ilIRSFOORTSCHI M 795. Tan DINGS DIG, J January JS6J. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dings dagen Vrijdags. De Brij» ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdrertentiëaI lot 6 regels 60 Genta elke regel meerder 10 Cents, behalve het /.egelregt. Afzonderlijke nummert, /0.10. - Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. mms Cl»tff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61zoomede bij alle Boekhandelaren en Bost-Directcuren in het Rijk. Het Koloniaal batig saldo. De koloniale oppositie verzekert zelf, dat zonder het Datig Saldo uit de koloniëa aan geen behoud van Nederland te denken valt. Die oppositie is overtuigd, dat zonder veerkracht en énergie er geen bestuur in Indië mogeljjk is en evenwel beijvert zij zich op allerlei wijze om bel batig saldo te vernietigen en om het bestuur in Indië onmo gelijk te inaken. Immers het geschrjjf in de Javasche Couranten alsmede de verguizingen waaraan de Indische auto riteiten, zoo hier te lande als daar schier dagelijks bloot staan, zjjn oorzaak, dat evenmin openbare laster als de meest schandelijke insinuation, niet geregtelyk vervolgd wordeu. Hier toch zoude, ge beurde dit, èn in «de Indiër» èn in het «Oost- Indische Tijdschrift», zjj die zich aan die geregte- lyke vervolging waagden, op allerlei wjjzen gesmaad worden en de Baron van Hoëvell en zyue mede standers in de Tweede Kamer, zouden met inter- pellatiën zonder tal. op allerlei wijze ingekleeden met de meest looselijk uitgedachte bijvoegsels, den Minister van Ko'oniën op het lijf vallen. Dit bezwaar zoo overwegend om aan alle ontzag voor de autoriteiten in Indië den bodem in Ie slaan en regtstreeks naar anarchie te voeren. draagt alreeds ryke vruchten en van de zijde der inlanders, en van de zijde der Europeschc ambtenaren. De postwegen op Java door Dacndels aangelegd en door nan tier Capellen hersteldzijn beroemd. Langs deze fraaije heerbanen, vliegt men van bet eene einde van Java naar het andere einde. Maar nevens die heerbanen heeft men pedattiewegen aangelegd, dat zijn wegen ten dienste van zwaar voertuig, wagens met vrachtgoederen. De Javaan wist, dat hij. met zyne pedalties, somwijlen een sleep van vijftig en meer achtereen, niet op de heerbaan mogt rijden, welke alleen bestemd waren voor de ligte voertuigen van Javaansche grooten en van de blanken. Nu is de invloed van het Data- viasche HandelsbladJava-Dode en dergelijke geko men om het ontzag te ondermijnen van allen die boven den Javaanschen landbouwer zjjn gesteld en het gevolg is alreeds, dat men in de meeste localiteiten de pedatties langs de heerbaan ziet lijden, waardoor deze in zoo slechten staat wordt gebragt. dat in den regentijd ook de ligte voertui gen met de snelloopende kleine Javaansche paardjes in den modder blijven steken. Men heeft dus drie-a viermaal zoo veel tjjd noodig als vroeger. En wat is er tegen dien geest van gelijkheid, welke weldra in verachting zal overslaan indien er geen middel meer is om dit nog in tyds te stuiten onder het tegenwoordig stelsel van verguizing der autori teiten. (e doen? Er is nog een ander noodlottig gevolg, dat namelijk de geest van verzet, zoo al niet openlijk, dan toch bedektelijk, onder de controleurs, adsistent-residen- ten en residenten is ingeslopen. Sedert geruimeu tijd is in de Tweede Kamer de zoogenoemde vrije arbeid voorop gezet, in tegen stelling van de (Jouveruements-cultuurcf van het cultuurstelsel door den onsterfelijken Graaf van den Doscli ingesteld dat men daarom gedwongen cultuur gelieft te. noemen. Het was met sluwheid uitgedacht, want den Javaanschen landbouwer te laten werken in gedwongen of wye cultuur: wie zou in de keuze aarzelen! De raddraayers, wel wetende wat zij beoogden, schreeuwden steeds ster ker en sterker en een groot gedeelte der natie schaarde zich aan hunne zijde. Belanghebbende ambtenaren, met verlof of pensioen in Nederland, schaarden zich aan de zijde van van Hoëvell, Duymar