AIERSFOOBTSCHE CO D HA I ran V R IJ D A G, d'2 November J858. i 5 Jit 575. I)it Bind verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijdagt. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm Qeeff te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcurcn in het Kijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT, Doen te wetendat op Maandagden 22 November aanstaande, des voormiddags ten elt ure, ten raadhuize zal plaats hebben de uitloting vau één aandeel in de geldleening van ƒ6000, voor ecne bijdrage in de kosten der herstelling van de doorbraken in de Grebbe en Slaperdijken, aangegaan blijkens proces-verbaal dd. Julij 1855. Amersfoort, den 10 November 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. W IJ E R S. De Secretaris, W. L. SC II ELT US. Provinciale Staten van Utrecht. In de vergadering der Provinciale Staten van 0 November j.l. waren niet tegenwoordig de h.h. Kien, van Ascli van WijckMeuso, II. Verloren, van lloijlema en de Heus. De Voorzitter deelde mede. dat waren ingekomen: a. een voorstel van de h.h. Wijers, Cordes en Mclelcrkamp, daartoe strekkende, dat de vergade ring zou onderzoeken of er gronden waren om zich de zaak der spoorwegen aantetrekken, en zoo jaalsdan eene commissie te benoemen om te adviserenwat er in dezen behoorde te geschiedcu; b. eene missive van den Commissaris des Konings in Zuidholland, houdende, dat door de Staten dier provincie eene commissie was benoemd voor het onderzoek der reglementen voor de polders Nieuwkoop c, s.; aangenomen voor kennisgeving. c. een adres van de gemeente IJsselsteinvragende een subsidie tot het bouwen van een nieuwen kelder in het schoolgebouw van het meisjes-insti tuut. benevens het advies van Gedeputeerde Staten, strekkende tot afwijzing van het verzoek. Gesteld in handen der h.h.Jongeneel, Munniks van Cleef, en Strick van Linschoten. Vervolgens werden door de vroeger benoemde commission by monde van hare rapporteurs eene mcn'gte rapporten uitgebragt, als: door Mr. de Koek, over de voordragt tot wijzi ging der begrooting ten behoeve van het zand en jaagpad naar Bretikelen; over de voordragt tot regeling der reis- en verblijfkosten der veeart sen. en over het voorstel tot aankoop van een perceel land voor de verbetering van den Haarweg. Bij allen werd geconcludeerd tot goedkeuring; door Mr. Broers ten aanzien der voordragt be treffende de weigering der gemeenten Ankeveen Kortenhoef, en Nederhorst den Berg tot het leve ren van bijdrage voor het jaagpad tusschen Utrecht en Breukelen het advies is om in deze zaak te berusten; door denzelfden over de verlenging der con cessie tot helling der weg- ea bruggelden op het jaagpad van Breukelen naar Ouderkerken over liet toekennen van vrijdom van tol op de provin ciale wegen voor c rijksveldwachters en hun geleide wordt geadviseerd tot goedkeuring van beiden, en de wensch geuit, dat de tollen op het jaagpad mogen verlaagd worden, waardoor vermoedelijk de opbrengst zou vermeerderen door Mr. Pabst wordt een uitstel van acht dagen verzocht en verkregen tot het uitbrengen van liet rapport over de subsidiegevraagd door het Krankzinnigen-gesticht Mr. Boer brengt rapport uit over de ontwerp* reglementen voor het Gein-waterschap, en voor den Bossenwaard; Mr. van Bel over die voor de waterschappen onder Bunschotenen het gemeene land van Wjjk by Duurstede; de heer llarmsen over het voorstel tot opheffing van het bestuur der binnenlandsche lasten in Leerstun en Darthuizen al deze adviezen strekken tot goedkeuring der voordragten. Mr. Schas rapporteert over het verzoek van het waterschap Biltsche en Zeistergrift tot vrijstelling van de werking van het algemeen reglement. Bij liet rapport tot afwijzing zijn gevoegd twee afzon derlijke nota's van leden der commissie, die van do meerderheid iu zienswijze verschillen. Ook omtrent gelijk verzoek van het waterschap der Hooge en Lage weide wordt door hein afwijzend geadviseerd. Mr. de Louter concludeert namens de commissie tot goedkeurende beschikking op hetzelfde verzoek van de collegiën van den Bunschotcr Veen- en Ycldendijk, en van dat van