AIERSFOORTSGHE COUR AIT. ▼nn R IJ D A G, November 4858. Dit Bind verschijnt tweemaal in «lc week des Dingsdagt en Vrijdagt. - Dc I'rijs van het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maandenVan AdvertentiënTan I tot 6 regels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. II. thm Cteeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. WINTEU DIENST. Te beginnen met den 4 November 4 838 is het Postkantoor dagelijks (uitgezonderd des Zondags) geopend 4°. des morgens van 7 8 uur 2 9[ 1 3 des namiddags 3 4 4 avonds van 3J 7 3 44 42 uur 'snaclils en des ZONDAG S. 4des morgens van 7 8 uur 2 middags 42 4 3 avonds 5} 6J 4» 44 42» 'snachts. Dc Directeur van het Postkantoor. W. R he BRUIJN. Amersfoort 1 November 1838. Grondbelasting. Dezer dagen verscheen, naar aanleiding 'van bel by dc Tweede Kamer der Slaten-Generaal ingekomen wetsontwerp tot evenredigmaking der grondltelasting. te Breda by Droesc en Co. eenc brochure getiteld: De evenredige verdeeling der grondbelasting, thans in behandeling bij de Slaten- Generaal. De schrijver brengt daarin hulde aan dc Rege ring voor hetgeen er in de laatste jaren is gedaan tol verl>etering van het belastingstelsel, by erkent en waardeert liet goede dat er in het wetsontwerp is vervat, maar hij ontkent en op goede gronden, dat dit wetsontwerp, zoo het wel werd, de grond belasting evenredig zoude maken. De grondbelas ting werkt nu. de Regering erkent het zelve, zeer ongelijk; nadat het wetsontwerp wet zal zjjn ge worden zal zij even ongelijk werken en zie hier in korte trekken waarom. Het ontwerp heft de ongelykheid op. die cr bestaat tusschen de bij dragen in de grondbelasting van elke provincie; hel geheele Ryk door zal men (de tijdelijke uitzondering voor Limburg daargelaten) voortaan betnlen naar den maatstaf van ƒ0,1286 van iedere gulden. Zal er nu werkelijk evenredigheid bestaan, dan is het een eerst vereischlcdat ieder grondeige naar even veel belasting helale voor zijnen grond eigendom. En dit is juistzooals de belasting thans geheven wordt, het geval niet. De belasting toch zal even als thans geheven worden naar de kadastrale waarde van den gronddie waarde is voor 24 jaren vastgesteldsedert dien tijd zijn vele eigendommen belangrijk van waarde veran derd; sommige zyn meer waard geworden, an dere minderom redenen door den schryver opgegeven. Wil dus de Regering werkclyk de grondbelasting evenredig maken, zij beginne met eene herziening van het kadaster; zoolang dit niet is geschied zal de grondbelasting in strijd biyven met art. 472 der grondwet, luidende: Geen privilegiën kunnen in hei stuk van belastingen worden verleend. Dit zjj voldoende om dit boekje door een ieder te doen ter hand nemen; wij zijn overtuigd dat bet niemand berouwen zal hetzelve gelezen te hebben. Provinciale Staten van Utrecht. Op Dingsdag 2 November is de najaarszitting der Provinciale Staten geopend. Al de leden waren tegenwoordig, met uitzondering der H.H. Boer, Vos, en Menso, waarvan de laatste door ziekte was verhinderd. In deze zitting werden ingebragt: 4°. Eene voordragt van Gedep. Staten tot wijzi ging der bcgrooling voor 1838; 2°. eene andere tot regeling der vergoeding voor de reis- en verblijfkosten der veeartsen, in dienst der gemeenten, wanneer zy ten behoeve der pro vincie werkzaam zyn buiten den kring of de plaats, waarvoor zy benoemd zijn; 3°. een voorstel tot aankoop van een perceel land van het Rijk, bcnoodigd voor de verbetering van den Haarwcg; Deze drie onderwerpen werden gesteld in han den eener commissie, beslaande uit de H.H. de Heus, van Yeerscn, Laan, Lagerwey en de Koek, 4°. Eenc voordragt van Gedep. betredende dc weigering der gemeenten Ankeveen, Kórtenhoef, en Ncderhorst den Berg tot het leveren van bijdrage voor het onderhoud van het zand- en jaagpad tus schen Utrecht en Breukelen; 5°. een voorstel tot aanvrage eener verlenging van concessie voor den tyd van twee jaren tot beding der weg- en bruggelden op het zand- en jaagpad van Breukelen naar Ouderkerk; 6®. een voorstel tot het toekenucn van vrydom van tol op de provinciale wegen aan de Rijks-veld wachters en hun geleide N®. 