Uit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,5O in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 repels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bcstelliugen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cteeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Üirccteuren in het Ilijk. Wegcas het I* a a chfe e f, zal het volgend nummer een dag later verschij nen. K K i\ N I S G K V I N G. DE VOORZITTER van den Raad der Gescektb AMERS FOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijsten, aanwijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Ka mer der hlaten-Genera.il, de Provinciale Staten en den Gemeenteraadzijn gesloten en aan de Waag aangeplakt, en gedurende veertien dagen te rekenen van hedenop alle werkdagen van 10 tot 1 ure, ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoortden 30 Maart, 1858. De Voorzitter voornoemd. A. G. W1JÉRS. Wij ontvangen de stellige verzekering uit Utrecht, dat de lieer Baron van Ilremsira, Commissaris des Konings in deze provincie, als zoodanig is overge plaatst naar Zeeland. De verkiezing te Rotterdam. Mr. P. Mijer. Mr. Olivier! Reeds toen wij vernamen dat de heer Belz door de kiesverecniging Orde tolcandidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer vooruitgezet was, begrepen wy dat die candidatuur slechts voor de leus was; of zij, die zich de constitutionnelen noe men. ook slim zijn! Zij wachten tot het laatste oogenblik om met hunnen echten candidaat te pronken. En geen wonder, deze candidaat is de lieer Mr. Olivier, de zoo dikwijls mislukte candi daat voor de 2e Kamer en nog onlangs mislukt te Leijdeuwaar hij woo.it en Wethouder is, want de Leijdenaars kozen den Heer Mr. R. J. Schim- metpenninck. Mr. Olivier is ook mislukt om in den Iloogen Raad plaats te nemen, mislukt als professor- ordinaris ie Groningen, en aan-dit laatste hadden wij, het zij voimondig bekend, een groot deel, tot groot verdriet van zijnen factotum Prof. Vreede. Zullen de burgers van Rotterdam wy spreken niet van de club der N. Rolt. Ct. en de aristocra ten zon dwaas zijn een man te kiezen, wien men in zijne eigene stad niet wilde kiezen, eeu man die de vriend van de aristocraten en van de rijken is? En toch het ware niet onwaarschijnlijk dat de burgers zich nu weder door de groolen en de N. llott. Ct. bij den neus lieten leiden; maar gelukkig heeft de Rotlerdamsche Kiezersvereeniging Nederland en Oranje, ter juister ure tot haren can didaat gekozen, den Heer Mr. P. My er, thans afge treden Minister van Koloniën. De heer Mr. P. Mijer had zitting in bet ministe rie dat de belastingen wilde verminderen, daartoe wetsvoorstellen deed, doch die ten gevolge van den tegenstand der vrienden van den heer 0. weder ingetrokken heeft. Ziet. men dankt het aan de man nen van de N. Rolt. Ct, van Orde en hunne vrien den, dat de belastingen nog even zwaar drukken en nog drukkender zullen worden. De Kiesgeregtigden van Rotterdam, die niet aan den leiband van de N. Roti. Ct. en hare kiesver- eeniging loopen willenzullen wel doen hunne stemmen uit te brengen op den Heer Mn. P. MIJER. De schermutseling; in den Gemeenteraad. (Zaak Dulillcux.) De aanslagers voor de verteringbelasting te Rot terdam zochten met alle kracht te vermijden, niet alleen dat het lezend publiek bekend zou worden met de grieven van energieke burgers, maar zelfs te waken, dat de leden run den Gemeenteraad die niet zouden vernemen. Welke middelen daartoe aangewend werden, zal men kunnen beoordeelen naar hetgeen in de zitting van den Rottcrdamschen gemeenteraad van 23 July j.l. voorviel en dal wy hier zeer beknopt teruggeven. De Rurgemeestcr-Voorz. de Heer J. F. Hoffman bragt ter kennis der vergadering, dat thans ook) ondermeer, een schrijven was ingekomen van den Heer Joseph Th. DuliUieux vol invectivcn legen deze vergadering, wegens den aanslag zyns vaders in de plaatselijke directe belasting. Hij, voorzitter, gelooft bij deze mededeeling te kunnen volstaan en niet de missives zelve tc inocten voorlezen. Wel rust op hem dc pligt om dc ingekomen stukken Ier kennis van den raad te brengen, maar als de inhoud daarvan van zoo hoogst ongepasten aard is en slechts betrekking heeft op afgedane zaken, dan gelooft by de openbare lezing er van tc moeten vermijdenvermits men zc anders zelfs nog dc ccr zou geven in onze dagbladen vermeld tc worden. De Heer van Rijckevorsel heeft er evenwel I bezwaren in om de onderwerpelyke stukken ter zyde te doen leggen. Niet dat hij eenigen twyfel r koestert nopens de juistheid van de appreciatie des Voorzitters, integendeel; maar hij, die stukken tot den raad rigt, heeft het regt te verwachten, dat de raad daarvan inzage neme. Hy geeft derhalve in bedenking, niet om de stukken thans voor te doen lezenmaar om ze tot dc volgende vergade ring ter inzage van de leden te deponeren. Vindt de vergadering na die kennisneming den inhoud onvoegzaam, dan kan men in de volgende verga dering besluiten om daaromtrent over te gaan tot de orde van den dag. De Burg.