AHERSFOORTSCHE C00RART,fg| M *51. rmi V R IJ D A C, Jd September d857. Kt Blad verschijnt tvetmoal in de »eek de. Uniy.rfnj, en frpdajr. - De Prij. van het Abonnement is ƒ1,50 Cents, elite regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgolregt. Af--ondnlijkt nurnnerr, ƒ0,10. Brieven/rnnco. te Amersfoort, sooinede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Itijk. n de 3 maanden. Van Advertenticnvan 1 tot 6 regels 60 - Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Gee ff, Wegens de Tentoonstelling-Feesten enz. zal de Drukkerij der Amerejoortsehe 4'ouruut op Dingsdag 15 September van af 2 ore des namiddags gesloten zijn. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER DEB GEMEENTE AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenendat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Cohier voor de Belasting ap het l'atentregt in deze Gemeente, 1ste kwartaal dienst 18571858aan den Lieer Ontvanger der Directie Belastingen is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den hij de Wet bepaal den voet, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 7 September 1857. De Burgemeester voornd., A. G. WIJERS. Wie moet in het kiesdistrict Amersfoort tot lid der Tweede Kamer worden benoemd Ja wie? De beantwoording dier vraag wordt des te moeije- lijker, naar mate men meer ernstig bedenkt, welk een man de Heer van Ilappard is, in wiens plaats hij zal moeten optreden. De vijanden van den Heer Mr. IF. L. F. C. Ridder van Rappard, noemden hem «een aristocraat van «de eerste soort, perfect zorgende voor zijne familie en een der steunpilaren van het Ministerie Donker- «van Hall, dat altijd op zijne stem kon rekenen; van dat Ministerie begunstigende de aristocratie voorstaande bet nepotismus en de zoons stellende in de posten van den aftredeuden vader. Zoo spraken zijne vijandenWij zeggen, dat de Ridder van Rappard een edelman van den ouden stempel is; maar een edelman, die begreep, dat hij als adelijke op de plaats van volksvertegen woordiger, niets meer was, niets meer in te bren gen had, dan het meest burgelijke lid van de Tweede Kamer. De Ultra-Liberalen rangschikken hem onder de reactionnairenomdat zij zelfs geen schijngrond kunnen vinden om hem onder de anti-revolutionnairen te mengen. Zijne kunde wordt zelfs door zijne vijanden gehuldigdzijne eerlijk heid in ht' staatkundige is onbesmet; hij is noch reactionnairnoch zeer liberaal, namelijk niet zoo liberaal als het mcerendeel der Thorbeckiaansche kamerledende Ultra's niet gerekend. De Heer van Rappard is uiterst gematigd liberaalzoo liberaal als iemand die van Rappard heet, maar eenigzins zijn kan. Hij is een hoogst eerbiedwaardig inan. Ofschoon inet de grondwet niet in alle opzigten ingenomen, is toch de eed op de grondwet gezworen hem heilig. Nooit heeft hij als lid der Tweede Kamer gestemd of gesproken in strijd met een onzer grondwettige bepalingen. Hij is dus consti- tutionneel. Bezadigdgematigd constitutionneel eerbiedigende zoowel liet grondwettelijk regt der kroon, als het grondwettelijk regt der volksverte genwoordiging. Nu vragen wij, door wien moet de Heer van Rappard als lid der Tweede Kamer worden vervangen Ouder de vele nainen welke wy hebben hooren noemen, bekleedt die van den Heer S. A. van Hoogstraten de eerste plaats. Die Heer heeft immers veel waardoor hij zich aanbeveelt. Hij is een zeer )>ekwaam man. Hij is immers een man van alge- ineene kennis verkregen niet alleen door kamerstu die. maar ook door de praktijk. Er is bijna geen kwestie van eenig belang in de provincie Zuid-Holland, tot welker beslissin^ zijn advies niet wordt gevraagd. En zijn advies is altijd met degelijke redenen omkleed. Ofschoon tot de vermogenden in den lande behoorendc behoort hij toch niet tot de reactionnairen of anti liberalen. Hjj is liberaal, maar gematigd. Hij er kent bet regt der historie