AIIRSFOORTSCHI CODRAIT, ran Y R IJ D A G, JS Augustus A Dit Bind verschijnt tweemaal in de week dee Dingsdags en Vrijdags. - De Prijt van het Abonnement ie ƒ1,50 in de 8 maanden. Van Advertenties, na 1 totn CenU, elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden tij den Uitgever A. U. m te Amersfoort, loomedc bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directenren in het Bijk. Omff, Dr. van Hoë veil. Karakteristiek van ecu Groot Man. Wij lezen van Dr.v. Iloêvell, den ontdekker van den vrijen arbeid, den uilvinder van de Kokos- eilanden,de volgende karakteristiek in het Week blad Ncdcrlandsch Indië. Wij stellen ons den grooten man voor als den a Prouilhon van Nederlandden Cabet van Oost Indië; den Fourier van de Ncderlandsch Indische Phalanstèrcs; hij is de stichter van la Jeune France in onze Koloniënde literarische Echt- as genoot van If eerJicr Stowc; de vader der Negers s de verlosser der inlandsciie kinderende Van- a daal van hel Cultuurstelsel, der Dclftschc Aca- sdemie en der Suikercontracten. Zijn onpartijdig- «sheid is groot: als radicaal is hij een vijand van .«het radicaal; als vertegenwoordiger van een fa- briekdistrict (Almelo), is hij een vijand der Ne- dcrlandsche Lijnwaden op Javahij ziet gaarne ««Oost-Indische producten op Java verknopen, om- dat het Engelsch fabrikaat dan gunstiger voor- waarden zal hebbenom daér een debouché te vinden. Welke verheven grooothcid spreidt dus Dr. van Iloêvell ten toon. Is het te verwonderen indien hij in die zelfbcwusthcid.soms duizelt, en dwaasheden begaat Eigen lof. Het is bespottelijk te zien hoe het Tijdschrip f oor NcderI Indië en de Indiër elkander lof toczwaaijcn, daar toch het eerste bekend als hebbende tot Re dacteur den Raron van Iloêvell, en staande het andere onder zijn oppertoezigt. Wij lezen deswege ergens: «het Tijdschrift tracht de Indiër, en deze het Tijdschrift in de hoogte te. houden. Wat de Indiër voordraagt is niets dan eene herkaauwing van het Tijdschriften nu en dan wijst het Tijd- schrift weder op artikelen van de Indiër. En dat alles gaat gepaard met wedcrzijdschc betuiging van achting, en diepe bewondering voor de weder- zjjdschc geleerdheid. Is dit niet zoo veel als eigen lof, en is het niet langer waar, dat eigen lof riekt? Zou die han delwijze niet ook schaamteloosheid kunnen genoemd worden AMERSFOORT 12 Augustus 1858. Maandag j.l. zijn uit Arnhem naar Amersfoort gevankelijk overgevoerd de twee rondtrekkende Duit- schers. waarvan in ons vorig nummer gewag werd gemaakt, ten einde alhier aan de instructie onder worpen te worden, als vermoedelijke daders van den brutalen diefstal te Vuurschc, onder Daarn, gepleegd (zie Amersf Ct. No. 540). Voor cenige dagen bevond zich in een waggon op den Elberfelder spoorweg (Pruissen) een'persoon, die het materieel van een klein vuurwerk in den zak haddal hij op de kermis in een naburig dorp wilde afsteken. Door het schudden van den trein geraakte die brandstof in werking, en niet weinig verschrikt en verwonderd waren de reizigers, uit de zakken van hunnen reisgenoot een regen van vonken te zien komen. Op hunne kreten deed de conducteur den trein stilstaan; ijlings verlieten zy den waggon en werden met water begoten, daar hnnne kleedcren bereids vlam hadden gevat. De vuurwerker zelf kwam er gelukkig met eenige brand wonden af. Maandag werd Zaandam door eenen vreesse- lykcn brand geteisterd; omstreeks 3 ure in den namiddag barstte de brand uit ten huize van den goud- en zilverkashouder Kruitman. Door een ster ken noord-oosten wind aangewakkerd, deelde de vlam zich spoedig aan de belendende en tegenover gelegene gebouwen mede. In allcrjjl werden er renboden naar de naburige gemeenten gezonden om hulp te vcrlecnen; en door den krachtdadigcn cn onvermoeiden ijver der brandweer gelukte het omstreeks 7lf ure den verderen voortgang van den brand te stuiten. Zeventien perceelen zijn een prooi der vlammen geworden, waaronder de manufactuur winkel van den Heer Wubbe, terwijl in verschillende andere deelen van de stad, door het vliegen der vonken meerdere of mindere schade is veroorzaakt. De schade, die zeer aanzienlijk is, kan nog niet met zekerheid worden opgegeven, terwyl de aan- leidende oorzaak evenmin met zekerheid bekendis. Men verneemt dat de Minister van oorlog zich voor het oogenblik geheel buiten staat heeft verklaard, eenige kosten voor de kazernering ten laste van het ryk te nemen, maar toegezegd, zoodra de behan deling van meer spoed eischendc aangelegenheden hem daartoe eenigen tyd