CORRABT, M M DINGS DAG, JS Augustus J857. i*4 l)it Biad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. von Gee ff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het IV.ijk De candidatuur de» Heeren Mr. R. J. Schimmelpenninck in het district Leijden. Wjj wenscheu de zoo algemeen geachte Kiezers- vereeniging Vaderland en Oranje te Leijden van harte geluk met bet besluit dat zij genomen heeft, om den lieer Mr. II J. Schimmelpenninck tot haren candidaat te proclameren. De Heer Mr. Ruiger Jan Schimmelpenninck is de waardige kleizoon van den nog steeds hoogge- achteuja hoogvereerden Raadpensionarisden iaatsten grooten staatsman der Republiek. Ook de waardige kleinzoon diens onvergetelijken mans is liberaal, maar met bedachtzaamheid, vrijmoedig, maar met bescheidenheid, scherp zinnig maar zonder scherptewelsprekend maar zonder woordenpraal, kundig, ja geleerd, maar zonder eenigc aanmatiging, zonder eeuige zelfverheffing. Hij is trouwens een man van streng zedelijke grondbeginselen en dus van onkreukbare braafheid. Reeds sedert lang zoude hij zitting heb ben gehad in onze Tweede Kamer, zoo bjj de hand had willen bieden aan de gesalarieerde dag bladschrijvers der bekende coalitie, of zoo hij bij de piukslerkiezingen door de toen bovendrijvende partij zich had willen laten aanbevelen. Bij gelegenheid der jongste verkiezingen in het district Alkmaar hebben de bedoelde dagbladschrij vers zijne candidatuur bestreden met wapenen te verachtelijk om te noemen. Het was hun daar trouwens te doen om den Heer l'oorlman benoemd te krijgen. Het doel heiligt in het oog dier dag bladschrijvers de middelen. Voor Leijden is nu de Heer Olivier hun man. Uit dien hoofde moet ook daar de Heer Mr. II. J. Schimmelpenninck als in een hoek worden gezet. Hij wordt dan ook werkelijk voorgesteld als een niets beteekenend manten minste als een man wiens candidatuur bij die des Heeren Olivier niet in aanmerking verdient te worden genomen. Maar wat heeft dan toch de Heer Olivier, dat hij zoo uitstekend geprezen wordt en zoo hoog boven den Heer Schimmelpenninck wordt gesteld Dit, dat h-j de man is van het Handelsblad, van de Tijd en van de Arnhemsche Courant, dit, dat hij de man der coalitie en dus der oppositie is, dit, dat eene welbekende partij, door haar welbekend hoofd aangevoerd, op hem rekenen durft, wanneer het haar op nieuw mogt goeddun- den onze schoone Oosl-ludische bezittingen bloot te stellen aan de gevaren eeuer losbandige druk pers, of de volkstribunen in onze Tweede Kamer te vernederen lot een bank op de vischmarkt als zij in de oppositie is tegen Z. M. Ministers. Wij laten den Heer Olivier ia zijne waarde. Maar dit vertrouwen wij van de kiezers in het district Leijden, dat zij hunne stem niet zullen uitbrengen op een partij-manop een man van de coalitie, onbesuisdja oubeschol't als die dikwerf te werk gaat, op een man met zooveel parlijdrift aan bevolen door liet Handelsblad, door de Tijd en door de Arnhemsche Courant. Ten minste alle deskundi gen en bedachtzamen zullen ongetwijfeld hunne stem uitbrengen op den Heer: Mr. R. J. Schimmelpenninck. AMERSFOORT, 17 Augustus 1857. De Heeren C. Brom en M. Brouwer, voor het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente bedankt hebbende, zal eene nieuwe verkiezing ter aanvulling van die plaatsen geschieden op Woensdag den 26 Augustus 1857. De zaak van den onlangs ontslagen bode der gemeente Amersfoort is ten criminele naar het provinciaal