AHERSFOORTSCHE I)it Ill.nl vpiicliijr.t tweemaal in de week «los Dingsdugs en Vrijdag». -De Prijs van liet Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 lot 6 regels60Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve liet '/.egclregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. tan Ctee/f, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirrctcuren in het llijk. as «i't. ran VRIJDAG, De Amersfoortsche Spaarbank. II. Ecne eerste bedenking tegen de wederoprigting van cene spaarbank te Amersfoort was, dat er i vroeger zulk ecne inrigting bad bestaan, die echter weldra was te niet gegaan, terwijl ook de later opgerigte spaarkas na slechts weinige vruchten gedragen te hebben spoedig was weggekwijnd, liet antwoord was. dat de vroegere spaarhauk reeds vóór meer dan 30 jaren werd gesloten. Het was dus zeer wel mogelijk dat de redenmidie toen haren bloei hadden tegengewerkt,'thans liadden opgehouden te gelden. Hen ander geslacht had sedert dien tijd de vorige onverschilligen ver vangen. Misschien zou dit, ten gevolge van meer dere ontwikkeling en meerdere bekendheid met de staathuishoudkundige begrippen, «lie inmiddels althans tot den gegoeden burgerstand waren door gedrongen, ook een levendiger besef hebben van het groote nut der spaarzaamheiden van haren gunstigen invloed op huisgezin en maatschappij. Men kon wclligt met grond verwachten, dat allen, die hiervan doordrongen waren, door woord on daad. nu meer dan vroeger, hunnen invloed zouden aanwenden tot bevordering dier goede zaak; en de ondervinding leerde, dat overal waar fabriekanten, werkbazen, en in het algemeen de meesters hunne werklieden en dienstboden krachtig j aanspoorden om van «le spaarbank gebruik te 3 maken, «leze spoedig in bloei toenam, lie spaarkas was weggekwijnd, maar eigenlijk was dit meer ecne spaar/mul: geweest, die op zeer ongunstige voorwaarden moest werken. I)c gestelde rente van 'es procent was veel te hoog, en bragt dus mede «lat men hen moeSt afwijzen, die elders gewoonlijk hunne spaarpenningen iubragten, zoo als dienst boden en dergeiykcn, wanneer zij meer dan f\0 te gelijk wilden inbrengen, of reeds ƒ2') hadden ingebragt. Men moest zich daarom beperken tot inbrengers uit de laagste standen der maatschappij die slechts dan wanneer zij in zeer grooten getale opkomen, uitsluitend ecne spaarbank in stand kunnen houden. De vroegere bestuurders der spaar kas wisten dai: ook, dat sommige ingezetenen dezer gemeente nu. bij gebrek aan cene dergelijke inrig ting alhier, huiuie gelden te Utrecht en te Soest aan «1c sjnarbank toevertrouwden. Ecne andere Indenting was, dat het tegenwoordig nogenhlik nog niet gunstig genoeg was oin alhier met hoop op goeden uitslag cene spaarbank op te riglen. daar men nog altijd hoorde klagen over geringe verdiensten, onmogelijkheid oin iets te be sparen. enz. Dat cr zulke klaglen worden aangeheven kan waar zijn, maar deze hoort incn ook onder de meest gunstige omstandigheden (althans door sommigen) uiten. Doch wie zijn de klagers? Daarop komt het natuurlijk aan. Zijn het eerlijke, vlijtige, zuinige en sobere huisvaders uit den arbeiders- of hand- werkstaud, dan voorzeker mogen die klagten niet gering worden geschat. Maar zijn het de luijen, de dronkaards, de personen die liever bedeeld wonlcu dan zelve hun brood te verdienen, dan zou men dwaasselijk handelen door den toestand der maatschappij naar hunne beschrijving te be- oordcelen. Gelukkig durven wij, zonder vrees