AANBESTEDING. RADICALE GENEZING VAN IIRElïS BESTÜÜR DER DOMEINEN. gelaten, terwijl tij zorgnrtdig het vet en vleescli hebben mede genomen. Vermits dit land rondom door buiten is ingesloten, moet detc diefstal als teer stout genoemd worden. De brigade-oom manda n ten der rijks-veld wacht lyn opmerktaain gemaakt op art. 14 der resolutie van deu Minister van justitie van den 4Men Jutijj 1.1. en is hun tevens aanbevolen zich te overtuigen van de geschiktheid hunner manschappen in den wapenhandel en in het bijzonder de minder erva- renen hierin de noodigc bekwaamheid te doen erlangen, door gezamenlijk met de overige man schappen zich in den wapenhandel te oefenen, zoo menigmaal de brigade bijeenkomt. Drie kolonisten deserteerden dezer dagen uit de Ommerschansen sprongen twee hunner toen zy tusschcu Dalfsen en Zwolle op het punt waren door de politic gearresteerd te worden in do Vecht juist op ceiic plaats waar bet zeer diep is en vonden aldaar den dood, de dt?rde is naar men verneemt gevat. IFet lijk van een der slagtollcrs werd door iemand die bezig was met visschen in z(jn net opgehaald Als cenc bijzonderheid wordt medegedeeld, dat zekere dienstmaagd teThesinge, oud ongeveer 30 jaren, zich op Woensdag den 21 dezer voor haar vermaak naar de Loppersummcr Kermis begeven hebl>cnde, op bare terugreis, den volgende morgen, op den publickcn weg onder Wittcwierum zonder bijzijn van. iemand verlost is van cenc levende dochter, waarop zij met het aldus ter wereld gc- bragte kind terstond naar Thesinge, zijnde 1J uur van daar verwijderd, is doorgeloopen. De moeder en de jonggelvorcnc ziju bijzonder welvarende. SPOORWEGEN. De troonrede, waarmede de Koning de tegen woordige vergadering der beide Kamers opende, beeft (ie eer nog al in den smaak te vallen van bel publiek, te oordeelcn naar de opinie der dag bladen. Nergens wordt ccne scherpe bcoordeeling vernomen, zooals vroeger bijna zonder uilzonde ring het geval was. Trouwens is die rede ook bij uitstek practisch en verdiept zich in geenerlei ou- nutte bespiegelingen of wekt verwachtingen op, die niet zouden kunnen worden verwezenlijkt. De schets, die zij levert van 's lands toestand en be trekkingen. stemt lot tevredenheid, daar men er uit ziet, dat Nederland boven de meeste, zoo niet boven alle rijken van Europa gezegend is, en gee- lie bevolking meer reden heeft zich dankbaar je gens God te lictooncn dan de onze. De .V. Holt. Cl. neemt uit dezen gunstigen toe stand aanleiding oin er op aan te dringen den tijd nu niet weder nutteloos te laten voorbijgaan. Het blad acht het noodzakelijk, dat de nieuwe voorstellen betrekkelijk den aanleg van spoorwegen onverwijld in behandeling worden genomen en nog vóór de bcgrooting in openbare discussie gebragt worden. Men beeft, zegt dit blad, gelegenheid genoeg van overweging en beraadslaging gehad en heeft daarvan ovcnlocdig gebruik gemaakt. Men behoort thans eindelijk eens te bandelen en te beslissen of men de ontwerpen der Regering zal aannemen of verwerpen. Is het eerste liet geval dan kunnen onmiddellijk handen aan het werk geslagen worden; geschiedt het laatste, dan weet men, waaraan zich te houden en kan men dadelijk over nieuwe ontwerpen nadenken." De Tijd waarschuwt daarentegen, bij de ruimte van geldmiddelen, zich niet aan verkwisting over te geven, en komt op de veel besprokene kwestie terug, om de verbinding der Noorder- en Znider- spoorwegen bij Utrecht tot stand te breneen, waardoor, volgens dat blad, minstens 20 inilliocn in kosten van aanleg zoudeu worden bespaard, oInderdaad, zegt dit blad, wanneer men de spoorwegplannen, zooals zij thans gewijzigd zijn, aandachtig nagaat, schijnt het wel. nl' men