COÜRAÏl, M 750' van VRIJDAG, 27 J vlij i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck de» Dingsdagt en Vrijdags. De Prij» van het Abonnement ia ƒ1,59 in de 3 maanden. Van Adverteotiënl tot 6 regel* 60 CeaU elke regel meerder 10 Cent*behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke num-nert/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm Ctae/f, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltclte Courant, Singel Wijk E N°. 61, toomede bij alle Boekhandelaren en Poit-Direeteuren in het Rijk. De sympathie voer Knmpcn van den Heer Stoet tot OlHhut Met verbazing heeft men ontwaard hoe warm constitutionneel de heer Sloct toi Oldhuis de be langen der stad Kampen heeft voorges'aaa by de discussiën iu de Tweede Kamer nopens de Staats spoorwegen. Huiveringwekkend waren zyne athle- tische krachtproducliën om Nederlandsch Abdera in het aanhangige spoorwegnet te doen opnemeu"! Waarljjk het is te bejammeren, dat hij het einde zijner parlementaire loopbaan heeft afgewacht, om van zyne sympathie voor Kampen te doen blijken, en hoort, hoe schitterend toch dal blijk! Ue Minister van Biunenlandsche Zaken wil in de wet omtrent het Staatsspoorwegnel: can geene zijtakken hooren. Kampen, het door zyne uijen beroemde Kampen, komt ook een spoorweg vragen, maar het is uitgemaakt, dat Kampens spoorweg niets dan een zijtak kan wordendus geen zijtakken geen Kamperspoorweg. Wat gebeurt? Ue heer Sloct laat zich door zynen vriend van Zuijlen van Ncijevell overhalen, te vragen, dat men achter het woord Zwolle plaatst: met een zijtak naar Kam pen; maar, o diepe wysheid van den afgevaardigde tam Zwolle (Sloct), onder by voeging: dat men dien zijtak niet als zijtak bcschouwe! En toch bezeten de Kamerleden minder wijsheid dan den heer Sloct en is zyn amendement onbarmhartig ver worpen geworden. Verworpen-, en toch had de heer Sloet zyne sporadische verbeelding ontembaar vry spel ge geven in het ophangen van een verblindend tafereel der welvaart van Kampen. Helaas! de edele heer Stoet zou dan waarlyk de paarlen voor de zwynen geworpen hebben? Ue landbouw-filantroop heeft alzoo geen indruk op de meerderheid der leden kunnen maken; noch inel de elf duizend kamperzieleo (de bevolking van het Kampereiland medegerekend zonder hetwelk de stad melde buitenbuurten naauwe- lijks 10.030 bewoners zal bevatten), noch met hare 85 fabriekennoch met hare bokkingrookeryen Omdat wij sedert geruiinen tyd geeu uitstapje naar Kampen maakleu, hebben wy ons gehaast, ten gevolge dier fraaije schildering van de wel vaart dier stad, onzen bril op te zetten en deze plaats een bezoek te brengen. De schildering des lleeren Sloet was immers deze vogelvlugtige reis wel waard! Ue uitkomst van ons bezoek is geweest, dat Kampens welvaart groot is, ofschoou men ons niet de helft van het getal fabrieken, door den heer Sloct opgegeveu, heeft kunnen aanwijzen. Naar men ons met traneu in de oogen te Kampen verzekerde, zijn echter de bokkingrookerijen alleen in de verbeelding van den heer Sloet aanwezig. Wel wenscht men die vurig te bezitten, maar zoolang die afgevaardigde alleen zijne talenten aan de staathuishoudkunde en landhuishoudkunde wijdt, beschouwt men dat als eene hersenschim en hoopt m:n dus, dat hy deze zfjae edele bezig heden zal vaarwel zeggen, en hy zich uilsluitend toelegge op hel volmaken van het systeem der bckkiogrookerywaarvan men zich te Kampen onmetelijke uitkomsten voorspiegelt. Overigens zyn wy door ons uitstapje naar Kampe.i tot de overtuiging gekomen, dat deze stad inderdaad behoefte aan eenen spoorweg heeft, die haar vooral iu betrekking stelt met de fabriek steden Almelo, Enschedé, Oatmarsum enz. Kampens spoorweg moet Twenthe voorzien van de benoodigde grondstoffen alspincops, enz. ommat de Eogelsehe fabrieken te kunnen concurreren. Door de ge brekkige scheepsvaart en bet nog gebrekkiger en kostbaarder wagenvervoer, liggen aan de ka Je te Kampen soms maanden achtereen de halen en vaten met de rnatière première voor de Tweulsche fabrieken, welke uit het buitenland met stonm- booten worden aangevoerd. Kampen is ongclwyfeld de voornaamste zeehaven aan de Zuiderzee na llarlingcn. Magt Kampeneven a's Harlingen, in het bezit eencr spoorweglijn komen, oin zich te Zwolle aan het groote spoorwegnet aan te sluiten, dan is liet waarschijnlijk, dat zij overeen vijftien k twintigtal jaren Harlingen naar de kroon steekt. Wy hebben gemeend met een en ander, de bewonderenswaardige verdediging van Kampens belangen, door den heer