voor ernstige tegenspraak, verklaren, dat niemand thans met grond kan klagen over duurte van de noodzakelijke levensbehoeften; dat er geen gebrek aan werk is voor hem die het ernstig zoekt; dat ook de handwerksman thans in den regel wel wat kan besparen om bij ziekte* of ouderdom daarvan het genot te smaken; er dat dus ook voor dien stand hel oprigtcn van eene spaarbank niet doelloos behoeft te zijn. Maar gesteld dat waarlijk van hem weinig met grond in het bedoelde opzigt te verwachten is, hoe velen blijven cr dan over, die hier in aan merking verdienen te komen. Hoe vele dienstboden, ambachtslieden, en zoogenaamde kleine burgers ïk zijn somsin het bezit van voor hen vrij aanzien lijke geldsommen, die zij nogtans of om haar K bedrag niet zelve kunnen beleggen, of na renige i maanden of weken wederom behoeven, zoodat cene l vaste belegging inoeijelijk of lastig schijnt. Dezen r kunnen zich, als er êene spaarbank is, bevrijden H van liet gevaar en dc verleiding aan dc bewaring van gelden verbonden, terwijl zjj daarenboven nog hun kapitaal kunnen zien toenemen of daar- van de vruchten plukken. Al ware het dus alleeu i om hunnentwege, dan nog zou het nemen van cene proef aanbeveling verdienen. En nu «Ie vrees dat alleen gegoeden van de I spaarbank gebruik zonden maken! Ja, indien dit I uitsluitend door lien geschiedde, misschien was dan P de oprigting eencr spaarbank, waar de gelden gratis geadministreerd worden, niet aanteraden; omdat wij in dat opzigt kunnen instemmen met de op merking in het laatste rapport der commissie over het verslag betrekkelijk het armbestuur op 4 October 1838 in de 2e. Kamer uitgcbragl, dat spaarbanken eigenlijk moeten zijn veilige en tevens voordeelige tijdelijke bewaarplaatsen der spaarpenningen van minvermogenden. Maar is zulks niet grond te ver wachten, waar men meester is om bij het reglement bepalingen op te nemen, die dergelijke misbruiken (zoo zij dien naam verdienen!) kunnen tegen gaan? Men zorge slechts, dat «le beloofde rente heneden den gewonen rente-standaard blijve, en dat geene groote sommen kunnen worden terug gevorderd dan na tijdige opzegging. Men vergete verder nietdat dikwijls de gelden door meer gegoeden irigebragt juist kunnen strekken om dc overige penuingen, «loor minvermogenden aan dc spaarbank toevertrouwden die op zich zelve te gering kunnen zijn voor cene voordeelige plaatsing, op ecne solide wijze te beleggen, hetgeen bij kleine sommen altijd inoeijelijk is. Vooral in tijden van geldcrisis kan het nuttig zijn, dat onder de schuldeisschers der bank personen gevonden worden, die door meerdere gegoedheid en daar mede dikwijls gepaarde meerdere ontwikkeling, door dieper inzigt in het belang der inrigting, en, naar wij durven hopen, ook «loor meerdere belange loosheid, zich genoopt gevoelen om het getal niet te vermeerderen van hen die in dcrgi.jfce «ogen blikken gewoon zijn de banken te bestormen met hunne terugvorderingenen die juist daardoor meermalen zelve de aanleiding zijn van verliezen, welke zij nu moeten dragen en bij een weinig meer geduld cn «loorzigt zoudei^ hebben kunnen voor komen. De ondervinding in 1830 en 1848 opgedaan zon dit welligt kuni' bevestigen. Wij merkten reeds vroeger op, dat sommige van deze gronden aan bet Department tot Nut van 't Algemeen genoegzaam gewigtig voorkwarmn om tot de wederoprigling eener spaarbank te hesluiten. Kortelijk willen wij daarTan dc hoofdbepalingen me- dedeelen in het hiertoe ontworpen