(W AHERSFOORTSGHE COUllMf M 691. van DINGSDAG, 3 Mei 3859. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingsdagt en Vrij'logt. De Prij» van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Ad verten ïiê'a, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. li. van Cteeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. AMERSFOORT, 2 Mei 1859. De Heer H. Pen, te Baarn, bedankt hebbende voor de candidatuur van het lidmaatschap der Prov. Staten van Utrecht, hem door de Kiesver- eeniging de Eendragt alhier opgedragen, gaat'deze kiesvereeniging heden avond toteene andere keuze over. Waarschijnlijk worden de verkiezingsaangelegen, beden in dithoofd-kiesdistrict ineen volgend num mer besproken, naar gelang van omstandigheden en voor zoover het door ons wordt raadzaam geacht in meerdere of mindere mate van onze bouwstoffen dienaangaande gebruik te maken. Het getal kiesgeregtigden by de aanstaande verkiezing voor leden van de provinciale staten van Utrecht is in het Hoofd-kiesdistrict Amersfoort, als volgt: Amersfoort368 Kiesgeregtigden. Raam 77 Bunschoten58 Eemnes55 Hoogland70 Leusden46 Renswoude23 Soest99 Stoutenburg22 818 In de zitting van den noogen Raad der Nederlanden is behandeld de zaak van Charles of Charles Louis Steylaars en zich valscbeljjk genoemd hebbende C. F Voskamp, bij arrest van het hof in Utrecht van den 1 Maart, met bevestiging van een vonnis der regtbank te Amersfoort van 27 Jan 1.1., schuldig verklaard aan opligterij, door hel zich doen afgeven van gelden, die hjj tot een ander einde aanwendde dan waarvoor zjj bestemd waren, en te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 jaren. Men zal zich herinneren dat genoemde Steylaars zich voor deed als gezonden door den predikant van Maasdijk te Brussel, om aldaar eene prolestantsche school op te rigten, van welk voorgeven echter spoedig de onwaarheid is gebleken. Adv.-gen. heeft gecon cludeerd lot verwerping van het beroep. Uitspraak 3 Mei. Men meldt uit Harderwijk van den 27 April. Onlangs was de buurtschap Heerden, nabij deze plaats, getuige van een droevig voorval. Een boeren jongen. in eene vlaag van razernij, zoo men wil door dweepzucht veroorzaakt, met een steen in de hand viel op een ander bocrenjongeling aan, die met zachte woorden hem zocht te verwijderen van de woningen van predikant en schoolmeester, waar hij door zijn misbaar schrik verspreidde. Door een geweldigen slag met den steen aan het hoofd werd de bevrediger bewusteloos nedergewor- pen. waarop de razende zijn slagtoffer zoodanig heeft geslagen dat de ongelukkige ten tien ure des avonds reeds een lijk was. De dader is dade lijk gebonden aldaar gebragt en in verzekerde bewaring gehouden. Te Goes is in het huis van arrest overgebragt zekere jonge dochter van WolfaartsdijkSandijk genaamd, oud 21 jaren, verdacht van hare stief moeder met luciferskoppen te hebben willen ver giftigen. Tcrwjjl de moeder naar de kerk was heeft de verdachte eene hoeveelheid luciferskoppen geworpen in den ketel met water, dat tot koflfijzet- ten bestemd was, en had zich toen verwijderd; de walgelijke geur. die daardoor in de kamer kwam, leidde dadelijk tot ontdekking. De Arrond. Regtb. heeft uitspraak gedaan in de zaak van Simon Aap, oud 62 jaren, die reeds ruim 30 jaren in de gevangenis heeft door- gebragt. Hjj is thans schuldig verklaard aan vier diefstallen en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden. De Minister van Oorlog heeft by aanschrijving van 19 dezer goedgevonden te bepalendat per reg. inf. het getal minié geweren zal vermeerderd worden met 240 stuks, die dadelijk in verantwoor ding zullen worden opgenomen. Door dezen maat regel wordt het ge'al per reg. inf. gebragt op 600; zoodat er thans in het geheel reeds in gebruik komen 5400 stuks. Daarentegen moeten per reg. 240 gewone geweren naar de magazijnen der artil lerie te Delft wordeu gezonden ter inlevering. Alle minié geweren worden van een opzet 'van verbeterde en tevens eenvoudiger constructie voorzien, waar van er reeds 2160 in gebruik zijn. Naar wjj vernemen zal er bij de aanstaande opening van de Tweede Kamer der Staten-tiencraal van regeringswege, eene voordragt worden gedaan tot verbooging van hoofdstuk X (departement van Oorlog), der staatsbegrooting voor 1859. Men ver zekert, dat die verhooging tusscheu de 2 a 3 millioen zal bedragen, hetgeen berekend word' voldoende te zijn om gedurende een jaar twee vroegere ligtingcn in dienst te houden, een voor zorgsmaatregel, ook in 1848 gebezigd. De Hooge Raad der Nederlanden heeft ver nietigd een arrest van het Prov. Geregtsbof in Noord-Holland, waarbij L. Zeevat, koopman te Amsterdam, was ontslagen van alle regtsvervoiging, van de tegen hem gedane aanklagte, dat hij als handelaar in turf, op 15 onderscheidene tijdstippen turf door particuliere werklieden zou hebben laten verwerken, en niet door de daartoe gestelde be ambten van de turfmarkt in die gemeente. Over eenkomstig de conclusie van den adv.