C OURAN Jts 708 vim VRIJDAG, Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdag». - De Prij» van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 «manden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegel regt. Afzomlerlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. ran Gee ff, te Amersfoort, Bureau Amerifoorttche Courant, Singel Wijk E N". 61, xoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Direcler.ren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien het Besluit der Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 9 February jl. n°. I (Provinciaal Blad n°. 22); Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de lijst der geneeskunst-oefenaren in deze provincie voor het jaar I860, benevens die der geneesmiddelen en werktuigen, welke de geneeskunst-oefenaren ten platten lande verpligl zijn altijd schouwbaar voorhanden te hebben, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 ure des namiddagsop de Secre tarie der Gemeente ter inzage zal liggen. Amertfoortden I Maart 1860. Ifurgemeetter en IFethottderi voornoemd, De Durgemeetter De SecretarisA. G. W IJ E R S. W. L. SCHEUT US. AMERSFOORT, 1 Maart i860. Eergisteren namiddag en avond van 4} tot 7J ure woedde hier en in andere plaatsen des lands een verschrikkrlijke orkaan uit het noord-westen, die veel schade heeft aangerigt. Doornen werden ontworteld, schoorslecncn en dakpannen vielen neder; glazen werden verbrijzeld, vensters en luiken afge rukt. In sommige plaatsen als te Rotterdam en 'sGravcnhage zü» personen gedood, doch hier ter stede heeft, naar wij vernemen, de orkaan geene zoo treurige gevolgen gehad. De tahakschuren nabij Amersfoort hebben zeer veel geleden. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Kiesvereeniging Amersfoort, was aan de orde: ln. Rekening en Verantwoording, en 2°. Be noeming van Commissarissen. De Rekening en verantwoording werd goedgekeurd. De Secretaris en Penningmeester moesten, volgens het lot, af treden, werden op voorstel van een der Leden bij acclamatie herkozea. en lieten zich de herbenoeming welgevallen. Bij ballotage zijn twee nieuwe Leden bij de Kiesvereeniging aangenomen. Naar men verneemt hebbeu de hecren Wolter- heck c. s. zich tol den Ministi^k van Binnenlandschc Zaken gewend er. hunne aanvrage van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een geheel Nederlandsch spoorwegnet herhaald, terwijl zij zich levens bereid hebben verklaard met de Regering tc onderhandelen over sommige wijzigingen in de door hem gestelde voorwaarden. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen afgewezen het verzoek van een Burgemeester om gelijktijdig het beroep van zaakwaarnemer te mogen uitoefenen. Het Provinciaal Gcregtshof van Utrecht heeft uitspraak gedaan in dc zaak van mej. E. S.be schuldigd van kindermoord. Het llof heeft, op de gronden, door haar advo- kaat Mr. J. J. van Mcerhcke voorleden Dingsdag in een uitvoerig en uitstekend bewerkt pleidooi uit eengezet, haar van de haar ten laste gelegde mis daad vrijgesproken. De Minister van Binnenlandschc Zaken heeft hij circulaire de aandacht der betrokkene autori teiten gevestigd op de bestaande gebreken in som mige weeshuizen; voornamelijk in de bekrompen heid der daarvoor bestaande gebouwen, en in het feit, dat op de slaapzalen soms 20 of meerde jon gens of meisjes, of ook wel jongens en meisjes, zonder behoorlijk toczigl zijn vereenigd, en dat gewoonlijk twee of soms ook wel drie jongelieden, zelfs van IS tot 20 jaren oud. in dezelfde krib of bedstede slapen; terwijl er zelfs niet altijd gelegen heid zou zijn, om hij ziekte of ongesteldheid dc lijders elders te plaatsen, deze alsdan met de ge zonden in dezelfde slaapstede blijven, en derhalve zulke gebreken in hel belang der zedelijkheid en der gezondheid van de verpleegden allczins afkeu ring verdienen. Het Prov, Gercgtshof te Assen heeft Vrijdag W. J. Petrvs en A. Punting, geboren te Amsterdam, kolonisten in het derde geslicht te Veenhuizcn, schuldig verklaard aan schriftelijke bedreiging van eens anders wouing of andere eigendom in brand te zullen steken, met bijgevoegd bevel, om eene aangeduide voorwaarde te vervollen, en mitsdien ieder veroordeeld tot 13 jaren tuchthuisstraf. Men verneemt dat de officier bij de arrondis- semcnts-'cgtbank te Lcydcu bij het prov. gercgtshof in Zuidholland in hooger beroep is gekomen van het vonnis der regtbank aldaar, waarbij de heer Mr. G. W. is vrijgesproken van de tegen hem ingestelde vervolging wegens het niet willeu allcggeu van den eed als getuige in eene