geregtshof van Utrecht verwezen. Op de bcijenmarkt aan de Klomp, welke in het midden der maand Julij invalt, was de handel in beijen door het vooruitzigt op hooge honig prjjzen vrij levendig. Ann de Klomp en Nieuwe Weg werden aangebragt 6080 korven, welke van ƒ4 a 6 per korf gretig van de markt werden genomen. Hclgewin der nieuwe honig schijnt tamelijk goed uitgevallen te zijn. De kwaliteit is zeer goed. lir is echter niet zooveel honig gewonnen als men zich aanvankelijk had voorgesteld, doordien veel droogte daarop gnguustig iulluen- ceerde. Z. M. heeft de wet tot regeling van het lager onderwijs bekrachtigd. Bij besluit van den 13 dezer, No. 74, heeft 7.. M. goedgevonden in de orde van den N'ederlaud- scheri Leeuw te benoemen: Tot ridder grootkruis Jhr. Mr. A. G. A. ridder van RappardMinister van Binnenlandsche Zaken tot kommandeur, den Heer Mr. J. J. L. van der Brugghen, Minister van Justitie; en tot ridder, den Heer Mr. J. W. van Romunde, Minister voor de zaken van de Roomscb-Katholieke Eeredienst, en den Ileer Mr. M. Wiardi Beekman, Minister voor de Zaken der Hervormde en ander Eerediensten. Te Hulst is gevankelijk in het huis van be waring overgebragt zekere jonge dienstmeid, be schuldigd van een kind, waarvan zy heimelyk was bevallen, eerst in eene mestput te hebben verborgen en later daaruit gehaald en in eene sloot te hebben geworpen. De beschuldigde heeft zelve de plaats aangewezen, waar het kind gevonden is. Het algemeen gerucht zegt, dat het kind door zijne moeder zoude vermoord zijn, doch men is nog in bet onzekere of het kind bij de geboorte al of niet geleefd heeft. De allerbelangrijkste uitbreiding zoo te Echteld als elders der tabaksteelt deed wel eens de onge gronde vrees ontstaan, dat over-produktie eene da ling der zoo hooge prijzen zou veroorzaken, en even wel wordt de afvalde zoogenaamde lompenvroeger hoogstens 1 cent per pond waard, thans ruim twaalf maal zoo duur (d. i. 12 en meer de 100 pond), aan opkoopers in het klein, gretig van de band gezet. Mogt dit jaar de prijs der betere soorten daaraan evenredig vrezendan zal weldra onze schoone Betuwe slechts eén tabaksland zijn. De lOjarige zoon van den aannemer van de torenspits der R. C. kerk te Bergen op Zoomwas binnen dezelve op de hoogte der galmgaten met zijn werk bezig, toen hij onverwachts ruim 40 voeten hoog naar beneden stortte en het ougeluk had zijn linkerbeen aan de heup te breken; de val was overigens zoodanig, dat hij ten gevolge daarvan bewusteloos in een nabij gelegen huis werd gebragt en in een hoogst gevaarlijken toestand verkeert. Te Arnhem had zekere A. K. vrijgezel, die als metselaar boven in een nieuw gebouw buiten de Rijnpoort werkzaam was, het ongeluk door drie verdiepingen op den grond te vallen. Hoewel hij met het hoofd in een hoop zand viel en daaraan geen letsel bekwam, werd hij door de balken, die hij in zyu val ontmoette, inwendig zoo gekneusd, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Eene dienstmeid te Vries heeft met een scheer mes getracht zich den hals af te snijden. Zij bragt zich ernstige wouden toe, zoo zelfs dat men aan haar behoud twijfelt. Be oorzaak is onbekend. Te Tilburg is het lijk eener ruim U4 jarige weduwe ter aarde besteld. Het lijk werd naar de voor haar bestemde rustplaats gevolgd door hare kinderen en kinds-kiuds-kinderen; ook trof men bij de te aarde bestelling drie zusters van de overledene aanwelke den ouderdom van 8783 en 80 jaren bereikt