-gen., Mr. Karse- boom, heeft de Raad, ten principale regtdoende, den gerequireerde schuldig verklaard aan 15 over tredingen der ordonnancie voor den stedelijken accijns op den turf te Amsterdam, en veroordeeld tot 15 geldboeten, ieder van 50, of subsidiaire gevangenisstraf van zeven dagen. Voor de arrondissements-regtbank te 's Her togenbosch is behandeld de zaak van den heer Jaspers, kapelaan der R.-C. gemeente te Waalwijk, beklaagd van op Donderdag 17 Maart in de R.-C. kerk van den predikstoel, dus tijdens het bekleeden van zijn priesterambt, den burgemeester te hebben berispt, omdat deze gedurende de vasten aan de directie van een paardenspel had toegestaan ver tooningen te geven. Er waren 8 getuigen a charge en 3 a decharge opgeroepen. De officier van justitie hield de schuldpligtigheid vol en eischte eene ge vangenisstraf van 3 maanden tot twee jaren. De beklaagde werd verdedigd door Mr. Napoleon Sassen die de schuld ontkende en daarbij voegde, dat, al ware het dat alles wat in de dagvaarding is vermeld zonder de minste onnaauwkeurigbeid waar was, de regtbank dan nog niet zou veroordeelen omdat in de wet eene eipresse geheele redevoering bedoeld wordt en niet enkele woorden; hij conclu deerde tot vrijspraak. De regtbank zal aanstaanden Donderdag uitspraak doen. Op 12 Febr. landde onze militaire expeditie tegen Boniin 3 koloflnesdaartoe waren aangewezeu 250 man der maritieme divisie, het 10e bat., de 3 ponds batterij en eeue halve compagnie sapeurs. Van de maritieme divisie, aangevoerd door den IuiL-ter-zee der le klasse W. K. van Gennep, was de aanval op den regtervleugel opgedragen. De tweede kolonne, onder den majoor Smits, deed den aanval op het midden en de derde kolonne, onder den kapitein van der Hucht, altakeerde den linkervleugel. De kolonnes werden geleid door de kapiteins C. L. Schroder en Steekbenevens den len luitenant Meijers. De tegenstand was kortstondig en het hevigst op den regtervleugel, waarheen een peloton infanterie ter versterking, uit het centrum moest worden gezonden. Die vleugel werd tot in den namiddag gestadig door tirailleurs-vuur ver ontrust en had ook een aanval van kavalerie te doorstaan, welke met succes werd afgeslagen door eene compagnie der maritieme divisie en eenige pelotons van het 10e bat. infanterie, welke de kolonel, tweede kommandant Waleson, derwaarts gezonden hadom genoemde divisie te ondersteunen. Het verlies van den vijand bedroeg daarbij 30 man en 11 paardenonder welke eerstente oordeelen naar het harnachement en de wapens, twee hoof den. Aan onze zyde is een matroos der maritieme divisie doodelijk en een inlander van het 10e batail- lon ligt gewond. Verdere bijzonderheden waren bij de afzending der berigten niet bekend. Wat wil de Keizer van Oostenrijk? De grenzen van zijn Lombardiesch-Veneliaansch koningrjjk zyn ten zuiden de Po, ten westen de Ticino. Zijn dio'grenzen geschonden? neen. Worden zij bedreigd? neen. De houding door het kleine Sardinië tegenover het magtige Oustenrijk aange nomen, kan immers geene dreigende houding worden geheetcn. «Maar Sardinië, dat aan het genoemde koning rijk grenst, heeft constitutionele staatsinstellingen, waardoor een geest wordt aangekweekt en voort geplant, die voor de rust van geheel Italië beden kelijk is. Daarbij Sardinië neemt politieke vlugte lingen en verbannenen in zjjne bescherming.» 