strafzaak. Besluurderen der Vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallene vrouwen, te Rotterdam, zich ook gerocpeu achtende naar middelen om tc zien tot bestrijding of voorkoming van de zonde der ontucht, hebben zich dezer dagen bij rekwest tot den Minister van Financiën gewend en op grond, dat eene tienjarige ondervinding hen onder anderen heeft doen opmerken dat, ten gevolge van de wet op de personele belasting van vrouwelijke dienst boden, duizenden van vrouwelijke dienstboden op haar achttiende jaar, het gevaarlijkste tijdpunt haars levens, langer of korter builen betrekking komen, en aan de vele verleidingen tot onzede lijkheid blootstaan, zoo al niet zedelyk verloren gaan, als hunne meening te kennen gegeven dat dit algemeen erkend bezwaar voldoende kan worden opgeheven, door de bestaande belasting van 3 voor dienstmeisjes van 1518 jaren van toepassing te maken op dienstmeisjes van 1521 jarigen leeftijd; zij verzoeken daarom Z. Exc. eerbiedig eene wijzi ging te willen voordragen in de wet van 24 April 1843 StaatsbladN°. 15), bepaaldelijk in arL 16 2, en aldaar de 4e klasse, Ictt. d, aldus te wijzigen: «De dienstmeisjes, welke op primo Mei des jaars waarover de belasting loopt, haar vijf tiende jaar reeds, doch den vollen ouderdom van een-en-twinlig jaren nog niet bereikt hebben." Men schryft uit Zuidlaren; Dc sterke drank doet nu en dan, helaas te veel hare bedroevende uitwerkingen op de handelingen barer liefhebbers kennen. Zoo werd onlangs, iemand die sterk drinkt cn een geheelen dag in 't glas zat, door den kastelein bij wien hij den laatsten dronk had genomen, naar huis geëscorteerd. Onderweg ontmoetten zij een paar jongelingen, die van eene spinparty kwamen en ook te diep in 't glaasje had den gekeken. Na eikanderen te hebben toegesproken, ontstond er eene verdere vijandige kennismaking cn wel zoo, dat 'sanderen daags het slagveld ge leek op klein Magenta. Velen wenschen dat de politie aldaar strenger toezigt hield op 'tgeen er geschied in tapperijen en later op den weg en vooral zijdie byen houden want dit zoet eigendom wekt veel verboden lust, immers in den jongsten tijd hadden daarin vier diefstallen plaats." Den 27 Febr. des morgens ten 6 ure werd te Weesp in de lleerengracht, voor de mouterij van den heer Bruyneman, het lijk opgehaald van den schippersknecht A. P., die in staat van delirium tremens des nachts zijne woning had verlaten, en ofschoon dadelijk achtervolgd, echter in het water is geraakt en verdronken, niettegenstaande men den geheelen nacht bezig is geweest naar hem te zoeken. Verregaande dronkenschap is, naar men verneemt, de oorzaak van dit ongeluk. De gemeenteraad van Deventer heeft in de laatste vergadering besloten, dat aan den aldaar tc vestigen landbouwproeftuinhel kosteloos ge bruik zal worden afgestaan van drie bunders grond gelegen buiten de Brinkpoort, even buiten de stad. Uie afstand is voorloopig voor den tijd. van negen jaren, op voorwaarden, die zyn opgemaakt in overleg met de vroeger door de deelnemers aan het plan benoemde commissie. Uit Oost lndië zijn dezer dagen dc volgende treurige berigten ontvangen: Den 22 December j.l. is-de kruisboot N°. 34, die gestationeerd lag op de Mapoeasrivier, des nachts ten 1 ure door de opstandelingen overvallen en na een kort gevecht genomen. Vier der opvarenden zijn gewond en zijn het 3- ponds kanon en verdere wapenen, kogels en kruid in handen van den vjjand gevallen. Men heeft de kruispraauw vervolgens laten dry ven waarop de opvarenden, die na voor de overmagt te hebben moeten bukken, over boord waren ge sprongen en gevlugt, weder naar boord zwommen, cn vervolgens met de kruisboot naar Bandjermassing terugkeerden en daar behouden aankwamen. Dit treurig ongeval werd weinige dagen later door eene verschrikkelijke cn gelukkig in de Indische geschiedenis van liet krijgswezen tot toen nog niet bekende gebeurtenis gevolgd. Z. M. stoomschip Onrust werd met ccnc zending naar Tewch belast en had zich tot dat doel aan boord ingesclieapt de Ie luitenant der infanterie Bangert, wn. civiel gezaghebber van Marababan. Op de plants van beslemming aangekomen, werden verschillende hoofden door den luitenant Rangert opgeroepen. Ten gevolge van dien kwam lot liet houden eener conferentie des morgens 10 uur van den 26 December aan boord de steeds als goed gezinde bekend staande Toinmongong Soera Pali, vergezeld van zyn zoontje, welke na afloop dor conferentie zeer vriendschappelijk uc Onrust weder verliet. Hadji Mohamad Taip, een door liet bestuur van Bandjermassing