Sloct zoo warm op zich genomen, te moeten aanvullen. Hy was echter te 'a llage met ztync aanbeveling van Kampens belangen minder gelukkig, dan te Amersfoort met zyne aanbeveling der belangen van zynen Zwolschcn lypograöschen protégé! AMERSFOORT, 2G July I860. Men schrijft uit Zeyst, dat sedert eenige dagen de surnumerair W.die gedurende de laatste maanden het kantoor van den ryksontvanger al daar heeft waargenomen, is verdwenen met zjjne kas. Men zegt, dat hy met zekeren kunstdraaijer naar Utrecht is gegaan, en van daar zich heimelijk over Scheveningen naar Engeland heeft begeven. Laatstleden Maandag is de heer Officier van Justitie, vergezeld door de beeren Regter-Gommissaris en Griffier der Arrondissements-regtbank te Amersfoort eene huiszoeking komen doen, zonder echter, zoo als men zegt, iets van belang te vinden. Als het gerucht waarheid behelst, dan zou dezelfde surnumerair vroeger het kantoor te Goor insgelijks hebben waargenomen, en ook dit in tamelyk verwarden toestand hebben achtergelaten, zonder dat dit toen in Overyssel aanleiding tot vervolging heeft gegeven. Zelfs wordt verhaald, dal hij daar aan deu burgemeester eene aangifte had gedaan, alsof er des nachts door dieven by hem was ingebroken, hetgeen by onderzoek be vonden werd onwaar te zyn. Hoe dit zy. hy is nu voor goed vertrokken, maar het te kort in zijne kas blyft achter. Iu de op Uingsdag gehouden zitting van den Raad der gemeente Utrecht is besloten, voor ƒ300,000 deel te nemen ia het kapitaal der Neder- landsche Centraal-Spoorweg-Maatschappy voor den aanleg van den spoorweg van Utrecht over Amers foort naar Zwolle, met dien verstande evenwel, dat de Raad op dit besluit terug komt, bijaldien deze lijn nog in de in beraadslaging zijnde regerings- voordragt betreffende de spoorwegen raogt worden opgenomen. Tot hel Tinden dier ƒ300,000 zal eene leeniog worden gesloten op nader te bepalen voorwaarden. Naar aanleiding van het besluit van 13 Julij 1.1. waarbij de Raad der gemeente Zwolle zich bereid verklaard, om voor een bedrag van ƒ200,000 deel le nemen in de Nederlandsche Centraal-Spoorweg- Maatschappij Utrecht-Zwolle, zijn in de raadsver gadering vau 23 dezer discussiën gevoerd over liet vinden der middelen, om daarin te voorzien. De Raad heeft geoordeeld, dat daartoe het meest ge schikt moest geacht worden eene geldleening, en de aflossing dier leening het minst drukkend voor de iugezelenen zou zijn, wanneer daarmede een aanvang werd gemaakt op een tydstip, dat de reeds bestaande of nader, ten behoeve van hel onderwijs als anderzins, nog te sluiten leeningen geheel of grootendeels zijn afgeloopen en inen bil- lykerwijze kan verwachten, dat door de boven vermelde deelneming eenige directe voordeelen in de gemeentekas zullen vloeyen. Dientengevolge is door den Raad besloten, dat tot vinding der gelden voor de deelneming in de Nederlandsche Centraal- Spoorweg-Maatschappij Utrecht-Zwolle eene geld leening zal worden aangegaan, ten bedrage van ƒ203,000, naar bet volgeude plan: I®. de gelJ- leening bestaat uit 200 aandeelen van ƒ1000, uit te geven in beelen en halven. en in zooveel seriën als Burg. en NVeth. noodigachten; 2°. aan bankiers en cominissionnairs in openbare effecten in dit Rijk wordt gelegenheid gelaten, o<n voor het geheele bedrag in ée'us iu te schrijven, tegen een maximum vaa rente van 4j- pCt Ue inschryving wordt ge gund aan hem. die het bezorgen der gelden op de meest voordeelige voorwaarden aanbiedtbij gelijke aanbieding beslist het lot. Ue inschryving van de gemeente voor de deelneming in de Maat schappij voor 800 aandeelen geschiedt door tusschen- komst van hem. aan wien de leening gegund wordt; 3®. de storting moet geschieden tc Zwolle of te Amsterdam; 4®. jaarlyks, aan te vangen 1 January 1883, worden twee of meer aandeelen afgelost, behoudende de gemeente zich voor dit eerder te doen beginnen. De rentebetaling en aflossing dezer leening zullen uit de jaarlyksche inkomsten der gemeente worden gevonden. Men verneemt dat aan hol kainp by Milligen, hetwelk in de maand Augustus a. s. zal betrokken worden, een bataillon, thans in garnizoea te Amsterdam, aal deelnemen, tydeos welks vcrbiyf aldaar, eene compagnie van het 4e reg. inf. uit Bergcn-op-Zoom derwaarts zal gezonden worden, ten einde aldaar in de dienst te voorzien. Naar men verneemt, zullen Zr. Ms. oorlog schepen Vice-Admiraal Wassenaar, Evertsen en Zeeland, bij hunne komst le Malta bevel ontvangen naar Syrië te stevenen, ten einde in zamenwerking met de andere