AIIBSFOOBTSCHE COUBAIT. M 844, ran DINGSDAG, 3 Augustus Dit Blad verschijnt tweemmal in ds week des Dingtdegt en Vrijdagi. - De Prijs van het Abonnement it 1,50 in da 3 maanden. Van Advertentiën CenU, elke regel meerder 10 Cents, behalve het ZegelregtAfzonderlijke nummer,, f0,10. Brieven franeo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. ET. m* te Amersfoort, soomedc bij alle Boekhandelaren en Post-Üirectcnren in het liijk. Anu de Bedactle der AmereJ'oorteche Courant, Ofschoon ik vermeend heb te moeten zwygen zoo lang de stemming niet was afgeloopcn, kan ik thans, nu de zaak beslist is, niet onbeantwoord laten de meening der Redactie van de Amersfoortsche Courant, als zoude de reder van inijn bedanken voorde candidatuur, in de kiesverecniging de Een- dragt opgegeven, zwak en zelfs als een expedient te achten zyn. Tc meer gevoel ik mij daartoe ge roepen daar, tot mijne verwonderingook vele an deren die beschouwing deelcn. Natuurlijk hangt de beschouwing over deze zaak van ieders individueel gevoelen af. Hoezeer nu ie ders meening daarover huldigende, geloof ik dat men ook de mijne kan en behoort te eerbiedigen, wanneer ik oordeel dat een regt, van zoo veel aanbelang dat men noodig achtte, het zelfs bij de Grondwet (art. 150), den ingezetenen uitdrukkelijk te moeten waarborgen, niet ligtvaardig, hetzij dan regtstreeksch hetzij zijdelingschbehoort te worden verkort; met andere woorden, dat de regter door zjjnc handelingen niet de aan leidende oorzaak moet zijn, waardoor iemand van zijnen gewonen regter wordt afgetrokken en voor eene andere regtbank zijn regt moet gaan zoeken. Artikel 273 W. Burg. Rcgtv-, waarop de Re dactie zich beroept, heeft wel gezorgd dat, in zoo danig geval, de regtzoekenden niet geheel zonder regtslK'deeling blijven, doch niet liepaald dat de kosten door dit vóór-proces veroorzaakt, in plaats van ten hunnen laste, zouden koinen voor rekening der regters die de eigenlijke oorzaak cr van zjjn. Mogt het bedoelde geval zich voordoen, dan is de burgemeester, of degeen die als eischer tegen hem, als de gemeente in regten vei legen woord i- gende, optreedt, genoodzaakt eerst zijne zaak aan te brengen voor de Regtbank te Amcrsfooii, daar na eenen eisch tot verwijzing in te stellen bij het llof van Utrecht en, na daarmede tjjd en geld te hebben verspild, welligt Incidenten en chicanes eener lastige tegenpartij (waartoe de niet altijd duidelijke letter der wet op dit punt nog al aan leiding gceit) te zijn doorgeworsteld, eindelijk als hem dien eisch wordt toegewezen, eerst zoo ver gekomen dat hij zijn eigenlijk proces kan aanvan' yen voor de Regtbank te Utrecht. Het is als het ware eene dubbele procedure die men in zoodanig geval te voeren heeft, daar gelaten nog dat het voor de liligerende partijen altijd te verkiezen is oin hare zaak voor den regter barer woonplaats te brengen, .als zijnde deze beter met personen en zaken lickend. Baar zijn zij ook beter in staat in formatica i.itcwinncn omtrent de praktizijns van welke zij zich willen bedienen; daar behoeven zij geene reizen te maken om hen te raadplegen of de noodige inlichtingen te verschaffen. De zaak is, mijns erachlens, niet zoo ligt te tellen, doch behoort zooveel mogelijk vermeden te worden. Bij mij doet het niet ter zake of de kans daartoe groot dan klein is, ofschoon die, blijkens de ondervinding, toch niet zoo denkbeeldig is te achten, daar de gemeente Amersfoort