AHERSFOOBTSCHE -M 461. van Y R IJ D A G, d6 October dS57. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weetdes Dingtdagt en Frijdagt. De Prijs san het Abonnement is ƒ1,50 ïn de 3 maanden. Van AdvertentiënTan 1 tot 6 regels 60 t», elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. va» Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. AMERSFOORT, 45 October 1857. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 11. Maandag heeft de Heer Jhr. Mr. H. A. M. van Ascb van Wijck zitting genomen. Volgens een gerucht, hetwelk zich van ver schillende zijden schijnt te bevestigen, moet eene te Beemster wonende welgestelde boerin, die sints eenigen lyd, blijken van geen geregeld verstand gaf, eenige dagen geleden in een oogenblik van sterke overspanning eene zeer aanzienlijke som (voor zoover men kan berekenen vijf duizend gul den) aan bank- en muntbilletten in het vuur hebben verbrand. Te Schevcningen is de treurige tjjding ont vangen, dat de romp van de pink de jonge Wees, reeders de Ueeren A. Vroljjk en J. van der Toorn, door de ekwipaadje verlaten, in zee dry vende is ge vonden. He verslagenheid, welke dat berigt in zoo vele gezinnen te weeg gebragt heeft, is groot. Is de bemanning verongelukt, dan zijn niet minder dan acht visschers in de kracht huns levens in de golven omgekomen; op één na zijn allen gehuwd, terwijl twee vrouwen in zwangeren toestand ver- keeren. Deze omstandigheden zullen doen beseffen hoe groot deze ramp is, en de milddadigheid van menschenvriendenwaarvan Scheveningen zoo vaak bij onheilen van verschillenden aard de edelmoedige bewyzen heeft mogen ondervindenook ditmaal niet achterwege zal blijven tot leniging der dringende behoeften van in rouw verkeerende weduwen en weezen. In den nacht van 42 October had op zee een droevig ongeluk plaats. In de nabijheid van Har derwijk namelyk bevond zich een vaartuig met schip per en knecht. Door de bedaardheid van het weder hadden beiden zich verstaan, dat laatstgenoemde in den voornacht, terwijl de schipper in den nanacht alleen zou werkzaam zijn. De knecht echter had het ongeluk aan het roer in slaap te geraken en door eene wending daarvan zulk een slag aan het hoofd door de giek tekrygen, dat hij oumiddelijk dood bleef. De schipper bovenkomende ontwaarde met ontzetting het droevig ongelukdat had plaats gevonden, en is aldaar aangekomen, waarna de ongelukkige vervoerd is geworden naar de burger lijke begraafplaats. Twee jongens die den Theems te Londen oproeidenzagen een reiszak op een der uitstekende bogen van de Walerloobrug liggen. Begeerig naar hunnen vondwerd de zakdie zwaar woog en met veel touw digtgemaakt was, spoedig in de boot ge bragt; doch het sterke gety vereischte al hunne inspanning, zoodat zy den zak eerst bij hunne te huiskomst openden, en toen vonden zij er in on geveer twintig menschelyke lichaamsdeelen in pekel doch zonder hoofd, handen en voeten, beuevens stukkeu bebloede klcederen. De zak met hetgeen hy bevatte naar de policic gebragt zyndc, is deze dadelyk werkzaam geweest en heeft eene kluw ge vonden in de verklaring van den tolgaarder der brug (tot wier overgang een halve penny betaald moet worden). Deze herinnert zichten duidelijkste, eene bejaarde vrouw met denzelfden zak en met een pak van bruin papier, denkelijk het hoofd, de handen en de voelen bevattendein den nacht van Donderdag op Vrijdag door het draaiwiel te hebben gelaten cu zelf den reiszak voor haar overgeligt te hebbenwegens de zwaarte. De vrouw scheen ver ward of ontsteld zoo zelfs dat zij na het omdraaijen van het wiel, niet voortging, en er dus een tweede wending noodig wasveroorzakende alzoo aan den tolgaarder eene schade van een halven pennydaar elke draai een merk van doorgang geeft. Al deze omstandigheden stelden den man in staat om zich de vrouw te herinneren en den zak te herkennen. Naar de kleederen te oordeelen, was de vermoorde een falsoeulyk man, en volgens onderzoek derlig- chaauisdeeleniemand van ongeveer 30 jaren. De jas, overjas en het vest waren doorboord met steken en nat. ofschoon de zak droog was. Ook is men uit de gebogeu houding der knieën en de spieren der dyen tot het besluit gekomendat de vermoorde in eene liggende houding gedood werd. De gevonden kleederen dragen geen merk, doch zijn alle in den rug opgengesuedenwaarschijnlijk om te spoediger los te krygen. Ook kan de misdaad, volgens de teekenen van het vleesch dat van de beenderen afgescheurd was, nog niet lang geleden gepleegd zijn. Daar de moord naar alle