AMESSFOORTSGHE GODRilT M 477. vnu V R IJ D A G, 44 December 4857. Bit Iliad verschijnt here,nnnl in de «eek de. fl.W,*,», ,n FMJm. Cent., elke regel meerder 10 Cent., behalve het Jeelréet ^/Weeh'fc m m T™' f te Auenfoort, „.mede hij Boekhendelaeen en ËLïZÏSXJ""' de 3 maandenVan Ad verten tienvan 1 tot 6 regel» 60 Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van €heff, Parlementair pligtverzuim. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van i7 November waren de algeineene beraadslagingen over de Staats-bcgrootiug voor 1838 aan de orde. Niemand der leden vroeg daarover het woord en werden deze dan ook gesloten. Deswegeus leest inen in hel Rotterdamsch Ultra liberale dagblad, niet in een beredeneerd artikel, maar by wyzc van interjectie: het niet houden van algemeene beraadslagingen over het geheel «der begrooliug is een feil, voor zoo ver onze herinnering strekt, ongekend in de parlementaire geschiedenis van ons laud in de laatste twintig «jaren. Alzoo schijnt inen van den kant der liberale bladen (want meerdere dezer schreven daarover) volstrekt te willen, dat de lijd der par lementaire bijeenkomsten zal verloren gaan met pralen over minder noodzakelijke onderwerpen, of liever over kabinets-poliliek. terwijl dan later, bij liehandeling van wetsontwerpen, tjjd tot spreken, of liever Imliscussièeren te kort komt, juist teu gevolg» tan liet tijdverlies hij het begin der zilliugcn. Waarom heblien die bladen niet liever geschreven over het absciiilié'isuie der kamei leden by den aanvang der zittingen* Dat is. waarom zwegen zjj by de afwezigheidsziektu waardoor toen zoo vele leden aangetast warenDij den aanvang der zittin gen vond men niet genoeg leden tegenwoordig. Wat moesten zoo vele leden te liuis doen als in de Tweede Kamer hunne plaats was'? Vooral de zoogenaamde liberale leden schitterden toen door hunne afwezigheid. Slechts enkele die afwezig waren zouden de redenen iu, welke hunue afwezigheid wettigde. Toen de Tweede Kamer op 12November, ua haar reces, zitting zou houden, kon die zitting uiet doorgaan, waul meer dan de helft der leden was afwezig! liet is unzu taak niet en lust het ons geenszins, de oorzaken van die weinige belangstelling der volksveilegeuwoordigers op te sporen, doen zouden wy eeiie onderstelling opwerpen, zij ware deze, d-<t men al meer en meer lieginl in te zienhoe weinig resultaat voor het rijksbelang te verkrijgen iswanneer op den duur de volksvertegenwoordigers zullen gekozen worden volgens de voorschriften der thans vigerende kieswet. De kieswet moet her- iwn worden. Wat het niet houden vau algemeene beraadslagingen over de staats-hegrootiug van 181)8 lielrelt, zou men dat ook kunnen toeschrijven aan de zucht der kamerleden om zoo spoedig mogelijk 's lauds hoogc raadzaal te kunnen ontruimen Iloe liet ook zij, wij gelooven dat volksvertegenwoordigers, ook door hunne aanwezigheid bij de zittingen be- hooren te bewyzen niet alleen liet mandaat, maar tevens hel daaraan verhouden tracternent te ver dienen. Hel doel met dit artikel beoogd is. de aandacht te vestigenop de vveiuige belangstelling voor 's lauds zakenwelke zigibaar doorstraalt bij vele vertegenwoordigers welke afwezig waren, liet ware nuttig, wanneer de presentielijsten van ieder zitting jaar becyferd werden, daaruit eene regelmatige opgave gelrokken werd van aan- en afwezigheid vau ieder lidmet opmerkingen omtrent zijne afwe zigheid. en dat deze door de dagbladen zou opge nomen worden. Het is waar men zou dat een zedelijk dwaugmiddel kunnen noemen om volks vertegenwoordigers tot hun pligl terug te brengen, doch liet zou niets meer en minder zijn dau een vat» de vele uitvloeisels der kieswet. Men jaagt immers de kiezers wel openlijk als met de zweep naar de stembus, waarom zou men dan de geko zenen niet in het openhaar bestraffen door de regelmatige opgaven en bewjjzeu van hun parle mentair pligtverzuim De Geneesheer der Welgezinden. II. Naauwcljjks was het bekend, dat Doctor Hein Palet, te Amersfoort aangekomen was, of eene onafzienbare menigte welgezinden schaarde zich op het Havik ai wachte met ongeduld hem te zien en te hooren. Weldra trad by aan hel venster der huishoudkamer en schoof, met verlof van de Kindermeid, het raam omhoog. Doctor Hein Palet was iemand min of meer veertig jaren oud. Vroe ger door beurzen als anderzins in staat gesteld tot Predikant te studeren, had hy echter oin redenen vau ligchamelyken aard daurvan moeten af- zieu en zich toen op de schilderkunst toegelegd. Van zijne eerst gekozene loopbaan