binnen de laatst verloopen 12 of 13 jaren tweemaal een regts- geding heeft gevoerd, eerst als gedaagde voor deze Regtbank en later als eischeres voor den kanton- regter, doch hetwelk in hoogcr beroep voor de Regtbank had kunnen komen. Bovendien kan het ongerief zich ook nog voordoen in vorderingen tot verbetering der kiezerslijsten, indien een der regters-plaatsvervangersdie tevens procureur is, in Iaatstgemeldc betrekking daarin werkzaam is of een schriftelijk advijs daarover uitgebragt heeft. l)c redactie schynt wel te hebben vernomen, dat eerlang het beletsel, door mij aangevoerd, zal opgeheven wordendoordien een ander plaats vervangend regter zijn domicilie naar elders zal overbrengen en daardoor tevens zal ophouden lid van den gemeenteraad te zijndoch het is de vraag of die geruchten niet voorbarig zyn te achten en of die Heer. eene andere buitenplaats betrekkende, i-.jjn domicilie te Amersfoort niet zul bljjvcn aan houden. Maar al mogt hy ten gevolge daarvan als lid van den Raaddoch ook tevens alsdan als plaatsvervangend-regter aftredenzoo baat dit nog niets indien er niemand, te Amersfoort wonende, is te vinden die zich dit onltczoldigd ambt wil laten welgevallen, of indien de nieuwe plaatsver- vangd-regter ook ai weder eenige beletsel heeft dat hem verhindert in zoodanige zaak zitting te nemen. Te Amersfoort is de keus zeer beperkt, zoodat men na aftrek van hen die zulks niet kunnen of willen wezenzich wel zou moeten bepalen tot eenen advokaat, die echter, als het geval zich mogt voor doen, waarschijnlijk een der partyen zou bedienen. Het getal toch der werkelyk practisccrende advo- katen alhier ia uiterst gering, terwijl het, ten minste aan zijde der gemeente, te verwachten is, dat zij de Amersfoortsche balie niet bij voorkeur zou voor bijgaan. Had er gebrek beslaan aan goede candidaten voor de opengevallen plaats in den gemeenteraad inogelyk zou dit in de schaal hebben kunnen we gen, doch dat bestond niet. De vergadering ver langde zelfs niet eens de gelegenheid geopend te zien om het candidaten-gros te kunnen aanvullen ten einde eeue ruimere keus te hebben. De bloote omstandigheid dat men den een ver kiest boven den ander, of laat ons de dingen noe men bij hunnen waren naam, dat men zich laat leiden door de herkiezings-manie, onzer natie zoo bijzonder eigen, is. in mijn oog, geen voldoende grond om van eenen rijks-ambtenaar te vergen dat hij, ten genoege der kiezers in eene gemeente zich beschikbaar zal stellen voor eene betrekking, waardoor waarschijnlijk of mogelijk ongelegenheden zullen geboren worden voor de volledige waarne ming van zyn ambt, dat toch in ieder geval voor gaat. Met alle achting Uwen dw. Dienaar, II. VERLOREN. Amersfoort, 30 July 1858. (Men leze No 541Amersf Ct. Ie en 3e kolom. Daarna het bovenstaande herlezende, ontwaart men dat twee Regters in dezelfde regtbank fungerende, geheel tegenovergesteld in opvatting zijn van eener lei kwestiewaariu zij zich handelend en beoordee- lend ontmoetende Ede! Achtbare Heer Mr. Verloren die in bovenstaand gemotiveerd opstel Wel overwegend acht, hetgeen de Edel Achtbare Heer Mr. e.d.Poll in No. 511 bloot schrijft niet overwegend te achten. Daarom is, wat ons betreft, de taak des leeken op dat gebied, afgesponnen. Red.) AMERSFOORT 2 Augustus 1858. In de vergadering van den Gemeenteraad van Zaturdag 31 July waren niet tcgenwoordigdelI.il. van Bockom Maas, Herschel, van llardenbroek