de Eein: de heer •si Spengler tot afwyzing der verzoeken van een aan tal kleine polders, met advies om de beschikking ten aanzien der Iiolendrechter polders aantehou- den tot de zomergadering. Gelijk advies tot verdaging wordt uitgebragt door den heer van Nooten betrekkelijk het water schap van den Zuid-IJsseldijk en de lJsselkade. Mr. Strick van Linschoten brengt rapport uit over het waterschap van de rivier de Ussel; Mr. van Reede van ter Aa over dat van den Bonder- schen polder onder Loenen. Beiden concluderen conform het advies van Gedeputeerde Staten. Na het uitbrengen van al deze rapporten wordt aan Mr. Wijers gelegenheid gegeven tot toelichting van zijn voorstel ten aanzien der spoorwegeu. De vergadering besluit hierop bij acclamatie, dat er eene commissie zal worden benoemd om over dit onderwerp nader aan haar te dienen van advies, cn worden tot leden derzelve door den Voorzitter aangewezen de h.h. Jongeneel, Ackersdyck, Wijers, van Bel, en Schas. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten tot Donderdag 11 November des voor middags ten 11 ure. AMERSFOORT, 11 November 1858. Sedert eenige dagen bevindt zich in het huis van Arrest te Amersfoort zekere Charles Steijlaars, die vroeger heeft gediend als vrijwilliger bij het 3e Begement Infanterie, en onder anderen in 1851, toen hij te Leeuwarden in garnizoen was nog al van zich heeft doen spreken. Deze persoon heeft gedurende de laatste maanden in België en Neder land getracht inleekeningen te verkrijgen op een boekwerkje, onder den titel van Licht en Zegen. llij gaf daarbij voor, dat dit werd uitgegeven ten behoeve van eene Protestantsche school te Brussel, waarbij hy hulponderwijzer was, en dat hij han delde in naam van den predikant Maasdijk te Brussel. Hy voerde soms ook den naam van C. L. Voskamp, en schreef onder dien naam aan ver schillende personen. Te BrusselAntwerpen 's Gra- venhage DelftLeiden Woerden IJsselstein Vianen, Maarssen, Zeist, Amersfoort, enz. heeft hij aldus vele inteekeningen verkregen, waarvan het bedrag hem meestal werd uitbetaald, doch zonder dat het bedoelde boekwerkje tot dusverre aan de inteekenaars werd toegezonden. Nadat was gebleken, dat Ds. Maasdijk hiermede geheel onbekend was, en hier dus vermoedelijk aan opligting te denken viel, is de bovengenoemde persoon te Ileilo aangehoudenen op last der arr. regtbank te Amersfoort herwaarts overgebragt ten einde een behoorlijk onderzoek in deze zaak te kunnen instellen en hem zpo noodig te regt te doen staan. Gister hebben de onderofficieren der dd. schutterij te Amersfoort naar de schijf geschoten. De prys, bestaande in een zilveren horologie, is behaald door den sergeant Nisters, die van de vijf schoten vier malen de schjjf getroffen heeft. De Kamers van Koophandel te Utrecht en te Amersfoort hebben adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal vastgesteldwaarin verzocht wordt, dat de Staten Generaal hunne goedkeuring aan het voorgedragen wetsontwerp voor den aanleg van den Noorderspoorweg mogten onthouden en subsidiair, dat in allen gevalle, zoodanige wijzigingen in de concessie mogten wor den gebragt, waardoor gelijktijdig den aanleg vun eene lijn van Utrecht naar Amersfoort op Zwolle mogt worden verzekerd. Voor de verkiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel zijn van de 144 slechts 12 stemgeregtigden opgekomen. Uitslag der stemming: H. G. van den Bergh. 11 G. Hnbers Dz. 9 M. van Beek. 1 J. Dieinont. 1 A. van Saudbrink. 1 M. S. Abrahamson. 