COURANT. M 450. vnn DIRGSDAG, 8 September 6857. XtZEGE Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vryjdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiënran 1 tot 6 regels 00 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10Brieven francoBestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. non CXteff, te Amersfoort, roomede bij alle Bockhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. Amersfoort, den 1 KENNISGEVING. Db BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT Brengt ter kennis der ingezetenendat het door den Heer Commissaris des Koning* executoir verklaarde Co- hier-SchatpligtigenNo. 5voor de Belasting op het Per soneel in deze Gemeente, dienst 1857 1858, aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te - September mf. De Burgemeester voomd., A. G. W1JERS. Bij de herstemming op woensdag 9 September stouten wij al dadelijk op meer dan eene eigenaar dige inocyelijkheid. Hier staan ter herstemming tegenover elkander twee mannen, die aanbevelens waardig zijn, doch de een is een man van rijpen leeftijd en veeljarige ondervindingterwyl de ander jong van jaren is. Hebben wij vroeger den Heer Abrahainson aanbevolen voor de verkiezing toen er ruimte van kiezers was, thans nu de herstemming tusschen hem en den Heer de Jong geschieden moet staan wy in zeker opzigt, op een zeer geïsoleerd terrein. Uit zal ons niet terug houden vooruit te zettendat onzes inziens het grootste gedeelte der kiezers, nu ëe'n van deze twee IIeeren moei gekozen wordenzich meer geneigd zal gevoelen voor den Heer Ahrahamson te stemmen. Het zij er verre af den kiezers door overreding te willen afhouden hunne stemmen op den Heer de Jong uit te brengen, doch mogen ook niet outvcinzendat ofschoon zijne geschiktheid tot lid van den raad erkennende, het ons voorkomt, dat nu de keuze voor ons ligt tusschen den Heer de Jong, hoe verdienstelijk dan ook, en een man van jaren, velen met ons zullen kunnen instemmen, alle ver wachting te hebbendat de meerderheid der kiezers op aanst. Woensdag 9 September tot lid van den Gemeenteraad zal verkiezen den Heer: M. S. ABRAHAMSON. In liet Alg. Handelsblad van 20 Junij 4856 kwamen de volgende regelen voor: Bij de jongste verkiezing kon hy (den Heer van Brede van Oudshoorn) slechts 570 stemmen bekomen terwijl de lieeren Engelen 022, van Hasselt 194 Donkersloot 48 (te zamen 864 op voorstanders der constiluiionnele partij) en van Hoogstraten, die, bij veel ijver voor het Protestantisme, echter niet door vermenging van het Staatsgezag, lynregt tegen den lieer Groen en zijne rigling over. taat, 297 stemmen bekwam. «Wij twijfelen geen oogenblik, of de stemmen, op de Heerc» van Hasselt en Donkersloot uitgebragt, gaan over op den Heer Engelen, en wij hebben, vooral met het oog op de zeer verschillende rigting tusschen dc anli-revolutionnairen en den Heer van Hoogstratendie overigens ook een praclisch man is, wij hebben zelfs redenom bet er voor te houden dat de kiezers, die den Heer van Hoogstraten ge stemd hebl>en, niet zullen overslaan op den Heer van livedo van Oudshoorn; ja, dat dit getal kiezers, ziende dat hun candidaat gevallen is en zich ook niet kunnende vereenigen, het zij met dien der libe rale party (hetgeen nog verre van zeker is) of met dien der orthodoxen (waartegen zy een bepaald can didaat gesteld hebben), het in dat geval wys be sluit zuilen nemen, zich liever te onthouden, dan door hunne medewerking en met hun medeweten, de rigting van den Heer Groen ts versterken, iets dat zij juist hebben willen beletten, door aan den Heer van Hoogstraten 297 stemmen te geven. Mogt de Heer van Hoogstraten kunnen goed vinden, de kiezers, die hem een blijk van vertrouwen gaven, in dien zin in le lichten, bij zou «Ie eer van zijn eigen rigting handhavende, te gelijk zyne kiezers voor het begaan eener in bet oog loopende inconse quentie en contradictie vrijwaren. Dus verre het Handelsblad. Uit bet medegedeelde blijkt, dat by de verkiezing in 4856 de Heer van Hoogstratenna de lieeren van Heedc van Oudshoorn en Engelenden meesten byval in liet district ge vonden heeft. Voorts doet het Handelsblad den Heer van Hoogstraten kennen als: veel yver hebbende voor het Protestantisme, doch tevens alseeninan, die zyne zienswyze niet zoude willen zien zegevieren door inmenging van het Staatsgezag en die dus steunt op overtuiging, maar wars is van dwang, als zich niet verstaande met de rigting der zoogenaamde a-iti-rcvolutiounaircn en als een praclisch man. Wy, die