s AHKBSFOORTSGHE CODRA L vim DINGSDAG, dd Augustus Dit Rlad verschijnt tweemaal in dc weck des Dingstlagt en VrijdagsDe Prijs van het Abonnement it ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. m Oeeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Bockhandelaren en Post-Direcleuren in het Rijk. Wie moet den Heer Dr. E. van Yoorthuijzen vervangen in onze Provinciale Staten? Die vraag wordt thans overal in het district Breukelen gedaan, en niemand weet er op le antwoorden. Er worden reeds niet minder dan vier candidaten genoemd, namelijk de 11.11. van der Brugghen, .antonregter te Loenen; Ham, Burgemeester van Breukelen, c. a.; van Reede tot ter AaBurgemeester van Loenen; en K. van Wier ing henlandeigenaar te Mijdrecht. Tusschen die vier schijnt het moeije- lyk eene keus te doen. De Ueeren Ram en van Reede zijn beiden hupsche menschen en in de gemeenten van welke zij bur gemeester zijn, geacht, ja bemind. Maar zij zijn beiden lietrekkelyk nog jong, en daarbij het getal burgemeesters in onze sta ten-vergadering is reeds te grooL De beide andere Heeren zijn van een gevesligden leeftijd. De lieer van der Brugghen staat bekend niet alleen voor een uitstekend jurist, maar ook voor een inau van algeuieene kennis. Doch er slaat dit tegenover, dat hij zich niet populair heeft weten te maken. En de aura jwjiularis is vooral noodig om in het strijdperk der verkiezingen de palm der overwinning weg te dragen. Ook de Heer K. van Wier ing hen is een kundig man, namelijk wat polderzaken en droogmakerijen betreft. Daarin zoude by in onze slalen-vergaderiug eene wezen lijke specialiteit zijn. Doch hij woont te Mijdrecht, dat is. aan de uiterste grens der provincie en van het kiesdistrict. Ofschoon daar en in den om trek zeer bekend en geacht, zal hij echter wel niet al die stemmen op zich vereenigen, die noo dig zyn om tot lid der Provinciale ötateu te worden benoemd. Dc Heer Ram is de candidaat der bekende kie- zcrsvcrceiiiging Trouw moet blijken. Dat is hij ge worden, door dat tien boeren uit dc gemeente Tienhoven, van welke gemeente de Heer Ram ins gelijks burgemeester is, op eens in de niet talrijke vergadering dier kiesvereenigiug verschenen en de schaal teu voordeelc zijner candidatuur deden overhellen. Zoo geacht, ja bemind is de burge meester Ram ook bij de boereu te Tienhoven. Doch deze hunne handelwijze heeft nog al opspraak verwekt, zoodat het te betwijfelen valt of de ge noemde kiezersvereeniging inet baren alzoo verkre gen candidaat thans wel een overwegenden invloed zal uitoefenen. Van de candidatuur des Ileeren van der Heijden, Notaris te Mijdrecht, en bij alle vroegere verkie- !6' zingen dc candidaat der Roomsch-Katholieken verneemt men tot heden toe niets. Ook verneemt men niets van informatica die ingewonnen of aauhcvcliugeu die verstrekt worden, ten behoeve van een der candidaten. g Augustus 1857. Een Kiezer in hei district Breukelen. Art. 266 al. 1 der Gemeentewet. De raad wijzigt dc kohieren overeenkomstig de uitspraken van Gedeputeerde Staten. Dc gemeente Montfoort, heeft even als zoo vele gemeenten van ons Vaderlandeene belasting door middel van cenen Hoofdelijken Omslag. Bij de vaststelling van het kohier voor dit dienstjaar werd het ontwerp van Burgemeester en Wethouders op voorstel van het raadslid D.van Frankcnhuijzen die op de onregelmatige werking der belasting wees, gewijzigd, waardoor cenige gegoedden in bunnen aanslag verhoogdenkele minder bedeelden naar de wereldverlaagd werden. Ecnige dier ge goedden wendden zich dien ten gevolge tot God. Staten van Utrecht, om vermindering; doch genoemd raadslid diende bij hetzelfde collegie eene petitie inwaarin hijmet onwederlcgbare feiten het ge gronde der wjjziging aantoonde. Sedert hoorde men niets daarvantot dat de raad tegen 5 Augustus l.l. werd geconvoceerd, vermeldende het oproepingsbriefjeo. a. ook 2. Kennisnemen van een schrijven van Gedeputeerde Staten en uitvoering geven aan de beslissing over eenkomstig art. 266, al. 1 der Gemeentewet. Toen dit punt aan de orde van behandeling kwamstelde de voorzitter voordit stukzonder het voor te lezen aan te nemen voor notificatie. De raad drong echter op de medcdeeling aan, en nu bleek het, dat Ged. Staten de wyziging van den raad vernietigd en het kohier tot het ontwerp van Burgm. en Weth. had teruggevoerd. Verwonderd over zulk eene beslissing, wcnschtc de raad nu de consideration, het