AHERSFOOBTSCHE CO DB ART, M 579. vnn VRIJDAG, 3 December 3858, Dit Mail verschijnt tweemaal in «le wqck «les Ding stings en Vrijdags. - De Prijs van hct Altonncmcnt is ƒ1.50 in 3e 3 niaaiiilen. Van Advertentie»van I tot 6 rebels fill Gent*. elke regel meerder 10 Cents. behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummers, ƒ0.10. Oneven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. II. eau CUtff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Ditrc.tcurcn in het Kijk. V V 11 LI C A TIE. De COMMISSARIS oes KONINGS in de PROVINCIE VTllEC/IT Gezien het besluit van hoeren gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, in dato I'j November 1858. No. tS; Gelet op art. II der wet van den 18. Junïj 1807 (BtaatshUd jVo. VJ). Brengt hij deze ter kennis van (|c belanghebbenden dat de sluiting der jagt voor de provincie Utrecht, is Itepaahl op Zalurdngden 18. December 1858, luct zdiis-oiidergana met uilzondering echter van het vangen vnn Waterwild met slagnetten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijk staand toestel, alsmede het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet. in de locali- teilen, alwaar het schieten van Waterwild geoorloofd is. en de jagthedrijvenvermeld in art. 15. lilt. d. en h dier wet, waarvan de sluiting later zal bepaald worden. En ten einde niemand renige onwrtenheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 25 November, 1858. De Commissaris des Konhtgs voornoemd ROEL L. Be Referendaris Nïr. J. A. Fruin. II. Was de benoeming ran Mr. J. A. Fruin lot referendaris bij liet departement van Finantiën zon uondig om, tegen de raadgevingen der vroeger bekende spaarzaamheid van deu heer van Rosse, een referendaris-tractement van ƒ2500.aan de begrooting van het département toe te voegen Zon de aanwezigheid van eencn nieuwe® refe rendaris aan de genoemde afdceliog noodig was, rijst de vraag: waarom geen van de bij liet dépar tement aanwezige bekwame ambtenaren daartoe benoemd Waarom hun eergevoel en belang ge- sehr ijnd Wordt alzoo al dan niet het helatig der schatkist gekn. est T Is zoodanige handelwijze overeen te brengen inel de regtvaardigheid Indien den beer van Rosse geen der ambtenaren voor dien post convenieerde en hij niet zonder referendaris kon arbeidenwaarom daartoe niet voorsedragen iemand geroutineerd in dc branche der linunliën Hadden, legen genot van een salaris a ƒ2500.niet honderden, inapnen van onder vinding bekwamer dan de jongeheer Fruingaarne naar dien post gesolliciteerd Is liet bezuiniging dtnrr vereenvoudigingeen aan de administratie geheel vreemd persoon, die zich niet dan door schrijven een naam trachtte te ver werven eeitc administratieve betrekking op te dragen, welke sedert liet vertrek des heeron de Rourval Faurc door anderen was waargenomen zonder dat de loopende dienst er door leed en zonder dat die waarneming een penning aan het Rijk beeft gekost Is het bestuur van Finantiën een dép', waar inen om zijne pol. kleur een'vellen post kan krijgen, of moet daar meer bepaald gezocht worden naar speciale finantiëele bekwaamheid Zon het ook kunnen zijn dat aan al deze vragen bij de benoeming niet is gedacht, maar dat de uitsluitende reden daarvan te zoeken is, in de relatie van Mr. J. A. Fruin tot de Nieuwe Rotter- damsche Courant, waarin (zoolang de heer van Rosse nog niet ten tweeden male Minister was geworden) veelvuldige malen stukken vóór en tot aanprijzing van den beer van Rosse zijn opgenomen Weet niet een ieder, die nagegaan beeft boe de advocaten der kiesvereeniging Orde van du Nieumc Rollcrd. Courant elkander overtillen, dat tot aan de tweede optreding van den lieer van Rosse als Minister, Mr. A. Fruin bij luttele praktijk als advocaatnicls dan eerepostjes haddie Item niets inbragle»; want het lidmaalscltap van den raad en het regterplaalsvervangerschap geven niets; een postje van f2 a 3000.waarop iemand als vriend Fruin kon huwen, was loch in Rotterdam zoo gemakkelijk niet le vinden daarenboven het stand ophoudenis in Rotterdam noodzakelijk bij zoovele kennissen du premier rang. en kwam in eene nieuwe stad zoo duur niet uit. Was het dan won der dat de heer van Bosse cu Mr. J. A. Fruin zich wislcn te verslaan Zou eveneens de reden dezer benneming welligt moge» gezocht worden in deu angst door eene intreding als minister in een kabinet uit zulke bcstanddcclen te zamen gesteld als het tegenwoor dige in nngenude te zijn bij de zoo uiagtigc