reglement vervat, in de hoop dat onze stadgenootcn zich opgewekt zullen gevoelen om naar hun vermogen nicdetewerken tot eene ruime toepassing derzelrc. AMERSFOORT, 7 April 1830. Tot aanvulling van het berigt nopens de concessie van cenen spoorweg tussclien Utrecht en Amersfoort, die door de Heeren de Heus en van Hardenbroek is aangevraagd, kunnen wij mededeelen, dat bet ontwerp van «lezen spoorweg is opgemaakt door den heer W. C. Timmerman, te Amsterdam, die de noodige opnemingen en waterpassingen hier voor in den loop van het vorige jaar heeft verrigt. Hel Darjbl. van 's Uagc schrijft: Wjj vernemen met genoegen, dat het plan bestaat, om een' spoorweg van Utrecht naar Amersfoort te leggen. De verlenging van daar naar Zwolle is dan waar schijnlijk; zoo doende zou de verkeerde rigting van den nu geconcessionneerden noorderspoorweg althans gedeeltelijk schadeloos worden gemaakt. Z. M. heeft bepaald dat de officieren van gezondheid 3e klasse J. van I.ockborst en C. F. A. Moorrees. tijdelijk zullen worden gedetacheerd by de landniagt in West-Iudië. By het afbreken van een huis te Wissenkerke bij Goes, tocbehoorende aan den daar wonende geneesheer Reill. stortte een muur in, waardoor twee kinderen «laar ter plaatse spelende, werden gedood, terwijl een derde werd gekwetst. De persoon J. Freüenbrcgtkolonist op de Ommerscbans, door de regtbank van Deventer vrijgesproken van poging tot moord, echter ver oordeeld in eene geldboete van ƒ7,50, wegens toe brenging van schade aan eens anderen roerend goed zal. naar men verneemt, eerstdaags, ten gevolge van het hooger beroep van den procureur-generaal, op voornoemd vonnis voor het provinciaal gcregts- hof te Zwolle verschijnen, beschuldigd van poging tot moord op eene koloniste. De nieuwe bepaling van den Minister van Oorlog, waarbij gezegd wordt, dat de soep bij de soldalen zal vervallen, en vervangen worden «ioor koffij en boter bij bet brood, even als dit plaats beeft aan de inrigting te Kampen, schijnt bij het vele goeds, «lat daarin ligt opgesloten, toch de manschappen over bet algemeen niet te bevallen. Verreweg dc meestcn geven de voorkeur aan de soep, die zjj, volgens hun zeggen, moeijelyk zullen derven. In ceu brief, gesehrev«:n uit Batavia 17 Febru ary II., door een onder-oltócier, den vorigen dag aldaar aangekomen meteen detachement suppletie troepen van het koloniaal werfdepót van Harderwijk lezen wij; Het is onbegrijpelijk hoe dronken de manschap pen zien reeds op den eersten dag hunner aankomst hebben gemaakt, en boe weinig acht zij geven op de verandering van klimaat, die hen nog eerder van het drinken moest afhouden. Maar wat nog veel meer verwondert, is dat van de 10 manschap pen, die zich dus te buiten gaan, het twee derde gedeelte Hollanders zijn, hetgeen bij velen de vraag heeft doen ontstaan of er dan in het moe derland zooveel meer dan elders gedronken wordt? Ileeds dezen morgen vernam ik, dat een der manschappen plotseling, door den drank verhit, is overledenen ook «leze was een Hollander. De arr.