4 tot 6 werden gesteld ln handen der II.II. Broers, van Asoh van Wijck, van de Poll, Bain, en van Tuijl van Zuilen. 7". Eene missive van Gedep. daarbij inbrengen de het antwoord van den Minister van Binncnland- sehc Zaken op liet genomen besluit der staten van 21 Julij 1S38, betreffende de aangelegenheden dar Geldcrsche vallei. Nedergclegd ter griffie ter inzage. 8®. Een nader advies van Gedep op het verzoek van het bestuur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht, om provinciaal subsidie voor de verbouwing en vergrooting van het ge sticht enz. Daarbij wordt geadviseerd om van eene leening van ƒ40,000, die het gesticht wenscht te doen ad 4J- pet., de rentebetaling en aflossing te garan deren, onder voorwaarde dat na de uitbreiding van het gebouw voor de lijders der 3e. klasse, voor wie jaarlijks ƒ30 meer dan vroeger zou gevorderd worden, de meerdere ontvangsten zou den worden aangewend tot betaling der rente en aflossing, in welk geval men berekent dat die schuld in 21 jaren kan worden afgedaan. Daarbij zou de provincie gedurende dien tijd eene jaar- lijksche bijdrage voegen van ƒ1400, indien de gemeente Utrecht ƒ600 per jaar bijdroeg; en zou de eerste waarborgen het genot der verhooging ad 30 voor minstens 100 lyders, terwijl zij ein delijk de gewone bijdrage voor arme krankzinni gen zou verhoogen met ƒ10 per jaar. De commissie, met het onderzoek van dit voor stel belast, beslaat uit de H.H. Kien, Jongeneel, van der Poel, Cordes, en Pabst. 9°. Inbrenging van het Kon. Besluit, waarbij de Staten van Zuidholland en Utrecht worden gemagtigd tot regeling van eenige gemeenschap pelijke waterschaps-belangen. Aangenomen voor kennisgeving. 40°. Een ontwerp-reglement voor het Gein-wa- terscbap; 11°. zes dergelijke voor de waterschappen on der Bunschoten 42®. een dito voor den Bossen waardonder de gemeenten Vreeswijk eri IJsselstein; 13°. een dito voor de waterschappen het ge- meeneland van Wijk bij Duurstede, het Wyker- broek en Leutervcld en Melkweg; 44®. een voorstel van Gedep. tot opheffing van het bestuur der binnenlandsche lasten in de voor malige gemeenten Leersum en Darthuizen; N". 10 tot 14 werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de II.il. van Beek Calkoen. Boer, Wyers, van Bel. en Harmsen. 15°. Twee ontwerp-reglementen voor de polders Nieuwkoop en Zevenhoven, en Nieuwkoop en Noorden. Tot het onderzoek hiervan werden benoemd de H.H. van HoijtemaBroers, Cordes, van Nooten. en de Vries, die met. eene commissie uit de Staten van Zuid-Holland te zatnen werkzaam zouden zijnterwijl de vergunning aan den Koning zou worden aangevraagd om hunne bijeenkomsten ook na de sluiting der ziltiug voorttezetten. 15". Adviesen van Gedep. op verschillende adres sen van waterschapsbesturenom uitgezonderd te worden van de werking van liet algemeen regle ment. Gesteld in handen van twee commission, be staande de eerste uit de II.II. van Becek Calkoen, de Louter, Schas, Bastert, enSpengler; de tweede uit de H.H. van Beeck Calkoen, van Nooten, Strick van Linschotcn, Pabst, en van Recde tot ter Aa. Ter grillie werden nedergelegd. 17°. de presen- tie-lijsten van Gedeputeerde Staten, en 18®. eene mededeeling betrekkelijk de kosten van bet pro vinciaal bestnur, ter voldoening aan art. 106 der Provinciale wet. Daarna werd de zitting gesloten tot Dingsdag 9 November des voormiddags ten 11 ure. AMERSFOORT. 4 November 4838. Het is ons aangenaam te kunnen inedcdeelen, dat de repetitie van het corps muzijkantcn der dd. Schutterij te Amersfoort, welke eergisier avond voor het eerst onder de leiding des Heeren ller- chënröder plaats vond, naar het gevoelen van zaakkundigen allezins dc blijken heeft opgeleverd, dat als het corps ddünitief aan zyne leiding wordt opgedragen, hetzelve met rassche schreden eene voldoende hoogte zal bereiken. Maandag brak in de Zuidermcer bij een gegoed landman oen hevige brand uit, welke om stond door het broeijen van het hooi van dc tweede snede. Naar men verneemt heeft men niets van den inboedel kunnen redden, en waren huis en inboedel verzekerd. Naar men verneemt heeft dezer dagen te Elburg het volgende voorval plaats gehad: