AMERSFOORTSCHE CODRAI M 757. ran DINGSDAG, i% Junij i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentien1 tot 6 regels GO Ce«U elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgclregt. Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingeo geschieden bij dea Uitgever A. H. ra» te Amersfoort, Bureau Amersfoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. AMERSFOORT. 11 Juny 1860. Naar men verneemt zijn reeds drie schepen ge laden met landbouwwerktuigen bestemd voor de Tentoonstelling in aantogt, die in deze week züllen lossen. De toezendingen overtreder, de verwachting, zoodat men zelfs eenigzins bevreesd is of wel alles in en em de manége zal kunnen geborgen worden. Sedert onze laatste mededeeling omtrent bet Volksfeest op Vrijdag middag 22 Junij alhier ter gelegenheid van het Landh. Congres te houden, zijn aan de Commissie, bestaande uit de heeren L. A. van Beek, Voorzitter, M. J.von fessen. Secre taris, I. J. Diemont. B. T. Suijck, B. W. van Bnrgsleeden en P. S. Centen, door onder scheidene stadgenootcn weder prijzen ingezonden, om aan de overwinnaars en overwinnaressen bij de Volkspelcn uit te reiken, en rigten wij thans een hernieuwd woord van aanmoediging aan belang stellende Heeren en Dames zoowel binnen als buiten Amersfoort, om met inzendingen van prijzen aan de Commissie voort te gaan. en niet te schromen haar zelfs eenvoudige en kleine zaken daarvoor te doen toekomen, want hoe rijker in aantal de schat van voorwerpen Ier uitdceling, des te ryker zal de oogst van vergenoegdheid voor onze orde lievende volksklasse zijn. Donderdag werd te Zwolle eene vergadering der vereeniging van prov. welvaart gehouden, en werd daar een onderhoud gevoerd over den ont worpen spoorweg van Utrecht op Zwolle. De heer Sloet zette de belangrijkheid dier lijn voor land bouw. nijverheid en handel uiteen; de heer van Naamcn gaf inlichtingen omtrent den stand der zaaken de vennootschap de Centrraal-spoorweg- maatschappijwaarna ook de heer van llaersolte cenige mededeelingen deed. Ten slotte werd cene commissie tot bevordering van den Zuiderzee- spoorweg benoemdwaarinbehalve de beide laatst genoemden ook de heeren Heerkens, van Roijen, Sorivcrius. Parker, Schlingeman, van Deventer en Doijer werden gekozen. Rij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken van 6 Junij I860, is, tot nadere beslissing, geschorst de vergunning, welke by resolutie van 5 November 1859 aan de II.II. P. P. Kicvits en Cie.. te Amsterdam, werd verleend voor eene stoomhootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee van het Capelsche veer naar Rotterdam en tusschenplaatsen. Worden er van vele zijden klagten bij de regering ingebragt over den druk der armwet op de gemcenle-financiün, ook in de vergadering van heeren burgemeesters van het arrondissement Win schoten, op den 31stcn Mei j.l. te Veendam ge houden. is besloten op nieuw dringende verzoeken tot de hooge regering te rigten om wijziging van cenige bepalingen in bedoelde wet. De Krijgsraad in Zeeland houdt zich sedert den tsten dezer bezig met de bekende zaak van het beheer der fourages bij de brigades maré- chausse'e in Zeeland; een onderzoek, dat aldaar is aangevangen in de maand October des vorigen jaars. Eenige onder-officieren zijn in staat van beschuldiging 'gesteld, hoewel zij nog voorloopig in vrijheid zijn. Op Dingsdag j.l. hield de Maatschappij van Weldadigheid hare algemccne vergadering te Amster dam. onder voorzitting van den heer van Andringa de Kempenaer. Er is verslag uitgebragt