ilIRSFOORTSCHE COURANT. M 751. Tim DINGS DAG, 22 Mei i860. Dit Blad verxcliijnt tweemaal ir< de week des Dingtdags en Vri/dags. De Prijs ran het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tol 6 regels 60 Cento, elke regel meerder 10 Cents, belui ve liet Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieve.» franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Get ffte Amersfoort, Jlurean Amerifoortiche Courant, Singel Wijk li N°. Cl, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Pt BURGEMEESTER Ti* AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingeietenen deier Gemeente dat bet door den C.oniiiii*sarift des Konings in di-ze pro vincie executoir verklaarde kohier N°. 10 van de Personele Belasting over het 4de kwartaal van het dienst jaar IK**/,, aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verpligt is sijncn aanslag op den bij de Wet bepaalden voel, te voldoen. Cedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortdro 18 Mei I860. De Ilurgemeester voornoemd A. G. W IJ E R S. He DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Amert- faort. beeft de eer ter kennis van bet publiek te breneen dit de dagelijksche opening van het kantoor rene Heine wijziging heeft ondergaan, en belxclve gedurende de Zomer maanden geopend xal zijn des morgens van C'/t tot 7'/, uur. 9 p I a 's namiddags. 3.4e R u 6'/. rn .11 12 's nachts. Uitgezonderd Zon- rn Feestdagen en is het Kantoor alsdan alleen geopend des morgens van 12 tot I uur. u avonds 5.6* II 12* 's nachts. Amersfoort, 21 Mei I860. De Directeur voornoemd W. B. 1)E BRU1JN. AMERSFOORT. 21 Md 18G0. Op heden den 21 Mei 1860. des namiddass Jen een ure. heef', de Raail der Gemeente Amersfoort weder eene Veraaderinc Behouden waarin de Pun ten van Behandeling waren: 1". Missive van het Ministerie Tan Oor'o? betrek kelijk het in gebruik afstaan, aan het Rijk. van de Militaire gebouwen. 2'. Out werp-Beslui ten tot het doen van af- en over schrijvingen op de Gemecnle-Begrooling van 4850. 3*. Missive van Regenten van het Burger-Weeshuis tot het doen van af- en overschrijving van posten op de begroo'"ng van 1839 4". Voordraai van Regenten van het Burger-Wees huis op den post van onvoorziene uitgaven der hearuoting hunner administratie, dienst 1860. 31 Voorstel van den heer van Beek: aangaande de invordering der turf-helasting door nu wijlen den portier tan Wijland. 6". Voorstel van den heer van Bel betrekkelijk de herziening fier verordening omtrent de bcnoe- ming van Ambtenaren. 7". Reclame van C. baron Nepveu tegen den aan slag op het kohier der honden-belasting over I860. (Zie ommezijde het beknopt Verslag.) Bij aeleaenheid van hel XVe F.andh. Conares alhier te houden, zal op 23 Junjj te Oud-Leusden naar den ring worden gereden door landbouwers berijde.ide paarden tot den landbouw gebezigd wordende. De prijzen van wege het Congresbestuur uitgeloofd, zijn in het Reglement voor het rinsrijden beschreven. Bij voldoende Gelegenheid en tijd al na nfloop van bet ringrijden nog een eereprijs worden verbarddraafdwaartoe alsdan evenzeer slechts landbouwerspaarden worden toegelaten. In de laatste zitting van de Commissie der Snaarhank is door een twintigtal personen ingchragt fd 43,58. Daarb(j waren vier nieuwe inbrengers. Aan verschillende vroegere deelnemers is alstoen uitbetaald ƒ236,13. Wij ineenen den handel geen ondienst te doen ook hier publiciteit te geven, dat door den Majoor Garnizoens-Kommandant te Amersfoort eerst daags zal worden aanbesteed het leveren van tarwe. enz. De Heer Kwartiermeester J. G. E Menningh te Amersfoort is overgeplaatst bij de Hoofd-adini- nistratie van het corps Mineurs en Sappeurs te Utrecht. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft in zake het beroep van Ds. Verhoed' besloten, de kerkelijke goedkeuring niet te geven, uithoofde de beroeping niet was uitgebragt met volstrekte meer derheid van stemmen, zoodat men eerstdaags tot een nieuw beroep moet overgaan. Vele dagbladen deelden op gezag van één blad mede. dat een paar officieren iets meerder of minder ernstig of kwanswjjs zouden geduelleerd hebben, omdat de een zich niet welvoegclijk omtrent den hond van den ander had uitgelaten. Wel is waar men hakt geen hout of er vallen spaanders, doch toch kunnen wij met grond berigten, dat de duelzaak, g«l|jk daaraan publiciteit is gegeven, grootcndecls een fijn geslepen verdichtsel is. De onderofficierenkorporaals en manschappcu van het regement veld-artilleriewelke bij de pyro- technische