hield hy evenwel iets overnamelijk de ddclameerkunst. Gewoon iu do kamer der Rederijkers zoogenaamde humoris tische stukken te reciteren, kon bel hem thans niet moeijelyk vallen, bij de stilte die op zijne rcrscliyning volgde, om tot het talrjjk opgekomen publiek op het Havikgoed verstaanbaar het vol gende te spreken. Mijn welgezinde vriendenGy hebt de koorts en wilt die kwjjt raken. Niets is gemakkelijker dan dit. Het ligt slechts aan U, mits gij getrouw mijne recepten aanwendt. Ofschoon gy, mijne welgezinde patiönten! bij groot getal van circa 1000 opgeko men zijt, moet ik hei er niettemin voor houden, dat velen die ook aan uwe ziekte lijden, zijn weg gebleven. Duiten zjjn ook ruim 700 man opge komen, doch zij begrepen spoedig van zelfs, dat zij niet behoefden gecureerd te worden, omdat zy de liberaal-koorts hebben en deze is eigenlijk geen koorts. Wat die menschen gevoelen, is niets dan een krampachtige toestand, maar juist deze is de normale toestand. Doch gijmyue welgezinden gij zijt gevaarlijk ziek aan hetgeen inen eigenlijk de hari-koorts noemen moest, want in het hart zetelt de kiem uwer ziekte, die niet nieuw is, zoo als de liberaal- of liever de kramp-koorts van 1848, omdat deze gezoude aandoening in dal jaar in bijna geheel Europa outzettend uitbrak. Gij hebt eene bijna ongeneeslijke ziekte, omdat zij diep iogeworteld is en zich van het eene geslacht tot het andere op onzen vaderlandschen bodem over- geplaut heeft. Om nu deze hart-koorts uit te roeijen, beu ik verpligt U middelen voor te schrijven, welke eeuc volkoineu omwenteling in uw binneimte zullen te weeg brengen. Gij zult de meest krachtige mid delen, de gevaarlijkste pillen moeten slikken. Schrijf dus zeer uaauwkeurig eu achtereen op, de recep ten die ik U aau zal duiden. Gij begint met lP.v.uinigings-pillen, bestrooid door Vereenvoudigiugs-poeder, vervolgeus Grondwet-pil len, Daadwachtens-pilleu en eindelijk Bisscbops- pillen. Nadat gij deze in behoorlijke dosis gebruikt hebt, naar de regeling, die de liberale meester artsenijbereider of zyne Colega's op het Binnenhof iu de residentie-stad op elk doosje aanwijzen, dan zult gij, o welgeziuden! hare goede uitwerking gevoelenwant er zal eene volkomen revolutie in uw binnenste plaats vinden. Denkt echter niet, dat gij dan reeds genezen zijt. Gij zult dadelijk weder instorten, wanneer gij niet aan de drankjes begint en die zijn anti-liailiaansche, Gemaal en Schoolwet drankjes. Ook deze neemt gy in volg orde in, doch vergeet vooral niet u vau minstens vier üeschen begroolingsbitter bij den liberaleu meester artsenijbereider te voorzien, omdat gij met den inhoud dezer Üeschen het gebruik der drankjes moet afwisselen. Gij moet veel van dit bitter drinken, want verzuimt gy dit, dan helpt U het innemen der drankjes niet. Door het getrouw eu achtereenvolgend gebruik dezer zweet- en afdrij vende middelen zult gij eindelijk de Oranjeim die het halve bestanddeel uwer koorts is. uitge- zwelen, en te gelyker de Vaderlandsche sappen, het andere bestanddeel, vernietigd hebben. Zoodoende zult gij in den liberaal-normalen toestand geraken, liet is waar, gij zult zoodra gy genezen zijl, altjjd in krampachtigen toestand verkeerengij zult b. v. oudervindeu, gemeentewet-, verkiezings- hoofdelijke omslag trekkingen jen dergelijke, maar dat is niets, gü zijl dan iu eeueu liberalen toestand, en om in dezen gezonden toestand te geraken moet gij U verheven achten boven alle trekkingen en krampen. Volgt gij nu getrouw mijue voorschrif ten, dau houd ik mij overtuigd, dal gij allen nog jaren achtereen zult denken aan Doctor Hein Palet, uil Kampen, die te Amersfoort de nationaal- en croen-koorls afgenomen heeft. b Slot hierna.) AMERSFOORT, lü December 1857. Zondag avond j.l. zijn in tamelijk beschonken toestand, op den Singel achter het algemeen Roomsch Kath. armenschool le Amersfoort, in het water geraakt, een artillerist (naam onbekend) en eene vrouw. De artillerist heelt zich met zwemmen weten te redden eu op het drooge gekomenhet hazenpad gekozen. Üe vrouw is door zekere Kraayer- maat uil het water gehaald. Gister iu den vroegen morgen heelt zich iemand liier Ier stede door lellmoord hel leren trachten le benemen. Boor eene vriendelijke hand enn wü i" «"at gesteld het gebeurde vru uitvoe rig mede te deelen. Be held van het dnuna u "Lre u Voud 43 jaren, gehuwd, vader van vos kinderen, vau beroep spinner, wonende in de Koningstraat te dezer slede, vroeger gediend hebbende tip bet regiment Rijdende Artillerie. Gepasseerde Zaturdag is