AMIRSFOORTSCHI C 0 U R AIT/T Jfê 536. van DINGSDAG, v®l i Juny d858. Dit Blad verschijnt. tweemaal in dc week des Dingsdagt en Vrijdagt. - Dc Prijs van het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentie.!, van 1 tot 6 repels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Af.ouderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschiedenbij den Uitgever A. tl. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Dc taal van het HandelttbUtd, Onder alle bladen die zich met de aanstaande kwestie van den dag bezig houden, namelijk: met het nieuwe halve ameublement van de Tweede Kamer der Stateu-Generaalspeelt het llaudelsblatl tegenwoordig cenc hoofdroldie zachtst genomen uitmunt in het hevigste lihertir.ismus, dat ooit eene Nederlandschc Courant ontsierd heeft, liet Handb. geeft in drie kolossale artikelenvoorloopers van een vierde hetwelk namen van te kiezen en niet te kiezen kamerleden bevatten zaleen terugblik op de laatste 20 jaren van onze politieke geschiedenis, eene beschouwing daarover in verband en overeen stemming met zijne meest libertinistische grond stellingen en eindeljjk werpt het den Kiezers haken in den kraag om ze naar de stembus te sleuren. Plaatsruimte, tijdlust, ja, rondborstig gezegd de noodige kunde van het tal van dingen waarover het Handb. schrijft, om die regelmatig na te gaan, missen de zou het ook den inoriaan geschuurd zijn, dat blad tot eerlijk schrijven en wedcrschrijven uit te noodi- gen. Wie alleen spreekt heeft altijd gelijk, en het Handb. spreekt altijd alleen. Kort voor de verkiezing te Amersfoort ten vorigeu jare, werd dat blad door ons uitgenoodigd in openbare gedachten wisseling met ons te tredenover een hoogst belangrijk on derwerp. dal toen Ie mérite de 1'apropos had; het wasWat heeft hel Ministerie thans te doen Drie artikelen kwamen dienaangaande in ons blad voor, waarover dc scherpste kritiek regterlyke uitspraak moge vellen wat betamelijkheid betreft; wij tarten een ieder er zelfs een enkelen regel in aan te wijzen, die laakbaar kan genoemd worden, en in weerwil van herhaalde uitnoodiging bleef het 1Iamiei.sdi.ad zwijgen! Ziet dat schetst de eerlijk heid van de polemiek der ultra-liberale bladen. Ken blad, dat gemagtigden vooruitgang wil, noodigt be leefd het llandb., den reus dcrNedcrl. Diaden, uit, tot openlijken en eerlijken beginselen-strijd, cn het Handb. deinst terug. Daar waar het heulen met zijne geestverwanten geldt, is dat bhd thans het vurigst. Mcli vergelijke zijne taal van thans met onze taal in de drie bovengemelde artikelen; neen; men ver gelijke zijne taal van thans met zijne taal van vroe ger dagen. Sedert eenigc maanden heeft dat blad eene taal aangenomen die op de vischmarkt te huis behoort. Zonderling verwart de tegenwoordige schrijver der artikelen van bet Handb. zich in eene bekende daadzaak. Hij spreekt van de vrijwillige lecning van 127 millioenvaart heftig tegen die tijden en daarover uit. en juist het Handelsblad heeft te dier tijde zijne kolommen dienstbaar gemaakt voor het welslagen dier leening!!! Wij willen volstrekt niet twisten over het onderwerp, maar constateren bier de verregaande onnoozelbeid des artikclenscbrijvers. die met scherpe kleuren eene zaak laakt, welke door zijn eigen blad,- toen die zaak plaats vond, tot wel slagen aangeprezen werd. Dit e'ene punt uit de veelschrijverij van het Handb. zal wel voldoende geacht wordenom aan te toonen van welk gehalte de andere zijn. Intusschen