hebben. De twee zoons van zekeren van Aalborg. daglooncr te Speijk, gingen in de kom, tegenover de kerk aldaarbaden. Spoedig verdween de oudste een jongeling van 22 jaren in de diepte; zoodat hij voor de oogen zijns broeders, die evenmin zwemmen kon als hijmoest verdrinken, liet lijk is een uur daarna opgevischt. Eene nog jeugdige dienstmeid te Zaandam heeft door middel van verdrinken een einde aan haar leven gemaakt; men vond haar lijk in de sloot nabij de Papesluis, op den wal lagen haar hoed en schoenen. Het schijnt dat verkeering, welke zij eenigen tijd met een jong man aldaar had ge had en waartegen de ouders van het meisje zich met kracht hadden verzet, aanleiding tot dezen zelfmoord heeft gegeven. Te Leeuwarden is des nachts tusschen 12 en 2 ure een voorloopig gedetineerde ,vt hel huis van burgerlijke en militaire verzekering ontvlugt. liy is door den schoorsteen op het dak der gevan genis geklommen, van waar hij zich vervolgens op de daken der naaslby gelegen huizen en verder op de straat lieert laten zakken. Een eindje louw dat hij bij zijne vlugt schijnt te licbbeu gebezigd, vond men buiten aan den schoorsteen vastgebonden. In een weiland tusschen Zutphen en Doesburg zijn verschillende melkbeesten ergerlijk mishandeld en was getracht hun de ujjers af te snijden; hel is te wenschen, dat de justitie de daders mogen in handen krijgen. Door den raad der gemeente Woerden is be sloten om de beide nog bestaande poorten te doen ainoveren. Een opmerkelijk en hoogst zeldzaam huwelijk is te Zutphen voltrokken, namciyk tusschen een grijsaard van 74 en eene dienstmaagd van 33 jaren, terwyl bovendien een der kleinkinderen van eerst- geuoemden inede eerlang iu het huwelijk zal treden. In de Omstreken van Blokzijl en in de ge meente Blankenhamheerscht eene ziekte onder de varkens; waardoor menigen veehouder aanmerke- lyke schade wordt aangebragt. Te Algiers was Zondag 26 July jL in den vroegen morgen aangeplakt bet volgende berigt: Heden Zondag 26 July, in het Bloemen-kasteel 's namiddags ten 2 j ure. Éénigenooit geziene en hoogstbelangwekkende worstelstrijd of tweegevecht tusschen twee schoone dames, eene spaansche en eene frausche. Deze twee heldinnen hebben twist met elkander gekregen, daar ieder van baar be weerde dat ia haar land de menschen het sterkst zijn van geheel Europa. De uildaging van jufvr werd door juvraangenomen, en heden namid dag ten 2[ ure zal het pleit in de aarden renbaan beslecht worden. De strijdende dames zullen zóó gekleed zün, dat de welvoegelijkheid er volstrekt niet door gekwetst wordt; ook zullen zij, wanneer het publiek het verlangt, gemaskerd vechten. Om deze redenen zullen de dames van den aanzien!ijksten stand dit tweegevecht gerust kunnen by wonen. Oe verkiezing te Narrenstein. II. Van Cekkenberg spreekt en tracleert. «Leve onze candidaat ra» Gekkenberg!dus daverde het in de salon der sociëteit. De Heer ran Gekkenbergzonder zijn persoon te kart te willen deen, een man van een schoolmeesterachtig en tegelijk dichterlijk uilzigtkreeg als het ware eene koorts achtige aandoening over al zijne ledendoch zich spoedig van dezen electrieken schok herstellende, want de elec- triciteit gaat ver, vooral wanneer zoo veel roodgekleurd water door de aderen tintelt en naar de hersenen op- sl'jgt, rees hij met gratie op, stelde zich in sprekers postuur voor het buffet en hield nagenoeg de volgende rededie tot in het binnenste der hoorders doordrong want de eene helft