—Voorz. antwoordt, dat hy evenwel niet gaarne hel precedent zou wenschen gesteld te zien dat zulke stukken wierden voorgelezen. De raad kan niet anders dan daaromtrent overgaan tot de orde van den dag. Hij heeft er echter voor bet overige niets tegen om de stukken ter inzage der raads leden tot de volgende vergadering te deponeren. De Heer Blom is van meening, dat men dadelijk tot de orde van den dag kan overgaan, wanneer het blijkt, dat brieven gelijk de onwerpelijke be- hooren noch tot de competentie dezer vergadering, noch tot hare werkzaamheden. De Heer van Rijckevorsel verklaart zich daar tegen. Men kan toch niet oordcelen over den inhoud van een stuk vóór men het gelezen heeft, en dat is hier nog niet het geval geweest. De Heer Blom antwoordt dat ieder raadslid thans den brief ter inzage, van den Voorzitter kan vragen. De Heer Pincoffs verklaart zich ten gunste van de zienswijze van den heer van Rijckevorsel. Er wordt daarop bij acclamatie besloten, dat de stukken tot de volgende vergadering ter inzage der leden zullen worden gedeponeerd. De onstuimigheid dezer vergadering was in de daarop volgende. 30 Julij, verdwenen. Men sprak niet meer van den brief des Heeren Jos. Th. D. (dat in de vorige zitting bepaald zijnen brief bedoeld was, blijkt hoofdzakelijk uit de woorden van den Heer Blom: den brief). Het is waar, dal door den Heer van Rijckevorsel aan den Burgemeester-Voorzitter nog al vrij gevoelig dc waarheid gezegd is en, het zij ter zijner eere gezegd, hij heeft door het openen van zijn tirailleur-vuur bewerkt, dat in deze de gemeentewet niet kon geschonden worden hij heeft zoodoende met andere leden den Burge meester-Voorzitter belet, zijn voornemen van ver mijding der lezing ten uitvoer te kunnen brengen. Dc Heer t>. R. verzet zich wel een enkelen keer tegen den Burg.-Voorz. De beslissing, bij acclama tie tegen het verlangen van den Rurgemeestcr-Voorz. was voor dien bestuurder een volkomen e'cbec. Ook cenige maanden later gaf de Ileer v. R. een Llijk, dat hij er niet altijd voor terug treedt om tegenover den Burgemeester-Voorzitter te staan want in de Raadsvergadering die gehouden werd even nadat het artikel in de Amersfoortschc Courant: de missive van den Heer van Teetem aan den Gemeenteraad van Rotterdam, verschenen was, heeft de Heer v. R. mede op vrij gevoelige wyze, den Burgemeester-Voorzitter over de Begrafenis-geschie denis. toegesproken; wij willen zijn spreken van toen niet den naam uitval geven, doch dat spreken ging de vergadering vooraf die, na afloop de open bare, met gesloten deuren gehouden werd. Vooral in de laatste weken, en sedert de Amersfoortsche Courant dc zaak Dutillieux behandelt, worden door den Rotlerdamschcn gemeenteraad vele vergaderin gen met gesloten deuren gehouden liet zij verre van ons met dit of de vorige arti kelen iets op het openbaar gezag te willen afdingen of wederspannigheid tegen de tcnuitvoei legging van verordeningen, boe drukkend of hatelijk ook, te prediken; wij wilden doen uitkomen hoe onregt- vaardig deze soms door autoriteiten plaats vindt; vooral in dit artikel wenschten wij door een raads- verslag, dat onwraakbaar is, te constateren door welke expediënten dc Burgemeester Voorzitter van Rotterdam lezing dezer burgergrieven trachtte ie ontwijken en dat hy zich verstout heeft tot eene poging om den gemeenteraad tot medepligtigheid aan tc zetten. Hoe de Burg-Voorz zich wrong, hij moest uitvoering geven aan art. 07 der gemeente wet en zyne aantijging van invectivcn in de mis sive kon niet beletten, dat de gemeenteraad, aan gevuurd door de; bee- van Rijckevorsel, op een dwaalspoor gelokt door den lieer Blomdoch naar den regten weg teruggevoerd door de hoeren e. R cn Piticoffsafgifte en inzage der missive eisch- te en daaraan gehoorzaamd moest worden. Later wordt