COURANT, van DINGSDAG, M October J857» Uit Blad verschijnt tweemaal in de vreek des Dingtdagt cn Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,00 in de 3 maanden. -—Van Advertentiesvan 1 tot 3 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummertƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. earn CU*ff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het llijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER bh WETHOUDERS des GEMEENTE AM 1UISFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet: Doen te weten, dal het suppletoir kohier der honden belasting cn het 2dc suppletoir kohier vau de directe plaatselijke belasting over het jaar 1857 voorloopig vast gesteld zijn en gedurende 44 dagente rekenen van heden (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 tot 1 ure. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zullen liggenbinnen welken termijn elk op dc kohieren aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 16 October 1857. Burgemeester en Wethouilers voornd. A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTU8. AMERSFOORT. 1» October 1857. Als een merkwaardig bewijs van de vrucht baarheid van het saisoen wordt te Amersfoort waar genomen dat de gewone frambozen-struik thans voor de tweede maal van het jaar rijpe en smakelijke vruchten oplevert, en dat mede in denzelfden tuin. eene plant, de astursicuin na dezen zomer gebloeid te hebben, uit het zaad van zelve uit de zaadbuisjes gevallen, op nieuw gegroeid is, ook thans weder bloeit en zijne zaadbollctjes vertoont. Uit Gruve wordt gemeld, dat de landbouwers woning van zekeren van der Linden, gelegen op den uithoek van het dorp Zeeland, door brand totaal met den opgetasteu oogst vernield is; niets was tegen brandschade gewaarborgd. Weder beeft de sterke drank een offer geeischt. Een Itoerenknecht te Ilaiilerwijkeen oppassend jongeling, ging Zondag avond met andere jongelie den naar de herberg, om zich daar te verlustigen; want helaas! de Zondag avond schynt in vele plaatsen bestemd te zijQ, om zich aan brasserjj en dronkenschap over te geven. De l>edoeIde jongeling kreeg, tegen zijne gewoonte, te veel, en wel zoo erg, dat hij den volgenden morgen niet in staat was te werken. De boer, die wegens zijne oppassendheid veel van den jongen hieldiaat hem le bed blijven, denkende, dat bij tegen den middag zyn roes zal hebben uitgeslapen; -maar de jongeling komt den geheelen dag niet van het bed en reeds Dingsdag morgen was hij een lijk! Vreeset ijk voorwaar! Onlangs vertrok van Haarlem naar Amster dam, met den zoogeuaamden beurstrein, een ma troos, die teu gevolge van het gebruik van sterken drank, zich ongesteld gevoelde, doch van wien men niet kon zeggen, dat hy beschonken was. De beweging op den spoorweg schijnt hem even wel nog meer henaauwd te hebben, zoodat hij, even voorby Halfweg, uit den wagen gesprongen is, tot niet geringe ontsteltenis zijner medereizigers. Ecu locomotief, later van Amsterdam afgezonden, om te zien, wat er van hem geworden was, vond hem aan den kant Tan den weg liggende, gerust in slaap. Te Vecndam arriveerde de ofGcier van justi tie vau de arroudissements-regthank te Winschoten met gevolg cn begaf zich ten huize van den huis- vcrwer Koenenwiens vrouw iu den nacht van Woensdag op Donderdag j.l.dood uit eene sloot is opgehaald, om, zoo als men zegt, lijkschouwing te houden wegens het woDderlyk verdrinken dier vrouw, die door ziekte in 't geheel niet loopen kon. Maandag II. werden door den regter van in structie te Zwolle zeven getuigen gehoord in de zaak van zekeren J. K. C. R.uit de gemeente Hasselt die den vorigen dag van daar naar het huis van verzekering gevankelijk was overgebragt, als be schuldigd van moedwillige brandstichting. Het landgoedde havezathe Schoonheien met daarbij behoorende ervenkatersteden en bosch- gronden, te zamen groot 600 bunders, werd te Zwolle publiek verkocht voor de som van ruim ƒ200,000. Hieronder zijn niet begrepen de boomen, deze werden reeds vroeger verkocht voor ƒ48,000, en kunnen thans tegen 3 pet. benaderd worden door de koopers van den ondergrond. Eerstdaags zullen nog geveild worden de havezathe Buchhorst, in de gemeente Zalk, en het kapitale boerenerf Yrsl, onder Oldebroek. een en ander nagelaten door den Heer Mr. R. F. C. baron Rentinck tot Schoonhcten. Uit Staphorst wordt gemeld, dat de aardap pelrooiers thans vele zoogenaamde muizenkelders iu den grond vinden. Men ontdekt die voorraad kamers aan de ondcraardsche gangen, die er naar toe geleiden. Wanneer men er een vindt, kan men zich verzekerd houden, dat er iu ecu betrekkelijk kleinen cirkel zich meer bevinden. Somtjjds haalt men uit die verschillende appartementen, wel