den Heer van Hoogstraten vau naby ken nen en hein ook kennen als een der werkzame Leden der Staten van zyne provincie, gclooven. dat liet Handelsblad hein met juistheid beoordeeld heeft. Heeft de Heer van Hoogstraten overigens geen gevolg gegeven aan den wenk van het Handelsblad om openljjk party te trekken voor een der candida- tenover wien in Junij 4 850 moest worden herstemd zoo zal zulks wel geweest zijn, omdat hy aan zijne kiezers zelfstandigheiden wijsheid genoeg toeschreef, om zelve hunne keuze te bepalen. Door zich van den stap te onthoudenwaartoe de redactie van het Handelsblad hem trachte te bewegen, heeft de Heer van Hoogstratenin ons oogzeer verstandig gehandeld. Wij nemen uit dit een en ander aanleiding, om met vol vertrouwen ,ter benoeming tot Lid der 2e Ka mer van de Staten-Generaal, aan te bevelen den lieer S. A. VAN HOOGSTRATEN, Lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, te 's Gravenhage. AMERSFOORT, 7 September 4857. In de vergadering van de Kiesvereeniging de Eendragt werd op Donderdag jl. gehandeld over de vacature ontstaan in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten gevolge van het ontslag geno men door den Heer van Rappard. Ingevolge het Reglement werd er eerst een gros van candidaten gevormd, waarop behalve de lieeren Falter, Ver loren, Wyers en van Bel, voorkwamen de Heeren van Reenen, Duymar van Twist, Metman, Enge len, van Hasselt en de Luitenant-Kolonel Knoop. Nadat de vier eerste Heeren allen hadden te kennen gegeven, dat zij om verschillende redenen ongene gen waren by eene eventueele keuze in aanmerking te komen, werd door twee der leden achtereenvol gend de Heer van Reenenals candidaat aanbevolen en daarby gewezen op diens byzondere geschikt heid tot lid van de Tweede Kamer, daar hij door de verschillende betrekkingen die hij vroeger had bekleed, als Advocaat, Hoogheemraad, Wethouder en daarna Burgemeester der hoofdstad, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, en eindelijk als Minister van Binnenlandschc Zakenruimschoots in de gelegenheid was geweest om zich die kundig heden en ondervinding te verwerven, welke voor den volksvertegenwoordiger zoo al niet onontbeerlijk dan toch voorzeker hoogst gewenscht zijn. Hierop besloot de vergadering, uit hoofde van de kortheid des tyds, die in verband met verschillende voor bereidende maatregelen eenigen spoed noodzakelijk maakte, om reeds terstond over te gaan tot de keuze van eenen candidaat, nadat een der leden de zeer gegronde aanmerking had gemaakt, dat het veel gemakkelijker viel zich te vergewissen van de bereidvaardigheid tot het aannemen der candidatuur hij iemand die reeds tot candidaat gekozen was, dan bij hem, van wien het nog onzeker was, of hij daartoe zou gekozen worden. De uitslag der stemming was, dat met bijna algc- meene stemmen de Heer Mr. G. C. J. van Reenen oud Minister van Binnenlandsche Zakenwerd ver kozen lot de candidaat der vereeniging. Het Bestuur nam op zich om den benoemde hiervan voorloopig kennis te geven, en bijaldien by tijds blijken mogt, dat deze ongenegen was tot het bekieeden van het lidmaatschap der Tweede Kamer, alsdan zoomoge lijk andermaal eene vergadering te beieggen. Gister vernamen wij, dat de Heer van Reenen schriftelijk aan den Voorzitter der Kiesvereeniging heeft kenbaar gemaakt, dat hij verhinderd is, de betrekking van lid der Tweede Kamer te aanvaarden en alzoo voor de eer der candidatuur ineent te moeten bedanken. Dientengevolge zal eerstdaags een ander candidaat door de Kiesvereeniging dc Eendragt worden gekozen. Op Zondag 30 Augustus heeft des avonds een gevecht plaats gehad te Schalkwijktusschen eenige Kuilenburgers en sommige personen van Tuil en 't Waal of omstreken. Een der Kuilenbur gers is daarbij zoo zwaar aan het hoofd met een mes verwond, dat hij in levensgevaar scliynt te verkeeren. De drie vermoedelijke daders van dit feit zijn reeds gearresteerd en Vrydag II. in het huis van arrest te Amersfoort hinnengebragt. De sterke drank schijnt wederom hij dit misdryt de aauleidendc oorzaak te zijn. Op denzelfdcn Zondag heeft er ook te Eem- nes een soort van tweegevecht tusschen twee boeren knechts plaats gegrepen, waarbij de een ook belangrijke gesneden wonden heeft hekomen, en door zyne tegenpartijop zyn verzoekjwr as naar huis is getransporteerddaar het loopen hem door bloedverlies, onmogelijk was. Men klaagt nu en dan. dat militairen, huiten dienst, gewapend zyn, daar hieruit wel eens on gelukken voortkomen; doch