vertrouwd persoon, die met de Onrust was medegegaan, bevond zich tijdens de conferentie aan den wal en had den Tommongong Soera Pati de Onrust zien verlaten. Ten 12 ure op den middag van denzelfden dag boorde deze Hadji Mohamad Taip geweerschoten vallen, en haastte zich naar den oever der rivier, om te zien waar geschoten werd. Aan den oever gekomen, zag hij een praauwop zijde van de Onrust, en tevens bemerkte hy, dat onmiddellijk een groot aantal praauwen volgden, welke allen de Onmsl vijandig aanvielen. Om 1 uur hield het vuren op, een gevolg van de groote overmagt van den vijand, waarvan offi cieren en de ekwipagie de slagtoffers waren geworden. Nadat men de Onrust haa geplunderddeed men dit stoomschip zinken, hetwelk om 5 ure na den middag plaats vond. Toen het schip weg zonk. vertoonden zich 5 Eu- ropcsche matrozen, die zich waarschijnlijk in een of ander gedeelte van het schip hadden verborgen gewapend met pistolen, welke zij op den vijand afvuurden en daarna trachtten door zwemmen bun leven te redden, waarin zij niet mogten slagen, daar zij op eene wreedaardige wijze werden vermoord. Het aantal opstandelingen, die aan den aanval en de verovering van de Onrust deelnamen, bestond uil 500 a 600 man, meest allen Dayakkers, van verschillende stammen. De aanval moet zoo spoedig, onverwacht en ver raderlijk hebben plaats gevonden, dal er geen ge legenheid moet hebben bestaan, om zich met het geschut le verdedigen; althans beeft Mohamad Taip geen kanonschoten gehoord. Hadji Mohamad Taip is de cenige persoon van hen, die ntfet de Onrust vertrokken, in leven is gebleven, en bij zijne terugkomst te Bandjermassing het vorenstaande heeft medegedeeld. De slagtoffers van dezen verraderlijken aanval zijn: luit.-ter-zee Ie II. J. C. II. van de Velde, commandant; luit.-ter-zee 2e kl. Jhr. von Pestel, le officier; luit.-ter-zee 2e kl. Braam; luiL-ter-eee 2e kl. van den Kap; offic. van gezondh. 3e kl. Dilg; klerk wd. administrateur Waldeck; le luit der inf. Bangert; zoomede de geheele Europssche en Inlandscbe ekwipagie, bestaande uit omstreeks 50 personen. Men zegt, dat by het vertrek der stoomschepen Makassar en Menado het berigt werd ontvangen, dat de stoomsleper Lap. van Os, waar aan boord zich 25 gewapende militairen bevonden, ook door de opstandelingen is aangevallen, dat de ekwipagie en militairen zich manmoedig verdedigden, doch voor de o.^rmagt hebben moeten wijken. Aan een particulieren brief uit Java is bet volgende ontleend Vreeselijk is dat ongeluk (namelijk de moord op de Onrust) vooral in den fegenwoordigen tjjd, nu liet gebroken overwigt en het gebrek aan hulp middelen wel zoo veel mogelijk mag hersteld en vergoed worden door overwinningen van onze zijde. Treurig al die menschenlecens, nog treuriger de ongunstige indruk hier veroorzaakt. De inlandscbe vijand krijgt in zijn oorlogsijver, de verdelging der ongeloovigenzoo veel moed en aansporing tot vol harding, terwijl ook de overige inlandsche bevolking overmoed en zelfvertrouwen voor de toekomst erlangt. Zoowel onze invloed als hun ontzag voor onze magt vermindert. Gij zult eens zien wat moeite èn kosten èn menschenlevens èn tijd er toe vereischt worden om den gemaaktcn indruk uit te wisscben. Op Java en Sumatra is gelukkig alles nog rustig, ik bedoel Sumatraas Westkust, want in het zuiden en oosten zijn eigenlijk allyd verwikkelingen. Men zende toch uit het moederland troepenja eene geheele expeditie, anders komt men nog eens te laat." Eenig-i jaren geleden promoveerde zekere miss Elisabeth Blackwell, te New-York, lot doctor in de medicijnen; niet alleen heeft zij eene zeer goede practijk gevonden, maar ook een coll^gie voor dames, die in de geneeskunde willeu promo veren, opgerigt, hetwelk door circa 200 scholieren bezocht wordt, en waarvan zelfs eenige reedseven als zij. doctor geworden zyn. Niet lang geleden is zy naar Londen overgekomenom ook daar op eene door haar geboudeu vergadering, tot navolging aan te sporen. Men zegt, dat eene rijke dame, door dit plan getroftèn, reeds dadelyk totoprigtiog van zoodanig collegie eene som van 5000 p. st. in eens alsmede eene jaarlyksche bijdrage van 300 p. st. heeft toegezegdzoo ook moet lady Byronde we duwe van den beroemden dichter, een lokaal ter licschikking van miss Blackwell hebbeu gesteld. Het doel scbynt te zyn om de speciaal vrouwelijke ziek ten niet meer door mannen le doen behandelen. Mevrouw C. te Lyon, oud 40 jaar, isjl. Za- turdag van baar vjjftiende kind bevallen. Hare 2 Maart i860.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1