berigt en advies van Burgm. en Wetb.waarop eene dergelijke beslissing genomen wus, le kennen. Dit werd eerst geweigerd, daarna tegen acht dagen na Je vergadering toegezegd, en eindelijk op aanraden van een der Wethouders gelezen. Doch nu bleek het, boe het collegie van dagelijksch Bestuur, zich het vertrouwen, aan hetzelve door de wet geschonkenbad waardig gemaakt. In plaats van de besluiten van den raad uit te voerenheeft men de motiven van den raad ontzenuwd, of die onwederlegd ter zijde geschoven, zich reddende met deze woorden: «dat ZIJ (Burgm. en Wetb.) de belastingschuldigen hadden aangeslagen overeen komstig hun verlangen. Verontwaardigd over zulk eene handelwijze, heeft de raad toen eenparig geweigerd uitvoering te geven aan de beslissing van Ged. Staten, en be sloten niet te voldoen aan bet bepaalde bij art. 200, al. 1 der gemeentewet. Eenige leden van den raad hebben zich nu ge wend lot 11.11. Gedeputeerde Staten met verzoek om van hun besluit terug te komendaarbij kennis gevende, dat, wanneer niet aan dat verzoek voldaan wordt, zij bij hooger autoriteit voorziening zullen vragen. Met belangstelling ziet men den uitslag dezer zaak, die óf nog niet, óf wel hoogst zeldzaam in de jaarboeken der gemeente-administratiën zal voorgekomen zijn te gemoet, te meer daar ook de linantieele toestand dier gemeente verward is, en er thans een aanzienlijk tekort in de gemeente kas ontstaat, hetgeen oorzaak is, dat elk der leden van den raad bedankte voor de keuze om benoemd te worden tot lid der commissie, die belast is inet het nazien der Rekening en Verantwoording over 1836. AMERSFOORT, 10 Augustus 1837. De Ulrechtsclie Courant van 8 Augustus behelsde bet volgende uit Amersfoort: Uit Amersfoort schrijft men onsdat aldaar op de 19 Aug. a. s. de verkiezing zal plaats hebben van drie leden voorden Gemeenteraad, in de plaats van de Heeren Mr. II. Verloren en F. T. de Charro; die in 18G1 en van den lleer Mr. J. de Louter, die in 1839 aan de beurt der aftreding zijnde, l.un ontslag hebben genomen. Het ontslagnemen van leden van den Gemeente raad te Amersfoort blijft dus voortduren, en getuigt van verwikkelingen, die vooral te betreuren zijn, omdat ze zoo vele verdienstelijke mannen er toe nopenmet hunne ervaring en kennis zich evenwel niet meer aan de belangen van de stad hunner inwoning te wijden. De litrcchtschc Courant, die ten allen tijde de Amersfoortschc Courant onderkropen heeft, werd herhaaldelijk door ons in hare lafhartige streken ten toon gestelden plaatsten wy nu en dan eenige barer logenachtige berigten, niet minder dan hare verradelijke handelingen in het duidelijkste licht Thans zijn wij weder verpligt, opdat men zich, afgaande op het bovenstaande berigt, buiten Amers foort, geen verkeerd denkbeeld van den Amersfoort- schcn Gemeenteraad zou vormen, tegen dat berigt op te komen en logenstrallën hetzelve aldus: Het is onwaar, dat het ontslag nemen van leden vanden Gemeenteraad blijft voortduren; want geen enkel raadslid heeft bedankt sedert den 20 Maart, toen in de raadsvergadering van dien dag waarin besloten werd tot toelating van Zegcrs Veeckens de Heeren Mr. II. Verloren, M. Rrouwer, G. Nieuw- land en F. T. de Charro bun ontslag namenen de Heer Mr. J. de Louter zulks insgelijks deed, met de verklaring, uithoofde van de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing. Het is onwaar dat er verwikkelingen zijn; de gemeentezaken volgen niet alleen regelmatig haren loop, maar zelfs woonden eenige der bovengemelde Heeren, va den 20 Maart, gcleidelyk de raadsver gaderingen hijdie in hchoorlyke orde plaats vonden. Het is onwaar dat er iets in gemeenteraadszuAen te betreuren valt, want niemand der 3 Heeren, heeft naar algemcene opvatting, om gemeenteraads- zaken ontslag genomen. Men kan dezen stap hun nerzijds, aan niets anders dan aan persoonlijke consideration toeschrijven. Zoo iets eerbiedigt men, even als den uitslag eener verkiezing, die volgens dc wet is geschied; men weidt er niet dan by dc hoogste noodzakelijkheid over uit, ten einde opspraak of onaangenaamheden te voorkomen. Met den wierook, die de Ulrechtsclie aan de door haar aangeduide (zoo vele!1) leden toq^H^iit, begaat zij eene laagheid; zij tracht zich' daardoor in hunne gunst en die van anderen le dringen ter wille van het geldelyk belang barer Uitgevers. Wangunst en brooduyd zyn daarvan de dryfvccren en werd zelfs alle