veeleer moest uien zich beklagen, dat het onder onze landlieden eene voortdurende gewoonte is, om ook op Zon- en Feestdagen voorzien te zijn van hunne zakmessen waarvan zy zoo dikwyls in opgewonden en be schonken toestand misbruik makenen zulks vooral gevaarlijk is in streken, waar dc bewoners van aangrenzende gemeenten vijandig tegen elkander gezind zyn, zoo als op bijna alle boerenkermissen voortdurend blykt. Het is den 44den dezer maand, dat het 25- jarig jubilé zal plaats hebben der oprigting van het geneeskundig etablissement Zuiderburgnabij Voor burg, door wijlen den Hoogleeraar Hendriksz, en en sedert diens overlijden met zooveel toewijding ook bestuurd door diens zoon, Dr. Hendriksz. Wij zullen niet uitweiden over bet veel beteekende van de genoemde inrigting, noch over de menschlievende pogingen, zoovele jaren achtereen ook door den tegen woord igen leider daaraan in het werk gesteld. Het is te verwachten, dat hem bij gemelde gele genheid de bewijzen van belangstelling niet zullen ontbrekenwaarop zyne veelal geheel belangelooze zorgen en zijne bekwaamheden hem voorzeker aan spraak geven. Een zekere B., verveener, wonende te Har- denbergh, werd in den avond van 30 Aug. ongeveer ten 40 ure, op den publieken weg aldaar, op de hoogte der zoogenaamde bogt, door twee mansper sonen op eene geweldadige wjjze aangerand. De boosdoeners hebben B., drie gevaarlijke sneden op het hoofd gegeven, zyn halsdas losgesneden, zijn buis letterlijk gekerfd, en hij zoude gewis vermoord zyn, zoo niet de buitengewone veldwachter D. de Bruin, op die hoogte ter surveillance zijnde, op het geroep van moord en help, ware toegesneld. Deze bemerkte al dadelijk, dat de twee misdadigers boven op B., lagen. Hij ontzette O., nam een der daders gevangenterwyl de ander zich door de vlugt redde. Later gelukte het de Bruin ook den anderen booswicht te Slagharen in arrest te nemen. Te Leyden zijn bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgebragt 4547 stemmen waarvan 8 van onwaarde. Gekozen Mr. R. J. Schimmelpenninck met 909 stemmen; de Heer Mr. N. Olivier bekwam 650 stemmen. Te Zalt-Bommel werd de vorige week de stadsverlicbting door gaz voor het eerst ontstoken. Aan den Burgemeester werd eene serenade gebragt de harmonie Concordia voerde voor het raadhuis verscheidene stukken uit. Voor bet Raadhuis en de woning van den Burgemeester w~ in gaz-illumi- natien aangebragt. Het voorstel om te Meppel pogingen aan te wenden tot afschaffing of vermindering der dienstd. schutterij is afgewezen. De veteraan van het leger van Napoleon I, die in de dagbladen is opgeroepen, als aanspraak hebbende op een legaat, hem door den keizer toe gekend Carl Hermanngeboren in Illyriëbevindt zich te Vlissiugen in liet gasthuis. Hij is ruim 94 jaar oud en wordt met zyue insgelijks hoog be jaarde vrouw in dat geslicht verzorgd. Onlangs moest te Portengen de stemming plaats hebben ter verkiezing van zeven leden van den raad dier gemeente, welke 5 kiezers telt, van welke 3 het bureau van stemopneming uitmaakten. Door al die kiezers zijn stembriefjes ingeleverd waartoe het stembureau zitting hield van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure. En wat leverde nu de stembus, den volgenden dag met de noodige solemniteit geopend, op? Vijf (zegge 5) allen blauko briefjes! Te Scheerhoorn (gemeente Emienkamp) had een groot ongeluk plaats. De laudbouwer Vette aldaar, gewaarschuwd zijnde, dat dc ook iu die streken heerschende veenbrandtot zyn hyen-schuur of stal dreigde over te slaan, wilde met eenigen der zijuenvan gereedschappen tot blussching voor zien, door de schuur heensnellen, toen de tusschen de heide deuren staande post of sty! langs de muur afgleed, en een 5jarig kind van genoemde Vette zoodanig trof, dat het op de plaats dood bleef. Inmiddels waren reeds 400 zyoer bijenkorven eene prooi der vlammen geworden. De schade, welke ook in die streken door de veenbrand wordt ver oorzaakt, is verbazend; in enkele liocrschappen wordt dezelve reeds op meer dan ƒ20000 geraamd. Dc dienstknecht P. S.te Noordwolde welke in het midden van den nacht inet twee zjjner makkers zijne nachirust op het hooivak in de schuur genomen had en van daar, zyndc ccuc aanzienlijke hoogte, in den siaap naar beneden stortte, waar door hy gevaarlijk gewond werd en in bedenkelij ke» loestand veerkeerde, is reeds aan de gevolgen vau zijn ongelukkigeu val overleden. Uit Veeudam schryft men, dat de grootc

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1