hij met tvree r'jner kin- dcren in het middaguur te huis gekomen en heeft toen met vrouw en kinderen bet middagmaal ge bruikt, zonder iets te laten bljjken dat hij van een of ander plan zwanger ging. Ten 1 ure ging bjj geregeld met de twee kinderen naar de spinnery die by weder met ben des avonds ten 8 ure ver liet, nadat hem door den fabrikant hen loon der weekbedragende voor hem en zijne twee kinderen f 4,40 was betaald. Bij het verlaten der spinner?) zond hij zijne kinderen naar buis; bij zelf is echter zooals inen het noemt, uitgegaan en sloeg later, naar men zegt, den weg naar Utrecht in. Eerst gister morgen ten 3} ure kwam hij in zijn woning terug, zijne kleederen doornat, en hebbende eene belangrijke wonde aan den bals, die hem het spreken belette, terwijl hij met zijne banden zoo veel mogelijk het uitsluwende bloed, traebte te weerhouden. Nadat hij later door den HeerJ. Bru- □iug, Stads Heel- en Verloskundige was gevisiteerd en verbonden, konde hij weder eenigzins spreken, en verklaarde toen, dat hij zich dien morgen om streeks 3 ure bjj de Koppelpoort in het water had geworpenom door verdrinken een einde aan zijn leven te maken, doch weder, hy wist echter niet op welke wijze, uit het water was gekomen. Toen naar het plantsoen gaande, heeft hij zich met een mes, eene dwarswond aan de voorste vlakte van den hals toegebragL Bovengemelde Heelkundige bevond die wond gedrongen te zjjn door de huid eu spiereu tot op bet midden van het scbildvormig kraakbeen. Daarna heeft hy in de wijdgapende wond, welker randen drie dwarse vingeren van elkander verwijderd warenmet hetzelfde mes zich eene tweede dwarswond van dezelfde uitgestrektheid toegebragt, welke niet alleen de spieren, maar ook de kraakbeenige ringen van de luchtpijp doorkliefde, zoodat deze voor meer dan de helft is doorgesneden. Vreemd is het dat by zoodanige diepe wond, dé groote bloedvaten van den hals niet gekwetst zjjn. De toestand van den gewonde is en blijft gevaarlijk; omdat eene te hevige ontsteking van trachea, der bronchi of longenden dood door apnoea kan té weeg brengen. In de zitting van den Raad dezer gemeente van 8 Dec. jl.zijn vastgesteld op denzelfden voet als voor het loopende jaar, de renten-standaard voor de bank van leening, en het maximum der armen-bedeeling voor 1838. Daarna is de ontwor- pene instructie voor den commissaris van inkwar tiering goedgekeurd. Het verzoek van den sluis wachter J. A. van Wijland, tot schadevergoeding wegens het sluiten van de sluis aan het Spui gedurende den lagen waterstand in Augustus, is afgewezen als in strijd met de voorwaarden van aanbesteding. Verworpen zyn ook de aanvragen der veldwachters, om verhooging van tracternent. Het request van Diakenen der hervormde gemeente, om restitutie van betaalde ton- en meelgelden ter zake van belasting op de turf, werd aangehouden tol de commissie, belast met de herziening dier belasting, rapport zou hebben uitgebragt. De aan vrage van J. Gerreboutom eene gratificatiewerd toegestaan, op grond dat de Raad vroeger, toen hij daaromtrent anders had beschikt, verkeerdelijk was ingelicht, en er geene reden bestond omtrent hein anders dan met de overige ontslagene nacht- wacbts te handelen. Ten aanzien van het rapport van den Heer van Diggelen, aangaande de verzan ding aan den mond van de Eem, werd besloten, dit in de afdeelingen te onderzoeken. Vervolgens werden eenige stukken ingebragt om later behandeld te worden, waaronder ook eene instructie voor den marktmeester, en een verzoek van G. B. Schimmelom tot marktméester benoemd te worden. Eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken te Almelo', daartoe strekkende, dat da gevraagde concessie tot het aanleggen van spoor wegen, gedaan d-'or deu graaf du Hamel c. s., door den Raad zou .orden ondersteund by de Hooge Regering, werd aangenomen voor kennisgeving, nadat de Heer Herschel had medegedeeld, dat de Kamer van Koophandel te Amersfoort zich reeds betrekkelijk ditzelfde onderwerp tot den Koning had gewend. De Heer Herschel gaf daarop aan den Raad kennis, dat hij zwarigheid maakt, om het lid maatschap te aanvaarden der commissie van finan ciën, waartoe hij iu de vorige zitting was benoemd. Na eenige deliberatie werd besloten, tot de benoe ming van een ander lid in zyne plaats niet óver te gaan dan in eene volgende raadsvergadering, waarin de voorsteller van die aangelegenheid zou tegenwoordig zyja. Afwezig waren de H.H. LagerwejjScbeere.iberg en Zegers Veeckens.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1