en de Jong. De geloofsbrieven van het onlangs benoemde raadslid, den Heer L. E. Lagerweij waren ingeko men en werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uil dc II.II. Scheerenbergvan Beek en Dicmont. Ingevolge hun advies werden deze' goed- gckcurd, en tot zijne toelating besloten. Aan de orde was daarop 1°. het rapport van Burg. en Weth. aangaande de gasverlichting. Hier uit bleek, dat de Heer Pelletier te Asperen zich bereid had verklaard om die verlichtiag aanttnemen voor den tijd van 25 jaren voor eene som van ƒ4500 'sjaars, met bepaling dat er zouden zijn 205 lantarens binnen, en30 buiten de stad, waar onder hoogstens 60 candelabres, brandende gedu rende 1400 uren in het jaar, met eene vlam van G Ned. duimen breed, en 5 hoog; terwijl overigens dezelfde voorwaardeu zouden worden gesteld als onlangs by de publieke aanbesteding. Daarenboven verlangde hij een termijn van zes wekenom binnen dien tijd den vereischten borgtogt te kunnen stellen. Daar dit aanbod veel voordeeliger voor de gemeente was dan de vroegere, werd met 18tegen 1 stem (die van den Heer Scheltus) besloten de voorloopige concessie aan den Heer Pelletier op die voorwaarden te verleenen; 2°. eene missive van Gecommitteerden ter Directie van den Slaperdijk, over de bijdrage inde buiten gewone kosten van verzwaring des Grebbedjjks. Daarbij werd kennis gegeven, «lat het aandeel dor gemeente Amersfoort in die bijdrage bedroeg f 4000; en dat daarvan overeenkomstig het besluit der vergadering van ingelanden de helft behoorde te worden gestort op 15 Augustus; jvmet 1 October; en het overige vierde op ui to. November. Ten einde te voorzien in deze buitengewone uitgave werd besloten eene lijdelijke geldlecning van f 3000 te doen, die slechts tydclyk behoefde te zyn, omdat het batig saldo der rekening over 1856 de gelegen heid aanbood om die som weldra weder terug te geven. De overige f 1000 zouden worden afgeschre ven van den post der onvoorziene uitgaven, terwyl daarentegen definitief werd goedgekeurd de verkoop van ƒ2000 2V« W. S., reeds op de begrootiug over 1838 met dit doel voorkomendedoch vroeger slechts voorloopig daartoe goedgekeurd. Ook dit besluit werd genomen met 10 tegen 1 stem (die van den lieer Scheerenberg). 3°. Requesten en ontwerpbesluiten tot afschrijving van de kohieren van den hoofdclijkcn omslag en der hondenbelasting, diensten 1856 en 1857, ten gevolge van verandering van woonplaats of overlijden. Zonder discussie goedgekeurd. 4°. Verzoek van de stads-geneesbeeren tot wijzi ging hunner instructie. Te dien aanzien werd over eenkomstig bun verlangen besloten daarin uitdruk kelijk op te nemen, dat zy zouden worden belast met het onderzoeken en bet goed- of afkeuren der .ekeningen van de stads-apothekers 5®. Verslag van de Afdeelingen oter bet ontwerp tot wegruiming der verzanding in den mond van de rivier de Eem. Hieromtrent werd met algemeeae stemmen beslotendat Burg. en Weth. zich namens de gemeente zouden wenden tot de hooge regering, met verzoek, dat de Eem door het Ryk ais eene rijkszaak zou worden overgenomen, en dit zich diensvolgens met het beheer daarvan zou belasten. 