AHERSFOORTSGHE COURANT, JfS 023. ran DINGSDAG, dO Mei d859. Dit Blad verschijnt twee,naai in de weck des Dingsdagt en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm der ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER e» WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT. Gezien Art. 1 der Wet op de Schutterijen, van den II April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder Ingezeten ran het Rijk, dia op den 1 Jannarij van elk jaar zijn 25iie jaar is inge treden, au zijn 34ste niet Toleindigd zal bebben, tot bet uitoefenen van de Schulterlijke dienst, ingeval hij daartoe door bet lot ge roepen wordt, verpligt zal zijn. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo bij Zr. Ms. Besluit van den 21 Maart 1828 (Suatsblad No. 6), als anderzins, tot invoering van voorzegde Wet gemaakt; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij, verpligt zullen zijn alle Ingeze tenen, zonder onderscheid, geboren in den jare 1834, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit R(jk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen, welke, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door bat werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaanhet voornemen, om zich binnen deze gemeente vestigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijden mede alle vreemdelingen, alt ook alle Nederlanders, mitsgaders alle gepasporteerde Militairen, geboren in dan jare 1833 tot en met 1825, welke aedert de in het vorig jaar gedane in schrijving honne vaste woonplaats alhier hebben gevestigdof uit hoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, be- achouwd moeten worden hier te wonen, lot deze aangifte zullen gehouden zijn, al ware het ook, dat zij in hunne voormalige woon plaats zich reeda ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan, of ook con' nommcrverwiaselaar gesteld hebben; Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, zullen gehouden zijn, zich ter inschrijving aan te melden, dsir waar eene dienstdoende Schutttrij bestaat, of dótr waar zij voor de belasting op bet Personeel zijn aangeslagen; terwijl de atudenten, geïmploijecrden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden, moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne stadie hon den, werkzaamheden uitoefenen of dienatbaar zijn; de ambtenaren en geümploijccrden aan het Provinciaal Gouvernement, en alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats, alwaar zij hnnne ambtsbe trekking moeten uitoefenen; die buiten 's Lands studeren of werk zaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats de buitenlands zeevarenden in dc plaatsen, wusr zij hun wettig domicilie hebben, en dc san boord wonkode schippers, in de gemeente, alwaar zg het laatst hnnne vaste woonplaats hebben gehad, of wel wegens personeel, mobilair, of hun vaartuig-belasting betalende, dUr waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen; Dat door ieder, die zich tot die inschrijving aanmeldt, een doop- of gclmorte-cxlract, of bij ontstentenis van dien, eene acte van bekendheid, of ander legaal bewijs, waaruit zgn juiste ouderdom kan blijken, zal behooren te woolen overgelegd; terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bcwija kunnen over- 1 eggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel kannen wor den ingeschreven, onverminderd het regt van den ingeschrevene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken Eindelijk, dat dc Registers ter inschrijving op Maandag den 16 Mei aanstaande geopend, en op Dingsdag den 31 dier maand ge sloten zullen worden; terwijl zij, die bevonden zullen worden zich niet vódr den 1 Juni) aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur zullen worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezenen bijaldien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, gceoe redenen tot uitsluiting of vrijstelling van de dienst ten hunnen aanzien be stonden, zonder loting hij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Zullende tot deze inschrijving zitting worden gehouden ten Raad- huize, op Maandag den 16 en Zaturdag den 21 Mei 1859, telkcna des voormiddags van 10 tot 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belang hebbenden, den tot deze aangifte vastgcslelden lijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen, dat op hen dc straffen wegens hei verzuim van inschrijving, bij Art. 9 der Wet op de Schutterijen vermeldworden toegepast. En, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. An^rsfoort. den 4 Mei 1859. Burgemeeiter en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SC HELT US. D« BURGEMEESTER ran AMERSFOORT Brengt ter kennis van de belanghebbendendat de blanco-aanvragen tot het erlangen van jagtacten, vischac- ten en kostelooze vergunningen om te visschenalsmede die voor de registratie van Eendcnkooijen en Duiventillen, kosteloos verkrijgbaar zijn ter Secretarie dezer Gemeente alle werkdagen van 10 tot 1 uur; en maakt de ingezetenen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is om de bedoelde verzoekschriftenbehoorlijk ingevuldvoor den 1 Junij a. s. ter voormelde plaatse inteleverenopdat zij tijdig van acten of verguningen voor het saizoen 1850/60 voorzien zijn. Amersfoortden 5 Mei 1859. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. KENNISGEVING. Ten gevolge van het stilstaan van de Dienst der Pakket- booten van de Oostenrijksche Regering, waarmede tot dus verre de brieven, van den Indischen Landpostvia Tritst, werden verzondenzal dc expeditie van die brieven over en weder, en wel dezerzijds, te beginnen met de eerstvol gende, van den 7e deter maand, worden gestaakt; en behooren die brieven tot nadere aanschrijving verzonden te worden over den weg van Marseille; welke op de adressen der brieven moet uitgedrukt worden; Dezellde maatregel wordt genomen ten aanzien der uit Ivdifn, herwaarts zijnde brieven, in zoo verre daartoe gelegenheid zal bestaan. De Directeur van het Postkantoor W. B. DE BRUIJN. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Nopens de verkiezing op Dingsdag 10 Mei onzen lezers verwijzende, naar liet leading-artikel daar over in het voorgaand nummer, herhalen wjj. overtuigd te zijn, dat wy handelen in het wel begrepen belang van onze provincie, door aan de kiezers tot Leden der Provinciale Staten aan te bevelen, de Heeren: Mr. J. DE LOUTER, te Amersfoort Mr. E. L. Baron VAN HARDENBROEK VAN LOOKHORST, te Leusden, en P. GALLENKAMP PELS, te Soest. KIEZERS. Mijne voordragt tot het Lidmaatschap der Pro vinciale Staten, door de Kiesvereeniging «de Een- dragt" te Amersfoort, door mij direct noch indirect gevraagd of uitgelokt, meen ik te mogen opvatten als bewijs dat men, op eene veeljarige onverdiende miskenning, meent terug te komen. Onverdiend zeg ik, wijl mijne antecedenten, als ambteloos burger, zoo wel als in openbare betrek king, voldoenden waarborg opleverden dat ik, wel verre van partijzucht, onverdraagzaamheid of uit sluiting te bevorderen, myn invloed, waar ik kon, steeds heb doen gelden, om de tegenover gestelde beginselen te doen zegevieren. Mijne politieke geloofsbelijdenis (en deze zal toch wel alleen by eene keuze voor Provinciale Staten in aanmerking behooren te komen) is steeds en onveranderlijk dezelfde gebleven, namelijk: krach tige handhaving van maatschappelijke orde, binnen de wettelijke perken; geleidelijke ontwikkeling en toepassing onzer organieke wetten, zonder reactie, inaar ook zonder het bestaande goede af te breken alleen omdat het oud is, bevordering der belangen van landbouw, handel en nijverheid als hoofd bronnen onzer welvaart op stoffelijk gepaard met uitbreiding van kennis en beschaving op ver. standelijk en strikte onpartijdigheid en onaf hankelijkheid op geestelijk gebied. Kan men zich met deze beginselen vereenigen, dan vertrouw ik aan de verwachting mijner Kiezers te kunnen en te zullen beantwoorden. Soestdijk, den 7 Mei 1839. P. GALLENKAMP PELS AMERSFOORT, 9 Mei 1839. Naar hier algemeen verzekerd wordt, zou de voorloopige concessie van den Amersfoortschen spoorweg niet zyn verleend aan den heer van Hardenbrock van Lockhorst c. s.. maar aan de heeren van Lockhorst te Parijs c. s., en zulks voor den spoorweg van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle. De overeenkomst van den naam schijnt onzen berigtgever in dwaling gebragt te hebbenwaardoor dan ook ons berigt in ons vorig nummer in één opzigt onjuist is en thans wordt verbeterd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort heeft in hare vergadering op Donderdag avond j.l. tot haren Secretaris benoemd den heer W. P. A. van Werkhoven, candidaat-notaris te dezer slede. In de Amsterdamsche Courant van 3 Mei leest men: Heden zijn voor den Regter van Instructie te Zwolle verschenen: 1°. de heer P. Kropveld, als schrijver, en 2°. de heer W. F. Zweers, als drukker van een kluchtspel, getiteld: Jonas de bankroetierof episoden uit hel leven van een ouden schelm. De daarin voorkomende karakters heeft zich zekere Jonas Heyman Polak aangetrokken endaar- van aanklagte gedaan. De punten van aanklagtzjjn hoofdzakelijk de volgende: dat Jonas op verschil lende pagina's wordt aangeduid als schurk, de grootste schurk in geheel Nederland, dat hy drie maal bankroet gegaan, doch het schavot ontkomen is. Men verwondert er zich over, dat iemand zoo dwaas is feiten op zich toe te passen en karakters tot de zijnen te inaken. die in het genoemde werkje als typen zyn geschetst. 