Directie der Nieuwe Rotterd. Courant eu hare kies- vcrceniging Orde Mogt niet liet beste middel tot verzoening zijn, een middel om een barer heetste voorvechters, een jong mensch zonder productief bestaanmiddel, een établissement te bezorgen enzonder eigen beurs te openenaan een lucratief bestaanmiddel te helpen Een scepticus zou welligt hieruit kunnen afleiden dat de lieer van Bosse (die zooals de heer Thor- bccke, zy ii ood-colega te regt aanmerkte, in de laatste vyf jaren gelegenheid heeft gehadde waarde der couranten te leeren kennendie van de genoemde relatiën niet onbewust was en wist waartoe de Nieuwe Rollcrd. Courant tegenover een Minister in staat was;») haar wilde bcrooven van een barer scherpste pennenen als een goed diplomaatofschoon niet met veel vertrouwen op de deugd zijner zaak of de opregtheid zijner vrien den. de leer in toepassing bragtles amis de la vrille (d. i. van het oppositie-lid) soul les ennemis du lemlemain (d. i. van den Minister). Doeltwerpen wij dergelijke tnisantliropische stellingen verre van ons af. Laat ons liever het goede in iedereen denkenen dus ook in Z. E. en daarom gelooven wij, dat de voordragt der benoeming van Mr. Fruinof liever van vriend Fruin misschien kan geschied zijn uit een edel aardig aevocl van dunkbaarheid. Men dichtte van de zijde der Nieuwe Rollcrd. Courant toch voorheen den heer van Rosse zoovele edelaardige eigenschappen toe, wie zal zich thansmet de zco élaslieke wet op de drukpers voor oogen. verstouten deu sluijer hooger op te ligten die ministcrieele eigenschappen verbergt? Wie zal zich, by het besef dezer élasticiteit, sterker in de waagschaal willen stellen, door dui delijker te vragen: of het bestaanbaar of onbestaan baar is, dat een minister de genoegens en de buitenkansjes van een ministerschap zal willen deelen met hen, wier hulp een gevallen minister tot eene nieuwe Excellentie heeft gemaakt? Wie, die met anderen als uilelant personen en zaken op politiek gebied gepalpeerd heeft; die de ondervinding opdeed welke ellendelingen dikwerf met magt zijn bekleed; boe somtijds onregt tot regt verkneed is; hoe weieens artikel 3 van de Grondwet door priesters der gcrcgligheid ontwijd wordt; boe begunstiging aan kameleontische créaturen gesteld wordt hoven het regt van dengeen die zich noch in gouden, noch in ijzeren ketenen laat klin ken van dengeen wiens mond door geen vleitaal wordt gesmet; wie, die naar ondervinding gezien heeft, dat eerlijkheid en regtvaardigheiJ veelal niets dan windsels zijn om de domme menigte te binden; wie zal tegenwoordig zoo dwaas zijn, om personen en dingen bij hunnen waren naam te noemen Wie zal zoo dwaas zijn, duidelijk uitlcdrukken wat achter de coulisses van een ministerieel sebouw- tooncel plaats vindt? Wie zal alles op het spel willen zetten, door ten duidelijkste uit te leggen, niet alleen: hoe men Minister, maar ook: hoc men Referendaris wordt AMERSFOORT, 2 December 1858. liet heeft II. K. II. Prinses Frederik der Neder landen goedgunstig behaagd, aan de Directrices der verloting vati dames hatidworkeu eiiz: ten vonrdeele der armen te Amersfoort, tot dat einde twee fraaije bronzen ornaineoten le doen loekomeu. Zondag j.l. is by den boerenarbeider Bernar- dus Geenliuizen op liet Hoogland ingebroken, ter wijl de bewoners van liet buis des morgens in de kerk waren ter bijwoning der godsdienstoefening, en heeft incuecno kast ontledied van rutin ƒ10. aan geld en vier metworstende laatste waarschijn lijk voor eigen gebruik. De tooneelvoorstelling van maandag avond j.l. in Amicitia gal' veel slof tot tevredenheid. De straatjongen van Parijs en Palmira werden vlug en goed afgespeeld, terwijl de Tableaux Virants, volgens onze verwachting, op het tooneel in Ami citia allezins voldeden. Rij de voorstelling van Maan dag avond e. k. hopen wij. dat du heer llarllooper, voor zijne kostbare onderneming, door ruim be zoek zal schadeloos gesteld worden. Van Apeldoorn werd te Arnhem gevankelijk overgebragt een dragonder, die zich schuldig heeft gemaakt aan een moordaanslag, door met eene geladen buks op z{jn brigadier aan te leggen doelt waarvan bot schot heeft gemistdoordien een zijner kameraden het wapen wegsloeg, 'waar door de kogel in dc lucht vloog. Gezegde militair is een der manschappen, die nabij liet Soeronsche Bosch zijn gedetacheerd. Rij eciieti, inde gemeente Veldhoven gewoed hebbende brand in eene behuizing van eenen smid e» eeu landbouwer, is liet