AHEBSFOORTSGHE GOVRAIT M 471. vau VRIJDAG, HO November d857. Cent» elke renDiytdagt en Vrijdags. - De Prrjs van het Abonnement i» ƒ1.50 in de 3 maandenVan Advertentiënvan 1 tol 6 regel» 60 te Amernfnnrt rnn .j T - JVC ^egelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUe/f, te Amersfoort, «oomede b.j alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. kennisgevingen. BURGEMEESTER es WETHOUDERS nu GEMEENTE AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet; Doen te wetendat het suppletoir kohier der honden belasting en het 2de suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over het jaar 1857 door den Raad vast gesteld aim en gedurende acht dagen, te rekenen van lieden, (de in te vallen Zondag uitgezonderd), dagelijks van jO tot 1 ure, op de Secretarie der getnc -te voor een ieder ter lezing zullen liggen. Amersfoort, den 14 November 1857. Burgemeester en Wethouders voomd. A. G. WiJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS DM GEMEENTE AMERSFOORT, Doen te wetendat gisteren is uitgeloot het aandeel N°. 2 in de grldlcening van 61(00voor eetie bijdrage in de kosten der herstelling van de Grebbe- en Slaperdijken den Julij 1855 aangegaan. Amersfoort, den I" November 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. De Burgemeester G. J. G. VAN BOCKOM MAAS, Weth. De Secretaris, W. 1.. SCHELTUS. Ingevolge magtiging van Zijne Kieiiencie den Minister van Financiën za! de Dienst ran de Brieven-post binnen deze Stad voortaan op eiken Zondag aldus zyu geregeld: liet Kantoor is geopeud des morgens van 78 uur, als wanneer de eerste uitgifte der Brieven en Couranten mede op dat tydslip plaats vindt, vervolgens van 12—uur 's namiddags en des avonds van 5—6 uur, wanneer de tweede uitgifte der Brieven zal plaats vinden. liet lydslip van de expeditie der posten onder gaat geene verandering, evenmin de daarmede in verband slaande ligliugen der Brievenbus aan bet Fostkautoor. Kr zullen alsdan slechts drie bestellingen plaats vinden, te weten: ten 8 uur 's morgens, ten 12 uur des middags en ten 4 uur des namiddags. Amersfoort, 16 November 1857. De Directeur van liet Postkantoor W. B. de Bit LIJN. Omkoopingen Immoraliteit bij Verkiezingen. Voor de arrondissements-regtbank te Winschoten is thans hangende eeue regtszaak, die in ons land sinds het bestaan der regtstreekschc verkiezingen gewis nog niet dikwijls is voorgekomen. De gemeente Finsterwoldeverdeeld in twee poliliek-ockonomi- schc partijenRoelofsiaiicn cn Anti-Boelofsiaueu betwistten elkaar de zege by de jongste verkiezing van gemeenteraadsleden. Ken der gevolgen daarvan is, dat voor genoemde regtbaok thans teregt slaat J. N. J.landbouwer te Finsterwolde, beschuldigd van cene stem (voor ƒ50) te hebben gekocht van II. F. II.. inede landbouwer aldaar. Zoo is dan de bovengemelde vervolging, wegens omkooping b(j do verkiezingen, ingesteld. In weer wil van den bezadigden aard van den Nederlander, kou hei niet anders, of de vrije verkiezingen, moesten, niettegenstaande de inlevering en opening der biljetten, alsmede de werkzaamheden der stem- bureaux voldoende waarborgen tegen valscbbeid inel namen en getallen opleveren, buiten de daarmede hand aan band gaande opwinding der gemoederen, aanleiding geven tot verachtelijke en misdadige handelingen, waaraan tot het bloed- cn pluiiderjaar 1848 niet eens door den Hollander gedacht werd, laat staan dat die door hem bedreven werden. Zwendelarij eu omkooping bij keuze van Ncderlundsche bestuurdcren lag nooit in het Hol- landsch Volkskarakterevenwel, sedert de Grondwet van 1848 konden zy vrij daarin binnensluipen. Ilct is waar, bier wordt zeldzaam eene regis- zaak voor omkooping by verkiezingen medegedeeld, doch hoe vele omkoopingen kunnen niet plaats gehad hebbendie, ofschoon men ze giste, wij zullen niet zeggen, men door de vingers zag, en waartegen geen regtsvervolging kon ingesteld worden. Maar waartoe dc termen verachtelijke en misdadige han delingen gebruikt? Laat ons, van de omkooping zwijgende, slechts aanvoeren, dat inenigwerf de onzedclijkste middelen aangewend (kunnen?) wor den om lid van eenen gemeenteraad ta worden; laU ons er slechts op wijzen, hoe ver de onbe schaamdheid kan gaan, om door overreding cn bedreiging, cn zelfs door de broodwinningen van de kiezers in het spel te brengen, gemeenteraads-lid te willen worden. Wat zou men wel zeggen van iemand, die een belangrijk getal stembiljetten van kiezers in zijne magt weet te