waarschijnlijkheid tusschen Woensdag en Douderdag geschied is, kan men gissen dat de ongelukkige bij gelegenheid van den stilstand van bezigheden op Woensdag jl. zich te veel aan uitspanningen of vermakelijkheden overgaf en in slecht gezelschap geraakte'. Mogt het hoofd spoedig gevonden worden, dan zou dit een grootc stap zijn tot verdere nasporiugen. Op bevel der Koningin van Engeland is het grootste meesterstuk der nieuwere weefkunst, dat welligt ooit vervaardigd werd, den Keizer en de Keizerin der Franscben ter bezigtiging voorgelegd. Het is een tafellakenin de Scbotsche stad Dum- ferlin voor de Londensche firma Hodge en Low- mann vervaardigd. Rondom ziet men sprekend ge lijkende afbeeldingen der voornaamste helden uit den veldtogt in de Krim; aan het eene einde de portretten van Koningin Victoria, Prins Albert en den Hertog van Cambridge, aan het andere die van Keizer Napoleon, Keizerin Eugenie en Prins Napoleon. In het middenvak bevinden zich dewa- peDS van Engeland, Frankrijk, Turkije en Sardinië, benevens verschillende trofeën, en in iederen hoek zyn de Engelsche roos, de Fransche arend, de halve maan en het kruis vereenigd. De schering van het weefsel is van linnende inslag van zijde. Alleen die stukken welke voor den verkoop bestemd zijn worden uitsluitend van linnengaren vervaardigd. GEMENGDE BER1GTEN. Te Boston in Noord-Amerika heeft zekere James Lambert, 4000 Engelsche mijlen in 4000 uren na elkander te voet afgelegd. Hij begon zijn marscb den 28 Julij en eindigde dien den 9 September. Hij won daarbij 2000 dollars, doch haalde zich ook eene zware ziekte op den hals. Te Lyon in Frankrijk is iemand in hechtenis genomen bij wien men voor 400000 francs aan valsche bankbiljetten vond. Te Weenen bestaat groot gebrek aan woningen; vele personen hebben zich bij het gemeentebe stuur aangemelddaar zij geen onderkomen konden vinden. Een groot gedeelte der fabriekstad Piedimonte in Italië, die ongeveer 6000 inwoners bevat, is verwoest. Een wolkbnuk deed de kleine rivier, die door de stad loopt, in weinige minuten tot een geweldigen stroom zwellen. Vele huizen zijn door den aandrang der watermassa ingestort Reeds had men 52 lijken uit de puinboopen gebaald. Een Engelsch blad zegt, dat Nena Sahib, die bij den opstand in Britsch-Indie de geduchtste vijand der Engelschen is, indien hij in hunne handen valt, naar Engeland overgebragt en in den zoülo- gischen tuin in een ijzeren hok moet ten toon gesteld worden. Het kortste antwoord daarop is: indien t De Times ziet de zaken in Britsch-Indie zoo ernstig in, dat het reeds Nena Sahib aan het hoofd van 400000 man naar Calcutta op weg ge looft. Van Liverpool is een schip met 400 veroordeel den naar Australië vertrokken waaronder zich be vonden de fashionable voormalige bankiers-beurzen snijders Dean Paul, Slraham en Bates, de kassier speculant Robson, de Noorder-spoorweg-beambte Redpalhde advocaat Savardenz. Een Russisch linischip is nabjj Reval omgesla gen en de geheele bemanning, 4000 in getal, vond den dood in de golven. Te Lörrach is aan het werf-bureau voortdurend grooten toeloop van Zwitzers, voor de Nederland- scbe krijgsdienst. Te Rocroy, in Frankrijk, is eene vrouw van 80 jaren, die gehuwd is met een Shjarigen man, bevallen van een zoon, die evenwel slechts een paar uren geleefd heeft. Vele schepen zijn bij de laatste stormen langs de kusten van Eugeland en Ierland vergaan. In Sardinië stiet tusschen Turijn en Genua een passagierstrein tegen een aankomenden goederen trein, eenige wageus werden vernield en vele reizi gers gedood en gewond. Volgens statistieke opgaven wordt Parijs gevoed door 601 bakkers. 501 vleeschhouwers, 262 pas tijbakkers en 704 varkenslagters; gedrenkt door 3542 wijnkoopers, 822 limonademakers en 283 likeurstokers; geschoeid door 1479 schoen- en laar zenmakers; gekleed door 4280 kleermakers; genees kundig behandeld door 4527 doctoren en chirurgijns, 442 apothekers en 281 vroedvrouwen; 450 deur waarders, 144 notarissen, 498bankiers, 442goud smeden en 2500 kunstenaars voorzien in andere behoeften. In de tabaks- en sigarenfabriek van den Heer G. Priitorius te Berlijn, is thans eene sigaren-machine in werking, welke dagelijks 5000 stuks sigaren levert, en welke nelter zyn dan die met de hand zyn vervaardigd, terwijl tevens minder tabak verloren gaat. llit Napels wordt, onderdagtcekening den 8sten dezer gemelddat de Prins van Oranje te Palermo is aangekomen. Artikel 23 der Gemeentewet. Blijkens het verslag van de zitting van den Raad dezer gemeente, van 