Europesche mogendheden aan de woede dier woeste hordea tegen de Christenen paal en perk te stellen. Zr. Ms. transportschip Ueldin, liggende te Nieuwe Diep, zou met spoed naar Malta vertrekken om ammunitie en leeftogt voor het escader over te voeren, en onmiddellijk terugkeeren om een tweeden voorraad te Willems oord in te acbepfen met gelyke bestemming derwaarts. Van goederhand vernemen wjj, dat bjj den Raad van State aanhangig is een ontwerp van wet tot voorziening in de bezwaren, in den laat- sten tijd ontstaan uit de toepassing door de reg- terlijke collegiën van de straf van déportatie, en dat ook bij het departement van justitie in bewer king is een ontwerp van wet op de organisatie van den Raad van State. Een werkman van Zierikzee stond Zaturdag voor het provinciaal geregtsbof te Middelburg teregt wegens het afleggen van eene ralsche verklaring ten nadeele van een beklaagde. Hy is te dier sake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vyf jaren. Naar men beweert bevinden zich tegenwoor dig vele Fransche agenten te Brussel, en er is op dal punt een regterlyk onderzoek ingesteld. Mis schien komt daardoor aan bet licht dat er tea deze overdryring in het spel is; want men weet dat de Franschen niet behoeven betaald tewordea om voor de propaganda le werken en dat de bee ren commis-voyageurs zeer bedreven zyn in dat vak. Niettemin is het waar, dat men in zeker maga zijn eene plaat in beslag beeft genomen, die te Epinal (Vosges) is gedrukt, en waarop de intogt der Franschen in België voorgesteld wordt, terwjjl de plaat bet merk der commissie van colportage te Pa-ijs draagt. Dit feit komt nog al vrjj ernstig voor; inaar men geeft thans voor. dat de plaat den intogt der Franschen in 1832 voorstelt, toen zy namelijk ter onzer hulpe toegesneld waren in den oorlog tegen de Hollanders. Waarlijk, deze wending is vernuftig, maar er blyft toch genoeg te denken over. Onder de punten van beschrijving voor de op 30 July aanstaande is Dantzig te houden al- gemeene vergadering van de vereeniging van directeuren der duitsche spoorwegenis opgenomen het voorstel van de directie der Nederlandsche Rynspoorweg-maatschappyom opneming in de vereeniging. Ruim 100 Engelscbe meisjes met veel beval ligheid ea weinig geld, vertrokken naar Australië, ten einde aldaar de gouddelvers bij bet geluk van het mijn ook dat van het huwelijksleven te doen smaken. De beruchte Lola Monies, gravin van Lands- feldis op 4 dezer te New-Yorkaan de gevolgen eener beroerte overleden. Ue Great Eastern heeft den togt van South ampton naar New-York in elf dageu en twee uren afgelegd; bierbij is niets afgetrokken voor het kortstondige oponthoud, hetwelk nevel, de nood- zakelijkheid om peilingen te doen ea de ontmoeting van den golfstroom veroorzaakt hebben. Daar zekere omstandigheden, waardoor de spoed verminderd en de af te leggen afstand grooter genaakt werd, voor verandering vatbaar geacht worden, zijn de deskundigen over den uitslag der eerste reis van het moQsterschip. wat den spoed betreft, wel le vreden. Ue bodem van het vaartuig was by het vertrek zeer onrein, bezet met zeewier, schelpen enz., waardoor de vaart aanmerkelijk (naar schatting van deskundigen wel twee knoopen in het uur) vertraagd werd; verder heeft het. ter vermyding van ysbergen, welke in hel noordelyke gedeelte van den Oceaan waren gezien, zynen weg meer zuidwaarts genomen daa de gewoonte is. Naar hel plan van wyleo den heer Brunei, den Engel- scben scheepsbouwmeester welke den Great Eastern heeft gebouwd, moest bet schip eens vaart van veertien en eenen hal ven knoop in bet uur hebben; alle omstandigheden in aanmerking nemende, zeggen deskundigen dat deze raming door de uitkomst bevestigd, ja overtroft'en is. Ue Herald, bet voornaamste dagblad van New- York. besluit een dagverhaal van den logt vau den Great Eastern met deze woorden: Het verinogen vau het schip is nog slechts zeer onvolkomen ontwikkeld. Doch nu reeds mag men zeggen. dat het een nieuw tydvak iu de geschiedenis der stoomscbeepvaart openthetwelk voor de beschaving en voor het handelsverkeer zeer bevorderlyk zal zyn." Te Kanada vervaardigt men thans leder uit het vel van den willen walvisch in St. Lauwrence. dat huismoeders gezegend met een half dozya gezonde jongens, zullen het awt belangstelling lezen vyfmaal sterker is daa het gewone schoen- teer te meer daar de prijs daarvau niet booger is. Eén walvisch-vel is zoo groot als dat van 15 ordentelyke kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1