krijgen, ze zelf invult, en ze eerst den voormiddag der verkiezing den kiezers ter hand stelt, om na afloop der ver kiezing op de lijsten na te zien, of wel de kiezers opgekomen zyawier biljetten hij met zijn eigen mam invulde Daartegen kan de wet niet bescher men evenmin als tegen den regtsgeleerden lasteraar, die bekend met doolhoven en kronkelpaden der wet, zijne slinksche plannen verijdeld ziendeom een eerljjk man tot zijne dupe en machine te maken, diens goeden naam en eer door allerhande insinu- atien en logens, wettelijke strafbaarheid uitsluitende, bij zijne medeburgers tracht te bezwalken. Wat zal men wel van vrije verkiezingen zeggen, als door iemand de onbeschaamdheid zoo ver ge dreven wordt, dat hij eene aanbeveling van zich zelf tot verkiezing voor één lid van eenen gemeente raad schrijft, die laat drukkenen verspreiden? Men ziet dat, onthoudt dat, en zegt regtstreeks niets, want de teet straft die onbeschaamdheid niet. Kn is dj zoodanig persoon ten gevolge van deze zijne iinn'oreele handelingen, tot gemeenteraads-lid ge kozen, hoe moet men dan niet te moede zijn, als by in de openbare zitting van dien gemeenteraad geïnstalleerd zullende worden, den in art. 83 der Grondwet bedoelden eed van zuivering aflegt Wordt dan de toeschouwer voor dc balie, die inet de Grondwet in de hand tegenwoordig is als de onbeschaamde indringer dezen eed aflegt niet met zoo danige walging vervuld, dat hij tot zich zelf zegt, voor hel eerst en voor het laatst in zijn leven, bij de installatie van een lid van eenen gemeenteraad te zijn geweesL Werd bovenstaand flguur scherp naar het leven in zijne afzigtelijkheidgebrandmerktwie zal ons wraken? AMERSFOORT, 19 November 1857. Alhier zijn, onder geleide van den Heer Ros, doorgekomeugaande naar Harderwijk, 19 rccru- teu, Franschen eu Delgeu. komende uit Frankrijk, waaronder eenige met de Krim-médaille gedeco reerd; deze manschappen zya bestemd voor bet Koloniaal Werf-dépót, om naar bet N'ederlandsch leger in Indië over te gaan. Bij den landbouwer Veenhuizen, op Vinken- huizen, bij Groningen, is, door buitenbraak, een brutale diefstal gepleegd. De dief is door de pan nen de woning binnengedrongen, heeft de huisge- nooten door bedreiging met eene pistool genoodzaakt zich stil te houdenden landbouwer gedwongen hein den sleutel van het kabinet te geven en daaruit ontvreemd ƒ275 aan rijksdaalders, waaronder voor 100 nieuw gemunte, en zes enkele guldens. Hij gaf voor, dat er nog drie personen buiten stonden, om op het eerste sein van hem toe tc snellen. De booswicht was gekleed met grijzen paletot eu platte pet. Mogende pogingen der justitie gelukken, hem in handen te krijgen. Te 's Bosch is bij den burgerlijken stand de geboorte van een kind aangegeven, waarvau de moeder slechts 15 jaren oud is. In de Amsterd. Cl. van 17 Nor. leest men: Amersfoort, ,14 Nov. Bij de eergister gehou den stemming, ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel alhier, zijn slechts 15 stembriefjes ingeleverd, en zulks by het aanwezig zijn hier ter stede van meer dan 300 kiezers. Waarlijk, wel een sterk sprekend bewijs, dat het voortdurend bestaan der kamer niet zeer noodzake lijk is te achten. (Wjj verzoeken de Red. der Amst. Ct. dit berigt te verbeteren; er zijn hier ter stede niet aanwezig meer dan 300 kiezers voor leden van de Kamer van Kooph. en Fabrieken, maar hel correcte getal is 140. Ook op 140 is eene opkomst van 15 kiezers bedroevend te noemen, doch volstrekt geen sterk sprekend bewijs van bet onnoodige van het voort durend bestaan der kamer. De inzender van dit berigt ziet dikwijls door een microscoop en is meer dan suspect.) Van de 101 kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Winschoten zjjn slechts 11 opgekomen. De aftredende leden zijn, de eene met eene volstrekte meerderheid van 9de ander met 6 stemmen herkozen. (Ter verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom zijn slechts opgekomen vijf kiezers. Amersfoorlsche Courant van 25 Nov. 1856 N°. 368.) Te Scherpenzeel, in Friesland, had een droe vig voorval plaats. Een knecht van den 'indman N.