A1ERSF00RTSGHE COORAIL M 617. ran DINGSDAG, 49 April 4869. Uil Blad verschijnt tweemaal in de weck des ümgsdagt en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Adverteotiën1 tot 6 regels 60 GeaU elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. earn Cteeff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. De verkiezing te Amersfoort van drie Leden voor de Provinciale Staten. Dank den Wetgever, dat hij geene verpligte verkiezingen in April voorschreef. Niet in April, maar in Mei is de mensch meer levenslustig, meer trouwlustig, meer kicslustig. In Mei vestigt de mensch zijne blikken, zijne gedachten en indrukken op de onschuldige, ver jongde natuur. Daar vindt hij alsdan eene welda dige afwisseling voor hetgeen hij (die reeds in April als de onzigtbare, de ondoordringbare getuige van onderscheidene kiesplekken de actiën omvatte) van de verborgenheden der verkiezingen al in April zag. Zoo zal dan weder de 10« Mei door geheel Nederland plegtig worden ge.ierd met de offer* hande van duizenden aan duizenden, die hunne kiespligten komen vervullen om hunnen geweste lijken bestuurderskring, nu een groot gedeelte zijner schakels verliezende, met herkozene of nieuwe schakels te stijven. Ook Amersfoort deelt in dat voorregt. Op den 10cn Mei worden zijne kiezers weder tot het uit oefenen der kiesregten verzocht Alsdan zal van zijne stemgeregtigden de gang naar de stembus worden verwacht, tot de verkie zing van drie Leden voor de Provinciale Staten van Utrecht, bij de aftreding, naar het voorschrift der kieswet, van de heeren Mr. H. A. Laan, Mr. J.de Ijoulcr en M. Ijigerwcijin gemeld colegie zitting hebbende voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, hetwelk de gemeente Amersfoort en eenige neven gemeenten omvat. De herkiezing van den Heer Mr. A. Laan, tevens Lid vau Gedeputeerden, is wegens diens hoogen ouderdom, gepaard met eenige verzwakking van veer- en werkkracht, min wenschelijk. Ter zijner vervanging zal voornamelijk in aanmerking mogen komen de Heer Mr. E. L Baron van Har- denbroek van Lookhorstop den huize Heiligenberg', naby Amersfoort. In de betrekkingen door hem bekleed steeds voldingend zijne belangstelling geble ken zynde; als minzaam en weldadig landheer, als voorstander en uilvoerder van vele nuttige zaken, de algemeene genegenheid hier en in den omtrek genietende; in menigerlei opzigt, en nog onlangs met de aanvrage der voorloopige concessie voor den Utrechtsch-Amersfoortschen spoorweg bewezen hebbende, dat hem den aanwassenden bloei dezer gemeente en harer omgeving ter harte gaat, dunkt ons, dat zijne verkiezing tot Lid der Staten van dit gewest allezins gewenscht mag worden geacht, houden wij ons overtuigd, dat de kiesgeregtigden dit gevoelen deelen en io aanzienlijk getal ter zijner verkiezing zullen opkomen. Het tweede aftredend lidde heer Mr. J. de Louter, liooge plaats innemende onder de voornaamsten dezer gemeente, mogende bogen op eene populari teit, misschien door niemand hier in ruimer mate genoten wordende en eene reeks van jaren in vele belangrijke betrekkingen meteere werkzaam, heeft teregt de sympathie verkregen niet alleen van de orde-en vredelievende burgerij te Amersfoort, maar eveneens van bewoners der omstreken. Man van ondervinding en werkkracht; in en met Amersfoort van jaren aan jaren bekend; goed op de hoogte van hetgeen de belangen van de gemeente en het district vereischen; aan zyn mandaat van lid der prov. staten met naauwgezetheid voldaan hebbende kan er geen twijfel opryzen omtrent de wensche- lykheid, dat de kiesgeregtigden van dit district eendragtig behooren zamentewerken om zyn man daat te vernieuwen en hern met glans te herkiezen. Met niet minder klem dan voor de verkiezing, veroorloven wij ons, doch meteenigzins bescheiden aandrang den kiesgeregtigde leden van de beide kiesvereenigingen (morgen, Dingsdag avond, op hetzelfde uur vergaderende), tot het bywonen dier vergaderingen aan te sporeneerstensom zoodoende te toonen te begrjjpen, dat kiesvereenigingen niet in het leven zyn geroepen voor afwezigen; tweedens, opdat men zich eventueel niet late verschalken door dry versmanoeuvres, aangewend kunnende ■worden orn een of ander eerzuchtig pretendent op het kussen te helpen. Mogen deze kiesgeregtigdeu alsdan blyken geven van hun goed begrip hunner kiezerspligten. en eenstemmig tot candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Utrecht proclameren de heeren Mrs. E. L. Baron van Hardenbroek van Lockhorsl en J. de Louter. Omtrent