eergevoel ter zyde gesteld, om in Amersfoort, waar de Utrechtsehe niets inbrengt, de Amersfoortsche Courant zoo veel mogelijk te benadeelen. Wil de Utrechtsehe berigten opnemen, dan moet zij zich onthouden van logentaal en van vleyeryen die bij berigten niet te pas komen. Willen de Uit gevers en Redactie der Utrechtsehe Courant voor autoriteiten en aanzienlijken kruipen, omdat hunne Courant eene provinciale aalmoes en vau de ge meente Utrecht eene subsidie van f 000 trekt, wjj hebben daar vrede niede; doch wy, die geene onderdanige kruipende dienaren van Utrechtsehe of Amersfoortsche autoriteiten en aanzienlijken zyn, willen en zullen de Utrechtsehe tuchtigenwanneer zij over Amersfoort logens opdist en zich tot kool- verkooperij verlaagt Z. M. heeft benoemd by het det veld-artillerie alhier in garnizoen, tot i luits. W. K. L. van Helden en F. Knoote. Z. M. de Koning heeft benoemd tot officier van Justitie bij de Arrond. Regtbank te Utrecht Mr. A. W. Wichers. In de vorige week werd door den stichter van het Prot. landb. opvoedings-gesticht te Mont foort eene edelmoedige daad verrigt. Langs de stads-gracht gaande, zag hy, dat een kind van ongeveer 10 jaren in bet water lag en gevaar liep, in den modder te smoren. Zonder zich te beraden, wierp hy eenige papieren, die hy in de hand bad, op de straat neder en sprong, geheel gekleedin het troebele water. Zijne poging mogt hü met goed gevolg bekroond zien, want weldra bragt bij het kind behouden aan wal en voerde het in de armen der ontstelde ouders, die slechts woorden van dank konden stamelen, voor de redding van hun kind. Donderdag II. is door de regtbank te Gronin gen zekere dienstmeid, genaamd J. L. AL. onge huwd, laatstelijk gewoond hebbende te Marum veroordeeld tot gevangenisstraf van drie maanden, tot betaling eener boete van f23 en in de kosten, en wel ter zake zy iu den nacht van den 21stcn op den 22steu Mei jl. door achteloosheidbestaande in het niet aanwenden van dc noodige zorg by hare ophanden zijnde bevalling, den dood beeft veroor zaakt van een kind, waarvan zy even te voren in dien nacht, ten huize van den landbouwer J. R. te Marum, was bevallen. Door de kiesvereeniging Vaderlanden Oranje, te Leijden wordt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, bij de verkiezing op 18 dezer aanbevolen Mr. R. J. Scliimmelpeuninck, lid van den gemeente raad te Amsterdam. Drie Ingezetenen van het eiland Schokland zyn naar het gcregtshof te Zwolle gebragt. ten einde door den regter-commissaris voor strafzaken te wor den gehoord, wegens hel hun ten laste gelegde feit van iemand moedwillig in zee te hebben geworpen. Zy zijn vervolgens naar het hyis van verzekering teruggebragt. In het gehucht Hintham, onder Rosmalen, had een betreurenswaardig ongeluk plaats; de logementhouder J. van W., uit 'sHertogenbosch, was met zyn zoon derwaarts gegaan, met zich nemende een oud geladen geweer, krom van loop zijnde; opeen hem loekomemd stuk land gekomen zynde, zou dat geweer worden afgeschoten, de zoon zou dit doen en het op een plank rigten. ten einde te zien of het schot regt zou wezen. Dc vader nam hem echter het wapen uit dc hand, trok het noodlottige schot af en.... de loop sprong; zyne linkerhand werd hem schier verbryzeld, de vingers hingen er by; ten zijnent teruggekeerd, is hein onmiddellijk de verminkte hand Boven ïeu pols moeten afgezet worden. Te llarlingen heeft eene hoos, vergezeld van onweder, vrij erge schade aangehragt aan dc molens eu fabrykeu ten zuiden en oosten der stad. Aan vier verschillende molens zijn de zwichtstellings vernieldroeden afgeuoinen eu andere schaden a&o- gebragt; twee kalkschuren zyn omver geworpen, een schuurtje als uit elkander genomen, en aan twee pauwerken belangryke schade veroorzaakt; van den rystmolen Java zyn planken, onder anderen wel tien minuten gaans, ver geworpen. Ook een paard en ehais zyn van den straatweg over eene sloot gesmeten; gelukkig zagen de personen, die er op zaten, het dreigende gevaar aankomen en sprongen van het rijtuig. Te Lochem sloeg de bliksem in de boeren woning van den landbouwer G. J. II., in de naby die stad gelegen buurtschap de Armhoede, met dit ongelukkig gevolg, dat de vlammen terstond de geheele woning aantastten en de boer met zyne dienstboden niet dan in allerijl het brandende per ceel kon verlaten, De nog jeugdige vrouw, moeder

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1