AANBESTEDING. DE ITRECIITSGHE ALMANAK Z. M. Leeft eervol ontslag verleend bij de <|ienstd. schutterij te Amersfoort op zijn verzoek aan U. F. Rjjckse als ie. luitenant en benoemd tot ie. luitenant J. G. van de Klashorst thans 2e. luitenant, tot 2e. luitenant P. Methorst Jr. thans schutter. Z. M. heeft eervol ontslag verleend by de dienstd. schutterij te Rotterdam, op hun verzoek aan L. Pincofls, L. B. de Wit van der Hoop en C. Cardinaal. als le. luitenants. Men meldt uit Utrecht. Een vreesselyk voorval heeft hier plaats gehad. St. Nieolaas avond, zaten eenige studenten vriendschappelijk en rustig bijeen op de kamer van hunnen vriend van H... student in de medicynen. Van H... vreelende, dat een nevens de kagchel geplaatst pistool door de bitte, welke die kagchel verspreiddezou beschadigd worden, wilde het verplaatsen en rigtle het, uit scherts, op de borst van een der vrienden; deze ging ter zyde, onder den uitroep: «Als ge onvoor- zigtig zyn wilt, waag dan maar uw eigen leven? Van H... meenende, dat het wapen niet geladen was, plaatste het inderdaad op zyn eigen borst. Een schot viel, en de jongeling stortte neder. Het aanwezige vriendental meende, dat er comediespe! gedreven werd; maar hoe vreesselijk ontstelde men, toen zyn bloed, uit eene gapende woude, van alle zijden het ligchaam overstroomde. Geneeskun dige hulp werd terstond ingeroepen; maar de kogel was in het hart gedrongen en hel leven uitgebluscht. De alom bekende ülrechtsche theerandjes hebben aaleiding gegeven tot een proces wegens overtreding der belastingverordeningm van de ge meente 's Gravenhage. Door een koekbakker uit Utrecht waren namelijk twee blikken trommels afgezonden aan het adres van mejufvrouw Mulder aldaar. Op het adres stond koopmansgoederen. Deze trommels, met den hoil. ijzeren spoorweg aldaar aangebragt, werden door een commies der plaatselijke belastingen aangehouden en naderhand gevisiteerd. Bij dat onderzoek bleek dat die trommels theerandjes inhielden, bij de belastingverordeniug onder den algemeenen naam van tarwekoek bekend. Nu moest er proces-verbaal opgemaakt worden, wegens frau- daleusen invoer van tarwekoekwaarvoor aan belasting verschuldigd was de aanzienlijke som vanzestien cent. Tegen de spoorwegmaatschappij kon echter, als zedelijk ligchaam, geen proces verbaal worden opgemaakt. Men moest dus een anderen weg inslaan en vervolgde de geadresseerde. Er was èier echter nog geen invoer van belastbare goederen geschiedde commies had dus nog geene bevoegdheid tot aanhaling, en dit te meer daar de goederen zich nog aau bet spoorwegsla liou bevonden en dus buiten de barrière. De vervolging werd evenwel voortgezet, en stond genoemde juf vrouw voor de regtbank teregt, ter zake bovenge meld. De substituut-officier meende dat in casu niemand anders dan deze bekl. kon gedagvaard wordendaar zij last had gegeven haar die goederen te zenden, en zij dus aansprakelijk was voor het niet betalen der stedelijke belasting. Hij concludeerde tot oplegging eener geldboete van ƒ5. De verdediger der gedaagde, Mr. van der Kemp, was van oordeel: 1#. dat er hier nog geen invoer was geschied; en 2". dat de bekl. nooit had kunnen vervolgd worden, daar zy niet was de invoerster in den zin der wet. Hy concludeerde tot vrijspraak. Den 15 December zal de regtbank uitspraak doen. Aan den Helder is bel gazlicht den 8sten dezer voor de eerste maal ontstoken. Voor hel raadhuis en op de pleinen werden -sterren en au- dere figuren door gaz verlicht, welke een verras send effect maakten. Oud en