het derde aftredende lid, de heer M. Lagerweij, vroeger te Woudenberg, thans te Westbroek cn Acbtienhovcn als Burgemeester fun gerende raadpleegden wjj de verslagen der zittingen van prov. staten gal uren de de beiac laatste jaren, en blijkt daaruit, dat hij een ruim en loffelijk aandeel aan hunne werkzaamheden beeft genomen. Omtrent diens candidatuur is eenige reserve raad zaam voor ons. spruitende uit den aard der zaak, dat sedert de 2^ jaar waarin de redactie der courant ons is toebedeeld, thans voor het eerst prov. ver kiezingen voor dit district worden besproken. Min der met de buitengemeenten en hare verdienste lijke mannen bekend, zijn wij gevolgelijk minder op de hoogte van hunne hoedanigheden tot het bckleeden van gewigtige betrekkingen. Men boude het ons diensvolgens ten goede, om de prioriteit tot het nemen van een initiatief in deze aan de kiesvereenigingen over te laten. Zoo werd het bovenstaande deels vrijmoedig, deels gereserveerd opgesteld. In betameiijken zin meenen wij ons van deze verpligting, welke wegens de handhaving onzer positie bij verkiezingen geen dag mogt worden uitgesteld, te hebben gekweten. Moge dit opstel al minder inte'ressant zijn, dan de provinciale verkiezings-opstellen waarmede de vorige Red. meer gretige lezers lokte, onze goede dunk 'an den smaak onzer beschaafde en genegen lezers is zoodanig, dat wij het vertrouwen voedsel mogen geven, deze eerder geneigd zullen zijn de betamelijkheid van het onze te waarderen. Zullen de Metallieken ingeval van oorlog rente blijven betalen! II. De Oostenrijksche Regering zal zich dienen voor oogen te houdendat het vertrouwenhetwelk men nog in de Metallieken stelt, zij het dan momenteel een ietwat verminderd vertrouwen, den vevschrik- kelijksten schok zal ondergaan, byaldien Oostenryk zich jegens zijne schuldeischers niet behoorlijk van zijne verpligtingen kwijt In bet voorgaand nummer groepeerden wij de verschillende deelen met hunne inwoners enz. waaruit het Rijk bestaat, opdat men zich met eenen oogopslag het begrip vorme, bijal dien men in aanmerking neemt de groote bronnen van inkomstenwelke die deelen opleverendoordien de inwendige schatten van het Rijk zoo important zijn, dat daarmede de renten van den zwaren schuldenlast geheel of gedeeltelijk, naarmate der omstandigheden, kunnen worden betaald. Oostenrijk zal, ingeval van oorlog, met groote financiëele moeijelijkheden en welk land dan niet? te worstelen hebben. Misschien treffen de offers, om die moeyelijkheden te overwinnen, in eenige mate de houders zijner schuldbrieven, die in Nederland eene zware massa uitmaken. Wettigt gaat het eerder over tot het uitschrijven van ge- dwongene oorlogslasten, gelijk vroeger veeltijds bij krijgvoerende staten het geval was. Waarschijnlijk zal het nieuwe leeningen uitschrijven, byaldien de tijdelyke ontwikkeling zijner strijdkrachten blijft aanhouden, of wel wanneer de oorlog onvermijdelijk wordt, uitbreekt, hetzij kort of lang aanhoudt en eindigt met de al of niet verbreking van zijn juk door de Italianen; een oorlog, waarbjj het be staan van Oostenrijk als groote Mogendheid niet is gemoeid, maar wel het pleit wordt beslecht of zyn heerschappij in Italië al dan niet zal kunnen voort duren. Lang toch kan de krijg, indien het daartoe komt. niet gevoerd worden, omdat eene gezonde staatkunde in de tegenwoordige eeuw niet alleen denzelven ontraadt, maar eenen langdurigenoorlog, die op niets dan algemeene ellende uitloopt, ten stelligste wraakt. In vorige eeuwen waren de oorlogen langdurig. In de tijden van den eersten Napoleon korter zijnde, volgden zij zich spoedig op, omdat zijne eerzucht en uitbreiding van magt zoo voor zich als voor zyne familieleden steeds onbevredigd bleef, endoor nieuwe veroveringen slechts tijdelijk gevoedsteeds aanwies. Napoleon III, hoewel het hoog standpunt van Frankrijk in de wereldaangelegenheden onge- knakt wenschende te houden, kan geen uitbreidiug van gebied voor zich beöogen. In zyne woorden: hel Keizerrijk is de Vrede, en in die van Rothschild: de Vrede is het Keizerrijk, ligt de politiek bloot, die de eenigste goede zoo voor hem als voor de geheele wereld is. Mogt evenwel de oorlog uitbarsten, dan moet, zoodra de vrede, als spoedig en natuurlijk uitvloeisel van het oorlogvoeren in den tegeuwoordigen tydis gesloten, ongetwijfeld de eerste zorg der Oosten rijksche Regering zyn, hare legers tot op de helft of een derde in te kortenvooral byaldien Italië de zware strijdkrachten van vroeger en thans niet