3 October jl., onlangs in ons blad geplaatst, heeft de Raad, met groote meer derheid van stemmen, besloten, tot de toelating van den Heer C. Schellus als Raadslid. Volgens de Gemeentewet staat het na eene der gelijke beslissing gedurende acht dagen vry aan elk lid van den Raad, daartegen zyne bezwaren schriftelijk bij Gedeputeerde Staten in te dienen, waarover alsdan door hen uitspraak wordt gedaan. Het is ons niet bekend, dat een der Raadsleden in dit geval van deze bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. Daar echter aan Gedeputeerde Staten ook de bevoegdheid is toegekend, om ambtshalve omtrent de beslissing van den Raad uitspraak te doenen zy daartoe natuurlijk bekend moeten zyn met de geloofsbrieven en de redenen, die aanlei ding kunnen geven tot verschil van gevoelen, worden gewoonlijk ook de overgelegde stukken, althans door sommige gemeentebesturen, aan dat Collegie opgezonden, en worden daarbij de punten kenbaar gemaakt, die bij de discussiën zyn be handeld, voor zoo ver namelijk daartoe kunnen geacht worden gronden te besta en. Indien Gede puteerde Staten van dit regt gebruik wijlen maken, zijn zij verpligt. van dit hun voornemen aan den Raad berigt te geven binnen acht dagennadat hun de beslissing is medegedeeld. Het spreekt van zelf, dat zij hiertoe al ligtelyk zullen overgaan, wanneer zij van meening zijn, dat het punt van verschil niet zoo duidelyk is, dat zij daarover reeds tot een bepaald gevoelen zyn gekomen, en de termijn van acht dagen hun, te kort schijnt, om daarin hun onderzoek ten einde te brengen. Om die reden kan men duswanneer zij hun voornemen mededeelen, om ambtshalve uitspraak te doen, omtrent de beslissing van den Raad, daaruit niet afleiden, dat die uitspraak vermoede lijk in strijd zal zijn met de beslissing, doch alleen dat over hare juistheid eenigen twyfel bestaat Daar wij nu vernomen hebben, dat Gedeputeerde Staten aan den Raad dezer Gemeente kennis heb- ben gegeven, dat zij van het hierboven omschreven regt zouden gebruik maken, ten opzigte der toela ting van den Heer Scheltusmeenen mij kortelijk te moeten terugkomen op de discussiën, daarover in de zitting van 3 October gehouden, die zeker aan de meesten onzer lezers onbekend zijn gebleven. Wij herinneren daarom, dat de Heer Schellus is Penningmeester van het Weeshuis, en alzoo rekenpligiig aan Regenten van die instelling. Arti kel 23 der Gemeentewet verklaart het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar met de betrekking van ambtenaar, rekenpligiig aan eenige aan het Gemeentebestuur ondergeschikte administratie. De vraag in dezen te beantwoordenwas mitsdien, of de administratie van het Weeshuis aan het Ge meentebestuur is ondergeschikt? De verschillende sprekers die hierover het woord voerden gaven daaromtrent nagenoeg het volgende als hunne meening te kennen: Artikel 23 is eene verbodsbepaling. Daarop is dus de gewone regel van toepassing, dat men niet door uitlegging mag uilbreiden, maar, dat het strikt moet worden opgevat, en dat, inge val van twijfel, moet worden beslist ten gunste der toelating. In dit geval bestaat voor het minst twyfel, of het Weeshuis is ondergeschikt aan den Raad. Immers de gewone beteekenis van dit woord schynt in zich te bevatten, dat de ondergeschikte verpligt is de bevelen op te volgen van dengenen, die boven hem is gesteld. In vele gevallen wordt hij door dezen aangesteld, en kan hy ook door hem worden ontslagen. Noch het een, noch het anderschynt hier het geval te zyn. Men lette slechts op de wjjze waarop het Reglement van het Weeshuis is tot stand gekomen, en op deszelfs inhoud. Het werd vastgesteld na de invoering der Armenwet van 4854. Toen werd uitgemaakt, dat bet was eene zoogenaamde gemengde instelling, vallende onder littera d van artikel 2 der Armen wet, omdat het eigene fondsen bezat, en tevens door de Gemeente werd gesubsidieerd, tenrjjl in deszelfs regeling of bestuur door beiden gezamenlyk werd voorzien. Daarom werd dit Reglement met door den Raad alleen, maar door dezen in over eenstemming met Heeren Regenten vastgesteld, naar het voorschrift van artikel 5 der wet In bet reglement was wel voorgeschreven, dat Regenten zouden benoemd worden door den Raad, maar uit eene voordragt op te maken door Regenten. Er was ook niet in opgenomen, dat Regenten alle bevelen van den Raad moesten opvolgen, noch dat de Raad hen naar willekeur kou afzetten, doch er was uitdrukkelijk bepaald, dat geetie ver-

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1