het llijk. BINNENLAND, AMERSFOORT, 22 Junü- Zaturdag middag 1 ure kwam de luitenant- kolonel Engclbregt le Groningen met het gedeco reerde vaandel van het 7de regemcut terug. Eerie compagnie van dat regeinent, met de muziek aan hel hoold had zich naar den straatweg huiten der Apoort begeven out het vaandel op tc wachten. Nadat het aan deze was voorgesteld en de inuzijk zieti had doen hooien, werd het onder een daverend gejuich van de toegevloeide menigte en de militairen begroet. Daarop trok men met het vaandel naar de Groute Marktwaar al de hier aanwezige troepen waren vereenigdalsmede de heeren olliciercn der schutterijde verecniging van de Afdecliug Gronin gen van het Metalen Kruis, en directeuren van de ufdccliug voormalige vrijwillige iluukcur-compagnie Franckcr studenten. Nadat de troepen in een carré geformeerd waren, werd het vaandel door den heer kolonel aan den generaal met eenigc woorden voor gesteld, waarna de generaal het vaandel onder eene gepaste toespraakaan het regement op nieuw toe- jddeTwelk met de overige bezetting door een nerhaald hoezee zijne ingenomenheid te kennen gaf met de onderscheiding aan het vaandel gescbouken. De president van de verecniging hel Metalen Kruis, de beer J. W. G. baron van luersum, beantwoordde hierop nog in hartelijke woorden den hovengenoem- den koinmandant van het 7de rogeinent. Deze plegligheid werd door ccnc aanzienlijke me nigte bijgewoond. Uit vele partikulicre woningen zag men dien dag wederom de vlaggen wapperen. Te Hoogcvecn had een treurig voorval plaats het kindje van zekeren II. R. t. S. speelde met I andere kleinen, in de nabijheid der ouderlijke wo- if ningop de zoogenaamde luijc wijke in het Hol- i landschcvelden geraakte door een onbekend toeval s "p het lioold in het waterde speelgenootjes liepen iom hulp te halen; dezelve kwam echter te laat, men haalde een lijkje uit het water, daar het kindje reeds in den modder was gestikt. m Een der veerknechts van Gorinchcm naar ■I Slecuwijk met eene roeiboot overvarende, teneinde van daar personen over tc brengen, had liet zcld- J zarne gelukdat onder zijne vaart een steur van jR p. m. 130 pond in zijne roeiboot sprong, waarvan de schipper zich terstond met blijdschap meester 9 maakte. I Aangaande het vinden van het kinder-lijkje I tc Oerlicum, verneemt men nader de volgende 1g bijzonderheden: de sloot, waarin het meisje lag, ja was bijna ouziglbaar, door het daarbij groeijend T hout; de snoodaard schijnt eerst het wicht gewurgd te hebbendaarna is de huik opengesneden van het halsje lot onder toe, zoomede de rug, en de j boenen waren onkenbaar door verminking. Alleen het hoofdje heelt men ongeschonden gelatenwelk w. een tegenoverstelling het aanvallige gezigtje, cn de nog blozende kleur op de wangen, metdeove- rige deelen des ligohaams maakte, laat zich niet beschrijven. De misdadiger schijnt het doel gehad ij te hebben, liet kind in stukken le snijden, die te verspreiden en op verschillende plaatsen te begra- ven, om zoo doende zijne euveldaad minder te doen uitkomen. Te Baardwijk (N.-Braband) werd onlangs een bouwvallig huis afgebroken, lietrijne puin en molm, daarvan afkomstigwerd op een stuk land geve- 5 den, otn tot bemesting te dienen. Een jongen, in h de weide loopendc, vond een stuk geld, waarmede hij naar huis liep; verder zoekende, vond hij nog I ccnigc stukken, hetgeen natuurlijk den naijver zij ner makkers opwekte. Den volgenden dag waren er honderde zoekers, zoowel oude als jolige, op het land en menige geldstukkeu werden gevonden. De hoeveelheid zal mocijclijk tc bepalen zijn. doch 1 «lit is zeker, dal de schat nog al aanzienlijk is te noemen. De zilverstukken gelijken, veel naar een Rollandschcn rijksdaalder, de goudstukken naar een hal ven gulden, met het jaartal 4012. Men is nog altijd met zoeken bezig, en de eigenaar van S het landeen welgestelde boeris toegevend ge noeg, om zulks toe te luien. I Op den Oden dezer had Maria Le(jlcn oud 43 jaren, wonende te Gilze, nabij Rrcda, pogin- S gen aangewend om zich door middel van een V klein mesje door insnijding aan den hals van het leven te hcroovenhetwelk haar door de Imisgciioolcn I wis belet, en werd deze door haar toegebrugte wonde door den chirurgijn P. Loonen aldaar ver houden; zij gaf, op (Ie vraag, waar zjj liet mosje gelaten had, teil antwoord: dat zit er in. Niet wol bij haar verstand zijnde ten gevolge van vallende ziekte, hechte men aan dal gezegde gcene waarde, doch op den 47den dezer komt gezegde vrouw tc overlijden, en is hij het openen van haar lijk het bedoelde mesje in hare ingewanden terug gevonden. De boekhandelaar Joh. van Wermeskerken D. Rz. heeft uitgegeven het Reglement van dienst voor de brandweer te Ameisfoorl; benevens bepa lingen bij liet ontstaan van brand en over de brand weer. Die uitgave voldoet zeer goed aan de bedoeling is een onmisbaar reglementair handboekje en het de prijs daarvan a tien cents uiterst billijk gesteld. Dezer dagen werd in het zuidelijk gedeelte van het stadsbosch te Assen, in de nabijheid van de plaats, waar zoogenaamde eek schil Iers des daags bezig waren geweest, brand ontdekt; de vlammen sloegen reeds hoog op en ettelijke grove dennen zijn van onderen verbrand; gelukkig waren er spoedig mcnschen hij, om te hlusschen. De oor zaak is niet niet zekerheid bekend. In de Huidenstraat te Amsterdam is een opperman in een put gevallen; hij werd levenloos opgehaald cn naar de ouderlijke woning gebragt. Uit Hilversum wordt gemeld, dat in den avond van 4'J Junij, ten half negen ure, aan den Utrechtsehei» straatweg een hevige brand uitge broken is in de boeren-hofstede van den lieer lnsinger. Door den vrij lievige» wind en het ge brek aun water, daar de boerderij te midden der heide lag. was er aan gecne redding hoegenaamd te denken. Twee belendende nog in aanbouw zijnde woningen, zijn mede door de vlammen aangetast, cenige runderen verbrand en verneemt men ook dat een der knechts, door het invallend puin, verwond is. Men heeft in de omstreken van Zwolle met den hooibouw een begin gemaakt. De opbrengst is echter nog heneden liet middelmatige. Het gras gewas heeft door langdurige droogte veel geleden; de weiden zijn dor en leveren veelal weinig voed- s-1 meer op. Het hooi wordt daar tegen 20 de 4OÜ0 halve Ned. ponden verkocht. In dc omstreken van Cleaton Moor,bij Whi tehaven, ontstond eene algemeenc ontsteltenis, hij het vernemendat een talrijk huisgezin vergiftigd was. Omstreeks negen uur des morgens merkte men op, dat de woning van den mijnwerker J. Armstrong gesloten bleef, ofschoon hij en de zijnen reeds lang aan het werk hadden moeten zijn. Men zag door het venster en ontwaarde met schrik, dat twee zoons, de een 1!) en de ander 10 jaren oud, levenloos op den grond lagen, terwijl de vader, de moeder en de drie dochters nevens hen lagen uitgestrekt. Onverwijld werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar de vrouw, die zwanger was. bezweek na verloop van een nur. Bij de af zending van het laatste bcrigt, verkeerden de man en eene der dochters in schijnbaar liopeloozen toestandterwijl op liet behoud der anderen nog eene Uaauwe hoop bestond. Aangaande de oorzaak dezer ontzettende ge beurtenis blijft men nog iu het onzekere. Naardien er evenwel op deiizcll'dcn dag meer meuschen plotseling zeer ziek geworden zijnwint dc mcening veld, dat aan geen misdadig opzet gedacht, maai de vergiftiging aan liet water uit eene onlangs ontdek ie ln oii toegeschreven moet worden. Sedert eenigen tijd worden te Parijs in me nigte Vainswortelen ter inarkt gebragt. Zij zijn zoo groot als witte rapen, voedzaam cn goed van smaak, zoodat men verwacht dat zij weldra den voorrang hoven aardappels zullen genietenelke week toch vinden deze knollen meer aftrek. He Times meldtdal in de vorige weck een Romeinsch burger, met name Giovanni Fabiaui, in hechtenis genomen was, omdat hij van magne- tisinus en duivelskunstenarijen zijn werk maakte. Hij hield zichnaar dc verzekering van genoemd blad, alleen voor zijn genoegen, soms met het magnclismus bezig en noodigde zijne vrienden uit, om zijne proefnemingen hij te wonen, maar liet zich daarvoor niet betalen. Buitcnlandsche magnetiseurs mogen zich dus nog wel eens bedenkenindien zij 's Pausen Staten willen bezoeken. Het is toch niet te denken, dat het heilig Officie der II. Inquisitie minder streng zal zijn ten opzigte van vreemde duivelskunstenaars, dun omtrent geboren Italianen. Een gaauwdief uit Herlijn ging te Wecnen in het burgtheater en nam zijne plaats iu het parterrewaar hij zich een rijken buit beloofde. Na weinige minuten had hij zich ook reeds, dooi de meesterlijke behendigheid zijner