Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdag*. - De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Ceata, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummer*, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. na CXmff, to Amersfoort, Bureau AmerifoorUche Courant, Singel Wijk u N®. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcoren in het Rijk. De bclooulugcn v. d. Bonlsehe Expedition. Verslond Napoleon I uitnemend de kunst lot het hart en den geest zijner strijders le spreken; wist hij door zyne gloeijende toespraken vóór en na den strijd; door zyne manifesten, legerbulletins, triomferende intogten en vooral door belooningen en bevorderingen zoowel nieuwe als oude krijgsge- zellen aan zich te bindenonlangs heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal onder een vuur- en kogelregen tijdens een barer spoorwegve'dslagen met eene soortgelijke kunst gedebuteerd en ua lang redekavelens nopens de overwinnaars van Boni gearresteerd: «de Kamer besluit dat X'szich ver dienstelijk jegens het Vaderland hebben gemaakt." Waarom hebben die heeren kwebbelaars er niet nog bijgevoegd: «en rigt de Kamer het eerbiedig verzoek aan Z. M. den Koning, om aan de krijgers X's ruime belooningen, bevorderingen en médailles op 's Rijks kosten te schenken?" Maar ja, met papier en inkt zijn die heeren niet karig, alleen de zilveren en gouden poppen moeten er niet aan. In de Amersf. Cl. van 20 January jl. en in de Amersf. Cl. van 19 dezer N". 739 werd op de Bonisctie Eipeditiën door ons de aandacht gevestigd en wezen wij er met klem op. dal de dappere en volhardende Nederl. Indische krijgers ruime aan spraak op ruime bevorderingen en belooniugen mogten maken. Het is ons dan ook ecne groote voldoening voor ons geheel onzelfzuchtig pogen orn rcgl en loon voor den militair uit te lokken, te vernemen, dat Z. M. den Koning bjj besluit van den 22 dezer heeft goedgevonden: «ln. Tot belooning dergenen, die zich bij de 1c en 2e Boniscbe expedition hebben onderscheiden en in hei algemeen aan de daartoe behoord heb bende schepelingen en militairen van de land- en zeeinagl in Ned. Indië, II.Ds. tevredenheid te betui gen over hunnen by die gelegenheid betoonden moed, trouw eo volharding enz.; 2". tc bevorderen onderscheidene Bidders 4e kl. der Mil. Willemsorde tot ridders 3e klasse; 3°. te benoemen een aantal hunner tot Ridders 4e kl. der Mil. Willemsorde; «4°. de eeresabel met het opschrift: Koninklijk eereblijk voor beloonde dapperheid, toe te kennen aan acht hoofd- en verdere officieren; 5°. onderscheidenen te benoemen tot Ridders der Orde van den Ned. I.eeuw; en afgescheiden van het bovenstaande bij afzonderlijke dagorders zeer velen dier expeditie eervol te vermelden. Tevens met bijvoeging, dat wegens overlijden geen gevolg is kunnen gegeven worden aan de benoeming van enkelen, waaronder de kapitein der zeemagt M. F. Courier dit Üubekart en de 2e luit. Jhr. F. L. F. K. von Pestel. Deze Koninklijke blijken van welgevallen, meest bestaande iu het verleenen van Ridderordeneere sabels en eervolle vermeldingen, doch waarin geen rangbevorderingen voorkomen, zal hoog worden gewaardeerd, niet alleen door degenen welke dezelve verkregen, maar door geheel het Ned. Oost-Indisch leger, vooral omdat daardoor aan de verdiensten der deelnemers aan beide expeditiën regt wordt geschonken, terwijl daarentegen de eerste Bonische expeditie in der tijd door de Tweede Kamer min gunstig is beoordeeld en als mislukt werd voorge steld. Met genoegen zal men daarom onder de lange lijst der Koninklijke tcredenheidsblyken opmerken, als bevorderd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw enz.de laatst opgetreden kom- mandant en chef der Ie Bonische expeditie, kolonel J. A. Waleson; de luit.