COURANT. Tim Y RIJ DAG, 33 July 3860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des OinjsJiyt en Vri/dajt. De ('rijs ran het Abonnement is /'l,50 in de i maanden. Tan Ad verten tientol 6 regels 60 Ceats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm CXeeff, te Amersfoort, Bureau imertfoorltche CourantSingel Wijk E N°. 61soomede bij alle Boekhandelaren en l'o»t-Directcaren in het Rijk. f AMERSFOORT, 12 July i860. Eergister namiddag ten 3 ure had in de ge- meente Soest een droevig ongeluk plaats. Drie inet liooi beladen wagens kwamen aldaar van Eemnes oin naar Aehteveld te worden vervoerdtoen een der geleiders Tjjmen de Wit. wonende te Aehteveld onder Barneveld. op het onverwachts een slag van het paard ontving, hetwelk voor zijnen wagen gespannen was. Door dien slag hevig onder de maagkuil verwond, viel hij onder het voorrad van den wagen, de beide raderen gingen over zyne borst en reeds een kort oogenblik daarna was hij een Ijjk. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen achter. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Dingsdag 10 Julij hare werkzaamheden hervat. De Heeren van Goltstein, Mensonides en Dots hebben als leden zitting genomen. Verschillende wets-ontwerpen zijn ingekomen. De lieer van lloëvell heeft verlof erlangd van den Minister van Koloniën te vragen de overlegging der aanschrijving betreffende de regeling der suiker cultuur en van de stukken en overeenkomsten betrekkelijk het contract Pangka. dat, volgens geruchten hij gunst is uitgegeven. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de Heeren van Goltstein, Thorbecke, Mackay, de Drauw en Heemskerk Dz. In de legerplaats te Milligen zyn den 10 Julij aangekomen de kolonel von Molz, chef van den staf der vereenigde troepen, welke aldaar zullen kamperen, die tevens is belast met het traceren van dat kamp. alsmede de kapitein Roloff en de le luitenants Nolthenius de Man en van Helden, allen van den generalen staf, zoo mede een deta chement van het bataillon mineurs en sappeurs uit Utrecht, sterk 23 man, onder kommando van eén officier, zijnde tevens aldaar de onder-inten dant der 2e klasse Dunner tot het regelen der administratieve aangelegenheden ten behoeve van de detacheinenteu, welke den 16 dezer inaand van de respectieve batailions. die aangewezen zijn om te kamperen, in dat kamp aankomen. Z. M. heeft aan eenige kweekelingenalsmede aan heeren leeraars en officieren, behoorende tot de Rijks-Kweekschool voor militaire geneeskundigen vergund om de ophanden Z'jnde vacantietijd van 13 dezer tot ult°. Aug. in het buitenland door le brengen. Door den Minister van Oorlog is aan de corpsen des legers mededeeling gedaandat hij de Kon. militaire academie te Breda thans afge drukt en aldaar verkrijgbaar is hel eerste deel van het omgewerkt handhoek voor onderofficieren en corporaals der artillerie, tegen den prijs van 60 ceuts voor het leger en 80 cents in den handel. Weder is een detachement vreemde militairen welke zich op de bepaalde voorwaarden bij de koloniale dienst hebben verbonden, van Harderwijk naar Gouda vertrokken, ten einde hij hel depót van het 2Je reg. infanterie te worden geëquipeerd en uitgerust, zullende zy daarvan worden ingedeeld hij de veldbataillons van dat corps te Vlissingen in garnizoen en aldaar dienstdoende, tot dat zij naar Oosl-Indië zullen vertrekken. Sedert dat een 20tal Zwitsers, bij het garni zoen te Breda, in dienst gesteld, zijn gedeserteerd worden zij in Zeeland in garnizoen gelegd. Dage lijks vertrekt een lOtal hunner tot dal einde per spoor van Breda naar die streekten eiijde verdere deserliën te voorkomen. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd, op voordragt van den Minister van Koloniën twee maatregelen te bekrachtigen welke voor de toekomst van ome O. 1. bezittingen, voor de ontwikkeling der nijverheid aldaar en voorat het lot van de afstammelingen der Europeanen van boog belang zijn. De eerste betreft de oprigting eener ambacht*- of induvtrie-achool te Soerabaya, welke zich zoo anei ont wikkelende stad de hoofdzetel der nijverheid van Neder- landsch-Indië mag genoemd worden. Die schoolwaar theoretisch onderrigt om niet of tegen zeer lage retributie zal gegeven worden aan allen die het verlangeu. zal. wat betreft de opvoeding, in naauw verband staan met het jongens-weeshuisdat te Soerabaya wordt opgevist en wat de praclische vorming aangaat, met den rijks- construcliewinkel en de rijksfabriek van sloom- eq andere werktuigen. De tweede maatregel is van