Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdugt en Vrijdagt. De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Adrertentien, I tot 6 regeb 60Cents elke regel meerder 10 Cents, behalrc het Zegelregt. Afzonderlijke nemmert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mm Omjf, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, xoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directed ren in het Rijk. KENNISGEVING. Ter kennis van ecu ieder wordt gebragt. dat, te be- S'nnen met den 15 October aanstaande, door de Veld- rtillerie, in garniioen te Amertfoortpractische oefeningen in het schieten naar de schijf zullen worden gehouden op het terrein, genaamd de Vlatakkert, gelegen ten westen van Amertfoorttusschen de beide straatwegen naar Utrecht en Baarden;dat in de rigting van het oosten naar het westen zal worden Gewaard met kogels en granaten dat wijders de oefeningen alle werkdagen des morgens te 8 ure zullen aanvangen en te 4 ure eindigenen dat ge durende dien tijd ecne roode vlag van het lioogste^pint aldaar zal waaijen. Utree Hlden 6 October 1860. De Comminarit dei Kontugt in de provincie Utrecht VAM DOORN. AMERSFOORT, II October 1860. Op deu 9 October promoveerde te Leiden ia de regten de heer R. A. A. E. voa Pestel, geb. te Amersfoort, na verdediging van theses. Naar wjj vernemenzat met de voorloopige werkzaamheden van den aanleg der bij de wel aangenomen siaatspoorwegen spoedig een begin gemaakt worden. Aan den ingenieur Waldorp is opgedragen de regeling der werkzaamheden van de noorder lijnen, met welker uitvoering belast zijn: de ingenieur Michaëlis voor de lijn Nieuwediep Amsterdam; de ingenieur Reuvens voor de !{jn ArnhemHer- lingen de ingenieur Wilsen Elias voor de lijn Harliugen GroningenHannoversche grenzen. De ingenieur Schneitter is belast met de uitvoe ring der lijn van Rotterdam naar Moerdijk en de ingenieur van Diesseu met die van Utrecht naar Boxtel. Aan den ingenieur Fijnje is opgedragen de re geling der werkzaamheden van de zuiderljjneu, met welker uitvoering belast zijn: de ingenieur Kool met de lijn MaastrichtVenlo; de ingenieur Simon met de lijn BredaVeilo. Üe beuoeming van hel meerdere personeel van ingenieurs ziet men spoedig te gemoet. Uit 's llage schrjjft men aan de Middelb Cl.: Op het oogenblik heerschl er eene groote kalmte in de binnenlaodsche politiek. Men moet daaruit echter niet atleiden, dat het geheet stil is. Ben ik wel onderrigt, dan hebben er in de laatste dagen verscheidene bijeenkomsten van leden der Kamer plaats gehad. Wel is waar is er op het oogenblik slechts een veertigtal leden in de residentie aan wezig, om deel te nemen aan het sectie-onderzoek over het budget en de andere wetsontwerpen, doch de leden die er zyn, moeten het vrij wel eenszjjn geworden, (hoewel er waarschijnlijk ook wel eene minderheid zal geweest zijn, die vaa een ander gevoelen was,) om, indien de Minister van Koloniën van het votum over het verslag betreflende het suikercontract Pangka en van de kwestie omtrent de regeling van uitgifte der suikercontractcn bij de wet, geene kabinetskwestie maakt en ik meen te welen, dat dit het geval niet is een votum van wantrouwen over hel budget van koloniëu uit te brengen. De heer Rochussen schijnt er dan ook, bjj den tegenstand dien hij voortdurend ontmoet, vast op te rekenen om nog vóór heleinde desjaars zijne portefeuille neder te leggen. In eene andere bijeenkomst zou gesproken zija over de wijze, waarop men zou behooren te han delen ten aanzien van de begrooling van het depar tement van Financiën. Hoe ook de gezindheid is omtrent liet hoofd van dat departement, moei men naar het sch(jnt, voor alsnog gecu regtstreekschen grond hebben gevonden, om de verwerping van het budget van financiën te motiveren. Eenigen lijd geleden heb ik u reeds gemeld, dat de heer van Hall zijn verzoek oin ontslag by den Koning had ingedienddoch dit op uitnoodiging van Z. M. weder terug genomen had. Ik kan u nu verzekeren, dat het verlangen van den heer van Hall. om het ministerie te verlaten, geenszins is verminderd. Het schijnt echter bezwaarlijk te zijn een opvolger te vinden om die portefeuille over te nemen, zonder dat daaruit eene geheeleontbinding van het Ministerie behoeft te volgen. «Er wordt mjj verzekerd, dat aan de leden der commissie van uitvoering voor de spoorwegen, de beeren van der Kua, Sloet en van Meurs, geen tractement wordt toegekend gelukkig tijn die heeren overigens reeds in het bezit of van goede posten met tractement, of van pensioen, maar slechts eene toelage van ƒ2000 ieder, waardoor tÜ in do