voor zoo ver die aanwijst vooruitgang. Vooruitgang is dus ook zijne leus, maar geen vooruitgang door dadelijke gelijkstelling, laat staan door geweld. In zóóver is hij anti-revo- lutionnair, maar verdtr niet. Tevens is hij overtuigd dat het grondwettelijk regt des Konings, als uat der Natie geëerbiedigd moet worden, en dat men dus niet tegen de begrooling, om redenen buiten de begrooting om, mag stemmen. Ook in dit punt is hij streng constitutionneel. De Heer van Hoogstraten heeft door liet geheele kiesdistrict Amersfoort heen, van Naarden af tot Culenborg toe, vele en dat wel invloedhebbende vrienden. Die vrienden zullen ongetwijfeld hunne stemmen op hem vcrcenigen. Met de hand op het hart leggen wij de verklaring af van geen reden te zien, waarom wy ons niet zouden aansluiten by deze zijne vrienden. Die ons kent, weet, dat onze pen niet veil is, dat wy onze overtuiging niet aan gunstbejag dienstbaar maken, dat hier bij ons geen andere vraag mag gelden dan deze: wie is geschikt om in het kiesdistrict Amersfoort tot lid der Tweede Kamer te worden benoemd? En laten wij nu ons oog vallen op de candidaten die van verschillende zijden voorop gezet wordendan aarzelen wij geen oogenblik den kiezers voor te stellen den Heer: S. A. VAN IIOOGSTRATEN, te 's IIage. Utrechtsche Provinciale belangen. Waterschappen. Amersfoort, 4 September. Gedurende de maand Augustus is er meermalen geklaagd over het gebrek aan water in onze grachten en in de beken en slooten roDdom deze stad. Dezer dagen vernemen wijdat men daarentegen te Veenendaal overvloed van water heeft, ja zich zelfs beklaagt over te veel water. Yan waar dat verschil? Heeft het dan te Veenendaal zoo veel meer geregend dan te Amersfoort? O neen! Maar te Woudenberg wordt de doortogt van het water belemmerden wordt dit opgehouden. Zonder eenige bevoegdheid geschiedt zulks aldaar, en het gevolg daarvan is, dat bier het werk stil moet staan, dat er geene vaartuigen aan het spui kunnen ge schut wordenen dat het vee in de weiden van dorst vergaat, of midden in den zomer op stal moet ge- bragt worden. Wie is belast met het toezigt op den rigtigen afloop van het water der Wouden- bergsche, of liever Heiligenbergsche beek, met andere woorden, aan wie is daarvan de schouw opgedragen? Aan het Eem-kollegieof aan de Gemeentebesturen? Het antwoord op deze vraag schijnt voort te vloeijen uit artikel 7 der Ordon nantie, «op de Schouwe en lloefslaging van de Riviere de Eem, mitsgaders van de oude Eem, en tie Reeken, als nameutlijk van de Heiligenbergsc- «FJier- en Modderbeekenhaar water in de voorsz. «oude Eem lossende» van 4 Junij 1616, te vinden in het Groot Utrechtsche Placaalboek deel II pag. 178. In voornoemd art. 7 leest inen dat het Eem-kollegie zal de schouwe hebben en voeren over de voorschreven Beeken enz. Dat nu die Heiligenbergsche Beek zich ook uit strekt tot Woudenberg en daarboven, dat is, dat de geheele beek van Amersfoort opwaarts geheel onder dien naam in de Ordonnantie begrepen wordt, blijkt genoegzaam uit art. aö en uit de optelling der Gelioefslaagden aan het einde derzelve, alwaar die van Woudenberg ende Meersbergen uitdrukkelijk worden vermeld. Voor zoover ons bekend is, is nimmer dit art. 7 afgeschaft, en de schouw aan anderen opgedragen. Men zal ook wel niet bewe ren, dat dit stilzwijgend zou veranderd zijn door de invoering van onze verschillende Grondwetten serdert 1813, waarbij het beheer en de vrije be schikking over de huishoudelijke belangen aan de Gemeentebesturen is opgedragen, of door de vast stelling der Gemeentewet, waarbij ditzelfde meer in bijzonderheden is geschied. Die bewering is reeds eenmaal gevoerd door het Gemeentebestuur van Schiedam, en sommige zijner ingezetenen. Doch hoezeer zij met veel talent door den Heer Mr. Poort man was verdedigd, is zij overeenkomstig de con clusie van wijlen den Advocaat-Generaal