O run «ijwau, Kijy aov» l)it Wad verschijnt tweemaal in dc week des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mot Cteeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeurcn in het llijk. Verkiezing te Amersfoort. Dingsdag aanslaande zal alhier de verkiezing van !i leden voor den gemeenteraad gehouden wor den, ler vervulling der plaatsen van de vyf leden, die in September aan de beurt der aftreding zijn later zal ook de verkiezing dienen te geschieden voor 3 leden in de plaats van de Heereu Mr. J. de Louter, Mr. II. Verloren en F. T. de Charro, welke even als de Heeren M. Brouwer en G. Nieuw- lauddie thans aan de beurt der aftreding zijn hun ontslag namen ter vergadering, waarin de geloofsbrieven van het in de plaats des Ileeren vaudenBergh optredend lid, goedgekeurd werden. Dus moeten vijf leden gekozen worden. Bij den stryd, welke Dingsdag zal plaats hebben, rust in zekere male op ons de verpligting, voor zoo ver onze middelen reiken, om de burgerij, of liever de kiezers, ten opzigte der te doen keuze voor te lichten. Het stond ons vry te zwijgen, doch wij zullen spreken, ofschoon de meeste Couranten en vooral die van kleinen omvang, veeltijds uit eigen belang, zich niet met geineeuteraads-verkiezingen bemoeyen. Ook wjj behooren lot de burgerij, ook wij ziju zeer overvloedig gezegend met boog per soneel patent en exorbitante» hoofdelijken omslag. Wij kunnen en zulten het woord voeren, gelijk wij dit ook in vroegere betrekkingen deden tegen over de hoogste magten van stad en land, nimmer ovcrbcerscliing van personen of coteriën geduld hebben en altijd voegzaamzonder achterwaarts of zijwaarts te zien, in billijkheid op onze regtmatige vorderingen bleven aandringen en die verkregen. Waarom zouden wij dan bij dezen verkiezingsstrijd zwijgen? Wij scharen ons bij geene der twee in deze gemeente scherp geteekeude partijen, omdat wij volstrekt met geen dcrzelve sympathiseren. De eene wil te weinig, de andere wil te veel in het belang der gemeente Amersfoort, De eene wil op den oudcu voet in hare cathegorie blijven door werken, de andere wil als bij tooverslag alles ver beterd hebben. De voorvechters van beide partijen leggen zich hij de aanstaande verkiezing (zonder dat zij er voor durven uitkomen) de vraag voor: wie (heul onsWij leggen ons de vraag voor, wie (licnl AMEnsrooRT? Wel zijn er enkelen onder die beide partijen, welke by de verkiezing het belang der gemeente op het oog hebben, doch hun getal is klein. Nuauwlettcnd hebben wij de candidaten van de twee kicsvereenigiiigcn onderworpen aan den toets van hetgeen het belang van Amersfoort vordert en wie daartoe liet best kunnen medewerken als leden van den gemeenteraad, llier volgt onze bevinding. Mr. A. G. Wijers, reeds verscheidene jaren de Intrekking van Burgemeester in mocijelijkc tijds gewrichten beklcedcnde, die proeven moest door staan waarvoor velen bezweken zouden hebben, is door beide kiesvereenigiugen als eerste candidaat gesteld. Met de hoogste voldoening nemen wij acte van deze tweevoudige candidatuur, die voldingend aantoont, dat, hoe tegenovergesteld de verkiezings geest der beide kiesvereenigiugen en der overige kiezers onderling ook zij, allen zich ontmoeten in eerbied voor het wettig gezag, en dit kenbaar makendoor hun edelen wedstrijd om den eersten burger dezer gemeente een lofwaardig bewijs van hoogachting te geven. Wy die geheel onafhan kelijk van liet gemeentebestuur zijn en der stedelijke regering nimmer gunsten gevraagd hebben achten de candidaduur des llecren Wijers, door alle par tijen, een balsem voor de geslagene wonden van hel verledene en een verblijdend verschijnsel voor het tegenwoordige en voor de toekomst De kiezers van Amersfoort zullen dan ook Dingsdag naar de stembus gaan, om wat ook bunne zienswijze omtrent de verkiezing van de vier audere leden zij allen op hunne stcmbillelten als eerste naam te plaatsen: Mn. A. G. Wijers. De kiesvereeniging dc Eemlragt heeft den Heer G. J. G. Bockoin Maas tot haren tweeden candidaat geproclameerd. De kiesvereeniging Amersfoort niet. De lieer van Bockom Maas, die raadslid en wet houder dezer gemeente is, moge nu niet naar den smaak van enkele burgers en sommige woelgeesten vallen, wij zijn van oordcel, dat die heermet zijne i routine van gemeentezakenvoor een nuttig lid van t den raad kan doorgaan. Men lette ook teu zijnen opzigte op locale verhoudingen en neme in aan- meritingdat bij de verdere intreding van nieuwe I gemeenteraadsleden, hij