van den toestand sinds de scheiding der vrije koloniën van de maatschappij op 13 Sept. 1839. De maatschappij telt 4000 leden en 31 afgevaardigden. Alleen de kolonisten die werken worden uitbetaald, de kolo niale munt is afgeschaft, even als de winkels en tip bakkerij der maatschappij; de administratie is vereenvoudigd en het getal ambtenaren mitsdien verminderd; er is vrijdom van briefport verkregen; het huis der maatschappü le 's lïage is voor 7000 verkocht, en het archief naar het Ministerie van Binnenland overgebragt. Een nieuw reglement van l.oheer der maatschappü is aangenomen; beden kingen voor de herziening in 1862 worden schrif telijk ingewacht. De reis- en verblijfkosten voor commissarissen zijn bepaald op 60 Cts. per uur en ƒ6 per dag. liet tractemcnt van den directeur op ƒ2300. De inkomsten en uitgaven voor 1860 zijn begroot op ƒ363072.571de toestand der maatschappij is iniusscben nog verre van gunstig. Het voorstel lot den verkoop van het gesticht Wateren word met 18 tegen 8 stemmen aangenomen omdat tot uitbreiding der nyverheid en verbetering der finantiën daardoor, een kapitaal noodig is. 't welk uit den verkoop der gronden zal voortspruiten, die nu bijna niets opbrengen. Een voorstel der afdceling Utrecht, betrekkelijk liet regt van ver vanging van huisgezinnen door nieuwen werd ver worpen. De dag van 9 Juny zal voor Gouda's inge zetenen lang in treurig aandenken blyven. Dien zelfden middag toch ten twaalf ure, had de teregtstelling plaats van P. Pijnakker, bedrijver van den bekenden' moord in het f-epasseerde jaar onder de naburige gemeente Reeuwijk gepleegd. Hoe akelig het schouwspel eener dusdanige teregt stelling ook moge zyn, was echter de toeloop van menscbenvooral van het plattelandverbazend groot. De veroordeelde werd in zijne laatste oogen- blikken bijgestaan door den R. G. geestelijke, die hem reeds in zijne gevangenis had voorbereid en den WelEerw. heer pater Ranshuizen aldaar. Om de jeugd zooweel mogelijk van dit droevig tooneel verwijderd te houdenhad de pi. school-commissie zoowel de bijzondere als openbare onderwijzers verzocht, dien morgen de jeugd in hunne scholen bezig te houden tot na den afloop der teregtstelling, aan welk verzoek door allen op de meest voor komende wijze is gevolg gegeven. Men ineldt uit 's Herlogenbosch Aangaande het noodlottig verongelukken van de Capelsche stoomboot de Langstraat, zien wy ons na het ligten der boot in de gelegenheid gesteld eenige bijzonderheden mede te deelen. die niet algemeen bekend zijn. In het groot getal berigten die naar alle dagbladen zijn opgezonden, zijn de mededeelingen over het geheel zoo onjuist en ver keerd, dat bet wenschelijk ware, om bij voorko mende onheilen niet zoo voorbarig te zijn, en alle droefheid ja zelfs rouw voor te komen, die daar door zouden kunnen ontstaan. Wat de oorzaak zij van het verongelukken der Langstraat, daarover wordt verschillend gedacht. De een schryft het toe aan onoplettendheid vai» de ekwipaadje, een ander aan den kapitein, die roekeloos met den storm spotte, en niettegenstaande andere booten te Rot terdam of Dordrecht bleven liggen, toch de reis aannam; een derde geeft de schuld aan den hof meester, die door de vrolijkheid der passagiers opgetogen, gaarne wat versche lucht in het ruim wilde voeren en daarom een raampje open deed, waardoor dadelijk zooveel water stroomde dat de boot zonk; nog meer oorzaken werden opgegeven. De eenige, en die welligtde voornaamste is, werd niet opgenoemd. Toen de Langstraat van Dordrecht