zullen wij afwachten wat verder omtrent namen in dat Blad zal voorko men. Ongetwijfeld wordt dit voor la bonne louche. bewaard. Welnu, wij zullen ons deel van dien maal tijd weten te verkrijgen om daarna een niet min der geurigen tegenmaallijd aan te bieden. Er is eene week tijdruimte om nog over de verkiezing van 34 kamerleden te schrijven; buitendien er is onzer- tijds nog volstrekt geen haast bijbladenwelke aan cenen leihand loopen, zijn gedwongen daarover op den wenk hunner heheerschers te sprekende Amcrsfoortsche Courant, daarentegen zonder heheer schers, spreekt als en wanneer zij het noodig of nut tig oordeelt. Ons blad spreekt als het wil. AMERSFOORT 31 Mei 1858. In de vergadering op Vrijdag avond j. I. van dc Kiesverceniging de Eendragl te Amersfoort, is met grootc meerderheid van stemmen besloten, tot candidaat voor het lidmaatschap van de 2e Kamer der Slatcn-Generaal te stellenhet aftredend lid den lieer Jlir. Mr. H. A. M. van Aseh van Wijck. Het gros waaruit in eene volgende bjjeenkomst een cundidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad zal gekozen worden, bestaat uit dc Heercn Mrs. II. Verloren, J. de Louter, A. N. van de Poll, D. A. Camcrling Iielmolt, S. J. A. van Walehren, J. van der Leeuw, en do Heercn L. E. Lagcrwcy, G. E. G. Groisct cn G. Nieuwland. Als leden van het bestuur der kiesverceniging zijn afgetreden, de Heercn Mr. A. R. van Bel en P. Ilondius Tl., daartoe door het lot aangewezen, in wier plaats zyn benoemd, de Hoeren Mrs. II. Verlorenen J.de Louter, welke zich die benoeming hebben laten welgevallen. Op morgen (Dingsdag i Junij) ten 40 ure zal voor het Kantongeregt Amersfoort, ten raadbuize, behandeld worden de zaak van den Uitgever der Amcrsfoortsche Courant, aldaar gedagvaard wegens opname eerier advertentie van het Bankiershuis Slim und Greim te Frankfurt »/M. De Uitgever is van plan zich daar ter plaatse persoonlijk te ver dedigen. De gasfabriek te Woerden zal op 4 Junij door eene algemeene verlichting en illuminatie wor den ingewijd. Dit zal dus de eerste stad in ons vaderland zijn, die volgens het nieuw stelsel der maatschappij voor nieuwe geoctroijeerde gasberei- ding verlicht wordt. Door vrouwe A. M. Munter, douairière van den Heer E. L. Baron van Hardenbroek van Look horst, onlangs overleden op den huize Heiligenberg nabij Amersfoort, is gelegateerd ten behoeve van de armen der hervormde gemeenten te Amsterdam ƒ15000, te Utrecht ƒ15000, te Amersfoort ƒ6000, en te Leusden ƒ6000, vrij van successiregten. Aangaande den turfbrand te Nieuw-Buinen, verneemt men dat die brand tot bedaren is geko men en geen verdere gevolgen na zich heeft gesleept. Hier cn daar ziet men nog wel rook en vuur, onder anderen in den mond van Nieuw-Drouwen, waar meer dan 100 dagwerken eene prooi der vlammen zijn geworden, maar door de vereenigde hulp heeft dit geen belangrijke gevolgen meer gehad. De schade, dit jaar door turfbrand veroorzaakt, is zeer aanzienlijk en de prijs is daardoor reeds vernoogd. Te Dalen moest eene vrouw even het vertrek verlaten en liet haar cenig zoontje van anderhalf jaar daar spelende achter. Na eeuige oogenblikken terugkomende, stond het kind in vlam en is aan de bekomene wonden overleden. Voor het prov. geregtshof van Friesland is behandeld de zaak van A. P. B. oud 22 jarenar beider wonende te Franeker, beschuldigd 1°. van het toebrengen van slagen en stolen aan P. G. Fer- werdapolicie-diensar aldaarin de uitoefening zyner bediening, gepleegd inden avond van 20 Febr. j.l. in eene herberg aldaar, ten gevolge waarvan deze in den vroegen morgen van 10 Maart daaraanvol gende, cn dus binnen de 40 dagen, is overleden. 