Deketh door den Iloogen Raad verworpen. Het betrof in dat geval een verschil met Schieland of Delfland, terwijl ook werd volgehouden dat de keuren van het waterschap in kwestie niet meer verbindend zouden zijn voor de Gemeentebesturen. Doch zelfs al was dc schouw overgegaan op het Gemeentebestuur van Woudenberg voor zooveel de Beek over zijn grondgebied loopt, zou het nog twijfelachtig zijn, of men het water eigenmagtig mogt ophouden. Evenmin afs volgens ons burgerlijk regt eigenaars van nabiyïgc landen elkander op die wijze mo^en benadeelenevenmin kan dit aan gemeenteSgpkiren ouderling volgens burgerlijk of staatsregt geotrloofd zijn. Ten allen overvloede laten wij hier volgen art. 39 van de -aangehaalde Ordonnantie, hetwelk aldus luidt: «Rij desen werd mede wel expresse lijk geinterdiceert allen en een ijegelijcken eenige rijs, planken, dooru, palen, ofte andere materialen onder het praetext van «afschuttingen en de beesten te keren, deen uijt des anders landofte onder wat praetext sulks south mogen geschieden, in de voorsz. riviere van «de Eem, ofte Beken te leggen, ofte te selten. «op pa-ne van te verbeuren, de somme van tien Carolus guldens enz.Dat dit artikel ten deze toepasselijk zou zijnkan moeijelijk worden betwij feld. Het blijkt echter ook uit deze daad van willekeur, die zoo lang ongehinderd heeft kunnen voortduren, hoe noodzakelijk het is, dat er ecu heter en krachtiger toezigt worde gehouden op de Eem en de Beken. Want ook voor de Eem vraagt men wel eens zonder een volledig antwoord te bekomen: wie moet die rivier in bevaarbaren toestand houdenhet Eem-kollegie of de stad Amers foort? Die vragen zou men bij andere waterschap pen in deze streekof wel betrekkelijk den Slaper en Grebbedijk nog met vele andere kunnen ver meerderen. Is het dan niet hoogst wenschelijkja noodzakelijk, dat er eindelijk eens een einde wordt gemaakt aan den verwarden toestand waarin de meeste waterschappen in deze provincie verkeeren Reeds meermalen is door Gedeputeerde Staten het uitzigt geopend op een algemeen concept-reglement op de waterschappenzoo als dit reeds in vele andere gewesten is tot stand gekomen. Wij hopen, dat deze regelen onder hunne oogen mogen komen en zij ook daardoor zullen worden herinnerd aan hunne belofte, om uiterlyk in de najaarszitting der Provinciale Staten van dit jaar, het lang ver- eischte concept-reglement in te zullen dienen. GETAL KIEZERS VAN HET KIESDISTRICT AMERSFOORT, voor de TWEEDE RAM en PROVINCIALE STATEN. 185'/*. Getal <1 Kiezers d* ONDER voo!» DB H 3 i KIESDISTRICTEN. I tx 3 3 f Aanmerkingen. i Amersfoort 379 374 2 Zoelen 68 3 Rhenen 66 4 Doodewaard 43 5 6 Kesteren IJzendoorn 73 15 7 8 Lienden Echteld 142 64 9 Buurmalsum 58 10 Culenborg 178 11 Beusichem 61 12 Buren 80 13 Maurik 113 14 Amerongen 59 I Hoofdp. 15 Leersum 22 j Amerongen. 16 Darthuizen 7 17 Veenendaal 75 18 Renswoude 23 23 19 Scherpenzeel 54 20 Woudenberg 60 21 Leusden 39 39 22 Hoevelaken 18 Hoofdp. 23 Stoutenburg 19 19 Hoevelaken. 24 Hoogland 70 70 Hoofdp. 25 Duits 11 11 Hoogland. 26 Bunschoteu 53 55 27 Eenines 50 49 Hoofdp. 28 Blaricum 25 Eemnes. 29 Baarn 73 73 Hoofdp. 30 deVuursche 4 4 B aar ti. 31 96 96 32 Doorn 25 Hoofdp. 33 Maarn 11 Doorn. 34 I mgbroek 36 j Hoofdp. 35 Sterkenburg 8 j Langbroek. 30 Wijk bij Duurstede 120 37 Werkhoven 39 j Hoofdp. 38 39 Cothen Weesp 19 120 Werkhoven. 40 Weespercarspel 58 41 's Graveland 59 Hoofdp. j 's Graveland. 42 43 Korteuhoef Ankeveen 16 16 44 Nederhorst den Berg 30 -»6 Naarden. ÜO j Hoofdp. 46 Bussum 20 Naarden. 47 Muiden 69 48 Hilversum 150 49 Laren 33 60 Huizen 42 3061 813 Het Ulrechtsch-Noord-Hollandsch-Geldersch Kies district Amersfoort telt alzoo drie duizend een en zestig Kiezers, bevoegd om op den 22sten Septem ber e. k. een Lid voor de Tweede Kanier dor Staten-Generaal te benoe..icu.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1