school te Delft waren gedetacheerd, z|jn weder naar hunne corpsen teruggekeerden zulks tengevolge van de uitbreiding, welke gemeld corps bjj de laatste organisatie beeft ondergaan waarbij het regement veld-artillcrie vermeerderd is mei twee compagnitfn transporttrein eu het daarvoor noodigc kader enz. liet vnorloopig verslag over het wets-ontwerp tot verhooging van het tiende hoofdstuk der slaals- begrooting over 1860 met f 520 000, voor de te maken verdedigingswerkenis rondgedeeld. Daaruit biykt, dut vele bedenkingen daartegen zijn gemaakt. Zaturdag heeft aan het departement van koloniüo de aanbesteding plaats gehad voor de vereischte werken en leverantign, tot stichting van een Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronsbeek, aan den Weg fusschen Arnhem en Zutphen. Er waren veertien inschrijvingen voor dat werk inge komen. waarvan de minste was die van den heer K. Kooy te Amsterdamvoor de som ven f i 93.400. In den namiddag van 16 dezer heeft er te 'sGravcnhage bjj Z. K. H. den Prins van Oranje een groot diner plaats gehad, waaraan HII.MM.de de Koning en de Koningin hebben deel genomen. In den namiddag van 17 Mei heeft te 'i Graveiibage. by Z. D. II. den hertog Bernhard van SikscfcWeimar een diner plaats gehad, waar aan H.H. K.K. II.H. Prins en Prinses Hendrik hebben deelgenomen. Op Donderdag 17 Mei werd te 'sGravenhage door Z. D. H. den hertog van Sazen-Weimar de eerste steen gelegd bet nieuwe kerkgebouw der Duilschc Hervormde Gemeente. II.II. K-K. 11.11. Prins en Prinses Hendrik en prinses Anna, ver scheidene Ministers, de Burgemeester en oog vele andere aanzienlijke personen waren bij die plegtig- heid tegenwoordig, welke door een zeer talrijke menizte belangstellenden werd bijgewoond. Ds. Kogel was de feestredenaar; ook Ds. Schwartze, uit Rot terdam en Dr. Capadose voerden hel woord. Wy vernemen, dat dezer dagen door de arrondissemenls-regtbank te Nijmegen, regtsingang is verleend, met dagvaarding in persoon, legen N. d. W.brievengaarder te Wijchen, ter zake van zich in zijne gezegde qualiteil, en dns als openbaar beambte rnet geldelijke ontvangsten belastte heb ben schuldig gemaakt aan verduistering, immers aan bet aan zijne bestemming onttrekken van pen ningen aan bijzondere personen beboorende. Hij zou namelijk ecne geldsom in ontvangst hebben Beno men. ter verzending bij postwissel naar elders, zonder hieraan het vereischte gevolg te geven. N'a een voor den regter-commissarisondergaan verhoor, is de verdachte in hechtenis genomen. Van verschillende zijden ontving men in den laatsten tijd klagten nopens misbruiken, die door middel van Belgische centen plaats hadden. Hel scheen te blijken, dat verschillende lieden, zelfs groote ligcharnen. de Belgische twee centimes stukken opkochten en daarna, hij hel uitbetalen van het weekgeld aan hunne ondergeschikten, als het ware gedwongen koers gaven. Heden meldt rncn ook weder uit Neuzen, dat een aannemer van publieke werken aldaar zijn werkvolk met Belgische centen betaalt; de werklieden durven zich daartegen natuurlijk niet verzettenuit vrees van alsdan huil ontslag te krijgen. Het is te betreuren, dat de goede bedoelingen der Regering tot wering der Belgische centen, op die wijs worden tegengewerkt. |)en 31 sten Mei aanstaande zal voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland behandeld worden de zaak van Krijn llengsmergclbeschuldigd van poging tot moord op zijne vroegere bijzit. Het Openbaar Ministerie zal in die zaak worden waar genomen door den Advocaat-Generaal Mr. Francois. Als verdediger is den beschuldigde ambtshalve toegevoegd de heer Mr. V.iillaut. Op II Jnnij aanstaande, zal er zoo hij dig als bij avond, een gecostumeerde optngt worden gehouden ter gelegenheid van het 28ojarig bestaan der Leidsche Hoogeschool. Die optogt zal voorstellen: de intrede en huldiging van Frans, hertog van Anjou enz.binnen Antwerpen12 February 1582. Men verneemt dat op Ziturdagden 26 dezer in ecne afzonderlijke zitting der arrondissemenls- regtbank te Arnhem, de zaak van G.c. s. te Rheden zal worden behandeld, beschuldigd van bet koopen en verkoopen van stemmen bij de laatste verkiezing van een lid der Provinciale Staten te Arnhem, liet getal beschuldigden is zeven en twintig, lu dezelfde zitting zal behandeld worden de zaak van een brigadier der ryksveld wacht, beschuldigd van onderscheidene mishandelingen. Men spreekt te Arnhem veel van het aller zonderlingst teslamcut van zekere bejaarde dame, onlangs aldaar