vertrok, heeft men aan den wal het dikke kabel touw, waarmede de boot had vastgelegd, wel in het water gesmeten, doch de dekknecht heeft ver geten dit touw binnen te vierenzoo lang nu de boot van Dordrecht tot Willemsdorp voer, steeds met den wind op den regterkant, bleef het touw van de boot verwijderdmaar aan laatstgenoemde plaats genaderd en aldaar eene linksche wending tusschen Willemsdorp en Moerdijk genomen hebbende, is het touw op de hoogte van de Hooge Zwaluw in. het rad gekomen en daarin zoodanig verwarddat het rad geheel ophield met draaijen, en er alzoo dcor de werking van het regtsche rad eene linksche wending met de boot kwam, dwars voor de holle zee, die den golfslag zoodanig over de boot deed slaan en het water langs de kolengaten zoo gewel dig binnstroomde, dat de boot begon te zinken; de daardoor ontstane verwarring deed iedereen op redding bedacht zijn, daardoor werden de luiken opengezet, hetwelk een spoediger zinken ten gevolge had. Ziedaar eene mededeeling van een geredde en een persoonlijke in oogenschouwneming der boot, na hare ligting. liet touw zat zoodanig in het rad verward en had het zoo ontzet, dat men niet een byl het touw heeft moeten losmaken, waarna liet rad nog niet kon draaijen. Wy mogen dit schrijven niet eindigen zonder onze verwondering te kennen te geven, dat de bewoners van de Hooge Zwaluw, die des avonds geen hulp konden ver- leenen, geene pogingen hebben aangewendom dit 's nachts of wel 's morgens vroeg te doen. Wij kennen de reden hiervan niet en hopen van harte, dat onmagt en niet onwil daarvan de oorzaak zjj. Het getal opgevischte verongelukten vermeerdert dage lijks, waarbij weder cene opmerking valt, dat de meesten beroofd zyn van datgene wat waarde heeft zelfs moet procesverbaal tegen iemand zyn opge maakt. die een lyk heeft opgevischt, beroofd en het weder in het water wierp. Tegen de directie der onderneming is ook proces verhaal gedeklareerd omdat geen sloep aan boord aanwezig was, hetgeen eene vèrpligting is, aangeduid in de ministeriële concessie. Verder kan ik berigten, dat de dienst niet weder hervat zal worden, tenzij meer deel hebbers daartoe by de directie zich aanmelden. Het onweder van den 6den heeft ook in het dorp Vcenhuizen schade nangerigt. Een der bliksemstralen trof de roede van een hooiberg en spleet baar Tan boven tot beneden. Ia den hooiberg stond een kolonist om zich voor dea regen te beveiligen; ook bij werd door dienzelfdea straal getrolfeD. Eerst vermoedde men, dat bij dood was, doch spoedig zag men, dat bij nog leefde, maar zware brandwonden aan den arm en borst bekomen bad; bij is dadelijk naar het hospitaal Tervoerd. Het onderzoek gevoerd wordende in de zaak drr gepleegde brandstichting te Zweelo, 't welk dezer dagen door den Regler Commissaris voor strafzaken bij de Regtbank te Assen op de plaats des mis- drijfs heeft plaats gehad, beeft onder meer, bet resultaat dat de van het misdjijf verdachte jongen Willem Beijen, na hardnekkige tegenkanting ein delijk ook bekend heeft de dader van den eersten brand te zijnen den brand te hebben aangestoken op den 19den Mei l.l. en alzoo de oorzaak te zijn geweest, dat nu reeds vijf groote boeren wonin gen en de school eene proci der vlammen zijn geworden. Uit Steenwijk wordt gemeld: Ten gevolge van het aanhoudende natte weder worden de werkzaamheden in de groote veen derijen zeer bemoeijelijkt. Het gebrek aan jarigen turf en de ongunstige vooruitzigten voor goede drooge brandstof, zyn reeds nu van aanmerkelijkea invloed op den prijs