AIIBSFOORTSGHB G0ÜRAÏT ran DING S D t 6, JUL 793. 25 December JS60. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dings Jags en Vrijingt. De Prijs vap het Abonnement is /T,50 in de 3 in vindenVan Advertentien I tot 6 regel» 60 Cents elkè regel meerder 10 Cents, behalve het Zegclregt. AfvtnierUjke nun-ntrs, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever i. II. pan CUejf, te Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk E IS®. 61, zoomede bij alle Boekhanlulareo en Post-Directeoron in hel ttijk. Het afütemmen van het Budget van Koloniën. Eene meerderheid in de Tweede Kamer heeft het budget van Financiën aangenomen en daardoor den president-minister eene inderdaad slreelcnde gewaarwording verschaft. Eene andere meerderheid verwierp het budget van Koloniën en begiug die dwaasheid, wielke men veilig onder de grootste dwaasbeden kan rangschikken, begaan sedert eene volksvertegenwoordiging naar de Grondwet van 1848 is in het leven geroepen, liet stelsel van inconsequentie des eenen Ministers werd alzoo door eene meerderheid gehuldigd en is de consequentie des anderen door eene meerderheid afgekeurd. Werkelijk, het kan den onparljjdigen beoordeelaar geenszins verwonderen, dat aldus gebruikgemaakt wordt van eene inagt, die eigenliijk uit niets an ders bestaat dan uit de magt om door stemmen te bewijzen, wat óf goed, of niet goed voor den Staat is. Ous gevoelen omtrent den president-minis ter zal wel niet meer behoeven te worden uiteen gezel; in onze vroegere artikelen is daaromtrent voldoende geschreven; doch met wezentlijke ver ontwaardiging hebben allen, die het heil des lands beëogenwaaraan hel behoud onzer koloniën nood wendig is verbonden, dc afstemming van het bud get van Koloniën vernomen, waarop hoogst na tuurlijk het vragen van ontslag door den Minister ttnr.hussPH is gevolgd, een man, wien men waarlijk den eeretiicl niet kan ontzeggen, dat hy op kolo niaal gebied door niemand in Nederland in kunde en ervaring wordt overtroffen. Er bestaan, wel is waar. de volksvertegenwoor digers van Horjell en Duijmar van Tuist, die als koloniale celebriteilen befaamd zijn in hunne eigene oogeu en in die van de ultra-liberalen, tnaar wie 1 kan voorspellen welke noodlottige revolutie in den stand der koloniale zaken zou plaats vinden, bij aldien hunne theoriën in praktijk zouden worden gebragt? Dat voor een plaatsvervanger des Ministers Itochussen moeijelijk iemand te vinden zal wezen, die hem goed vervangen kan. zal wel door de ondervinding worden bewezen, bijaldien een plaats vervanger optreedt. Voor andere departementen zijn in ruimte geschikte titularissen te vinden, inaar voor dat van koloniën is de keuze zeer beperkt, en zou liet wenschelijk zijn, dat Z. M. de Koning liet zou goedvinden, om het ontslag des Ministers Ilochussen niet aan te nemen, en daarentegen de Tweede Kamer te doen beduidendat aan de luimen eener meerderheid van Volksvertegenwoordigers niet liehoefl te worden toegegeven, daar waar bet geldt de verwijdering van eenen Staatsman, die door zyne politieke loopbaan bewezen heeft, de eerste Indische specialiteit in Nederland te zjjn, en die aan Vaderland en Koning diensten bewees, welke misschien door ulira-liherale Volksvertcgenwoordi- 1 gors kunnen worden miskend, doch die door Néér- larui:' Vorst en alle welgezinde Vaderlanders len hoogste worden geschat. Iloewe' .het nog niet op constitulionneele gronden uitgemaakt is, of eene begrooting of een budget van een departement al dan niet om redenen buiten de begrooting om. naar oordeelkundige stellingen behoort te worden verworpen, mag men thans vooruitzeltcndat die meerderheid der Tweede Kamer niet den Minister, niet den persoon des Ministers, maar hel Koloniaal stelsel van hel Minis terie heeft willen afkeuren. Het is daarotn dan wenschelijk, dat de Minister aanblijft, en van wc- ge de Hoogste Magt in den Slaat aan de Tweede Kamer worde beduid, dat het volgen van een ander Koloniaal stelsel het verlies van onze Koloniën zal ten gevolge hebben. Blyft dan nog dc meerder heid der Tweede Kamer halstarrig, welnu, men onlbiude haar! AMERSFOORT, 24 Decemher 1860. Op Donderdag den 27 December 1860. des namiddags ten 12^ ure zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering houden, waarin de Punten van behandeling xyn 1". Voorstel van Burg. en Weth. omtrent den borgtogt van den Ontvanger van het vuur-, haven- en longcld. 2\ Benoeming van eenen Ontvanger van het Tuur-, haven- en tongeld, havenmeester en scheepsmeter, met rekwesten. 