1 24 Zyn derhalve de H.H. II. G. van den Bergh en G. Hubers Dz. herkozen. Te Nieuwveen legde een man een bezoek af by zijn schoonzoon, een watermolenaar. Daar gekomen nam hy zyn kleindochtertje op den arm, om het kind buiten den molen te laten spelen. By ongeluk onbekend met de gewoonte, dat steeds de deur gesloten is waarlangs de roeden van den molen loopetiontgrendelde bij dc geslotene deur doch naauwelijks daar buiten gekomen, treft de molenrocdc het hoofd van het kindmet dat gevolg, dat de hersenen een eind weg beenspatten. Het kind bleef alzoo onmiddellijk op de plaats dood. Aan den Heer X. Zoo aangenaam het mij was in het vorig nomaer dezer Courant te zien, dat er een antwoord op mijne vraag was ingekomen, zoo groot was mijne te leurstelling by de lezing van uw artikel. Ik had eene uitlegging verwacht van betgeen ik gevraagd had, doch die zocht ik te vergeefs in uw schrijven. Ik vond slechts met veel omhaal van woorden gezegd, dat gij, een persoon, die veel gereisd heefl, het zeer geoorloofd vindt, dat schutters als acteurs gebruikt worden, omdat dit te Dokkum cn op andere plaatsen ook geschiedt Dus, Mijnheer X, geschiedt er iets verkeerds of ongeoorloofdsdan behoeft volgens udit slechts ook op andere plaatsen te geschieden om geoorloofd te zijn; waarlijk, dat begryp ik niet. Ik wil hiermede volstrekt niet zeggenversta mij wel, dathetgeen op 30 Oct. en 1 Nov. jl. bij Blanus is geschied, ongeoorloofd was, dat wil cn kan ik niet beslissen en het is juist daaromdat ik het gevraagd heb en nog maals vraag, want uw schryven geeft volstrekt geen uitlegging. Mogt gij genegen zijn mij een ander antwoord op mijne vraag te gevendit zal my zeer aan genaam zijn, mag ik u dan echter verzoeken om voor dat gij dat antwoord schrijft, eerst dit en myn vorig schrijven nog eens goed te lezen want gij leest in mijn schryven geheel iets anders dan er staat. Zoo zoude ik bijv: gezegd hebben, dat de schutters daartoe door een hunner superi euren gecommandeerd waren; maar ik heb juist het tegendeel gezegd, nam: dat, hoewel men mij dit verteld had, ik het niet gelooven wilde, en dat niet, omdat ik meende, dat een officier der schutterij daartoe te bang zoude zyn voor den auditeur, zooals gij gelieft te zeggen, maar omdat ik meende dat een officier van de schutterij te veel zoude hechten aan de waardigheid dier schutlery om dergelijke dingen toe te laten. Zoo heb ik ook niet beweerd, dat de beurs der Gebr. Blams in Amersfoort is gespekt ge worden; ik ben volstrekt niet bekend met hunne finantiële omstandigheden en kan dus zoo iets niet beweren. Hetgeen ik gezegd heb is dit (en ik geloof niet, dat gij, hoe gaarne gQ dit uit vriendschap voor de Gebr. Blanus zoudt willen, het zult kunnen ontkennen), dat Gebr. Blanus die voorstelling gegeven hebben met het doel om hunne beurs te vullen en dat het hun heel aangenaam moet geweest zyn, daartoe Amers- foortsche schutters te kunnen gebruiken, waarvoor zij bjjna niets behoefden uit te geven. Gij zegt cindelyk, dat er nie»° gebeurd is, dat schaden kan aan de waardigheid der schutterij. Niets zoude mij aangenamer zijn dan dat, want als gij mijn schryven goed gelezen hadt, dan zoudt gij weten, dat ik juist om allerlei praatjes, die de schutterij in een verkeerd daglicht stellen, inlichting gevraagd heb. Het spijt mjj zeer, dat juist uw schrijven die praatjes bevestigen, nam: dat de schutters van Amersfoort dienen om too- neelvoorstellingen te geven voor de (naar uw bewe ren) roijale belooning, voor niets de geheele voor stelling te mogen bijwonen, en een extra entre'e kaartje (voor den derden rang). Gy eindigt met te vragen, of ik wel eens ver der dan Amersfoort geweest ben; daarop zal ik u niet antwoorden, oir.dat ik geloof, dat waar het geldt of een oordeel over iets goed is of niet. dit niet moet afhangen van de vraag of men veel gereisd heeft, zelfs niet of men goed gereisd heefl. maar of men goed en juist oordeelt Uw Dienaar, Amersfoort 10 November 1858. Vraagal. Een paar woorden over suikerriet en suiker. In het nommer dezer courant van den 9 February dezes jaars, deelde ik eenige hy zonderheden rnede aangaande de beetwortelsuiker en bood een kort overzigt aan, van de groote uitbreiding die aan het fabriceeren van dit artikel gedurende de laatste jaren, vooral iu Frankrijk, gegeven is. Thans zij bet my "ri,nd de aandacht voor eenige oogenblikken tt .^tigen op het suikerriet, dat belangrijk produkt onzer overzeesche bezittingen en over hei verbruik van dc daaruit gclrokkeoe suiker. Veie eeuwen vóór onze jaartelling wes liet suikerriet reeds in Indië bekend. Het zoete vocht dat men al vroeg uit dat riet wist le trekken.

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1