-kolonel 2e kommandant II. J. Keller man; de kapitein-adjudant v. d. komm. C.L. Schraler; de eerste luit.-adjudant S. Meijers, enz. allen van de ecrsle expeditie. Neêrlands Koning heeft dus den moed en de volharding van zoo velen, die zich onderscheiden hebben, beloond; maar allen, die aan deze moeye- lijke expeditiën deel namen, zouden ongetwijfeld zich volkomen beloond gevoelenbijaldienbehalve de onderscheidingen aan zoo velen, aan allen eene médaille werd vereerd, al bestoud die slechts uit eenvoudig metaal, met 's Koning beeldtenis aan de eene, en de woorden Bonisclic Expeditie aan de andere zyde. Of zyn de expeditiën naar Boni niet zoo roemrijk of zoo moeitevol geweest als de Tiemlaagschc Veldtogt AMERSFOORT, 28 Junij 1860. Verwijzende naar het le berigt van bet vorig nummervolgt hieronder het adres nopens de Tienden, en is het wenscheiyk, dat vele Congres leden alhier hetzelve zullen teekenen, waartoe zij zich kunnen vervoegen bjj den Heer Secretaris Zoo als reeds gemeld is, is door Z. M. be paald. dat gedurende het tydvak van 21 Augustus tot 20 September aanstaande, een groot gedeelte des legers in tfe legerplaats te Milligen zal kam peren tot het uitvoeren van veldmanoevres. In de volgende maand zal reeds een begin worden gemaakt met het traceren en in gereedheid bren gen van gemeld kamp, hetwelk door Z. M. is opgedragen aan den kolonel J.B.E. von Mots. van den generalen staf. chef van den staf der aldaar te vereenigen troepen. Genoemde kolonel zal in die werkzaamheden worden bygestaan door den kapitein RolofT en de eerste luitenants Nolthenius de Man en van Helden, allen van den gernelden staf. Den 9 Julij zullen deze officieren op het terrein aanwezig zyn. Den 10 zal uit Utrecht aldaar aankomen een detachement van het bataillon mineurs en sappeurs sterk 1 officier. 2 onder-officieren. 4 korporaals en 20 mineurs, tot het verrigten der vereischte werk zaamheden aldaar. Voorts zal den 16 July in do legerplaats aankomen een detachement van ieder bataillon, dat is aangewezen om aldaar te kampe ren. sterk 1 officier, 2 onder-officieren. 4 korpo raals, 1 tamboer of hoornblazer en 30 soldalen. Deze detachementen zijn: bet 1e, 2e en 3e balt. van het reg. grenadiers en jagersuit 'sGravenbage en Lejjden; het 1e, 2e en 3e batL van bet le reg. infanterie, uit Arnhem, Grave en Nijmegen; idem van het 5e reg.uit Woerden en 's Hertogen bosch; idem van het 7e reg. uit Amsterdam. Helder eo DelfL Den 21 Augustus zullen deze detache menten zich bjj hunne respectieve bataillons aan sluiten. De O'«der-intendanten der 2e kl. de Haait en Dunnes, zijn toegevoegd aan deo intendant der 2e kl. baron Dibbetz, die met de gebeele admini stratieve dienst in het kamp is belast De baron Dibbetz zal deo 11 Augustus de legerplaats be trekken eo den onder-intendant Dunnes den 9 July te voren aankomenals zijnde belast met de administra tieve dienst der bovengemelde detachementen enz. Wij vernemen met geooegen, dal door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de troepen, die in de verschillende legerplaalseo zullen kam peren, geen genever, maar in de plaats daarvan des morgens vóór den aanvang der exercitien eene warme drank, bestaande uit koffij met melk, zal worden verstrek L van bet Congres, Mr. J. van der Leeuw, Lan- gestraat Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Bij het XVe Landhuisboudkundig Congres is de zaak der Tienden even als op alle vorige Congressen ernstig besproken geworden. Even als vroeger is