jong was op de been, om hel nieuwe licht te aanschouwen eu tevens de uitvaart te houden van de olie-lanlaarus (ilulgo gloeyendc spykers geheeten). Over een jaar hoopt meu te Amersfoort hetzelfde genoegen te smaken. Het volgende voorval had dezer dagen voor de behuizing van J. Nyboer. te Opende plaats: eenige jongens eu meisjes hadden zich in genoemde tappery verzameldwaarvan eeuige der eerste met messen, stokken en knodsen gewapend waren, eu een noodloltigen slagop het voorhoofd toegebragt benam aan Hendrik Sienerna, eeu braaf, oppas send jongelingvan slechts 22 jaren het leven. Hy was de steun der huishouding en daarbij de eenige zoon. De vermoedelijke dader, te Doezum woonachtig, is gearresteerd. Van Graaff-Reynet wordt gemeldt, dat de jeugdige landverhuizers, die aldaar uit Holland zyu aangekomen, in het algemeen zeer voldoen. Vele van die jonge lieden zyn nog te zwakom zwaar werk te verrigten, maar door de gezonde lucht en vooral de goede voeding, zien zij er reeds veel beter uil, dan toen zy in die streken aan kwamen. Men wenscht algemeen, dat er spoedig weder een aantal moge aankomen, want ieder in de omstreken van Graaff-Reynet wil gaarne van die jeugdige Hollanders gediend zijn. GBMEflGDE BER1GTEH. Er zyn reeds 300000 St. Helena-Medailles uit gedeeld. Te Konstantinopel is eene broederschap tegen de weelde gevormd, in het byzonder gerigt tegen de weelde der dames. Te Lissabon zyn 8 a 9000 menschen aan de koorts overleden. De jonge Koning van Portugal bezoekt met beldhaftigeu moed de hospitalen, spreekt met de zieken en boezemt ze hoop in. Te Rostock in Pruisen zyn op 111 studenten slechts 31 academische Icerauis. Ken Commissaris van policie en een Procureur- Generaal te St. Etienne in Frankryk zyn afgezet, de eerste omdat hy iemand geholpen had om zich wcderregtelyk van deszelfs kleinkind meester te maken, de tweede omdat hy en de audere regter- lijke ambtenaren dit oogluikend hebben aangezien. Voorwaar eene les voor regterlyke- en policie-amb- tenaren die veel onder den dekmantel latendat zou behooren vervolgd te worden. Twee Turksche postkoeriers zyn in Rumelie door bachi-bozuks vermoord geworden, die zich by deze gelegenheid van ƒ20000 in goud hebben meester gemaakt. De Markies C., directeur der bank van leening te Rome, heeft zich aan verduistering van gelden dezer instelling tot een bedrag van 7 a 800000 scudi schuldig gemaakt. Hij is in hechtenis geno men, maar later weder door den invloed van den adel ontslagen. Eene Amerikaansche stoomboot waarop zich 347 passagiers bevonden is door brand vernield en verloren 75 personen daarby het leven. De heldhaftige verdediger van Sebastopol, Gene raal Todtleben is te Wiesbaden van het paard gevallen eu heeft den regterarin gebroken. De Vesuvius blyl't zeer onrustig in zy'ne ingewan den en deskundigen zijn van oordeel, dat eene groote uitbarsting op handen is. ADVERTENTIE N. OPENBARE BURGEMEESTER em WETHOUDERS van AMERSFOORT zyn voornemens, op Maandag, den 21 December 1857, des voormiddags ten Elf ure, ten Raadhuize dier gemeentein het openbaar aan te besteden: A. DE LEVERING OVER 1858 VAN 1°. Bureau—Behoeften der Plaatselijke Secretarie 2°. Timmerhout; 3". MetielsteenenStal klinkersDak pannen, Vloertegels, Kalk Cement enz. en 4". Spijkers. B. Het Schoonhouden en Uitdiepen van de Stads-Grachten, voor den tijd van 3 jaren. De Bestekken en Voorwaarden zullen (uitgezou- derd de in le vallen Zondagen) telken dage van van 10 tot 12 ure, op de Plaatselijke Secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Inlichtingen