bovengenoemde volgorde 8000, ƒ7000 au ƒ6000 zullen genieten." Een zonder huisvesting zijnde persoon bragt den nacht van 11 Woensdag op Donderdag in een vinkenhui3je door, dat op een in de nabijheid van Schiedam aan de Maas grenzend stuk weiland ge plaatst is. Hij werd daar door den toen ingevallen hoogen vloed overvallen en was op het punt te moeten verdrinken. De landlieden, die uitgevaren waren om hun vee met booten te redden, hoorden zijn noodgeschrei eo vonden tot hunne niet geringe verwondering den persoon, en wel in een deemis- waardigen toestand. Zy namen hem onmiddellijk in hunne boot en braglen hem gelukkig behouden aan wal. Men schrijft van den 7 Oct. uit Scheveningen Onze plaats is op nieuw in diepen rouw gedom peld. Reeds had men voorloopig berigt ontvangen van een onheil, dat weder een pink getroffen bad en dit is maar al te zeer bevestigd, daar men lieden uit Texel de tijding heeft bekomen, dat de haringschuit, die, gelijk reeds is gemeld, op de Ejjerlandsche gronden met vier lijken is gestrand, toebehoort aan de wed. C. Gebel. Vermoedelijk is de pink overzeild en vonden de visschers, die op het dek waren hun dood in de golven, terwijl zy. die in het vooronderwaren, aldaar jammerlijk omkwamen. Al de personen der bemanning, slerk acht koppen, waren, met uitzondering van den vader van den stuurman en diens zoontje, gehuwde lieden, en laten zeer talrijke gezinnen achier. Men verneemt nader wegens de nieuwe ramp, die deze plaats heeft getroffendat met uitzonde ring van den zoon des sluurmans, al de schepe lingen. acht in getal, vaders van huisgezinnen waren; zeven weduwen beweenen hare verzorgers, 22 wezen huane vaders. De Johanna Gcbel is de zevende pink, welke dit jaar is vejgaan. Als eene bijzonderheid verdient wel vermel ding, dat in de provincie Friesland, waar. volgens de berigten, de veestapel zoo geteisterd wordt door de besmettelijke longziekte, de fokkerij van het rundvee niets lijdt, want de uitvoer van bijna jarige kalveren is zeer groot. In den afgeloopen week zijn te Meppel een massa van meer dan 200 stuks vervoerd, althans de weg was zoo bezet, dat ze elkander ver drongen, zoodat er een in het water viel en niet dan met moeite is gered. Tevens verdient ten deze opmerking, dat die kalveren, in Duitschland wor den opgekweekt lot fokdieren, om aldaar het ras te verbeteren en naar men zegtniet aan de long ziekte komen te lijden, waaraan de moeders dezer dieren zoo onderhevig schijnen en waaruit men zou inoeten opmakendat de kwaal uit liet voedsel voorkomt, of aan den grond verbonden is. Tegen den avond van den 6 Oct. had te Vlissingen aan de in aanbouw zijnde nieuwe kerk een ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben; vijf personen waren op eene stel ling werkzaam, !oen op eens een dwarshout daar aan brak en zij allen naar beneden stortten; de een pakte in den val een raam, de tweede hechtte zich aan de beenen van den eerste, de derde klemde zich aan eene spar, doch de twee anderen vielen ter diepte van ruim 10 Ned. ellen, en hebben zich ernstig bezeerd; de een is huiswaarts gebragt en kon nog gaan; de ander, in Middelburg wonende, is naar het gasthuis gedragen. Alkmaar vierde den 8 den gedenkdag van Alkinaar's ontzet in 1573, een dag vroeger kerke lijk en burgerlijk herdacht, maar thans sinds 60 jaar te zeer vergeten, 's Morgens hield de heer Holdijk daartoe als uit Alkmaar geboortig, beleef delijk uilgenoodigd eene feestrede, over de vraag: of Philips H, in zijn goed regt, en dus het verzet der Nederlanders eene wettige zaak was of niet? Was Philips II in zijn goed regt dan was het -ver zet der Nederlanders oproer, was hij niet in zijn goed regt, dan was hun verzet eene daad gegrond op de zedelijke vrijheid van den inenscli; hy toon de aan, door eenen blik te werpeu in de eerste eeuwen onzer geschiedenis van de Graven, dat Philips onregtmalig goed bezat, en zich inct geweld in dit l>ezit zocht te handhaven, dat derhalve het verzet der Nederlanders geene daad van rebellie was en bijgevolg elk fait uit den tachligjarigen worstelstrijd eene wettige zaak der Nederlanders was, en dus ook de kloekmoedige verdediging der stad Alkmaar, die door moed. eendragl en vol harding zich met een ontzet op den 8 Oct. 1573 verheugen rnogt. Spreker besloot zjjne met warmte en kracht voorgedragen rede met een opwekkend woord tot dankbaarheid aau de Voorzienigheid, tot volharding in het goede, en tot waren burger zin en eendragt, ook bij verschil zoowel in staalk. als godsdienstige gevoelens. Deze rale werd uit bundig toegejuicht. Lie licdcrtafel Arion droeg