achtjarig" zoontje iu de vlamtiien omgekomen. Dc lloogc Raad der Nederlanden heeft verworpen iiet beroep in cassatie, ingesteld door F. W. Hilf, zich noemende Schultz, c s.tegen een arrest van het Hof in Gelderlandwaarby zij. ter zake van verschillende diefstallen, tot tuchthuisstraffen zyn veroordeeld. Uit Westzaan wordt thans gemeld, dat nok aldaar de deuren der sluis, nog voor betrekkelijk korten tijd nieuw vervaardigd, reeds in vrij groote inale door den paalworm zyn aangedaan. De scliry- ver zegt een stuk van een paal te hebben gezien dat geheel doorvreten was en er uitzag als eene honigraat. In hei voorloopig verslag door de Tweede Kamer op hoofdstuk X Oorlogder Staalsbcgroo- ling voor 1*59 opgemaakt, werden twee punten behandeld: 1°. de incdedeeling der adviezen van het comité van defensie omtrent 'stands verdedi ging; 2°. eene organisatie van het legy bij de wet. Op beide puulen is door den muAsler zeer bepaald geantwoord. Sedert is het verlangen der Kamer kenbaar geworden, oin de adviezen van het comité van defensie nog in verband tot de behandeling der begrooting, voor 1839 ontworpen, te leeren kennen. De minister heeft aan dat ver langen zooveel mogelijk in het comité-generaal op den 25 dezer gehouden, voldaan, welke mededee- ling echter de Regering heeft geleid tot de overwe ging, of het niet beter ware voor alsnog geen ge volg te geven aaa de zamenstelling der onder- scheideue wapens, zoo als die in de begrooting voor 1859 waren .opgenomen, maar dit uil te stel len, ten einde de overwegingen der wet op de legerorganisatie daardoor niet zoudeu worden gc- praejudiciëerd. In dat geval zal echter«land van zakenwat het leger betreftdiemflr voort te duren op den voet zoo als het thaaft is, en de J begrooling voor 1858 tot grondslag moeten strek ken voor de nitgaven van het departement van oorlog in 1859 te doen, behoudens hetgeen voor het brood en de fotirrages gebleken is minder benoodigd te zijn, dan men aanvankelijk had gedacht. De minister beeft mitsdien eene nota van wijzigingen op dc thans aanhangige begroo ting ingediend, waaruit blijkt, dat de "begrooling van oorlog voor 1859 ƒ129,800 minder bedraagt dan voor het loopend jaar is toegestaan en 109,000 minder dan de aanvankelijk aangevraagde som, waartoe in de houl'Jzaak de lagere prijzen voor het brood en de fourrages aauleiding hebben geveven. Dc Dienstmaagd vau Morlara. Een Italiaansch blad: ta Stefeita. geeft de volgende inlichtingen omtrent de zedelijkheid der dienstmaagd, die heimelijk den kleiuen Morlara gedoopt heeft: zjj zijn inderdaad zeer stichtelijk! De geïmproviseerde dienstmaagd die beweert den jongen Morlara gedoopt te hebbenis eene zekere Anna Morisi van St. Jan in Perriseto, in de IVovineie Bologna. In het midden des jaars ■1857 wenl zij weggezonden door de familie Mor lara die door de buren on.lerrigt was geworden dat die maagd in betrekking stond met Oostenrijk- sche soldaten, die in een naburig huis waren ingekwartierd. Men had dit damclje zich dikwyls zien begeven onder die troep soldaten in huune kamer, waarschijnlijk tot opsporing van den een of ander conscrit, die nog niet gedoopt was. Oin de feiten in bet juiste licht te beschouwen, zouden wij allen, die hoewel zij de geldigheid van een heiinclijkcn doop staande houden, nog- tans niet zouden willen, dat hij door onreine handen bediend werd. uituoodigen om bij me vrouw Helena Pignati, cchtgcnoote van den heer Alexander lSantanderi te Bologna, in de straat Pietralata, No. 1023. een onderzoek te doen of le laten doen. Zij zouden vernemen, dat Anna Morisi in dienst is geweest by mevrouw Pignati gedurende den zomer van bet jaar 1837. op het tijv' .lip, waarop zy, weggejaagd uil het huis Morlara, begon te spreken van den doop door baar bediend, zonder er ander bewijs voor te leveren dan bare bloot» verzekering; zy zouden dan ook welen', dal zij uil hare nieuwe dienst na drie maanden werd weggezonden '.er oorzake an haar schandelyk gedrag, waarvan mevrouw Pignati een klaar bewys erlangde up zekereu avondwaarop zijdoor vermoeden gedreven haar magazijn verliet, om zonder dat zij ver wacht werd naar haar vertrek te gaan. Den trap opklimmende ontmoette zij hare d'euslbodo, die tot aan de straatdeur eeu Üosienrijkschon kapitein uitgeleidde. Zy zouden weten, dat dit meisje in verstandhouding stond met eenen liedieude des huizesen hem hielp om koopwaren te out-

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1