zou verschaffeneene wet te tullen voordragenom deze aangelegenheid voor het gcheele ryk te regelen. Veertien dagen geleden is voor de stad Dord recht, een man der equipage van eene Noordsche Barkdie in een bootje bezig was het gat waardoor men de balken gelost had digt te makendoor den golfslag eener voorbij varende Stoomboot uit het bootje geworpen en verdronken. Zondag namiddag werd zijn lyk gevonden op de hoogte van Steenen Kamer, en aldaar aan de Steenplaats aangebragL Men vermeende echter dit lijk daar niet te mogen aannemen cn renvoyeerde het aan bet bestuur van Dubbeldam c. a.dit aan het bestuur van Zwyn- drecht enz., doch geen wildeer zich mede belasten, hoewel het kantoor, waarvoor de reeds vertrokken bark bevracht geweest is, voor de te maken kosten repondcert. Dit lijk ligt alzoo reeds sedert zondag in eenen staat van ontbinding In het water aan de Steenplaats cn zal daar mogclyk zoo lang blijven, tot het uitgemaakt is onder welke gemeente het plekje water, waar het lijk opgevisebt, is behoort Bij publicatie is door den burgemeester te Maastricht eene premie van honderd gulden uitge loofd aan hem die den dader aanwyst, welke de yzcren buizen heeft doorboord tot de in aanleg zyndc stads gazvcrlichting. Ondanks alle nasporin gen heeft het tot heden der politie niet mogen ge lukken de daders van het schandelijke leit op het spoor te komen. Het departement van oorlog heeft de chefs der corpsen bij het leger gemagtigd, om aan de miliciens der ligting van 1854, die vergunning mog- tcn vragen tot het aangaan van een huwelijk, de vcreischle tocstemmiug daartoe, te rekenen van 1 Oct. a. s.uit te reiken, onder bepaling dat de be doelde manschap vooraf hunne schuld op het klee ding- en reparatiefonds moeten aanzuiveren, terwijl aan de miliciens, die buiten staat zjjn aan deze l>epaling te voldoen, de bovengemelde toestemming dan alleen zal worden Terlecnd, wanneer hun on vermogen om die schuld aan te zuiveren, door overlegging van een certificaat, afgegeven door het bestuur hunner woonplaats, wordt bevestigd. Maandag ochtend heeft een brigadier, S. ge naamd, cn beboerende tot het te Zutphcn in be zetting liggende 3de regement dragonders, zich door middel van een pistoolschot van het leven licroofd. Men verbeelde zich de ontsteltenis zyner makkers, die hem nog cenige oogenblikken te vo ren gesproken hadden. Volgens geruchten is deze zelfmoord aan minnenijd toe te schrijven. Van de 20, ten gevolge van de rustverstoring, te Tilburg gearresteerde personen, zijn er in den namiddag van den 6 dezer, 8 gevankelijk naar 's Bosch overgebragt; tegen 3 is bevel van aan houding uitgevaardigd en de overigen zijn ontslagen. Dingsdag j.l., werd te Harderwijk door eenige Bunschoter visschers aangebragt het lijk van een Schokker visscher, van ongeveer 20 jarigen leeftijd, die tijdens den jongsten storm over boord was ge slagen. Daar hel bestuur dier stad het lijk weigerde aan te nemen en te doen begraven, zoo hebben die visschers hetzelve naar Bunschoten gevoerd. Den onlangs te Purmereude uit de gevange nis ontvlugle Markus Liepman Cohen, is het, zoo algemeen verhaald wordt, door misleiding van on derscheidene hem ontmoet hebbende landlieden, gelukt laftgs het strand, naar het Nieuwe Diep te geraken en daar met behulp van diegenen, waar mede gewis dit plan van ontvlugtiug beraamd was, naar Engeland te ontsnappen. Het is te hopen, dat dit slechte sujet, dat bii herhaling een inwoner dier gevangenis was, eindelyk weder in handen gekregen worde. Behalve in Saksen, zijn nu ook, ten gevolge van de aanhoudende cn hevige regens inBeijcren, de Donau bij Regensburg, de Isar bij Munchen en dcMeinbij Bayrcuth, buiten hunne oevers getreden. De berigten uitGlauchau nopens den watersnood zijn inderdaad yzingwekkend. Een telegram van daar luidt: Sedert twee dagen slaat het onderste gedeelte der stad geheel onder water; beide bruggen zjjn weggerukt; een groot aantal huizen, henevens hunne bewoners, zjjn in de golven verzonken. Het ongeluk is grenzeloos. Zy, die gered zjjnverkeereu in half naakten toestand. Ook uitIJsenburg zjjn zeer bedroevende berigten van watersnood ontvangen. )Iet anders zoo onbe duidende riviertje de IJse is door den aanhoudenden regen mede buiten zjjn oevers getreden, cn heeft huizen, bruggen en molens verwoest. Hetgeen het onheil nog vermeerdert is dat men hierbij 6 a 8 menschenlevens te betreuren heeft, waaronder drie jonge meisjes, die zich uit nieuwsgierigheid op de brug bevonden, om het ontzagwekkend schouwspel te zien, op