allengskcns in dc gelegen- beid zal zijn op den weg van gematigden vooruit- I gang in het belang der gemeente eene lijn met deze te trekken. Wij mogen derhalve den kiezers met vertrouwen aanbevelen om op hun stembriefje I als tweede naam te plaatsen: G. J. G. van Bockom Maas. I De Kiesvereeniging de Eendragt heeft tot derde en vierde canaidaten gesteld de heeren M. Brouwer en G. Nieuwland; deze heeren hebben tussclientijds als raadsleden ,bedar.kt en gaven dus daardoor te kennen, dat zy niet langer raadsleden wenschten te zijn. Of zij, en de heeren Mr. J. de Louter, Mr. H. Verloren en F. T. de Charro te dien opzigte al of niet, persoonlijke consideraiien bij dit be danken in het spel bragten, doet tot de zaak niet af, dat zy feitelijk de verdere waarneming hunner betrekking van de hand wezen, en zy ten deele ook de laatste zittingen van den gemeenteraad niet bijwoonden. Waarom zy bedankt hebben ligt thans buiten den kring van ons onderzoek, doch door het gclyktydig indienen van ontslag door vyf leden van den raad rijst eene zekere solidariteit om eene en dezelfde gedragslijn bij benoeming te volgen. Wellevendhcidshalve tot candidaten ie stellen raadsleden, die tusschenlijds bedankt hebben, en die bij dezen stap consequent moeten bly ven, mag wel eene hulde van vriendendoch niet van kiezers zijn. Het deed ons daarom goed te vernemen, dat de Kiesvereeniging Amersfoort den heer C. Brom tot derden candidaat stelde. Ofschoon in den ge meenteraad geene godsdiensten maar wel dc ge meente vertegenwoordigd worden, vordert echter in zekere mate het gevoel van billijkheiddat in eene stad als Amersfoort, waar het getal Roomschen, dat der Protestanten bijna evenaart, meer dan «én van de eerstgen. gezindheid in den gemeente raad zitting neemt Ook in andere gemeenten, waar die verhouding niet in zoo ruime male aan wezig is, wordt daarop acht gegeven. Nu ook de heer de Charro tusschenlijds bedankt heeft, zouden wy gaarne zien, dat de heer C. Brom gekozen werd, waardoor op 13 raadsleden, ten minste twee belijders der Rooinsche godsdienst zouden zitting hebben. Daarbij is de heer C. Brom een welgesteld koopman, niet ontbloot van algemeene kennis, en ofschoon hij onzes erachtens niet door uitstekende talenten bij de beraadslagingen zal schitteren, hebben wij alle redenen het er voor te kunnen houden, dat hij een nuttig raadslid zal zijn, te meer omdat wij weten, dat hij niet ge makkelijk te intimideren is, zooals blijkt in 't collegie waar hij zitting heeft, en ook daar hjj de geestelijken, die nog al liefhebbers van zij sprongen zijn, ferm in toom weet te houden. Wij hopen dus, dat de kiezers, onverschillig van welke gezindheidden naam C. Brom als derde naam op hun stcmbillet zullen plaatsen. Dc kiesvereeniging Amersfoort heeft den heer C. Scheltus tot vierde candidaat gekozen en ook wij staan de verkiezing van dien heer voor. Op de hoogte van vele stedelijke belangen door bekendschap met menschen en zakenbezit hij allezins de vcreischten om in den gemeenteraad eene waardige plaats in te nemen. Ofschoon 'tnoch aan kiesvereenigingen noch aan ons gegeven is, vooruit te kunnen zeggen of personen, die nooit leden van den raad waren, benoemd wordende voor die betrekking zullen blijken geschikt tc zijn, mogen wij gerust voorspellen.dat de kiezers in de heeren C. Brom en C. Scheltus goede raadsleden zullen verkrijgen. Een vijfde candidaat zullen wij thaDS niet stellen, omdat ieder kiezer wel zijne beslissing zal genomen hebben, of hij het hoofd der kiesvereeniging Amers foort of wel den candidaat van de Eendragt den heer H. Kruyff Gz, kiest. Trouwens niemand is verpligt vijf namen op zijn stembillet te plaatsen, men kan er ook uier op schrijven en de reeds geschrevene namen doorschrappen om andere daar onder te plaatsen. Diensvolgens noodigt de Redactie dezer Courant den kiezers uithunne stembilletlen in tc vullen als volgt: Mr. A. G. WIJERS. G. J. G. van BOCKOM MAAS. C. BROM. C. SCIIELTUS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, die, ter erlanging, van het Éereteeken wegens eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterij, in de ter men van Zr. Ms. besluit d.d. 5 December 1851 (Stbl. No. 143) mogtcn gekomen zijn en verlangen daarmede begiftigd tc worden, dat zij zich tot het doen van de vcrcischtc aangifte ter secretarie zullen kunnen vervoegen op Donderdag den 23 Julij aanstaande 's voormiddags van 10 tot 12 uur. Amersfoortden 16 Julij 1857. Burgemeester en Wethouders toornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 46 July 4857. Aan een bjjzonder schrijven uit IJsselstein ont- leenen wij het volgende: Naar men verneemt zal de verlichting des IJssel- steinschen Menschdoms, zooals men eenige sdagen geleden in deze Courant schreef, door middel van gaz-licbt in deze Gemeente, geen plaats vinden, daar verscheidene personen van oordeel zyn, dat de stad met al hare inwoners genoeg verlicht is, en geene meerdere verlichting noodig heeft, immers wil men verlicht worden, daartoe moet men eerst verlicht zyn. Het eenvoudige plan hetwelk in ver schillende gezelschappen en sociëteiten besproken is geworden was om een gaz-pyp van de Utrechtsche fabriek (NB!!) naar deze piaats te laten leggen; evenwel dit zou nog zoo gek niet zjjn geweest, in dien men het andere nut daarvan ingezien bad, want die pijp zoude men tevens tot een onderaard- sche telegraaf kunnen laten d'enen, en men zou de kosten zeker kunnen vinden, indien men dan in bet midden van de stad, een bureau zou oprigtenvan praatzucht en kwaadsprekendheid, opdat men al daar dan geregeld eiken ochtend tegen eene bepaalde som allerlei berigten kon inwinnenomtrent het gedrag van alle personen, als ook omtrent de in- rigting van alle huishoudingen, enz. waarin men belang stelt, om dezelve te doen figureren op de theepartijen en de coteriën. Men zoude zich dan ook moeten kunnen abonneren, want de nay ver zoude zonder dat niet genoeg opgewekt worden on der de dames, om toch de eerste te kunnen zijn, van het verkregen nieuws te kunnen vertellen. Op dusdanige wijze zoude men goed en goedkoop gaz in de stad als ook aan de theetafel hebben. Naar men verneemt zal de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp op de reglerljjke organisatie en het beleid der justitie voorstellen, om hieromtrent een nieuw onderzoek in de afdee- lingen der Kamer in te stellen, ten einde over eenige hoofdbeginselen der nieuwe aangeboden ge wijzigde wet het gevoelen der Kamer uit te lokken. Ten gevolge daarvan zou dit onderwerp nu niet, maar eerst later in discussie worden gebragt. Gisteren had men op de stoombootlusschen Rotterdam en 's Bosch varendeeen treffend onge luk te betreuren. Een der reizigers had zich ver moedelijk te ver over de balustrade gebogen en is ter hoogte van Ammerzode over boord gevallen. Onmiddellijk zijn alle pogingen aangewend om hem te redden, doch te vergeefs. Hij is in de Maas omgekomen en zijn lijk nog niet gevonden. In den nacht van Vrijdag jl. is ten huize van den landbouwer Elert by Epe, een stoute diefstal gepleegd, bestaande in goud, zilver, linnen, kle dingstukken de uitzet eener bruidvleesch en spek etc.; den buit niet kunnende dragen, heeft men denzelven met een kar naar Glanenbrug vervoerd, waar het des anderen daags aan de Pruisische en Hollandsche politie gelukt is vier der dieven in handen te krijgen. Zij zijn naar Almelo getranspor teerd. De gestolene voorwerpen waren op eene schuur bij Glanenbrug geborgen. Op den 44 dezer woedde boven Winschoten en hare omstreken een hevig onweder. Te Veen- dam is de bliksem ten 4 ure in den morgen suc cessively k in drie schepen geslagen; de masten zijn allen verbrijzeld. In een dezer schepen lag een man in het vooronder te slapen; de bliksem sloeg langs hemverzengde zynen baardzyn aangezigt en bedwelmde hem. Hij is echter bijge komen en was dadelijk weêr frisch en wel. Hit schip moest onmiddellijk ter reparatie op de werf gebragt worden, daar er een gat in geslagen was. Ten 5 ure des morgens sloeg de bliksem te Wes- terlee in den toren en in de kerk, verbrijzelde den ketting van de klok, doorboorde den kerkmuur, vernietigde een kerkboek op het orgeldrong daarna weder in den muur, waaruit stukken kalk geslagen werden en beschadigde eindelijk de lambrisering eener bank. Naar wy van goeder hand vernemen is thans, op aanklagt van den Heer D., predikant der Her vormde gemeente te Chaamdoor de koninklijke marechaussee proces-verbaal opgemaakt ten laste van den burgemeester van vermelde gemeente ter zake van het in beslag nemen der klok, waar van voor eenige dagen in onze Courant melding is gemaakt. Ten gevolge van bet broeyen van het booi ontstond gisteren namiddag brand in een hooiberg in de gemeente IJsselmuiden aan den Plas, die zich al zeer spoedig aan de boerenwoning mede deelde, zoodat deze met de hooiberg alras geheel in de asch werd gelegd; de inboedel is geheel gered kunnen worden.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1