hier met de beantwoording ccncr prijsvraag ie doen heeft, hoe op de koste voorzien zou zijn, daarbij in het oog houdende, dat de verbindingspunten zoo ver mogelijk van het midden verwijderd en zoo digt doenlijk bij de grenzen gebragt moeten worden. De anti-nationale Spoorwegplannen van bet poli- tick-loos Ministerie bevatten de volgende lijnen: 4®. Voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Arnhem, langs ZutpbenDeventer, ZwolleMcppelAssen, Groningen, Leeuwarden en Franekcr, tot Harlingcn; Van een spoorweg van Zutpben, langs Enschedd naar de Duilsche grenzen; en Van een spoorweg van Zwolle naar Kampen; 2®. Voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotterdam, langs Dordrecht, Rreda, Tilburg, Oirschot, Eindhoven, Helmond, Vcnlo en Roermond, tot Maastricht; Van een spoorweg van Arnhem, langsNimegcu lot Venlo; Van een spoorweg van Tilburg, langs 'sllcrto gcnbosch en Grave, tot Nimegen; Van een spoorweg van Vcnlo en van Roermoed naar de Pruissische grenzen; en Van een spoorweg van Vlissingen, langs Mid delburg, Goes en Rergen op Zoom naar Roscn- daal, en Rreda. Artikel 74 van de Grondwet luidt: de Staten- Coneraal vertegenwoordigen het gehcele Nederland- uchc Volk. Zal deze vertegenwoordiging thans een groot deel van het Rijk verstoken houden van het geen bet Ministerie in ruime mate aan andere doelen toezegt? Zal de vertegenwoordiging niet in zien dat door aan de andere declen alios te schen ken, de streek des lands van en rondom Anurs- foott, Nijkork. IlarderwijkElburg tot nagenoeg Kampen, thans met onbelangrijke scheepvaart of gebrekkige communicatie-middelen, aan wissen achteruitgang prys wordt gegeven? De lieer van Herwerden eindigt, na aangetoond te hebben hoe Indië van ons vervreemd wordt, zijn ge schrift; Indië, gelijk het geworden is, en Nederland, gelijk het dreigt Ie worden," aldus: «Kan Nederland echter dat verlies niet lijden; is liet, in liet belang van Nederland, om, op den duur, door Indische baten ondersteund te worden; is het in het belang van Indië zelf, om, uit die baten, tot verbetering van landbouwtot bevordering van onder wijs en godsdienst, kunst on wetenschap en tot duur zaam behoud van wat het bezit, de middelen te erlangen welke liet noodig heeft, om te worden wat het worden kan, dan moet Nederland en voor goed, met Indië een anderen weg inslaan en zich, h. v. spiegelen aan Britscli-Indiëwaar tegenwoordig cenc geheel andere taal vernomen wordt dan 5 jaren ge leden, maar, waar het gezond versland zijne regten ook niet heeft hernomendan naop de gruwzaamste wijze, ai die ultra-philantropische en idéafistischc plannen, in ocne zee van bloed waren gesmoord ge worden «Wil Nederland dus, op den duur, in het bezit van zijn kostbaar Indië blijven; wil Nederland zijne vaart en zijn handel op die gewesten niet langzamer hand zien verloopcn; wil het daarmede niet tiendui zenden zijner landgenooten aan den bedelstaf zien ge bragt, dat het dan, voor zijne Bezittingen in den Archipel, van gezonder beginselen uitga, dun die, welke zijne staatkunde in de laatste jaren voor een goed gedeelte hebben bchecrschl; dan breke het in Indië niets af, zonder er iets, dat beproefd beter is, voor in de plaats te kunnen stellen, dan vcrbctere liet, wat verbetering behoeft; dan verwijdcrc het alles, wat slooping ademt; dan geve het aan vreemden, wat deze in billijkheid kunnen verzoeken, maar het be stendige tevens op nieuw en met veerkracht liet grootc beginsel, Ontwikkeling van Indiö, in het bijzonder van Java, poon de teelt van producten voor de Europesche markt, onder toezigt van het Bestuur, tot verlevendiging van den Nederlandschen han del, van onze industrie