6°. Benoeming van een geneeskundig eu een schei kundig lid voor de Gezondheidscommissie. Hiertoe werden benoemd de II. H. van Leer sum en Hondiua. Ingekomen zijn 1°. de rekening en verantwoor ding van Burg. en Weth. over denjare 1856, sltri tenue met een batig saldo van f 4057, waarvan echter nog zal moeten afgetrokken worden eene pretentie van de kolonie van welcadigbeld en eenige transporten 2#. de opneming der kas van den gemeente-ont vanger 3*. de kwartaal-staat der ontvangen belastingen, bedragende f788,07 meer dan het vorige jaar; 4°. de staten van ouinvorderbare posten van den boofdelyken omslag en van de hondenbelasting over 1856; 5°. een ontwerp vaneen gewijzigd tarief voorde waag; 6*. een advies van Burg. en Weth. betrekkelijk het request van F. van der Veer om in zyne woning een passanten-huis te vestigen. (Het advies strekt tot afwijzingop grond dat de verzoeker zjjuc woning slechts in huur heeft); 7®. eene missive van het Gemeentebestuur van Amsterdam over het reglement en tarief van bet beurtveer; 8®. de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op eenige af- en overschrijvingen; 9®. verslag van de commissie van wetgeving; 10®. eer. afschrift van het huishoudelijk reglement der plaatselijke schoolcommissie; li®, een voorstel van Dr. v. Lockhorst om eene verordening te ontwerpen op het keuren van het vleesch, en eene instructie voor den keurmeester. N'. 1 en 4 zijn verzonden naar de Afdeelingen; de overigec ter secretarie ter inzage of behandeling in eene volgende vergadering. Ten aanzien van n®. 11 is besloten om het ontwerpen der verordening op te dragen aan de commissie van wetgeving, terwijl de voorzitter verklaarde, dat de instructie in de volgende zitting zou worden ingebragt Niets meer te behandelen zijndewordt daarop de zitting gesloten. In het begin der Torige week is des nachts afgebrand de woning van zekeren Teunis van Breenen te Leersum. De omstandigheden waaronder die brand plaats had deden eenige verdenking ontstaan van opzettelijke brandstichting, weshalve op Vry- dag 30 Juiij j.l. de Heer Regter Commissaris ver gezeld van den Ileeren Substituut-officier van Justi tie en den Griffier der Ar. Regtb. van Amersfoort derwaarts zijn vertrokken tot het inwinnen van de noodige inlichtingen. Te Domahida, in Oostenrijk, is een regter terwyl hij in den gemeenteraad zitting had, door drie personen overvallen. De overige leden konden, doordien zy van schrik bevangen werdenden moord Tan hun regterlyk medelid niet verhinderen. Ook de echtgenoot van den vermoorde werd door dezelfde personen afgemaakt. Zij werden later allen in hech tenis genomen. Het zijn drie gebroeders, die den moord uit wraak hebben gepleegd. Naar men verneemt is dc instructie afgeloopen ingesteld tegen Johannes David Leonardus Mulder, R. K. pastoor te Slagharen onder Ambt Ilardenbergb, wegens eene gehouden processie aldaar, en moet die zaak dezer dagen naar de civiele teregtzitting van de regtbank te Deventer zijn verwezen om aldaar in het openbaar tc worden behandeld. Te Hilversum vonden binnen vier da^en in een huisgezin vyf sterfgevallen plaats; er stierven binnen weinige urenna hevige ongesteldheid, vyf kinderen van den Heer v. B, sedert kort weduw naar en ziet hy zich dus op eenmaal van al xjjne kin deren, vier ionen en eene dochter, beroofd. De geneeskundigen die de Ijjders in hunne laatste uren hulp boden, beweren, dat eene plotselinge aantas ting van roodvonk, welke niet naar buiten werkte, oorzaak is van deze sterfgevallen. Uit Zalt-Bommel wordt gemelJ, dat in den nacht van woensdag op donderdag j.l. dc woning van J. v. Docket (c Hoeozadriel binnen zeer korten tjja

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1