een schepel aardappels. Voor het provinciaal geregtshof te Vriesland stonden teregt, de daders van den diefstal met in- en uitwendige braak, geweldoefening met ge bruikmaking vau wapenen, en bedreiging van moord, in dc maand July 11. te Aalsum gepleegd, nl. J. Huberts, J. Hoogslra, S. Sytzema, Y. van der Ploeg en S. Huberts. Nadat een langdurig verboor der getui gen ten getale van achtwas afgeloopenheeft de pro cureur-generaal gereqwireerd voor den 2den en 3den beschuldigde de slratlè des doods, voor den lsten eene tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren, die des noods met een derde kan worden verhoogd, en voor de 4de en 5de beschuldigden eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. De uitspraak was bepaald op Zatur- dag 17 dezer. Üe 1ste en 5de beschuldigde zullen bovendien op den 19 dezer maand voor een ander feit, en de 1ste alleen, op den 26, wegens8crimi nele diefstallen teregtstaan. Te Amerongen is de eerste tabak van den jongsten oogst verkocht, nagenoeg zestig a zeventig duizend ponden. De prijs wordt evenwel tot dus verre geheim gehouden. Uit Borculo wordt gemelddat op den grind weg tusschen Hus en Groenlo, de voerman van een wagen, met zware bentheimer steenen beladen, daarvan afviel en zoodanig overreden werd, dat bjj binnen weinige uren overleed. Dc persoou van E. is in cassatie gekomen tegen de uitspraak vau het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, waar hij het vonnis der arrond. regtbank te 's Hagein de zaak van het dragen eener schuttersuniform zonder daartoe geregtigd te zijn, bevestigd is. In de kunstwereld is thans veel sprake van eene belangrijke uitvinding, die men aan eene dame mevrouw Rouvier-Paillard, verschuldigd is. Het geldt namelijk de uitvinding van het middel om het ivoor tot een vloeibaren toestand te brengen en het dan te bezigen lot het maken van afdrukken van basre liëfs en van beeldhouwerkop de meest uitgebreide schaal. De bewerking is zeer eenvoudig. Men laat het vloeibaar ivoor in de holten loopen zonder eenige drukking of persing uit te oefenen; de vloeistof, van zelf weder gestold, heeft met de meest mo gelijke getrouwheid de indrukken van het model overgenomen; men vindt tot zelfs de fijnste scha keringen van het model in den afdruk terug. Indien men onbekend is met deze nieuwe uitvinding, dan slaat men verbaasd by het zien van ivoren platen basreliëfs voorstellende, ter lengte van eene el en uit een stuk. Het gebeeldhouwde houtwerk van het koor in de Notrc-Dame te Parijs, is op die wijze in ivoor afgegoten. In weerwil van de belooning van ƒ1200 welke de Engelsche regering uitgeloofd heeft voor den ontdekker van den afschuwelijken moord by Water loo-Bridge gepleegd en waarvan wjj in ons vorig nummer melding maakten, is nog geene enkele openbaring gedaan. GEltlEAGDE BERIGTEN. kelen van tabakdie gevonden werd op de plaats waar zy aten en sliepen. Te Parjjs is de arbeidende stand afkeerig om de goedkoope woningen, blokken arbeiderswoningen, te betrekken, welke voor rekening van den Keizer en den bankier Milhaud gebouwd zijn. De vermaarde Italiaansche tooneelspeelater Ristori heeft van de Koningin van Spanje een gouden kroon met edelgesteenten bezet en een brillanten speld van hooge waarde ten geschenke ontvangen. koepoklnëntiHf. De koepokinentingals beschermend middel tegen de echte pokkenheeft niet alleen in vroege ren tijdbij de eerste invoering van de uitvinding van Jennertalrijke tegen standers gevonden, maar staat ook thans, in weerwil van de door eene veeljarige ondervinding bevestigde gunstige gevolgen, aan aanvallen bloot van de zijde van theoretische mannen van ket vak. De Belgische koninklijke academie van geneeskunde heelt aan dit ontwerp voortdurend bijzon dere aandacht gewijd en eene speciale commissie belast met een onderzoek van alleswat daarop betrekking heeft. Deze commissie heelt onlangs haar rapport nitgebragt io eene uitvoerige memorie en komt tot het volgende resultaat: 1°. De beschermende kracht der inëntiugsstof bevestigt zich volkomen bij de overgroote meerderheid der gevallen. 2°. Slechts in zeer weinige gevallenwelke door nitwendige kenmerken niet zijn te onderscheidenwordt de aanwezige natuurlijke aanleg tot pokziek'e niet geheel weggeruimd en sterkt zich de beschermende kracht van de inéntingsstoif slechts uit over een tijdvak van minstens 7 A 10 jaren na de inenting. 