3". Benoeming van een lid voor de Plaatselijke Schoolcommissie. 4". Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van den Klerk by den Gemeente-Ontvanger. 8". Rapport der Commissie ter zake van de in vordering der turfbslasting, met dc missiven ran den Controleur en Out vanger. 6". Verzoek van de Ned. Centraal-Spoorweg-Maat- schappij om afstand van grond. 7®. Voorstel van Burg. en Weth. aangaande de belooning van de Agenten der Volkstelling. 8*. Ontwerp-besluit tot verkoop van hoornen. 9*. Voorstel van den heer van Lookhorst lot wij ziging van de instructie voor de slads-heel- en vroedmeesters, met het advies van de Geneeskundige Commissie. 10*. Rekwest van den Commissaris van Inkwar tiering om eene gratificatie, inet advies van Burg. en Weth. 11 Rekwest van den Directeur der 'gasfabriek om vrijstelling van de brandweer. Door de Commissie van Weldadigheid van II. M. de Koningin-moeder, werd den 20 Dec. een vreugdedag bereid voor de behoeftigen der gemeente Soest F.r werden 25 dekens. 109 hemden aan mannen en vrouwen, en 101 hemden, paren kousen, en klompen aan jongens en meisjes, welke op kos ten van II. M. op de leer- en werkscholen aldaar gratis onderwijs genieten, uitgereikt Deze jaarlijk- sche weldaden werden met vreugde en dankbaar heid ontvangen. Eene uitdeeling van brood en gort, gedurende 25 weken aan 35 behoeftige liuisgezinoen zal eerstdaags asntangen. De behoeftigen dier ge meente werden reeds sedert 1818 met deze wel daden door H. M. bevoorregt, en mogten daaren boven voor rekening dier weldadige Vorstin, genees- en verloskundige hulp genieten. De hartelijkste wenschen en beden worden dan ook op opgezonden voor het verlengen der levens dagen en het ongestoord geluk van de zoo geliefde Koningin-moeder, welke zoo ruimschoots en onbe krompen hare weldaden schenkt, en het lol tracht te verzachten van de vele behoeftigen in die gemeente. Uit Utrecht schrijft men van 23 dezer: Met leedwezen verneemt men dat Ds. Cohen Stuart geen vrijheid heeft gevonden voor de beroe ping naar Rotterdam te bedanken. De Minister van Oorlog heeft aan de militaire autoriteiten eene circulaire gerigt, waarbij door Zjjne Ezc. den Minister van Marino de maritime autoriteiten zijn uitgenoodigdom voor den ver volge op de aannemingslijsten van de zeelieden en in de engagemenls-contraclen van dc mariniers Ie doen vermelden, dat, wanneer het blijken mogt, dat binnen den tijd van een jaar de nieuw aange komene mogt bevonden worden te leiden aan eenigerle: ziekte, welke uit haren aard bij het geneeskundig onderzoek moeijelijk of niet konde ontdekt worden, zoo als vallende ziekte, zenuw- achtige kortborslifcheid en andere meerdoor welke bij ongeschikt wordt geoordeeld voor de militaire dienst en voor welker betstaan gedureude den dienst tijd geene voldoende oorzaak gevonden wordt, dan wegens zoodanige ziekte geen pensioen of onder stand ten laste van het r(jk zal worden verstrekt. Wij vernemen, dat eerlang bij het hoog militair geregtshof te Utrecht een aanvang zal worden gemaakt met de behandeling van het hooger beroep, door den kapitein Peeters en den wachtmeester Nauten ingesteld tegen het vonnis van den krijgsraad in Zeeland, waarbij genoemde kapiteincommanderende de comp. marechaussee in Zeeland, is vervallen verklaard van zijne militaire charger en de wachtmeester is veroordeeld tot detentie van e'da jaar. Wy vernemen voorts, dat de heer Peeters tot zijne raadslieden heeft gekozen de Ileeren Mr. W. C. Rorsius. te Middelburg, en Mr. D. J. II. van ïieden, te Utrecht; terwjjl de wachtmeester Nauten zou worden bijgestaan door de Ileeren Mr. II. J. van Lier en Mr. A. S. Henge laar, beide te Utrecht. Met veel belangstelling wordt dc behandeling van deze zaak in hooger beroep te gemoet gezienover welker vroegere behandeling wy vermeenen niets te mccteo mede* deelen zoolang de hoogcrc regter niet heeft beslist. Beide veroordeelden zijn in hechteuis te Middel burg. De miliciens der ligting van dezen jare. die tieli reeds va» 1 October bij hel le. 2e. 3e en 4c reg. dragonders in activiteit bevinden nu» in den wapenhandel geoefend te worden, zullen b(J die corpsen den t April des volgenden jaars loten, ten einde hel lot beslisso wie hunner hij het met ver lof zenden der overigen, tot zamcnstelling van dat gedeelte der nationale militie, hetwelk den koning voorbehouden is te doen zamcnbljjvenvoor zoo veel na men lijk de dienst by gemelde korpsen zulks alsdan vorderen mogt, langer dun een jaar in werkelijke dienst zal worden gehouden. In den namiddag van den 19 dczcpzjjn twee kinderen van 