vingeren, iu het bezit van eene rijkgevulde brieventasch gesteld, met welke hij zich snel uit de voeten maakte, zonder het einde van het stuk af te wachten. Verheugd begaf hij zich naar een nabij gelegen kollijhuis. cu betaalde daar zijne vcrieering reeds met een klein biljet uit dc gestolen brievenlascli doch wie beschrijft den schrik van onzen zakken rolder, toen hij, op aangifte van den waard, ter stond door een aanwezig polilie-beambte gearres teerd wordt? In den beginne dacht hij natuurlijk, dat men den diefstal ontdekt haddoch zijn angst werd nog grooter, toen hij vernam, dat hij als vervalscher van bankpapier gevat was. Daar lijj nu weet, dat zulk eenen vervalscher veel stren ger straf te wachten staat dan eenen zakkenrolder, zoo maakt hij er geen geheim uit, dat de voor valsch gehouden banknoten door hem gestolen zijn. Dit bij tierhaling door hem verzekerd zijnde, wordt hij door den politie-bcambte weder in het parterre gebragt, waar het stuk nog niet uitgespeeld eu het publiek nog bijeen was, ten einde met behulp van den dief ook den vervaardiger der valschc banknoten op te sporen. En inderdaad vindt dc gaauwdief den door hem bestolene nog in het parterre en deze is niet weinig verbaasd, op eene zoo zonderlinge wijze in handen der justi tie tc geraken. GEMENGDE BERIGTEN. Tegen het bijeenroepen eener Protestantsche Synode worden in Ooslenrjjk iu weerwil dat de Keizer daartoe geneigd is, allerhande inoeijelijk- heden iu den weg gelegd. De Keizer van Rusland wordt te Weencn ver wacht. Nabij Milaan hebben de boeren een 3000tal moerbeziiiuboomen omver gehaald, doordien een grondbezitter hun, tegen het gebruik aau, slechts een derde iu plaats van de helft van den zijde oogst wilde toestaan. Tc Pesth (Hongarije) wordt eene kippenmaat- schappij tot stand gebragt. Het doel is, verbetering en veredeling van het kippenras. Elke actie be draagt 10 er is eene jaarlijksche tentoonstelling en bekomen de aandeelhouders het geheele jaar eijeren voor niet. Keizer Napoleon zal binnen kort Koningin Vic toria bezoeken. In Sardinië is een gewezen priester, uie pro testant was geworden en ter verbreiding van zijn nieuw geloof werkzaam was. deswege tot 5 dagen gevangenisstraf eu 500 francs boete veroordeeld. De geschiedenis van het Treuler concilium zaü door de onvermoeide pogingen van den bekenden geschiedschrijver P. Theimer, volledig te Rome worden uitgegeven. Bij den brand in den schouwburg te Livorno zijn 02 personen gedood en 88 gekwetst. Thans heeft ook de burgemeester van Karlsruhe verklaard, dat de poststempel-geschiedenis van den Eugelschman en den weesjongen louter een ver zinsel is. De Sultan heeft te Parijs voor een zijuer sulta nes een handspiegeltje van 500000 francs laten maken; een bewijs, dat hij den zoo grooten spie gel waarin liet bloed en de tranen zijïier verarmde onderdanen zich terugkaatstnog niet in oogen- schouw wil nemen. Een Fransch econoom, die buitengewone duurte van thee voorspelt, verlangt dat men in plaats van thee een aftreksel van hooi zal drinken. Hij geeft ook een voorschrift om die zeer smakelijk toe te bereiden. Iu het glazen paleis te Sydenham is een prach tige inuzickale uitvoering gehouden, waarbij 2000 koristen fungeerden en 42000 hoorders tegenwoor dig waren. Te Ghartres en Rennes zijn schokken van aard beving gevoeld. Iu Eugelaud heeft men eene proef genomen met eene militaire kettingbrug. Slechts drie uren waren noodig, om de brug over eeue breedte van 50 a 400 voet te leggen, waarna infanterie, cavallcrie en artillerie er veilig over heen trok. Te Parijs begint de belangstelling in de verkie zingen toe te nemen. De generaal Gavaignac is in zeven dislricteu tot candidaal voorgedragen. Iu de Vtrechtschc Courant van 45 dezer No. 440 leest men liet volgende, dat ook doo» het Uatulels- blad overgenomen is: «Eergister oehleud vertrokken van bier, evenals van Amersfoort, twee batterijen van het regement Yeld-arlillerie, welke zich op de heide vcreenigden. l)e Kolonel de Casembrool nam aldaar afscheid van het regemeutcu sprak zoowel de olücieren als de manschappen op hartelijke wijze aan, waarbij hij de verzekering gaf, dat de herinnering aan de dagen, gedurende welke liy aan bet hoofd van ditschooue regement stondhem steeds aaugenaam

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1