vervolgens hel vlaggclicd voor, gelijk zij de ver gadering met een daartoe vervaardigd zangstuk bad geopend. Des avonds werd in den schouwburg door de rederijkers bet dramatisch gedicht van Hofdijk Alkmaars beleg" opgevoerd, ook door den dich ter voor dit feest vervaardigd. Het yildeed algemeen; onder meer huldebetoon werd den beer ilofdyk eea zilveren bokaal met toepasselijk inschrift aangeboden. üe Minister-resident van Hanover heeft aan de Nedcrlandsche regering mededeeling gedaan van bet verongelukken Tan het koopvaardijschip I'Alli ance kapt. Hillers, inde nabijheid van het eiland Borkum, en het vermoeden te kennen gegeven, dat hel vergaan van dien bodem het gevolg is ge weest van een oproer, en dat de schuldigen, ten getale van drie (zijnde er van de bemanning, bestaande uit negen personen, slechts zes lijken gevonden, en wel bij hoog water), zich met eeu vermist wordende boot gered hebben op de Neder- landsche kust Bij ontdekking zijn de bevoegde autoriteiten aangeschreven onverwijld nadere bevelen te vragen aan den Minister van Justitie. Een der Kaapsche dagbladen deelt de vol gende niet onaardige bijzonderheid mede: Prins Alfred van Engeland, op zijn logt door de Kolonie onderrigt, dat een der lot de Kaapsche vrywillige kavallerie behoorende personen van zijn eskorte een millionnair was, verlangde dezen man te zien. die, in weerwil van zijn groot vermogen, bet niet beneden zich achtte II. M. zonder militairen raag in ecne vrijwilligers-compagnie te dieaen. üe heer Hiddingh (naar men ineent Drenthenaar), zoo beet de vry williger, die niet .r.inder achtenswaardig dan ryk is. werd daarop den Prins voorgesteld, die zich minzaam met hem onderhield. Die milli onnair heeft 1200 gulden ten behoeve van het Zeemanshuis geschonken en zou, op zijne eigene kostea, een bal ter eere van den Prins geven, de uitgave waarvoor ƒ6000 zullen bedragen. Men leest in de Amsterdamsche Courant: Be Moniteur Uniaerselhet officiële orgaan van de Fransche regering, bevat eeu artikel over de Amsterdamsche kermisJa, onze wafelen-, plaat koeken- eo poffertjesk.-umen genieten de hooge eer in die staats-courant besproken te worden; hel getrommel der lieve jeugd op de be^rs, bet straatrumoer, de al te luidruchtige vrolijkheid der kermisgasteueen en ander heeft een ooggetuige gadegeslagen, om een kort verslag van hetgeen hij aauschouwde aan den Moniteur mede te deelen. Gewoonlijk wordt ons uit Parijs den hoofdinhoud der berigten en artikelen in dat blad per telegraaf medegedeeld; onze korrespondent te Parijs ver zuimde dit echter bij het hier bedoelde artikel, el nous ne lui en voulons pas. Als alle schetsen van ons volksleven door buitenlanders, beval ook dit kort relaas logenonnaauwkeurigheden en onzin hier en daar vermengd met waarheid en vergezeld van opmerkingen, die helaas! ook door stad- en lindgenooten gemaakt worden. Daarom zullen wjj onze lezers ook niet op het artikel vergasleo. Aan cukele staalijes, die wij om de curiositeit niet onvermeld willen laten, zullen zij genoeg hebben. 1°. Het aantal menschen die de kerm i machten nl. eiken nacht zoo lang de kermis duurt, op de straal doorbrengen, is honderdduizend, precies ge teld. en hiervan dansen vijftigduizend, ook precies geteld. 2®. De beurs, waarvan overigens by de kiaderpret in bet opstel sprake is, heeft wel geen tou njquets, zoo ala te Parijs, inaar men moet vóór u.ie ure 25 cent. en gedurende den beurstijd zelven ƒ1 betalen om er op te komen. «Voor den vreemdeling, die dat entreégeld beeft voldaan, is hetgeen hy ziet niet in overeenstemming met dit bedrag, want hel gebouw is alles behalve fraai." 3°. Gedurende de kennis wordt de beurs op ecu ander uur dan gewoonljjk gehouden. 4". De beig nets- of parjjsche appelkoekjes-kramen zijn het lalrykste. 3". In de cafés chanlants worden liedjes gezongen, dia ia Frankrijk niet zouden geduld worden! 6\ Bgaa al de kunstenmakers, kwak zalvers enz. enz. zjjn Franschen. De schryver eindigt zjjne voor Frankrijk en Europa hoogst belangrijke inededeeling roet deze woorden.: liet grootste geraas en getier der vastenavond-bals te Parys zou r.og kalinte en rust geuoenul moeten worden, vergeleken bij deze immenss orgie. Dit ziet men alleen tc Amsterdam eo het duurt veertien dagen." De Parijsche Moniteur berigt. dat de aange legenheden in Syrië een nieuw tijdperk zyn inge treden, en de kriigsverrigtingen der Fransche troe pen op de xedeiyke handelingen zullen volgen. Weder zyn opperhoofden der Drusenwaaronder de kaimakau, iu hcchleuisgenoineu, die tc ücyruth

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1