2n. van het toebrengen van verwondingen en slagen; 3°. het toebrengen vaneen schop; deze beide laatste mishandelingen geschieden terzelfden tijde aan twee andere personen. 4°. het toebrengen van geweld- digheden en van eene bloedende wonde aan IJnse Dcinema, stads-majoor en rijks-veldwachter te Fra neker, terzelfder tijd en plaats, in de uitoefening zijner bcdieuing. De beschuldigde heeft in zijne ver bomen voor den regter-commissaris de voorschreven mishandelingen, noch erkend, noch ontkend, be werende hij in zuodanigen staat van dronkenschap te hebben verkeerddat hij zich van het toen voor gevallene in de herberg niets meer herinnert. De proc. gen. heeft de doodstraf gerequireerd. Uitspraak op 2 Junij. Al dc leden van den gemeenteraad van Sas- van-Gent hebben hnn ontslag ingediend. Men zegt, dat het is tengevolge van aanhoudende slechte ver standhouding van die leden met den burgemeester. Zaturdagavond hragt het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Middelburg eene serenade hij fakkellicht aan Mr. Baron van Heemstra, nieuw benoemd Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, die des middags per stoomboot van Rotter dam met zijne familie aldaar was aangekomen. Naar men verneemt zal hij aanst. Dingsdag zijne func- tien aanvaarden. Door den Mcssager des Theatres wordt ge meld dat hij gelegenheid van liet bezoek van II. M. de Koningin der Nederlanden aan de groote opera te Parijs, 11. M. van eene choriste (hollan- daise) een brief heeft ontvangenwaarin deze hare vreugde betuigde hare Koningin te hebben mogen zien, cn dat zij zich had verbeeld in haar vader land te zijn. De Koningin", zoo zegt het parijsche blad," was over dezen brief, die overigens geen verzoek behelsde zeer gctroUcn." In de fabriek van de Hfe. Eek (den gevallen rege ringskandidaat] en Uurand, metaalgicter, kan men thans het standbeeld van Napoleon 1 ziendal den 25 July te Cherbourg moet worden onthuld. De houding van het paard. een type van engelsch- arahisch ras, heeft niets overdrevens. De Keizer van een treilende gelijkenis, is in zijn historisch gewaad gekleed; zijne hand is uitgestrekt naar den gezigt cindcidie te Cherbourg de zee zal zjju. gebragte rundvee zijn voorgekomen, zonder dat men met eenige zekerheid de oorzaak van deu dood wist aan te wijzen. Onder de vermoedelijke oorza- zaken wordt opgegeven de hoedanigheid van het voeder waarmede de runderen zich tot dusver op de uiterst armoedige weiden moesten behelpen. In den regel zullen de koeijen geen planten eten, welke schadelijk voor haar zijn. Het instinct bevei ligt hen echter niet genoegzaam, indien de honger zich doet gelden. Welligt kan bet van eenig nut zijn aldaar eenige schadelijke planten op te noemen, welke bij gebrek aan beter voeder de koeijen soms tot zich nemendaaronder behoorenHeermoes unjerroopel en paardenstaartdie schadelijk op melk en boter werken. Groen vlas veroorzaakte meermalen den dood. Zevenboom, groen en gedroogd, brengt bioedigen doorloop, maag-en darmontsteking te weeg. Ueerik en witte mostaard veroorzaken door loop. Slaapbollen en klaprozen zijn een zeer sterk vergift; er volgt razernij, wildheid en opzwelling uit Taxusboom, waarvan de bladeren of naalden en takken een hevig vergif zijn. Wolfsmelk, die gedroogd zijnde