de iuvcctivcn aant(jging besproken. AMERSFOORT 1 April 1858. Eergister zijn van Harderwijk weder alhier doorgekomen 2 ollicieren en 126 onderofficieren en manschappen, gedirigeerd op Utrecht verder op Rotterdambestemd voor het Oost-Indisch leger. Tegen de uitspraak der Arrond. Regtb. te Amers foort in de zaak van den Heer van der Maath Apotheker, in No. 507 vermeld, heeft de Heer Officier van Justitie zich op 29 Maart ia cassatie voorzien. Heden heeft de Arrond. Regtbank te Amers foort behandeld dc zaak van J. van den Broek, nachtwacht aan het Paleis te Soestdijkbeschuldigd van ontvreemding eener gouden bracelet, door de freule Baronnes van Paliandt, hofdame van H. M. de Koningin Moeder, aan het gemelde Paleis verloren. Van de twee uansporlen suppletietroepen voor het Ned. Oost Indisch leger, welke den 28 en 30 dezer te Amersfoort overnacht hebben en uieeren- deels uit buitenslands aangeworvenen bestonden, ontbraken 3 manschappen aan het appel. Twee zijn denzelfden avond door de policie aangehouden, onder behoorlijk geleide naar Harderwijk terng ge marcheerd en later weder by het volgend transport ingedeeld. In de gemeente Waspik ontstond brand in eene schuur van M. van üangen, welke benevens eene daaraan grenzende stalling en woning bene vens smederij, in den asch werd gelegd. Vele bouwge reedschappen en meubelen zijn door den brand vernield, terwijl ook twee koebeesten en een kalf niet gered konden worden. De schade is aanzien lijk en de oorzaak van den brand onbekend. De Heer ingenieur van Diesen is tegenwoor dig in Friesland bezig tot het doen van opnemin gen voor de aan te leggen spoorwegen in deze pro vincie. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning dit jaar Amsterdam niet bezoeken na het Paaschfeest, maar zou het voornemen bestaan dit bezoek te doen plaats hebben in September bij gelegenheid van de meerderjarigheir' van den prins van Oranje. Voor eenigen tijd lazen wij dat op vele plaatsen de winterrogge leed, doordien de drooge oostewind het zand van de wortels der roggeplanten weg deed stuiven, tengevolge waarvan de wortels te weinig aarde houden en de planten sterven. Te Grootwalercn had men daarvan in vroegere jaren veel last bij drooge voorjaren. Sedert eenigen tijd evenwel is men dit nadeel te boven gekomen, doordien men de laatgezaaide rogge dadelijk na het ineggen rolt. Na den tijd, dat men dit gedaan heeft, zijn er door de verstuiving aldaar geene roggeplanten gestorven, weshalve wij deze wijze van handelen allen landbouwers aanbevelen. Door de verveeners te Hoogeveen is eene commissie benoemd, aan welke de taak is opge dragen, om aan de bevoegde autoriteit hunne be langen voor te stellen over dc schade aan den turf, ontstaan door de felle hitte des jaars, waardoor deze na de gedane taxatie veel meer dan gewoon lijk verbrokkeld is en bijkans hoegenaamd geene verwerking kan verdragen. Deze commissie bestaat uit de verveeners J. Koster Pz. en J. P. Smit. welke zich eerdaags tot dat doel op reis zullen begeven. In de gemeente Zevenbergen is dezer dagen een bedroevend ongeval gebeurd. Een welgesteld bouwman gaf, in drift ontstoken, zijnen 19 jari gen zoon zulk een slag met een vuurlepel in den uekdat de jongeling nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. De aanleiding was deze: tegen elf ure vroeg de zoon om een boterhamde vader weigerde, willende dat hij even als de anderen tot het middagmaal zou wachten. Daarop ging de zoon zelf brood snijden, en de vader, zich dus miskend ziende, vloog open bragt den noodloltigen slag toe. De zaak wordt geregtelyk onderzocht; acht dagen na de begrafenis is het lyk weder op gegraven om geschouwd te worden. In den gemeenteraad van Zutphen is rapport uitgebragt door de commissie belast met het onder zoek naar het spoorwegplan, welke adviseerde om na bekomen zamenwerking met de betrokkene stedcu Kampen, Zwolle, Deventer en Arnhem de koncessie aan te vragen, doch met de bepaling met dc door deze slad te verleenen, subsidie te wachten tot gelegener tijd. Te Hoogeveen had weder een treurig voor val plaats; twee kinderen, het eene van den arbei der M. B. en het andere van desxelfs buurman, waarvan hel eene 4 en het andere 3 jaren telt, speelden in de nabyheid van hunne ouderlyke wo ningen, op de streek Achterom aldaar, aan d«*** kant eener wyk, cn Tielen aldaar het water, waarvan he»

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1