°G. een oud verroest pistool afschietende, had hét ongeluk, dat het pistool sprong, waardoor hy het schot dwars door de hand kreeg. Twee of drie vingers werden er byna geheel afgeschoten. Dade lijk riep men de hulp in van twee geneesheeren evenwel zal hy nimmer het volle gebruik van hand en vingers terug bekomen. Men meldt uit Hellevoetsluis: Het garnizoens hospitaal aldaar, tot heden niet in gebruik geweest, is op berigt uit Brielle (werwaarts de zieken, die niet meer in het marine-hospitaal konden worden opgenomen, werden getransporteerd) dat ook daar geen plaats meer was, beden in gebruik gesteld, zoodat de koortsen nog niet als geweken zyn te beschouwen. Zy blijven echter een goedgunstig karakter behoudenen mogt bet tegenwoordige frissche weder eenigen tyd aanhoudendan hoopt men dat dit van gunstigen invloed zal zya. Den 30sten der verloopene maand was het jaarmarkt te Haren aan de Eems; 's avonds om elf uur wilde een jong meisje, geboortig uil Heede, H. M. genoemd, over Rutenbroek terugkeeren naar Ter Apel, waar zij in dieust was, toen zjj op de publieke straat door eenige eerlooze jongelieden werd aangegrepen eu, tegen baren zin, naar Oud- Haren gevoerdbier wordt zij gedwongen over eene sloot te springen en komt te vallennu begint de mishandeling op zulk eene onmenschetijke en dier lijke wijze, als men zelfs by Kannibalen niet zou verwachten. Het meisje is inwendig zwaar beleedigd, zoodat zij, in schier bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Meppen is vervoerd, en men vreest, dat zij niet weder zal herstellen. De hoofddaders J. K., G. B. en een kleermakers knecht uit Meppen zijn reeds in arrest genomen terwijl nog acht anderen mede beschuldigd worden doch zich nog op vrije voeten bevinden. Algemeen is de verontwaardiging over deze schanddaad, en men hoopt, dat bet zwaard der geregtigheid de schuldigen gevoelig moge treffen. Het volgende ongeval had te Coevorden bijna aan twee menschen het leven gekost Men was nainelyk bezig de ophaalbrug aan de Bentheimer- poort aldaar door eene vaste brug te vervangen, en geschiedde de passage door middel van een schuitje, toen mejufvrouwK. uil het naburige Laar, bang voor den overtogt in 't schuitje zynde, de opening over een ladderwaarop een paar plan ken gelegd waren wilde passeren. Reeds op 't midden van de ladder zyndewerd zij duizelig en riep om bulp, waarop de Heer 0., rijksopzigter aldaar, mede op den ladder trad, om baar te helpen. Deze echter, niet bestand tegen die dubbele vracht, bezweek; beiden verdwenen letterlijk in de daar zeer diepe en breede gracht, en ware het schuitje niet aanwezig geweest, waardoor dadeljjk hulp kon geboden worden, beiden hadden bun dood in het water gevonden. Thans kwamen ze met den schrik vrijen mag het een wonder genoemd worden, dat geen van beiden zelfs gewond was, daar juist ouder de brug veel palen en planken ia de gracht lagen en de ladder wel tien voet boven het water had gelegen. Te Smilde wilde T. B. zijn geweer wat schoon maken, en niet wetende of er misschien niet aan denkende dat er nog een schot in zat, springt het geweer, met het ougelukkig gevolg, dat hjj zijn linker duim verliest, een gat in de band krjjgt eu zijn linker wang beschadigd wordt. Het volgend zonderling gedrag verdient wel vermelding. Eene ongehuwde vrouw, sedert jaren te Groningen wonende, verdiende steeds haar kost als arbeidster; door zuinigheid en spaarzaamheid had zy voor eenige jaren een huisje voor plus minus ƒ1500 gekocht. Ofschoon de dagloonen van 40 centen niet meer noodig hebbende, hield zy zich toch aau hare gewoonte, tol dat voor eenigen tijd haar door twee huisvrouwen werd aangezegd, dat zy hare bulp niet langer verlangden, wyl zij reeds zoo hooge jaren had. Toen verbeeldde de oude vrouw zich, dat zij niet meer onbekommerd door de wereld komen konde, weshalve zy zich nair haren broeder te Zuidbroek begaf. Noch met geweld noch met goede woorden kon men haar zoover krygen, dat zij iels nuttigde. Na drie weken overleed zij eindelijk van honger, behalve haar huis, upg een kapitaaltje van achttienhonderd gulden aan haren broeder, die koperslager is, nalatende. Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesuvius in de laatste dagen van October sterk gewerkt en vele gloeyende sieenen hoog io de lucht geslingerd heeft; de geheele krater was met roode rookwolken omgeven; de uitbarsting ging met een gedruisoh als dat van eeue aardbeving vergeield. Een brief uit Evigtok, in Groenland, bjvat eenige tretïeude bijzonderheden over de ongeluk ken, waarmede die landstreek in den afgeloopen winter heeft te worstelen gehad. Volgens den schrij ver beeft men men den (angsten en koudsleo winter, dien men zich herinneren kan, daar door gestaan. De thermometer van Fahrenheit toekende

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1