en vaart op dat gewest en tot duurzame vestiging per k0»niale wereld markt hier te lande. «Vraagt men naar de middelen om daartoe te ge raken? Mij dunkt, de ondervinding van het vcrledenc, kan hier in het duistor niet hopeloos doen rondtasten. Een onderzoek op de plaats zelve, zal daartoe echter wel een eerst vcreischtc zijn. Niemand, hoe kundig, hoe ervaren ook in zaken van Indië, is, geloof ik, hier te lande, zonder dat plaatselijk onderzoek, in slaat de diepte der vond te peilen, welke aan Indië, ge durende de laatste 10 jaren, is geslagen! Zonder deze te kennen, is aan geenc herstelling te denken, maar, ook dan met onbeperkte volmngt, op hem daarmede heiast, om, boven den eigenlijken gouverneur-generaal, hel schip van Staat in behouden haven binnen te brengen. «Kennis, uitgebreide kennis van Indië, vooral van Indië, zoo als het vroeger was; plaatselijke kennis en met name van Java, gepaard aan ondervinding, daar te midden der bevolking opgedaan, zouden, bij be kendheid met daar bestaande regelingen, gewoonten en gebruiken, daartoe voorzeker wel de lioofdvcrciscli- ten bchooron te wezen. Met die kennis en ervaring toegerust, zou de beoordceling van den toestand van Indië niet moeijclijk zijn en den weg, die tot herstel behoorde te worden ingeslagen, zich al spoedig aan wijzen. Wij vertrouwen, dat het daartoe in Nederland niet ontbreken zou aan mannen, in welke zich,'hij een reeds hoog maatschappelijk standpunt, zoo wel hier als in Indië ingenomen, die hoedanigheden vcr- eenigen «Wijziging van bestaande wetten en verordeningen voor Indië, de oprigling van een collcgie uit kundige Indische dienaren zamengcstcld, om den tijdelijken Minister van Koloniën ter zijde te staan, zijn van latere zorg. Voorziening in zóó veel, als onze 0. I. Bezit tingen al terstond behoeven, zou, naar mijne beschei den mcening, op den voorgrond bchooren te staan en het is mijne opregte wensch, dat deze mijne beschou wingen dat hoofddoel mogen bevorderlijk zijn, daar alleen bezorgdheid voor het heil van mijn Vadenland en het schoone Indië, daarbij mijne pen hebben be stuurd ADVERTENT IE N. Het Collcgie van Toezigt over liet Huis van Bewaring te Yssclstcin zal op Zaltirdag, den 8 October 18j9, des namiddags ten twee ure, in een der lokalen van het Gouvernementsgebouw te Utrecht, ten overstaan van den Heer Iloofd-Ingc- nieur van den Waterstaat in het 8c distrikt, onder nadere goedkeuring van Hun Ed. Gr. Aebtb. Hoe ren Gedeputeerde Staten dezer provincie, publick aanbesteden Het afbreken van een Oud gr bouw en het bouwen van een Hui* van Bewaring te Yaselstein. Waarvan bet licstck met de tcckcningcn voorlig gen op bet Raadhuis te Yssclstciu, tcrwjjl liet bestek voorts ter visie zal liggen in de Gemcenle. huizen te Montfoort, Vreeswijk, Julphaas, Lopik, Ilcnschop, Polsbroek. Jaarsveld en te Utrecht, zoo in het Gouvernementsgebouw als verdere plaatsen, waar gewoonlijk bestekken van Waterstaatswerken ter lezing worden gelegd. Het bestek is overigens mede te verkregen, tegen betaling van f 4,00. by de Bockhandelaars II. Kemink Zoon. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Woensdag, den October, des voormiddags ten 11 ure. Inlichtingen zyn te bekomen bij den Heer Hoofd-Ingcnicur Baron VAN BEEDE VAN OIJUTSHOORN. den Opzigtcr WIJN- DELS DE JONGII en den Architect KAMPERDIJK, allen te Utrecht. Dr. J. THEVISSEN van Brussel zal zich aanstaande Donderdag den (i,lc en Vrijdag den 7<ic October te Amersfoort bevinden, alwaar hij voor BREUKLIJDERS te consulteren is beide dagen van des morgen* 8 tot des namiddags 4 ure, in liet Logement de Zwaan bij den Heer SCHIMMEL, Ulrochtschcstraat. Verkoop van STKOO» De