meer algemeene strekking en heelt ten doel ombij alle eenigzina belangrijke garnizoenen of genie-werkenzoowel op Java als op de buitenbezittingen, voor afstammelingen van Europeanen, de zoogenaamde inlandscbc kinderen, de gelegenheid te openen tot het aanleercn van eenige ambachtenals daar stjn het kleér- en schoenmakenhet geweermakensmeden timmeren metselen zadel-lnig- en wagenmaken steen- en pannenbakken, verwen, enz. enz. Jongelingen tusschen twaalf en achttien jaren zullen zich daartoe kunnen aan melden co eene opklimmende luaaodelijksc'ue toelage ge nieten. Die aansluiting aan het leger zal hen tevens aan orde, tucht en arbeidzaamheid gewennen. Men mag zich vleijen dat door deze maatregelen velen tot goede machinisten, opzigters, ambachtslieden enz. ge vormd en gevolgelijk tot nuttige en geachte lieden opgeleid zullen wordenof wel bet leger in lndië zullen versterken. Men vischt van tijd tot tijd nog eenige dren kelingen op die huunen dood hebben gevonden bij het ongelukkig vergaan der stoomboot de Langstraat reeds 16 personen zijn opgevisebt, doch de laatsten zijn meest onkenbaar en worden natuurlijk oninid- delyk begraven. Even als zulks in andere steden is geschied, is ook te Hoorn een onderzoek ingesteld, omtrent het bestaan van vergiRigde bestanddeelen (conium maculatum, dolle kervel, of gevlekte scheerling) onder het anijszaad. Uit het door deskundigen ingesteld onderzoek is gebleken, dat onder een vijftigtal monsters, die van de neringdoenden waren opgevraagd, slechts twee daaronder gevon den zijn, die met deze vergiftigde bestanddeelen waren vermengd. De voorraad van dit vermengde anijszaad is in beslag genomen. Dezer dagen heeft bij de belading van het schip Kosmopoliet, te Rotterdam, een voorval plaats gehad, waarvan men, tot een waarschuwend voorbeeld voor belanghebbenden, de openbaar making wenschelyk acht. Voor een Duitsch huis waren eenige kisten, onder den naam van medica menten, naar Java tot verschepen opgegeten. Toen men deze van den wal over de loopplank laogs zijde rolde, begoo een der kisten te lekken, en hel vocht, daaruit komende te branden. Dadelyk werd de kist van de loopplank op den wal terug gerold en hel bleek nu dat de inhoud, onder den naatn van medicamenten opgegeven, niets anders was dan vitrioolzuur, hetwelk de gezag voerder heeft geweigerd in te nemen. De gemeenteraad van Groningen heeft bij meerderheid van stemmen beslist, dat art. 68 der wel op het lager onderwijs toelaat, dat de hyzondere school van een ouderwyzer aldaar door de gemeente wordt overgenomen en die onder wijzer zonder vergelijkend examen tot onderwijzer op eene opeubare school aan te stellen. Uit Dieverprovincie Drenthe, wordt gemeld: Was het vorige jaar voordeelig voor de bijen houders. thans laat het zich niet zoo gunstig aanzien; immers, zij die er mede naar de klei streken zijn geweest en zij die te huis zijn gebleven allen klagen en zeggen, dat het gewin zeer gering is en, wanneer de boekweit en de heide in het najaar niet meer opleveren, zal de bijenhouderij geen gunstig resultaat geven. De afgebrande kazerne te Leeuwarden zal zoo spoedig mogelijk op 's rijks kosten worden herbouwd. De majoor van Druijnen. van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs. eerstaanwezend ingenieur aldaar, is door den Minister van Oorlog belast tnet bet vervaardigen der noodige tecke- ningen, die ten spoedigste, met eene opgave der kosten, aan het departement moeten worden ingezonden. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal de 2de compagnie van het 4de bataillon van het 8ste regemeut van garnizoen verwisselen en naar Groningen worden verplaatst. Bij bet Kantongeregt te 's Hage werd een niet onaardig feit behandeld. Zekere weduwe, die reeds drie jaren van haar echtgenoot gescheiden leefde en ook nimmer het geluk heeft gehad kin deren te krijgen, werd na den dood van haren echtgenoot aangemaand, tot betaling eener schuld vordering van ruim f 100, wegens eene geleverde luijerinand, enz. Die vordering werd door de we duwe natuurlijk ten sterkste ontkend, zullende nu de eischer zijn vermeend regt moeten bewyzen. Men schrijft uil 'sGravenhage aan de Anislcr- damsche CourantIk geloof met eenigen grond te kunnen melden, dal het antwoord van den Minister van justitie op het verslag der Kamer over de Regterljjke Organisatie vooreerst nog niet aan de Kamer zal worden ingezonden. De discussiëu die daarover waarschijnlijk zullen gehouden worden behoeven dus de afdoening van voor hetoogeublik meer spoed