meer vergt, oin de nu nog bedwongen landen in bezit te houden. Onmiddellijk zal alsdan de Rege ring er toe moeten overgaan naar vaste en goede plannen de finantiëele aangelegenheden te regelen, zoodanig, dat zijne schuldeischers, door de geheele wereld ia zoo aanzienlijk getal en rooral in Neder land verspreid, niet te zwaar of slechts evenzulleu te lijden hebbende Regering moet in die regeling worden geleid door het begrip van hetgeen de goede trouw vordert; door het bewustzijn: dat de zelf standigheid van Oostenrijk onbestaanbaar is zonder staat scrediel POSTKANTOOR AMERSFOORT. Gewijzigde Zomerdienst, in verband met het Vertrek en Aankomst der Spoortreinen te UTRECHT en te MAARSBERGEN. aanvang nemende den 15 April 1859. Da DIRECTEUR tav ir POSTKANTOOR ra AMERSFOORT Brengt bij deze ter kenniMe van bet publiek, dat de verzending en aankomst der Brieveu, door middel der Diligences, gewijiïgd wordt als volgt: YERTREK. Ie Expeditie over Maarsbergen des morgens ten 71/, naar Arnhem, ScberpenieelRenswoodeYeeoendaal Ede, Wageningen en bet overige gedeelte van Gel derland, Limburg, geheel DuiUcbland en de Oost- Indische Bezittingen per Laodmail via Triest; laatste ligting der bus ten 7'/» Aankomst uit die plaatsen des morgens tea 10 uur. 2e Expeditie over Maarsbergen, des morgens ten lO'/g oor. naar de hierboven genoemde plaatsenbenevens Ame- rongen en Tiel; laatste ligtbsa der bus ten 10</( our. Aankomst uit die plaatsen des namiddags ten 3 uur. 1c Expeditie over Utrecht, des morgens ten II uur, per Diligence, in verbinding met de expresse Trein van 1 uur 30 min. van Utrecht naar Amsterdam, Rot terdam Noord- en Zuid-HollandBelgië, Frankrijk etc. en de Oost-lndiën per Landmail via Marseille en Southamptonlaatste ligtmg der bus ten 10*/. uur. Aankomst van daar ten 3*/t uur des namiddags. 2e Expeditie over Utrecht, des namiddags ten 4 nar 15 min. per Diligence, in verbinding met den Spoortrein van 6 uur 55 min. van Utrecht naar Amsterdam, Rotterdam, Noord- en Zuid-Holland, beoevens de Oost-lndiën per Landmail via Marseille en Southampton; laatste ligting der bus ten 4 uur. Aankomst van daar ten 6 uur 30 min. en ten 9 uur 30 min. des avonds. 3e Expeditie over Utrechtdes avonds ten 6 uur per lïili- Sence, in verbinding met de Spoortreinen van 9 nar es avonds, in de rigting naar Amsterdam, en ten 9 uur 5 min. in de rigting naar Emmerik, naar de navolgende plaatsenalsde provinciën Utrecht Noord-BrabandNoord- en Zuid-Holland, Gelderland, geheel DuitschlandBelgië en Frankrijken de Oost- Indische Bezittingen per Landmail via Triest, Marseille en Southampton; laatste ligtmg der bus ten 5 uur 45 min. Aankomst van daar ten 12 uur "snachts, per Postkar. NB. De Expedition per Postkar blijven vooreerst tot nadere aankondiging op dencelfden voet continuëren. Anasrooav, den 14 April 1859. W. B. DB BtUIJN. AMERSFOORT, 18 April 1859. Blijkens het door ons Vrjjdag j.l. ontvangen convocatie-biljet vergadert op morgen, Dingsdag avond ten 71/, ure, de Kiesvereeniging deEendragt in het locaal Amicitia; op hetzelfde uur houdt de Kiesvereeniging Amersfoort eene vergadering in het locaal van den beer SchimmelUtrecbtsche straat alhier. Zalurdag is het doodvonnis uitgesproken over den generaal Gunkel. De ongelukkige grijsaard bleef schijnbaar zeer koel, by het aanhooren van die ontzettende uitspraak. De voorlezing daarvan duurde ruim lj- uur. Heden meldt men uit 's Hage, dat de ver oordeelde voornemens is cassatie te laten aanteekenen. De beruchte zaak van Hermanus Hendrikus van Deventer is laatstleden Donderdag voor het Provinciaal Geregtshof van Noord-Brabant beslist. By gemotiveerd arrest is van Deventer veroordeeld tot de straffe des doods. De veroordeelde toonde gedurende de lezing van het arrest de grootste onverschilligheid of ouuoozel- heid, onderscheidene malen een snuifje nemende, terwijl bjj de uitspraak der doodstraf hjj dio onverschilligheid bleef behouden en geen enkele trek van gemoedsbeweging getuigde. Onmiddeljjk hierop nam op de bank der beschul digden plaats zekere Adriaan Vermaat, wonende te Steenbergen, ter zake van zeven diefstallen van koebeesten in gemeenten van bet arrondissc» ment Breda. Dertig getuigen werden in deze zaak gehoord. De advocaat-generaal concludeerde tot schuldigverklaring en tot veroordeeling van 12 jaren tuchthuisstraf. De beschuldigde werd in zijne verdediging bijgestaan door Mr. Laurillarrl. Aan staande Dingsdag zal het hof uitspraak doea.

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1