zijn le bekomen bij deu Architect R. vam ES VELD. De Ondergeteekende heef de ,eer het Xw*- w»"* Lezend Publiek binnen deze Stad en Omstreken te betiglendat zyne Lees-lurigting is vermeerderd met een aanzienlijk getal gezochte en nieuwe llollaudsche en Frausche Werken, van degelijke en tot aangeuaam onderhoud strekkende Lectuur, eu alzoo uit ongeveer i'JOU Nummers of plus minus 3800 Roekdeclen bestaatwaarvau het Vervolg der Catalogus, tegeu 5 Ceuts, en de beide Catalogussen te zameu voor 15 Cents zijn te be komen. Amersfoort, 10 December 1857. S. VAN GELDER Hz. v B'j KEMINK f ZOOX, te Utrecht, ligt gereed en is alom op aanvrage te bekomen: voor J858. 134ste Jaargangvan 6, 0. 12 en 13 Caterns, a 7{, 10, 121 eu 15 Cents. SCHRIJF-ALMANAKKENin 8o. en 12o. afsook de zoogenaamde Koslertjes en de Plak- Almanak in plano. Wie eene GETROUWE en JUISTE opgave der Paarden-, Bee«len-, en Jaarmarkten verlangt, achaCTe zich dezen 134ste Jaar gang aau. Bij de meeste Boekhandelaren kan men iuteckeuen op den 1 VOOR 1858, c'itgf.gf.vem door Di L. S. P. MEIJDOOM, Predikant te Amsterdam. Onder medewerking van onderscheidene Nederland- sche Godgeleerden. Prys 2,50 per Jaargang van 12 Afleveringen. PROSPECTUS. Het kennen en verstaan van het Evangelie is de grondslag van het geloof des Christens en voor hem onoutbeerlykzal dat geloof zijn hart zuiveren, zyuen wandel reinigen en zoodoende op zyn leven wer ken en hem nader brengen tot God, door Jezus Christus zijnen Zaligmaker. Het bevorderen van die kennis en van dal ver stand is het doel van den Evangelie-Spiegeldaarom beyvert de Redacteur zich om niets anders dan hel Evangelie in dezen Spiegel te laten zien. en zal hy zorgvuldig uitsluiten al wat alleen als kerkleer optreedt, zonder tevens den Evaugelischeri grond aau te loonen, waarop het berust; terwyl hy op neemt al wat in hel Evangelie voorkomt, onver schillig of het als kerkleer hier of daar beleden wordt, of verworpeu als ketterij. In deu Evangelie spiegel moet tnen hel Evangelie kunnen zien, on afhankelijk van kerkelyke vormen of banden ge heel vry, zoo als het door God gegeven is. In 1857 zag de Eerste Jaargang van dit Maand schrift onder redactie van Dr. Mgijboom het licht, en zoo een aanzienlyk getal inleekenaren spoedig blyk gaf van den bijval, waarmede het, bjjna in alle streken des Ryks, ontvangen werd, het zag zich tevens gesteund door de medewerking van velen onder hen, wier namen hoog staan aange schreven als voorgangers en leeraren der gemeente en wier bydragen deden uitkomen, hoe zeer zy er prys op stelden den Evangelicsclien zin onder de volgelingen van Christus aan te kweeken en le ontwikkelen. Met 1°. Januarij 1858 treedt de Evangelie-Spiegel eenen nieuwen Jaargang iu; reeds onderscheidene van de meest geachte godgeleerden in Nederland hebben ook daarvoor hunne medewerking toegezegd en velen in de gemeente hebben getoond, dat zy dien spiegel met meer dan gewone belangstelling ter hand nemen. Eenvoudig van uitvoering en gering in prijs is dit Maandschrift voor een ieder toegankelijk, en wordt het ernstig aanbevolen in de belangstelling van allen, die gewigt hechten aan de kennis en waardering van het onschatbaar Evangelie. De Uitgave geschiedt bij GEBROEDERS KRAAY te Amsterdam. De PILLEN va* HOLLOW AY zijn het uitmnolendste mid del voor ongcstirldhcid aan maag en lever. E.... T te Pururrrnd, was gedurende negen jaren in een ellen- digen toestand en een ware last voor zijne vrirnden. Hij leed zoo sterk aan lever en maagziekte, dat hij dikwijl» weken lang het bed niet kon verlaten. Alle geneeskun dige hulp was le vergeefs cn hij hield eindelijk op. de- zeWe in te roepen. Negen weken geleden begun hij de Pillen van llolloway te gebruikenen thans heeft hij aan den Professor Holloway geschrevenonder uitdrukking van zijn dankbaar gevoel, dat hij volmaakt hersteld i». Door liet vermeerderd debiet zijn de jrr ijzen als volgt Doosjes Pillen a f1.83, f'1.