ONTVANGER kek REGISTRATIE en DOMEINEN te AMEIISFOOIIT. zal, op Dingsdag den 4 October 1859, des middags ten 12 ure, in liet Kamp bij Zeist, overgaan tot den Publiekcn Verkoop van het DEKSTROO van 69 Hutten, staande in voormeld Kamp, onder de Gemeente Soest, verdeeld iu 9 Perceelen, aldaar te bczigligen. De Verkoop zal geschieden in liet voormelde Kamp, in de Gemeente Soest, nabij Kamp-Oord, aan de meestbiedenden tegen 'ladelijke Betaling. De Ontvanger der llrgistratie en Domeinen le Amersfoort, U V TIE n s. DE KEVALENTA ARABICA is een zacht, inwikkelend middel, dat allé irritatie tegengaatin de voelden voorhanden scherpte en bederf verwijdertde ingewanden versterkt en de noodigc afzon- deringskracht geeft, waardoor de sappen gezuiverd en het gchecle ligcliaain gezond wordt. Hurst- en maagkwalen koorts, zinkings, verstoppingen, maagkramp, maagpijn, hoest, aamborstigheid, diarrhoea, oprispingen, zuur. kotijkzenuwziekten, sluipen, vloed, slijm ïiartk/opiiivncuhoofdpijn, duizelinggraveelmaag kanker, scheurbuik, klieren, tering, rhcumatisclc aandoe ningen, griepmisselijkheid en braking en alle andere ziektenuic door abnornialcn toestand der spijsvcrlcrings- werktuigen ontstaanworden spoedig en zeker genezen door llü BARRY'S RKVAI.KNTA. Als voeding voor kleine kinderen is ze ook hijzonder aan te hevelen en verdient de voorkeur hoven de voeding met melk. Ze verteert ligt, verzuurt niet, geeft veel voedsel en gezonde sappen. Alle .Moeders raden wij aan liet Ae. ralenta-Miot'leJe te lezen, dat ze om niet in het Voltooi'inns krijgen kunnen. Men lette er vooral opdat iedere, flus, lot. waarborg der cchlheid met de. Hundlcekcning t'. B O.V H'l.VIA- MiMiMXt VcKKoornuis. voorzien is. De prijs der REVALKNTA is: Kleine Kussen 87'/', Ct.. f'l, f3.50. f8, f 16: is te verkrijgen in liet Fer- koophui* en de hekende Dépots. AmsterdamVerkoophuis Amersfoort, G. T. van de HornierGebr. Uruninn 4. II. ran Huijven en M. Dap/ierc. Petersen Aiilihe. Steijrci/i: Kaam bodegraven. U. li. C. Schlut- IlilversumII. J. J. van Alplien, En in de hekende Depots Utrecht. T. IJhlcnbroek. Oude gracht hij de Hamburger brug. 7'. L'hleiibrock. Lhoor- slrjiit. L. J. II. liosch en J. Iluinck. Vinnen. II. Swaring. Wijk hij Duurstede, Wed. C. Zoen. IJssclstein J. J. Groenhoff, Zeijst, V. G. Ad/uiig. in de andere -ttteden. V DE ZALF KM PILLEN VAN HOLIDWAY hebben weder eene wonderbaarlijke genezing bewerkt van open boenen. K.... 1)te Kuiksloot. had sedert acht en twintig jaren open boenen, geheel bedekt met wonden en wild vleosch. Zijne vrienden gaven de hoop op. hem ooit te zien genezen, te meer daar de geneeshrcren verklaarden, dat het in zijn gestel lag. Daar hij de uitwerking verno men had die de zalf en pillen van llolloway in zulke ge vallen voortbrengenheslont hij dczclvrn eens te lieproevcn. en ziet in weinig weken tijds begon hij reeds veel verbe tering in zijnen torstand te ondervindenvoorts omtrent drie maanden daarin volhard hebbende, is hij nu volmaakt genezen, na 28 jaren kreupel te zijn geweest en onher stelbaar te hebben geschenen. Door hel vermeerderd debiel zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen a ID,8(1, fl.83.13,0». IÏI.73. f13.50, 120,50. Potjes Zalf ii 10.80. fl.83. 13.00, 17,30. 113,85,120,95. IÖ5" Zijn op franco aanvragen a contant le bekomen bij L. J. GIHM1TKNDORST, te Utrechthij G.C. T. va* nz KOKMKIl, Ie Amersfoort, en hij J. STKAAT- MAN, hoofd-Depot houder te llnseh alsmede te Londen Strand 211. en te/Veip-York. 80 Maiden- Lane, HULLO IVAYS E TA II LISSliMKJI TJiN. Gedrukt, ter Bock-, Kantoor- en Courantdrukkerij van A. II. VAN CLEKFEte Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 2