't Kluchtspel is echter het énormste prul in de laatste jaren verschenen. Het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant heeft in de zaak van den kapelaan Jaspers van Waal- wyk uitspraak gedaan. Het hof heeft overwogen, dat de verklaringen van al de getuigen inhouden hunne gevolgtrekkingen uit en redeneringen over eene meditatie door den beklaagde gehouden, geenzins bepaalde, door dien beklaagde geuite gezegden, althans dergelijke, die tot vervolging of tot veroor deeling aanleiding hadden behooren te gevenvooral hier, waar er eerder aan ijver voor het geloof, dan aan neiging tot weêrstreven van het openbaar gezag of bevelen daarvan uitgegaan, een noodwendig ver- eisebte tot vervolging, te denken valt; mitsdien de aanklagt als noch wettig, noch overtuigend be wezen kon worden beschouwdenden heer Jaspers, krachtens art 210 en 234 van het Wetboek van Strafvordering vrijgesproken. Hoewel de veelvuldige voorbeelden van bet schrijven van brandbrieven onder de kolonisten, veelal worden toegeschreven aan de tucht, om bet bedelaarsgesticbt met het tuchthuis te verwisselen, schijnt er desniettemin onder de behoeftige klasse hier te lande nog al zucht te bestaan om in de kolonie te worden gehuisvest. De reglbank te Zwolle moet zich althans bjjkans elke week bezig houden met bedelaars-delicten en laatst!. Donderdag was dat getal niet minder dan negentien. Daaronder bevond zich een man van 82 jaren, die even als de meeste zyner lotgenooten reeds vroeger aan de Ommerschans is verpleegd geworden. Zy zijn alle veroordeeld tot vier dagen gevangenisstraf, om na het einde daarvan naar een bedelaarsgesticbt te worden getransporteerd. De laatste oorlogstijdingen zijn als volgt: De Oostenrijkers hadden aan de Sezia materialen bijeengegaard om een brug over de rivier te slaan lusschen Candia en Terreneve. Eene sterke pa trouille der Sardiniërs is er in geslaagd zich van die materialen meester te maken en se deels mede te voeren, deels te vernielen. De Oostenrijkers die Trino bezetten, zyn weder naar Vercelli teruggetrokken. Er heeft een bloedig treilen plaats gebad aan het Lago Maggiore tusschen het korps vrijwilligers onder bevel van Ganibaidi en de Oostenrijkers. Nadere bijzonderheden ontbreken. De Oostenrijkers hadden het bepaald op Ales sandria en Gassale toegelegd. Hunne troepen-be wegingen waren er op berekendom beide plaatsen te omsingelen. Nu de poging om de Po by Fras- sinelto te passeren afgeslagen is en de Fransche troepen thans meester zijn van Cassale en de heirwegen van daar naar Alessandriaen van Alessandria naar Genua, is het plan der Oosten rijkers voorloopig als mislukt te beschouwen. KIEZERS der gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland. Leusden, Renswoude, Soêst en Stoutenburg Kort voor de uitgave van dit nummer vernemen wij, dat de Candidatuur van den heer P. Gallon- kamp Pels niet alleen tegenstand ontmoet, maar dat zelfs zij, die nog in één opzigt meer dan andere kiezers pligtmatig gehouden zjjn hunne stemmen op hem uit te brengen, voornemens zijn dat niet te doen, omdat hy persoonlijk hunne genegenheid minder bezit. Daarom gevoelen wy ons genoopt met des te meer klem u voor oogen te houden, dat gy niet iemand naar de Staten behoort af te vaardigen enkel en alleen omdat hjj persoonlijk uwe gene genheid bezit, braaf en eerlyk man is, of wel door partijen of dryvers wordt voorgestaan. Gg zoudt dan zelfs een weetniet, of iemand die ter naauwernood lezen en schrijven kan en behoorende tot den minsten stand, naar de Staten kunnen zenden, wanneer by sich slechts beminnelijk of bemind heeft weten te maken, want gjj hebt het regt en de magl te kiezen tuien gij wilt. Bedenkt gjj weldat ook tot eene behoorlijke waarneming van het lidmaatschap der Prov. Staten voornamelijk wordt vereischt: 1°. kennis van het administratief regt, 2\ van minstens de beginselen der staat huishoudkunde. 3°. van wegen, waterschappen; vooral kennis van het district en de provincie; terwijl routine in gemeentelijke administratie eene hoog te waarderen aanbeveling is. Wilt gij een voudig stemmacbines in de Prov. Staten dan zoudt ge er toch wel even goed^gutta-pereba poepen, met eene machinerie in 't kakebeen om vóór of tegen te stamelen, kunnen heen zenden. Nu zult gij in de plaats van den heer Laan. die, hoe verdienstelijk lid hy voorheen was thans te hoogbejaard is voor het lidmaatschap, iemand in zyne plaats dienen te verkiezen. De candidaten die tegenover den heer Gallemkanvp Pels slaan, zyn allen mannen, die iu ruimen zin de achting hunner medeburgers genieten en zich waardig be- toonen, in meerdere of mindere mate met vele be kwaamheden zyn toegerust. Docb hier is de vraag: kunnen zy beter of even goed als de heer Gallenkamp Pels voor de belangen der provincie cn vooral voor Eemnes. Soest en Baarn optreden? Ons rond ant woord, hoe meu het ook moge opvatten, is: neen! Naauwkeurig werden door ons de aanspraken der candidaten op de weegschaal gelegd, terwijl be-

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1