't Is waar. Maar dit laatste doet ook Engeland. En Bejjeren, Wurtemburg, Saxen en Pruisscn grenzen insgelijks aan de Oostenrijksche Monarchie en hebben even als Sardinië constitutionele staats instellingen. Zwitserland aan Oostenrijksch Tirol en Oostenrjjksch Italië greuzende, is zelfs een rejmbliek. Er is een tyd geweest dat het zoogenaamd Heilig Verbond aan Staten van den tweeden rang bet regt ontzeide, om zich zeiven constitutionele instellingen te geven. Staten die zulks deden, werden verklaard te verkeereu in een staat van revolutie, en het Heilig Verbond zond zjjne krijgsheirenten eiudc aan zulk een staat een einde te maken. Doch het Heilig Verbond is reeds sedert lang ontbonden en de tijd des interventien reeds sedert 1830 voorbij. Wat wil, wat zoekt de keizer van Oostenrijk toch met betrekking tot het thans constitutionele gere geerde Sardinië? Noch Engeland, noch Frankrijk, noch Pruissennoch Rusland zal of kan hem het regt toekennenzal of kan hem zich het regt laten aanmatigen, om in Sardinië het absolutisme le herstellen. Het kan ook dan hem dèar niet om te doen zijn. Maar waar is het hem dan om te doen? Het ant woord kan niet anders z|jn dan dit: Om de magt die hij ten zuiden van de Po in bijna al de Ita- liaansche Staten bezit, te behouden. om het militair gezag dat hij d tr uitoefent, te handhaven, om in bijna geheel Italië onder den naam van beschermer oppermogtig te blijven regeren. Maar tegen dit laatste verzet zich niet alleen Sardinië, maar ook Frankrijk, en dat cordaat. Wat trouwens den keizer van Rusland in der tijd niet werd toegestaan, niet werd toegekend met betrekking tot de Donau vorstendom men en de Grieksche Christenen in het Turkscbe Rykdat kan en mag aan Oostenrijk niet worden toegekend niet worden toegestaan met betrekking tot de ltaliaanschc hertogdommen, met betrekking tot den Pausselijken Staat en met betrekking tot het Ko ningrijk der beide Siciliën. Oostenrijk moet zijne troepen terug trekken tot benoorden de Po. Het traktaat van Weenen, dat bet Europésche evenwigt wettelijk daarstelt, vordert zulks en het is vooral Frankrijk dat die vordering doet gelden. Zal Enge land zich tegen die vordering verzetten? 't Is ondenk baar. Ter zake van het Europesche evenwigt is zoowel door Engeland als door Frankrijk de oorlog tegen Rusland ondernomen, en ook Engeland heeft Sardinië in dien oorlog deel doen nemen. Waarom van alle Italiaansche Staten juist Sardinië? Omdat Sardinië geheel Italië van het Oostenrijksche dwang juk wil helpen bevrijden. Welke beloften zjju er toen niet aan Sardinië gedaan? De Oostenrijksche keizer wikkelt zich in een oorlog, niet slechts tegen het betrekkelijk kleine Sardinië, maar ook tegen het groote Frankrijkals hetwelk reeds een de'fensief verbond met Sardinië heeft gesloten. Wij zouden ons bij uitnemendheid zeer bedriegen, wanneer de Engeisohe volksgeest Engelands Regering niet noodzaakte ééne zaak met Frankrijk te maken. Oostenrijk is Engelands anti pathie van ouds af. Eu Pruissen laat Oostenrijk, gelijk men het noemt, in den steek, mits de grenzen van den Duitschen Bond niet worden geschonden. Wat kan de keizer van Oostenrijk winnen by een oorlog, als waarin hij thans zich gaat wikkelen? Wat wil, wat zoekt, wat wacht hij toch? Rusland is hem vijandig, Pruissen tracht hem zachtkens aan te verdringen, in Engeland vindt hjj geen sympathie, de keize- der Franschen is zijn anta gonist, en in zijne eigene Staten heerscht de meest mogelijke ontevredenheid en dat niet alleen in het Loinbardisch-Venetiaansch koniugrijfc. maar ook in Ilongarijë, in Boheinen, ja in de Oostenrjjksche erflanden zelfs. Daar komt bjj, dat dc schatkist in Oostenrijk is uitgeput, en dat Oostenrijk als zoodanig geen crwliet heeft. De consumtieve belastingen zijn reeds in de Oostenrijksche Staten ten top gevoerd. Zou de Keizer van Oostenrijk in den oorlog een voorwendsel zoeken om de Oostenrijksche foudsen tot bijna nul gereduceerd te zien? Dan zal Oosten rijk goedkoop zjjne Melailieken kunnen terugkoopeu en de eer van het trotsohc huis van Habsburg zal niet worden geschonden door een staatsbank roei. Oorlogaberigten en Telegrammen. De Moniteur meldt dat de groothertog van Toscane Leopold II, aartshertog van Oostenrijk, thans in tweeden echt gehuwd met een dochter ra» wijlen koning Ferdinand li, koning der Beide Siciliën) met zjjn gezin Florence verlaten heeft, en in die hoofd stad een voorloopig bewind is ingesteldbestaande uit H.H. Perinuzzi, SanzaniMalenchini en Morgan, Generaal Ulloa wordt daar verwacht. De soldaten hebben zich met het volk verhroederd, onder het aanheffen van de kreten: Leve ItaliëI*ve Frankrijk l (De reden van de afdanking van den groothertog ligt in den eisch der hoofdofficieren van zijn leger, die bij hem kwamen en verlangden dat hij een ter- bond met Sardinië zon sluiten. Op de Citadel van

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1