het oogeublik, dat zy instortte. Zy werden ontniddelyk door den vloed medegesleept cn door zyne golven verzwolgen. GEVARIEERDE BERIGTEN. Als minste inschrijversbj| aanbesteding, zal thans de levering van één millioen ponden duitenplaatjes voor Indië geschieden door die Heeren L. J. Bot hoven CV te 's Hage, by de vroegere discussen in de Tweede Kamer over de duitenplaatjes als te leurgestelde speculanten getituleerd. Het gxer- draad voor den telegraaf op Java werd niet aanbe steed, niet bediscussieerd, zoodat men niet weelwat er van beeft kunnen blyven hangen. De officier van het Oost-Indisch leger, P. A.Jan sen, roept in het Handb. van 10 Augustus aan Nederland, zjjn vrienden, familiekring en 't schoon Geslacht, in dichtmaat het vaarwel toe. Te Sneek worden op morgen 14 Augustus een zilveren tafelservies en dito schel, ter waarde van 175, rerbillard In het Handb. vraagt een niet onbemiddeld weduwnaar, die twee dienstboden boudt, o. a. ter waarneming zijner huishouding, eene zeer Fatsoen lijke jonge Dame Tan 24 a 30 jarigen ouderdom. G. R., gezond zonder merkbare gebreken, met een goed en lief Toorkomen. maar vooral van een aangenaam. Trolijk en zacht humeur. Zoo men piano speelt en meer talenten bezit, zal zulks den weduwnaar bijzonder aangenaam zjjn. Eene welgestelde Amerikaansche 28jarige weduwe, wenschtvolgens het Handb., per advertentie een gentleman te ontmoeten, vroljjk van aard, toch gevoelig; met fijne manieren, edelen geest, sterk op de paradoxe, met bruin hoofdhaar, veel ledigen tyd en eene groote mate van voorkomenheidten einde haar gedurende twee maanden in Kentucky waar zij niemand kent, het verblijf aangenaam te maken, zullende zij daarna hem voor Éüet ver leende tijdverdrijf eene gepaste belooning uitreikea. Ovarigens Terbiedt de schrijfster niet, naar nare iiMd te dingen. Adres onder bet woord Leisure. Prinses Marianne is weder uit Nederland vertrokken. Te Veendara zijn de oorjjzers door jongen en oudenrijken en armengebiedsters en dienstmaag den algemeen afgeschaft, zoodat men daar byna niets anders ziet, dan dames gekapt a Ia mode de Paris. Zelfs de oorijzers der Friezinnetjes worden dus door den stroom des lyds medegesleept.' In het Turksche ryk ziet het er akelig uit: de Sultau staat ondT voogdyschap der Europesche diplomaten; de Sultanes maken ontzettende ver kwistingen; 'sryks schatkist is ledig; de belastingen zyn ondragelijkde dweepzucht der Turken tegen de Christenen neemt toe; de oproervaan is op onderscheidene punten geplant; het leger en de vloot zyn gedemoraliseerd, en wordt dat ryk thans bezocht door den geessel der volken de pad! De beroemde Fransche Kok Soyer, die by de wereldtentoonstelling te Londen in 1851 als koning in de kookkunst gevierd werd en zich door xjjne diensten in de Krim laauweren verwierf, is overleden. Als over een paar weken de onderzeesche tele- graafgemeenschap tusschen Engeland en Noord Amerika geheel afgewerkt zal zjjndan kan, binnen den tyd van éene seconde eene letter, te Londen op eene strook papier geschreven, te New York in drukinkt overgedrukt worden; in dat kort tyd- bestek, als elektrieke vonk, 800 uren langs den bodem der zee doorloopende. Te Parys is eene brochure verschenen getiteld sulleti wij oorlog met Engeland hebbenf Daarin wordt o.a. gezegd, dat de Europesche gekroonde hoofden Napoleon eerder vreezen dan liefhebben. Ten slotte wil de schry ver Europa tusschen Frank rijk en Rusland verdeeld zien. Wie van beiden Engeland zou verkrygeo deelt hij niet mede. Het jongste nummer van Punch is in Frankryk door de policie in beslag genomen, doordien er zich eene houtsneêplaat in bevindt, voorstellende: Napoleon III als sphinx zich uit de baren der zee verheffende. De Times roept in zijne vreugde, wegens het slagen des telegraaf tusschen Engeland en Amerika, zijnen lezers toe, hun nu al het nieuws dat in de geheele wereld plaats vindt binnen 24 uren te zullen kunnen niededcelen. Een Amsterdainsch lieer, zijnde afschaffer of wyn- voorstander, wenscht dat men de directie van den Rynspoorweg beboetvoor ieder dronken passagier met de pleiziertreinen opnemendeen voor ieder persooudie door jenevergebruik gedurende de spoorrcis beschonken raakt en dan niet ten spoe digste uitgezet wordt. Dy de feeslelykheden te Cherbourg schynt een groot Fransch keizerlyk componist op het lied: Brittannia rule lite seas, eene nieuwe partituur gemaakt te hebbenaanvangende met de Waterloo-woorden présent je les liens, ces Anglais

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1