(10. ƒ6.75. ƒ13.30. ƒ20.50. Potjes Zalf a/0.80. 1.83.ƒ3.00, ƒ7.03. ƒ13.83. ƒ20.95. UT Z.ijn op frunen aanvragen a contant te bekomen hij L. J. GIlOOTENDültST. te Ltrecht; hij ti. C. T. va» ut llüEMKIlte /linersfoort, en bi| J. STRAAT MAN huufd-Depöthouder te 's Umckalsmede te Louden. Strand 211. en te A'tw-Ynrk. HO Maiden Lane, HOLLO HA 'S ÉT AU LISSEN Ei) TEM. ZITTING vim het KANTONGEREGT AMERSFOORT uitspraak doende in Strafzaken den 24 November 1857. H. v. 0. te Soest, veroordeeld in twee boeten ieder van 20, gevangenisstraf van één dag. en in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van zeven dagen wegens het bejagen op Zondagmet een afdraaijervan eens an deren gruudzonder acte ol' vergunning. G. H. en W. H., te Amersfoort, de Iste veroordeeld tot boete van ƒ20, gevangenisstraf van één dag. en in de kosten, hij niet voldoening der boete en kosten gevan genisstraf van zeven dagen, wegens hel aunwrndeii van uogingeii om wild te hciuagtigeti met wildstrikken, de 2de vrijgesproken. H. v. 't K. en H. d. II. te Soest, veroordeeld ieder tot drie dagen gevangenisstraf, wegens enkelen diefstal van ougrhakt hout. <2. Ate Soestveroordeeld tol boete van f 3wegens het laten loopen van schapen, op eens anderen iu den oogst staandeu grond. C. ft., te Maarn veroordeeld tot boete van ƒ3, met subsidiaire gevangenisstraf van één dagwegens het vast binden van zijn uitgespannen paard aan rrn wagenop de openbare straat te Auiersfoorttonder vrrgunning. ZITTING van 1 December 1857 J. II. en F. v. 't K.te Soest, de 2de veroordeeld tot borle van ƒ20, gevangenisstraf van drie dagen, en in de kostenhij met voldoening der boete en kosten gevangenisstraf van zeven dagenwegens hel heiuogligrn van een haas met een wildstrik. De Iste daarvan vrijge sproken. B. v. d. II., te Nijkerkerveen, veroordeeld tot boete van ƒ20, gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten hij niet voldoening der boete en kosten gevangenisstraf van zeven dagenwegens het aanwenden van pogingen om wild te bcmagligen met wildstrikken. D. S.te Hoogland, veroordeeld tot boete van ƒ3, wegens het laten loopen van vee op eens anderen in den oogst staanden grond. K. v. d. II., te Hoogland, veroordeeld als voren en wegens hetzelfde feit. J. \V.. le l/cusden en II. D.te Stoutenlierg ieder veroordeeld tot gevangenisstraf vun twee dagenwegens het maken van opschudding in eene tapperij, te Amers foort, het dwingen uan den houder om sterken drank en het bij herhaling binnen de vier eerste uren binnentreden der tapperij, nadat zij uit dezelve verwijderd waren. MIDDELEN VAN VEEVOER. POSTWAGENDIENST CONCORDIA, in de Slijkstraat. Van Amersfoort naar Harderwijk, dagelyk* 's morgens ten 11 ure; van Harderwijk naar Amersfoort, 's morgens ten 12 ure. op den Trein van Amsterdam en Rotterdam. Van Amersfoort naar Amsterdam cn tusschen- gelegenc plaatsen. Maandags eu Woensdags, 's morgens ten 5J ure; van Amsterdam naar Amers foort en tusscliengelegene plaatsen, Maandags eu Woensdags, 's middags ten 4J ure. Gedrukt by A. H. vam CLEEFFte Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 2