10 jaren, die in eene slede werden voortgeduwd, daaruit van de Loosduinsche brug te 's Gravcnhage in het water gestort. De aschman C. J. G. Jasper, wierp zich in het try diepe vaar water en niet tonder veel moeite redde hy de kinderen. Men schryft uit 's llage d.d. 20 Dec.: Dezer dagen is weder naar Elmina vertrokken de heer Nagtglas, gouverneur der Nederl. Bezittin gen ter kuste van Guinea, na eenigen tjjd in bet Vaderland vertoefd Ic hebben. Deze hooge ambte naar, die reeds in zyu bestuur zoo veel verbeteringen heeft tot stand gebragt, vertrekt naar zyn gouver nement met plannen tot verdere (verbetering, die de strekking hebben, om deze oude Nederl. Bezit tingen. waar onze vlag steeds is blyven waayen, voor het moederland meer vruchtbaar te maken. I!y wordt daarin door de regering krachtig on dersteund en mogt, hy voor hetgeen geschied is, reeds de onderscheiding van Z. M. ondervinden, die hein benoemd heeft tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De werving van vrijwilligers voor het Indische leger wordt tc Elmina met yver voortgezel en gelukt volkomen door het beleid van den heer Nagtglas. Men merkt op. dal de Engel- schen. die ons vroeger rnoeijelykhedcn in die wer ving hebben in den weg gelegd, thans zei ren daartoe zyn overgegaan, op hunne eigene bezit tingen in Afrika." Woensdag avond ruim 10 ure begon het le Zwolle lie sneeuwen, hetwelk onafgebroken tot Donderdag morgen aanhield. Er is in dut tyds- rerloop eene ontzettende massa sneeuw gevallen, zoodat hier en daar op de kleine wegen de passage geheel gestremd is. Op de groote wegen is door de gevallene sneeuw de gemeenschap zeer belem merd. zoodat de Hollandsche post. welke anders omstreeks 7} ure aankomt, eerst des middags na één ure arriveert. Men schryft uit Ambt Vollenhove: De rijkdom van onzen bodem aaa grootere en kleinere keijen is buitengemeen. Jaren achtereen reeds houdt de mindere klasse zich by gunstig weder den geheelen winter door met het opsporen en delven er van. niet zelden tot verscheidene voeten diepte onder de oppervlakte van den grond, beiig, en telken jare biedt de bodem weder nieuwen voorraad aan. die onuitputtelijk schjjnt. Jaarlijks worden op deze wijze eonige duizenden guldens aan den grond ontwoekerd, en menig gezin uit deze gemeente cn uit de stad Vollenhove wordt daardoor voor broodgebrek in hét barre jaargetijde gevrijwaard. «Ook thans is deze arbeid weder in vollen gang en dezer dagentoen het zeestrand zich boven den waterspiegel verhief, vond men eene enorme hoe veelheid keijen daarin, die verzameld en (c gelde gemaakt werden. «Men is niet vreemd van de gedachte, dat deze keijen in vorige tjjdentoen men de waarde er van niet besefte of althans geene gelegenheid vond om ze van de hand te doen, den laudliedcn in en op hunne akkers in den weg tagea en dat deze ze daarom verzameld en in daartoe gegraven kui len of in bestaande laagten gestort hebben. Men vermoedt dit, uil de omstandigheid, dat soms meer dan 100 lot 200 kuh. ellen keijen op eene en de zelfde plek wordt gevonden." Als eene bijzonderheid kunnen wy mede- deelen, dat in de vorige week te Leeuwarden voor de vierde inaal gedurende haar zesjarig huwelijk van tweelingen is bevallen de huisvrouw van Cornells Menage, meubelmakersknecht aldaar. Even als bij twee der vroegere bevallingen werd zjj geassisteerd door den heer A. Fryda med. et arL obst. doctor. Een plotseling sterfgeval heeft te Genemuiden oigemeene ontsteltenis en diepen rouw verspreid. Do beroepen leeraar bij de Ned. Hervormde ge meente. 4. II. Seeinerinkden 17 dezer, des avonds, van zyne laatste standplaats, WoudsenJ, aldaar overgekomen, en die aanstaanden Zondag zou be vestigd wordenwerd den volgeuden morgen dood op zyne legerstede gevonden, aan de gevolgen van eene leverkwaal. Eene tweejarige koe. door een Bjrculoschen slagter te Zntphen aangekocht, moest door een tienjarigen jongen naar de plaats harcr bestemming worden geleid. Onder weg werd het dier, op ander half uur afslands van die stad. zoo kwaadaardig, dat het zyn zwakken geleider op den giond wicfp en vertrapte* Ëenige boeren, die op liet hnlpge- schreeuw van den knaap waren toegesneld, konden dc woedende koe niet meester worden, zoodot men besloot haar af te maken. Dit gelukte, zonder ver dere onheilen te veroorzaken. Het kind is gelukkig buiten levensgevaar, In de afgeloopen weck Irof dc persoon J. II. te Westcrvelde, een bedrocfend ongeval, 's Avonds van llaulerwyk weder huiswaarts willeude koeren,

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1