nog schadelijk blijft. Genadekrnid, waarvan de schadelijkheid zelfs in de melk hare kracht behoudt. Monniklaps verwekt opgeblazenheid, braaklust,doorloop, verdooving en binnen weinige uren den dood. Onder het hooi behoudt zij hare schadelijke eigenschappen. Na 1224 uren kan het gehruik van schadelijke planten reeds in de meeste gevallen in de melk worden aangetoond. Veevoeder. Men verneemt dat op vele plaatsen plotselinge sterfgevallen onder het dezer dagen u de weide Uitdamping: en bewaring van melk. De Heer Grimwade heeft een nieuw werktuig uitgevonden tot uitdamping eu bewaring van melk dat dezer dagen te 'sGravenhagc is tentoongesteld, en volgens een verslag der Echo Unioersel buiten gewoon aan de verwachting voldoet. Het or lerscheit zich door de uiterste eenvoudigheid: een ketel doet op 70 graden het water kokeu, dat een stel buizen doorloopt, waarboven een bekken hangt, waarin de vloeibare deelen der melk uitdampen. Na deze uitdamping, wordt het overblijvende deeg op eene, door dezelfde buizen verwarmde plaat gedroogd, en daarna onder twee steenen van graniet gemalen. Het poeder wordt vervolgens gezeefd en in üesschen gedaan, die hermetisch gesloten worden; op die wijze behoudt zij bare eigenschappen, gedurende eenen onbepaalden tjjd. Wij hebben, zegt de Echo, melk geproefd van poeder die in onze tegenwoordigheid vervaardigd wasmaar ook van poeder die reeds oud was, en kunnen de verzekering geven, dat noch de een noch de andere in smaak of goede hoedanigheid verloren had. De uitvinding van Grimwade kan de grondslag vt orden van eeue voordeelige industrie in lleuerland, waar de melk goed en overvloedig is, en tevens gemakkelijk te verkrijgen. De uitvoering der bewerking is betrekkelijk wei nig kostbaar, de handenarbeid onbeduidend, eu de uitgaven voor de daarstelling der fabrijk niet belangrijk. Daarentegen kuuuen de vele betrekkin gen van Nederland met verwijderde oorden, alwaar de melk schaars is. en hare talrijke koopvaardij vloot, aan het artikel een aftrek verzekeren, die steeds vermeerderen moet naar mate men er de waarde van leert kennen. De Melvill—Kogel. Iedereen, die maar eenigzins op de hoogte is van al wat vuurwapens aangaat, weet dat vroeger, zooweel voor geweren als pistolen voor den oorlog als voor de groote jagt op grof wild, ronde kogels werden gebruikt, die, nadat zjj sinds onheugelijke jaren als de eenige goede waren aangemerkt, sedert eenigen tijd vervangen zijn door de zoogenaamde spits-of puntkogels langwerpige projeclielei.die naar voren puntig toeloopen. Al die wijzigingen moesten dienen om den tegenstand der lucht zoo veel mogelijk tc overwinnen. Thans wordt in den Militairen Spectator gewag maakt van een nieuw projectiel, 't welk dat doel veel zekerder schijnt te zullen bereiken dan alle anderen, liet leidende principe daarbij is, de lucht zeer weinig gelegen heid tot tegenstand te geven, uamclyk door <lcu kogel te doorboren iu zijne lengte eu zoodoende aan den atmospheer een vryen dooi logt te verschaffen. De praktyk zal moeten lecren, in hoeverre die nieuwe soort van projectielen aanwendbaar zyn de proeven, welke tot nog toe door den uitvinder, den luitenant der jagers, Mei.vill van Carnbee, genomen zyn. schjjuen gunstige resultaten (c voor spellen. Indien dc later tc nemen proeven daaraan blijven beantwoordenzal de MthiU-kogel eene ge- hoele revolutie iu de vuurwapen-praktijk kuuuen brengen.

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1