Eene ongehuwde vrouw maakte haren vader met baren zwangeren toestand bekend; deze geraakte hierdoor zoo in toorn, dat hjj haar op een stoel wierp en met een tweede stoel zulk een slag op het hoofd toebragt, dat zjj reeds den volgeoden dag is overleden, Te Muntendam is in een boerenhuis brand ontstaan. In korten tijd werd bet gebouw, de in* boedelbenevens vijf koeyen eene prooi der vlam men. De oorzaak is onbekend. Slechts een gedeelte was tegen brandschade verzekerd. De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn aangeschreven, om op Dingsdag 9 November hunne werkzaamheden te hervatten. Naar wij vernemen is door den W. E. Heer Frankelüpperrabijn van Overijsseleen door hem in de latijnsche en hoogduitsche talen opge steld adres, dat aan den Paus zal worden gerigt, nopens de zaak van den jongen Mortara, aan de hoofd-commissie voor de zaken der Israëliten in Nederland toegezonden met het verzoek, dit adres door hare tusschenkomst ook door de andere opperrabijnen in ons land te doen onderteekenen en aan den Romeinschen kerkvorst op te zenden. Uit Amerongen meldt men: De wyze waarop de directie van den Rijnspoor weg heeft goedgevonden de winterdienst teregelen veroorzaakt voor deze en omliggende gemeenten groote ongeriefelijkheden in het vervoer van per sonen, vooral dewijl de middagtrein, stellig welde meest bezochte, niet te Maarsbergen ophoudt, of schoon op dit stationbehalve eene menigte dorpen twee steden (Tiel en Amersfoort) corresponderen, terwijl het station Veenendaal, waar die trein wel ophoudt, bijna geene correspondentie beeft Met het brievenvervoer is het echter nog veel erger. Slechts eenmaal per dag worden de brieven bier thans ontvangen en verzonden, en dan nog wel op uren die nagenoeg voor iedereen ongeschikt zijn. Het fraaiste van al is, dat de directeurs van de post- en hulpkantoren niet eens kennis dragen van de verandering, zoodat de brievengaarder van deze plaats zich met eene mondelinge boodschap van den postbode van Tiel moest vergenoegen, die thans op een ander uur. met zijn karretje voor het hulpkantoor stil houdt. Onze brievengaar der had de beleefdheid dit aan de inwoners kond te doenen alzoo het vertrek-uur der brieven op eigen gezag te veranderen; doch de boden van Wijk by Duurstede en Wageningen komen nog altijd óp het oude uur aan. en brengen hier brie ven, die bijna een etmaal in de gemeente kunnen vertoeven, alvorens geëxpedieerd te worden. Het is te hopen dat hierin spoedig eene verandering moge komen, of dat men ons. als de spoorweg dienst niet doeltreffend gewyzigd wordt, het oude postkarretje teruggeeft, hetwelk ons geregeld de brieven bezorgde. Reeds dikwyls is gemeld dat de crinoline een voortreffelijk middel is om te stuiken. Op de brug bij Kehl houden de commiezen bijzonder scherp het oog op de vrouwenen hebben zij voor eenige dagen aangehouden: eene meid die een shawl van 1300 fr. waarde, een dame die twee shawls, een ander juffer die zelfs elf fijne omslagdoeken onder de crinoline wilde binnen smokkelen, en ten dien einde zich op het post karretje hadden geplaatsL De voornaamste vangst was echter by prinses Buteradie 4100 stuk» sigaren en een menigte boheemsch glaswerk op dezelfde wyze had verborgen. Men verneemt dat er vergunning is aange vraagd tot aanleg van een yzeren spoorweg, waarop de wagens met paarden zuilen worden getrokken, uitgaande van een der middenpunten uit de residentie naar het stedelijk badhuis (c Schcveningen. Dergelijke spoorwegen worden met goed gevolg tc Parijs, in eenige departementen van Frankrijk en ook hier en daar in Engeland voor korte togten gebruikt. In de dagbladen wordt het volgende berigt: «Betreffende de koloniën van dc maatschappij van weldadigheid komen than9 mededeeiingen in, die over haren tegen woord igen toestand veel gunstiger oordeelcn, dan zulks vroeger bet geval kondc zjjn. Het voorloopige nieuwe hoofdbestuur heeft sedert zyne optreding inderdaad bewezen het goede te willen. In den loop dezes jaars heeft men o. a. zich op eene betere cultuur toegelegd en in plaats van de bemesting der landen met

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1