-regtbank te Assen heeft een belang rijk vonnis gewezen in «Ie zaak van J. Uneken van Stadskanaaltegen J Bartelds van Buincn. Het gold een eisch tot schadevergoeding, wegens het verbranden van turf van Cneken in Junij'j.l., ten gevolge onvoorzigligheid van Bartelds in bet boek weit-veen branden. De regtbank heeft Bartelds veroordeeld tot hel vergoeden der schade, door zijne onvoorzigticheid veroorzaakt, tot een bedrag van ƒ1073. De arrandissements-rcglbank te Amsterdam (eerste kamer) heeft uitspraak gedaan in de zaak van mevr. de Mercy d'Argenteau, geb. van Brienen, tegen de Rijnspoorweg-maatschappij wegens schade volgens de dagvaarding door de vonken van de voorbijrijdende lokomotief aan een der eischeres toebehnorend sparrenbosch bij Driebergen toegebragt. De regtbank heeft aangenomen dat het getuigen verhoor voldoende beeft bewezen dal de vonken der lokomotief oorzaak zijn van den ontstanen brand van het hout, maar dat de schade toch niet is de schuld Tan de gedaagde maatschappijmaar gevolg van overmagt. Dientengevolge is de vordering van de eischeres tot schadevergoeding afgewezen. Naar men verneemt, is het onderzoek over de ontwerpen der geneeskundige wetten in de af- deelingen van de Tweede Kamer bereids afgeloopen. Ditmaal werden de afdeelingen druk bezocht, veel meer dan bij de behandeling der vroegere ontwerpen het geval was. Over het algemeen moeten de ont werpen, wat de hoofdbeginselen aangaat (eenheid van stand en eenheid van wetenschap) gunstig in de aldeelingen zijn ontvangenzoodat men het denkbeeld beaamde, dat, waar men ook zijne studiën mogt hebben gedaan, men zich overal kon nederzetten, en alle vakken beoefenen, mits men de noodigeTrlijken van bekwaamheid gaf. Intusschen waren er vele leden die groot bezwaar vonden in sommige bepalingen der ontwerpen, waardoor, naar zij meenen, de vrijheid der ingezetenen tot den aankoop van middelen, daar en waar zij ver kozen, werd belemmerd, evenzeer als de vrijheid, om zich die middelen aan te schaffen, welke zjj raadzaam of nuttig oordeeldeu. Daarentegen werd aangemerkt, dat de bedoelde bepalingen het eenige middel waren, om aan de kwakzalverij en aan de misleiding, waarover in den laatsten tjjd zoo me- nigmalen is geklaagd, voor goed een einde te makenen om voor te komendat er verkeerde of verkeerd werkende middelen werden aangewend. Die oplossing Dain echter niet weg. dat velen er bezwaar in bleven zien, dat de apothekers geene andere middelen mogten gereed maken dan die voorgeschreven of geviseerd waren door geneesbee» reu, hier te lande tot de uitoefening der genees kunde toegelaten. Daardoor zou, naar het oordeel van die leden, een monopolie worden gevestigd, dat zij niet konden goedkeuren. Wat de droogisten aangaat, was het denkbeeld van velen hen wel le erkennen en toe te laten, maar hen le beletten geneesmiddelen zamen te stellen of toe te lierciden en hen dus geheel tot hunne oorspronkelijke be stemming van handelaren terug le brengen. Het zal nog eenigen tjju duren eer het voortoopig verslag der Kamer over de wets-ontwerpen zal zijn opge maakt. De voorname punten komen echter, r.aar nieu ons verzekert, op het bovenstaande neder. Bij de slooping van de huizen op de Marché des Innocents te Parijs, heeft men geheele voorraadschu ren van graan ontdekt, die door de ratteq waren bijeenverzameld, hetgeen opheldert, hoe het mogelijk was, dat deze iu het leven zjj.i, terwijl alle huizen ontruimd wareu. Dat de rat een zeer slim dier is, bewjjst nog het volgende geval. Aan de oevers van de Bièvre is eeu groote boomgaard gelegen. Bij een hevigeu storm in den voorgaanden herfst, waren des nachts duizenden appelen, peren en andere vruchten afgewaaiden toch vond men den volgenden morgen geen enkele op den grond liggen. Den volgenden nacht besloot men na te gaan, wie toch de dieven waren, welke deze schade aan den

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1