zat te proesten van lagchenterwijl dc andere helft zoodanig bewogen wasdat de tranen bij enkelen langs de wangen biggelden. «Mijne Heeren! Hoogst gevoelig voor de eer mij zoo even bewezen waarbij ik schenk eens in met Lliedcr algcmecne stemmen gekozen ben tot, tot, lot, wat duivel', o, ja! lot candidaat voor het lidmaat schap van onzen geëerbiedigden gemeenteraad zoo vind ik mi; geroepen eens te drinken wat zeg ik? eh! U mijnen opregten dank te betuigen voor deze hooge eer. tene eer zeg ik. die zelden iemand als mij zonder daarop hoogmoedig te zijn te beurt valt. Wij zullen dan zoo straks als ik geëindigd heb de ileseh is leèg op onzer aller gezondheid klinken terwijl het ten allen tijde mijn streven zal zijn in het belang der gemeente ik zal wat te drinken bestellen - nuttig werkzaam te zijn - en ver er vau af ben om daardoor mijn eigen zak te bevoor- deelen. 1» smacht van den dorst ik heb gezegd Nadat de Heer ran Gekkenberg deze gansch niet bom- bastcrige toespraak uitgekraamd had, zeeg hij als het ware ineenoverstelpt door de aandoening en het gevoel hetwelk dit geval op zijne zenuwen had uitgewerkt. Wel dra iets bedaarder gewordenzeide hijlaat ons te versterking des geloofs en der onderlinge liefde een glar St. Julien's-water op mijne gezondheid drinken; kastelein!a geel' spoedig vooreerst maar 10 flescheu St. Julicndan kunnen wij straks, om ons wat beter te restaureren, ecnige fleschen champagne door de keel gieten. Dn ze draaiborderige kastelein bragt met den glans op het gelaat de bestelde ileschen en schonk al roudzwen- kende de vrolijke gasten in. «Nu, op je welzijn!» «Op onzen candidaat tan Gekkenberg, dien wij in den raad brengenom de grooten eene sneê door den neus te ge- yen Dat hij lang moge levenom de aristocraten in het vervolg af tc lecrenden neus voor den burger op te trekken! i «Op de gezondheid van ran Gek kenberg, den schrik der Narrensleinsche dompers!» Na deze toaste.i hernam de Heer van Gekkenberg«Nu ik toch eenmaal uw candidaat ben wensch ik wel dat bij alle inwoners onzer gemeente brieves worden rond gezonden van dezen inhoud: Bij tie Verkieting voor een Lid tan den Gemeenteraad te Narhehstïin heeft zich tot Candulaat gesteld en wordt als zoodanig door Burgers aanbevolen, de Heer Cesar van Gekkenberg. liet zou mij genoegen doen hiervan een grooten voorraad smaakt U de St. Julicn te laten druk ken dc overige zouden kunnen rondgezonden worden buiten de gemeente drink toch, er is genoeg in huis daar dit veel invloed kan hebben dat ik met der tijd benoemd word tot Lid der Provinciale Staten drink maar volop, ik regalccr om zoo doende ook bij dit collrgic nuttig werkzaam te kunnen zijn hiel De gclicele vergadering stemde onder aanhoudende kcclspocling niet ilit voorstel inen een hunner nam op zich, voor dc brieljes tc zorgen. Dc lieer raw Gekkenberg was als het ware dien avond zoo overspannendat hij behalve Bacchusook de andere goden, en zelfs dc godin Venus in het gezelschap zou verlangd hebben, om deze van zijn onuitsprekelijk geluk getuigen tc deen zijn. Hij dronk dan ook den St. Julicn met zoo veel arrogantie, dat hij vergat zijne gasten aan tc moedigenom te blijven drinken doch zulks bleek otinoodig tc zijnwant zij schonken zich zelve ruimschoots in, zoodat weldra ccn nieuwen voorraad door het wande lende draaibord op tafel gezel werd, opdat zij zich zoo doende volkomen nuchter zouden kuonen houden.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1