3°. In de gevallen waar na de enting de echte pokken zien later vertoonengeschiedt dit altijd met bepaald goedaarig karakterweshalve aan den uitslag in die gevallen de naam wordt gegeven van Variolïd; 4°. even goed, als in weérwil der inenting met koepokstof, kunnen de pokken ook ten tweeden male ontstaanbij personendie reeds eenmaal de ziekte hebben doorgestaan5°. De uit koepokken bij menschen verkregen stof wordt door herhaalde overbren ging verzwakt, zonder echter hare kracht geheel le ver liezen. Het is daarom raadzaam en zelfs noodzakelijk, de stof zoo dikwerf mogelijk uit werkelijke koepokken te ver nieuwen. 6°. De van koeijen genomen ëntingstof verwekt een bepaalder opkomenden en langzamer en regelmatige.' afloopenden uitslag dan oude stof. 7°. Ook de koorts, welke met de koepokken zauien gaatvertoont zich bij aanwending van versche stof sterker cn duidelijker: 8°. evenzoo is het aantal der puistjes grooter, en ontstaan deze zelfs bij ge bezigde oorspronkelijke stof daar waar oude stof geheel zonder gevolgen bleef: 9°. derhalve moet zoo mogelijk, bij herhaalde inenting, echte koepokstof gebruikt worden. 10°. Herhaalde inenting is tot grooter veiligheid eene nuttige handelingniet omdat zij op zelve in elk geval noodzake lijk zou zijnmaar omdat men die gevallenwaarin dit zou kunnen wezen, niet te voren kan onderscheiden. 11°. De weder-inënting wordt het best bewerkt in het tijdperk van 10 tot 15 jarenonderstelddat de eerste enting in de vroegste kindschheid heeft plaats gehad. 12°. Indiende latere enting puistjes voortbrengtdan kan men in dit geval op blijvende bescherming rekenen: anders moet men die van tijd lot tijd herhalenom zich te overtuigen van de indiviauele immuniteit van den in te enten persoon. 13°. De inenting der koepokken heeft, wel verre van Jeen schadelijken invloed op het menschelijk geslacht uit te oefenen, het niet alleen bevrijd van den geesel der echte pokkenmaar ook van de overige ziektenwelke zij na zich slepen. Het is derbave eeneëhlkomenedwaling, wan neer men aan de vaccine eene physieke en morele ontaar ding van net menschelijk geslacht ten laste legt. Als voorbeeld van den verschrikkelijken stand van zaken in Britsch-Indië, wordt gemeld, dat een Iersch Heer aldaar, binnen den tyd van zes weken twee cn twintig bloedverwanten verloren heeft cn van eene andere familie, uit dertien leden bestaande, slechts een overbleef. Te New-York in N. Amerika zijn in de laatsten tijd 270 bankroeten voorgevallen. De advocaten en procureurs nemen aldaar in getal en rijkdom toe. In de Oostzee zyn in de nabijheid der Russische kusten eene menigte schepen verongelukt; een ging met man en muis verloren; van twee anderen werden slechts 3 man geredvan een ander, waarop zich vele passagiers bevonden, bragtcu slechts 4 van 25 personen er het leven af; drie schepen strandden byna op dezelfde plaats, en is slechts van twee de manschap behouden aan wal gekomen maar bij bet derde verdronken alle personen aan boord. Voor den opbouw van Sebastopol heeft de Rus sische regering zes millioen roebels aangewezen. Te Laudelies in Frankrjjk is iemand in 116jari- gen ouderdom overleden. De spoorweg van Milaan naar Venetië is den A2 October geopend. Te Genève in Zwitzerland zyn proeven genomen met een mechaniek kanon, dat zich zelf laadt en in eene minuut twintig schoten doet, zonder dat het eene achterwaartsche beweging doet. Te Lcitb zyn 10 scheepslieden van de stoomboot llolyrood gevangen gezet ter zake van het smok Men lepst in de Leeuwarder Courant het volgende ingezonden artikel: Op de teregtzitling van de Arondissements-regt- bank te Sneek van 10 September 1857, vonnissende in strafzaken, is uitspraak gedaan in de zaak van den Heer officier van justitie te Sneek, eischer r. o. bij exploit van 8 Juny 1857, tegen J. II. v. d. Ghyks-oiitvanger te B.gedagvaard wegens gebezigde uitdrukkingen, in een gedrukt en ver spreid geschrift, welke door den Heer officier van justitie geacht werden, hoon en laster te bevatten. Het bedoelde geschrift is een artikel in de Kamper Courant van 30 October 1856, No. 2022, en gerigt aan de redactie van het maandschrift de Tijd. Het requisitoir van den Heer officier strekte tot schuldigverklaring van den gedaagde, aan bet ten laste gelegde wanbedrijf, en veroordeeling tot eene gevangenisstraf, voor eenen tijddoor de regtbank te bepalen, doch niet minder dan eene maand, en niet boven de zes maanden, alsmede in ee.ie geldboete van /25 tot ƒ1000 en in de kosten der procedure. De regtbank is van oordeel geweest, dat de ge bezigde uitdrukkingen slechts waren te brengen ouder de rubriek scheldwoorden, geuit in een ge drukt cn verspreid geschrift, zonder daartoe uit- getergd te zynen heeft J. II. v. d. Gveroordeelt! tot eene geldboete van ƒ2,50 en in de kosten van K^t regtsgeding ad 14,59, boe'en en kosten in vorderbaar by lijfsdwang. Wy hebben van deze beslissing geene mcldfng willen makcualvorens zy door berusting van

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1