overleden, waarby zij verlangt dat haar lijk onthoofd en daarna verbrand worde. Of de uitvoerder van haren laatsten wil aan haar verlanger in dit opzigt zal voldoen, weet men nieL Aan het slation van den spoorweg te Rozendaal gebeurde den 16 dezer, bij de aankomst der eerste treinenhet volgende ongelukde magazünmeester van het station. Goedheer geoaamd, wilde juist over het stationsplein gaan, terwijl de locomotieven aan het op en neder rijden waren, en daar by een weinig aan doofheid leed. boorde hij het gefluit niet van een locomotief, die zich juist bij hem be vond, met bet ongelukkig gevolg, dat hij omver geworpen en geheel verbryzeld opgenomen werd. De omgekomene was een braaf oppassend huisvader en laat eene weduwe met verscheidene kinderen na. Naar inen Terneemt, beeft het gemeentebestuur te Bergen op Zoom en meer andere gemeentebesturen des Rijks zich bereid verklaard, om de gebouwen, meubelen enz.welke door de troepen van den Staat in gebruik zijn tot kazeroering en stalling der paarden enz., kosteloos aan bet Rijk over te dragen, zoo als onlangs door den Minister van Oorlog is voorgesteld; zijnde de gemeentebesturen dien ten gevolge met 1°. January 1860 ontheven van de verpligting tot het doen onderhouden van de vermelde gebouwen, welke door de militaire bezettingen worden gebruikt De voormelde gebouwen en meubelen, zullen door hel rijk weder aan de verschillende gemeente besturen worden teruggegeven, als het gebruik daarvan niet meer voor de militaire bezetting noodig wordt geoordeeld. De postiljon II. van Miertz is in den nacht van 16 op 17 dezer te Bergen op Zoom, aan de gevolgen zijner wond. hem door den hoornblazer der artillerie. Jan Nicola, in den nacht van den 12 Mei j.l. toegebragt, overleden. Uit de voorloopige instructie is gebleken, dat tusschen dader en den verslagene geen twist heeft plaats gehad en hij dus het slagtoffer eener ver gissing geworden is. Een ieder vraagt zich by zulk eene treurige ge beurtenis af, of het niet wenscbelijk zoude zijn, dat het de militairen (althans beneden den rang van onder-officier), wanneer hun vergund wordt oin des nachts uit te gaanverboden werd alsdan hunne wapens bij zich te dragen. Men verneemt dat bet getal gevangenen te Middelburg in het huis van burgerlijke en militaire verzekering thans zoo groot is, als vele jaren het geval niet was, en wel ten gevolge der talrijke door de arronJ.regtbank veroordeelde personen, veelal kinderen, wegens smokkelhandel vaa lom pen bij uitvoer over de Belgische grenzen. In de afgeloopen week zag men des morgens omstreeks acht uur. een welgezeten burger der stad Middelburg eene wandeling doen over de daken der huizen, zonder dat zijne bedoeling be kend was. tot het eindelijk ontdekt werd, dat die man eensklaps krankzinnig was geworden; met veel moeite uiogt het gelukken hein in handen te krijgen, waarna hij naar het gasthuis is overgebragt. Men schrijft uit Oude Pekela: o Ofschoon ome gemeente niet aan eene zeehaven grenst, koinen hier dagelijksch kooplieden, meestal uit de gemeente Muntendamwelke ous zeevisch aanbieden te verkoopen. Deze wordt aangevoerd te Veendam, komende van de Zoltkamp. Deo 16 Mei was het geval weder, dat er vele koopliedeu met kruiwagens in onze gemeente kwamen oin schelvisch te verkoopen.Onze veldwachters, die visch beschouwende, vermeenden, dat dezelve na- deelig voor de gezondheid was, ea hebbende een zestal kooplieden genoodzaakt, de visch in bunne tegenwoordigheid te doen begraven. Vele onzer inge zetenen zulleu alle eer toezwaaijen voor de opmerk zaamheid onzer veldwachters van Zalen en Marwits." Voor eenige dageu geleden is eene vrouw tusschen Muntendam en Zuidbroek, bezig zyade beide te plukken, onder haren arbeid bevallen; met het kind in haar voorschoot en de geplukte heide op den rug, is zij huiswaarts gekeerd. Dal het uilhalen vau vogelnestjes aan kuapen die er genoegen in vinden oin iu het voorjaar de vogelen van hunne eijeren of jougen te berooven. niet zelden duur te slaan komt, bewyst weder het volgende ongeval. Het jongetje van de wed. R. te Leeuwarden had in de afgelopene week gelegenheid welen te vinden, o:n op bel vrij hoog gelegen dak zijner ouderlijke woning te klimmen, ten einde spreeuwennesten onder de pannen weg te halen, en had het ongeluk uitte glijden, waardoor hij op eene binnenplaats nederviel. Wegens de do>r dezen val bekomen erge kneuzingen, verkeert het knaapje in zorgwekkende omstandigheden.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1