vereischende wets-ontwerpen niet le vertragen. Van dienzelfden kant wordt ons gemeld dat waarschijnlijk de Minister van Financiën zal geïnterpelleerd worden omtreut den jammerlijken toestand vau bet llaagsche Bosch en de middelen tot herstel." Men leest in het jaarljjksch verslag der afschaffings-maatschappij «Er is ecue gemeente in Gelderland, die 4000 zielen telt en vier en zestig herbergen. In eene Noord-Brabandsche gemeente met 400 zielen, zjjn 3 slijters en 17 tappers. De burge meester en alle notabelen zjjn er herbergiers! Te Coevorden zijn in 1839 gestraft, tengevolge van het misbruik van sterken drank34 personen wegens nachtrumoer 22, wegens vechter jj 16, en aangetroffen in herbergen na verboden t|jd 16. Eene verordening tegen openbare dronkenschap beslaat aldaar niet «Te Ueilo, eene gemeente van 900zielenwordt jaarlijks ongeveer 5000 kannen gedisteleerd gebruikt. «Te Rutenbroek (ambt Meppen, in Hannover), in de nabijheid der Drenthsche grenslijn, werden, na eene achtdaagsche onafgebrokene prediking van drie paters, 700 personen tot het afscbaffingsge- nootschap toegebragt. Aan de Kaap wordt een Maligheidtblad uitge geven." Het gewijzigd ontwerp der Staatsspoorwegen luidt, in hoofdzaak, als volgt: Art. 1. Voor rekening van den Staat worden aangelegd spoorwegen, langs de lijnen in het volgend artikel vermeld. Art 2. Deze lijnen loopen: van Arnhem, langs Zutpben, Deventer, Zwolle, Meppel, SteenwjjkHeerenveen. tot Leeuwarden; van Harüngeo, langs Franeker, Leeuwarden, Groningen, Winschoten, naar de Hannoversche grenzen van Groningen langs Assen, naar Meppel; van Zutphen, langs Goor, Hengelo, Enschedé met een of twee vertakkingen, naar de Duitsche grenzen van Maastricht of Meerssen, langs Roermond, Venlo, Helmond. Eindhoven, Boxtel en Tilburg, tot Breda; van Rozendaal. langs Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, tot Vlissingen; van Venlo naar de Pruissische grenzen; van Maarsbergen, langs Amerongen. Tiel,'slier- togeubosch, tot Boxtel; van Rotterdam door de Zaanstreek, of van Haarlem, langs Alkmaar, tot het Nieuwediep. ArL 3. Met den aanleg wordt, zooveel mogelijk, gelijktijdig aangevangen op de volgende punten: le Arnhem voor den weg naar Leeuwarden te Harlingen voor den weg naar de Hannoversche grenzen, te Breda en te Maastricht of te Meerssen voor den weg van Breda naar Maastricht of naar Meerssen te Rosendaal voor den weg naar Vlissingen, te Maarsbergen voor den weg naar Boxtel, te Breda voor den weg naar Rotterdam, te Nieuwediep voor den weg naar Amsterdam of naar Haarlem. Art. 4. De wet bepaalt de wijze van exploitatie. Art. 6. Jaarlijks wordt voor den aanleg der in art. 2 genoemde spoorwegen ten minste tien millioen gulden op de Staatsbegrocting uitgetrokken. Wy nemen het volgende over uit het adres van den Raad van Zwolle aan de Tweede Kamer: Voorts moet het eene leemte in het regering stelsel geacht worden dat voor de verbinding van Utrecht met Zwolle, die onmisbaar is, ten einde het noodige verband tusschen de Noorder en Zui- derljjn lot staud le brengen en om de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en.Utrecht met de drie Noordelijke provinciën en Overijssel regts- slreeks te verbinden, geene voorziening geno men is, ingeval de verleende concessie onverhoopt uiet ten uitvoer n>ogt gebragt worden. «Wel is waar maakt de regering in de memo rie van toelichting melding van de verleende con cessie, doch daar zij vóóraf verklaard heeft, dat de aanleg der spoorwegen van staatswege noodig is, omdat hel verleenen van concessiën tot nu toe niet tot eenige uitkomsten geleid heeft, is zij met zich zeiven in strjjd, indien zy de daarstelling der lyn Utrecht-Zwolle voor de bestaande concessie als verzekerd voorsteld. Om bovenstaande redenenneemt de raad de vryheid U eerbiedig, toch dringend te verzoeken om het bjj het aanhangig ontwerp van wet tot daarstelling van spoorwegen op kosten van den Slaat niet aan te nemen, tenzy 1°. de Ijjn Zutphen-Duitsche grenzen vervangen worde door eeue lyn, uitgaande van Zwolle en loopeode over Wjjhe of Raalte en Atinelo naar de greuzen, aaansluitende aan het Duitsche spoorweg net te Rheine of Salzbergen 3°. eene bepaling tot daarstelling der Ijjn Utrecht-Zwolle in het wetsontwerp opgenomen worde, voor hel geval dat de voor deze Ijjn be staande concessie onverhoopt niet mogt ten uitvoer gebragt worden." Nu er schier overal in de gemeentebesturen ongewoue drukte beerscht ten opxigte van de orga*

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1