van den turf, die Toor de beste soorten tot ƒ1 a 1.20 per 1000 is gestegen. Het bijkomende gebrek van arbeiders en de tusschenkomende hooibouw werken er ook ioe mede, dat de bazen hun bejlag op ver na niet op den wal krijgen. Uit Schoonoord wordt gemeld: Eene rijzing der turfmarkten, tengevolge het natte wederheeft op de drukte onzer veenderijen een gunstigen invloed gehad. Liet het zich eerst aanzien, dat er dit jaar in deze streken betrekkelyk maar zeer weinig zou gegraven worden.' lang zamerhand is dit veranderd en verbeterd. By gemis van enkele ploegen «bovenlanders," ziet men hier thans verscheidene vrouwen hare mannen helpen «waldijken." Zelfs eenige veenarbeiders van Smilde zijn hier in den laatsten tijd nog aan 't werk gezet. Minder voordeelig zyn echter de vooruitzigten der boekweitteelt, eveneens van groot belang voor deze volksplanting. Duizend veenakkers, met de bovenkorst losgemaakt ter verbranding, hunkeren naar droogte en zonneschijn. Als een bewys hoe onze naburen over ons denken, diene het volgende, ontleend aan een in het buitenland uitgegeven blad. De Hollander moet genever drinken, zonder dat is geen Hollander denkbaar, inet den genever gaat hand aan hand bel Godverdde geliefkoosde uitdrukking van een Hollandsch soldaat, ook niet onbekend aan de Hollandsche studenten. Dit zal niet anders wor den. tenzij er eene geheele omkeering plaats grijpe in de Hollandsche opvoeding der jeugd, die tot nu toe, zoowel bij de ouders als meesters, ver keerd is ingerigL" Banjer massing. Van het tooneel des oorlogs schrijft men om het volgende d.d. 23 Maart j.l. Onder ae xieke officieren hevindt xich de luitenant van Schendel die voor de velddienst afgekeurd is er. naar Java wordt geëvacueerd. Den 17dcn Fcbruarij ontvingen wij order om den vol genden morgen op marsch te gaan naar Maugoe-Taijoe t om van daar met eene kolonne tegen den boofdntuiteling Demau Lehman op te rakken, die xich twee dagreixen boven die plaats ophieldingevolge die instructie vertrok ken wij met 75 bajonetten. Nog geen kwartier van Mangoe-Taijoe verwijderd overviel ons een xwaren regen, welke 5 uren onafge broken aanhield, vervolgens moesten wij drie urea lang tot over de knieën door eene moeras widen en kwamen ein delijk afgemat op een gunstig terrein, alwaar het bi vouac werd opgeslagen, en wij gedurende dcu atcht niet xijn verontrust. Des morgeus xecr vroegtijdig werd dc marsch wederom aangevangen en wann nog geen twen uren van het bivouac verwijderd of de spits ontnaarde eene vijandelijke wacht, die in allerijl de vlagt nam, wij xagen hen dan ook met de meeste overhaasting het haxenpad kiexen. Het was dien dag buitengewoon heet en daardoor de marsch xeer vermoedendde muitelingen hadden de. bruggen afgebroken, xelfs hadden xij van eenige de onderleggers in het midden doorgekapt, zoodat bij de minste passage van eenige xwaarte de boel moest instorten; ml»: ver- ei&chtc voorxigtigheid cn veroorzaakte dien tea gevolge een groot oponthoudten 12 ure kwamen wij eindelijk aan eene groote kampong, waarin men duidelijk kon bespeuren, dat xich nog kortelings meniehen moesten opgehouden hebben; dese werd eerst verkend en daarna met de grootste behoedzaamheid doorgetrokkenuit deze kampong komende, kwamen wij op een voor ons «eer ongunstig terrein namelijk xeer hooge alang en op koeten afstand kloin kreupel bosch. vi:« J:'j Uit een meer digi bosch dat wij door moesten, werden wij door een hevig en goed onderhouden geweervuur

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1