de hoogst nadeelige invloed, welke zij op den vooruitgang in den Landbouw hebbende stellige en genoegzaam niet weersproken mee ning geweest van de gezamenlijke Leden van bet Congres terwijl bijna algemeen ten hoogste bekend isdat de Nedcrlandsche Landbouw, nog steeds bij uitzondering van Eeheci Europa, onder die alle verbeteringen tegenhoudende waal gebukt gaat. Na alles wat over de Tienden reeds gezegd is en terwijl bet thans aanhangige Wels-Onlwerp op nieuw de saak in overweging doet nemen nordeelen de ondereeleekenden Leden van bet XVe Landhuishoudkundig Congres, bet ongepast om hier in bijzonderheden te treden nopens de wiize, boe de zaak der Tienden, huns erachtens geregeld behoort te worden, maar gevoelen zich verpligtons U eerbiedig te kennen te moeten gevendat eene billijke regeling der Tienden eene al meer en meer dringende noodzakelijkheid wordt. 't Welk doende, (volgen de bandteekeoiagen). Ons relaas der congresfeeslel ijk heden in dit nummer besluitende, naderen wij hel Volksfeest van Vrijdag middag j.l., bijgewoond door duizenden van alle standen, en alwaar het wemelde Tan parasols, crinolines, mantilles met knapzakken en kwastjes enz. welke men, tcgelyk met hare draag sters, met welgevallen overzag. Alle nummers van T programma, zelfs 't boegsprietloopen't welk een levend beeld daarstelde van de stelling ook in de zamenleving geldenddat men niet te veel inzecpen of bckrijten mag." gaven veel amusement en aanleiding tot vrolijkheid; terwijl N®. 10 (geheim) 'l springen naar prijzen met de voeten aaneenge bonden. eene algemeene mededinging daarstelde, die veel voldoening aan de liefhebbers verschafte. De Commissie, aangevoerd door den heer L. A- van Beek. heeft aanspraak op den algemeenen dank voor hare moeite eo zorgen aan eene zaak gewjjd, welke algemeen genoegen heeft gegeven. Zaturdag morgen j. I. had onder begunstiging van schoon zomerweder en onder toevloed van een uilgebreiden kring van toeschouwers te Leusden het ringsteken en harddraven plaats. Veertien per sonen op landbouwerspaardendongen naar de prijzen voor bet ringsteken, en werden behaald: le prys, compleet chaistuig door G. Donselaar, te Leusden; 2e prijs, servies van nieuw zilver door W. RieQe, te Zeist; gemonteerde stangen, door D. de Bie, te Langbroek. Voor de harddraverij dongen 8 personen op landbouwersnaarden naar den eere- prijs, bestaande uit hoofdstel, snatfel met frieschdek en singel, en welke behaald werd door H. C. Rieffe, te Zeist.Dit landelijk morgenfeest heeft algemeen genoegen gegeven, en inzonderheid bij den boe renstand, zijude dan ook de Commissie, welke hare zorgen aan deze zaak met ijver gewyd heeft, dringend aangezocht een volgend jaar weder deze taak op zich te nemen. De Congresdagen werden begoten met eene wandeling, welke na het sluiten der Congres- werkzaamheden door den geacliten Voorzitter Mr. Verloren, Zaturdag j.l. 's middags ten IJ ure aanving, en waaraan zeer vele der kundigste Congresleden deelnamen, lie wanteltoer was langs den Liendertschen weg. en werden de schooue landhoeven van de heeren R. Rijnders en A. v. Velt- huizen op het Hoogland, zoomede de labaks- établissementen der heeren Herschel en Methorst bezocht, waardoor vooral aan de Congresleden van elders eene aangename en leerrijke uitspanning is verschaft. De titling van den Gemeenteraad gehouden op 26 Junij j.l. ia bijgewoond door 12 Leden. Afwezig waren de H.H. SMuUr (met kenoiseeviog)Herschel en de Jong. Na bet goedkeuren der notulen van de vorige vergadering was aan de orde: 1°. Het ontwerp-bealuit tot het aangaan eener geldlening groot 10,(AM) tegen eene rente van hoogstens #o/#, teM- wijl de storting der ingeschreven sommen in eens aal moeten plaats hebben op 1J. October e. k. Nadat de Voorzitter op eene vraag van den heer Ma Bel had verklaarddat op dien dag V» der aanoemingsaom voor de nieuwe armenschool moet worden betaald, en er dus behoefte bestond aan de storting der gebeele som op dien tijd; alsmede, dat er, naar sijn oordeelgenoegzaam was voldaan aan het voorschrift van alinea 2 van art. 136 der Gemeentewetdoor le bepalen dat jaarlijks eene vaat* som op de bqrrooting sal worsten uitgetrokken voor rente betaling en aflossing, werd bet ontwerp aangenomen met algemeene stemmen. 2°. Het voorstel van den heer van Berk tot bet instellen van een onderzoek betrekkelijk de wiïzc van invordering der lurfbelasting door wijlen den portier J. A. km Wijland. De VoorziUcr meent dat dit voorstel aanbeveling ver dient, waarop de Raad dienovereenkomstig besluit eene Commissie hiertoe te benoementot wier leden worden gekozen de H.H. L. A. tan Beek, J. P. SckUiter en Hr. 3®. Voorstel van den heer mm Bel tot herziening van het Reglement op de benoeming van gemeente-ambtenaren en bedienden. De Voorsteller li At dit kortelijk toe. Hij meent, dat krachtens de tegenwoordige verordening benoemingen door den Raad geschieden, die veilig .-.an Burg. en Weth. konden worden overgelaten; dat er althans, indien de Raad verlangt die aan zich te houdeneenige voorlichting misschien wel eene voordragt noodig sou zijn. Hij wijst op andere plaatsenonder anderen op Amsterdamwaar deze zaak insgelijks bij reglement is geregeld, en gelooft dat het noodige onderzoek, of eene herziening wenschelük is, het best aan eene Commissie zou worden opvedraera De H.H. ScheerenbergL. B. Lager weij en tan Lock - horst verklaren zich tegen eene herziening, op grond, dat van de noodzakelijkheid daartoe tot dusverre niet was ge bleken; dat ook de laatste benoemingen door den Raad Sedaan nog geene verkeerde resultaten hadden opgeleverd; at het met den algemeen heerschenden vrijheids-geest weinig zou strooken om van de benoemingen een monopolie te makenen zij dus in den regel aan den Raad behoorden te verblijventerwijl men deze gemeente niet op deielfde wijze kon inrigten als Amsterdam, dat eene aooveel groo- tere bevolking had. De heer ran Bel antwoordt, dat het ongerijmd is, dat politie-agenten door den Bnrgeineeslcrcommiezen door Burg. en Weth., en portiers door den Raad worden be noemd zoo als thans het geval is. Vroeger was voor dit laatste misschien eene reden in de ontvangst der boter- belastingdie door de portiers werd geïnddoch deze was sedert ingetrokken. De Raad behoefde nu niets anders te bepalen, dan dat eene Commissie sou onderzoeken of eene herziening wenschelijk was, en was daardoor volstrekt, niet gebonden om aan te nemen wat de Commissie soa voorstellen. De Voorzitter merkt op, dat aan Rurg. en Weth.niets aangenamer zou zijn, dan dat alle benoemingen aan den Raad werden opgedragenomdat daaraan steeds veel oo- aangouaams verbonden isen men zich bij iedere benoe ming misschien een vriend, doch wel tien viianden maakt De H.H. Diemont en n« Beek zijn voor het voorstel omdat daardoor nieU wordt geprarjodicieerdeo welligt het gevolg van een onderzoek aal zijndat benoemingen thans aan Burg. en Weth. opgedragenvoortaan aan den Raad komen. De heer van Lockhont segt na het gvkoortte, op de gronden door de laatste sprekers aangevoerdvóór het voor stel te sullen stemmen. le stemming gebrast wordt dit aangenomen niet 8 tegen 4 stemmen, die dec H.H. L. B. Lagcrweij, ScheercobergJ. F. Lagerweij cn Scheltns.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1