van Twist et tutti quanti. Wel verhief zich hier en daar eene stem legen die vrjje cultuur, verzekerende dat er geene vrye cultuur op Java bestond; dat de landbouwer in der daad steeds door dorps- of dis trictshoofd eenen zedelyken dwang onderging enz. Doch, tanl va la cruche a l'eau qu'enfin elle se brise. Er kwamen klagten uit Java, die èn aldaar, èn hier te lande groote sensatie maakten. Op gou- vernementslast heette het, was in helCheribonsche 100 bouw, in vrye cultuur aangeplante suikerriet, vernield geworden. Bij onderzoek bleekdat door den inlander, op de mededeeling dal hy tot dien aanplant niet gehouden was, eenigc weinige bun ders (n. f. 7 bunders) werden vernield,- en een twintigtal bunders zonder verdere bearbeiding was gelaten. Dit was niet alles, inaar het geheele weefsel (zal men zeggen: van schurkerij?) werd ontdekt. F.r waren adsistent-residenten en controleurs, die zoodanige zoogenoemde vrye aanplantingen had den in het leven geroepen, zoo op eigen naam, of op dien van vrienden, of op gefingeerden naam de eenen mei conniveutic, de anderen zonder mede weten van den resident. Er zjjn van die onder nemingen. waartoe men overeenkomst moet sluiten met districts- en dersahoofd, welke, zonder dat er van de zijde van den begunstigden iets anders was gedaan dan het sluiten van dergeljjke overeenkomst op eene waarde van ƒ25000 en meer geschat, en alzoo verkocht werden. Men ziet hieruit hoe winst gevend die zoogenoemde vrije cultures voor de vrienden en schreeuwers zjjn. Het aanplanten en andere arbeid van den landbouwer moet wel be taald wordenmaar dat geld ontvangen de inlandschc opperhoofden, en de landbouwer de arbeider ontvangt voor dien zoogenoemden .vrijen arbeid niets, of althans zeer weinig. Even als parasieteplanten de boomen uitmergelen, waarop zjj zich genesteld hebben, zoo moet die vrjje cultuur uilloopenop het verminderen en vernietigen zelfs van de gouvernementscultuur. Evenwel, zonder het cultuurstelsel van den Ge neraal van den Bosch, zoo als dal thans bestaat en bloeit en belooft verderen bloei door de nieuwe maatregelen omtrent de suiker-contracten van den Minister Rochussen - zonder dat is aau geen batig saldo te denken. Zal echter, bjj de reeds bestaande verlamming van het Bestuur in Indië. het Gouvernement het wagen den augiasstal verder te onderzoeken en schoon te maken zonder aanzien van persoon, naar regt cn billijkheid Moet er dan niet een andere weg dan de tegenwoordige worden ingeslagen? In ons vorig nomraer gaven wij een kort verslag van de Raadzitting van Donderdag 27 Dec. j.l. Wij kannen daaromtrent nog bet volgende niedcdeelen. Afwezig met kennisgeving was de beer Schlatter, ter wijl bet eerste gedeelte der zitting niet is bijgewoond door den heer ran Beldie daartoe door ambtsbezigheden was verhinderd. Aan de orde was 1®. het voorstel van Burg. en Weth. omtrent een zakelijken of personelcn borgtogt van den Ontvanger van het vuur-, ton - en havengeld. Het strekte oin het bedrag daarvan te stellen op ƒ1000,waarmede de Raad zich vcrernigdeterwijl een voorstel van den heer Sckeerenbergom het voorstel van Burg. en Weth. te wij zigen, door den Raad werd verworpen. 2°. De benoeming van dien ambtenaar, tevens haven meester en scheepsmeter, waartoe zich 27 sollicitanten hadden beschikbaar gesteld. Bij de Ie stemming ver- eenigden op zich de H.H. II. Hubert Gz. 5, T. J. Hon- dius 3, J. P- Bruniug 2, J. G. van de Klashorst 2 en A. W. Leinweber 1 st. Bij de 2e stemming verkregen H. Rubers 7. Hondius 4. J. P. "Bruning 2 stemmen; zoodat II. Hubert was benoemd. 3°. Benoeming van een lid der Plaatselijke School commissie. net aftredend lidde lieer L. B. Lagerteeij werd hiertoe op nieuw gekozen terwijl ook onderscheidene sten.men op anderen werden uitgebragt. 4®. Het voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van den klerk bij den Gemeente-Ontvanger, daartoe strekkende, diens li-genwonrdigen klerk Putman als zoo danig aan te stellen. De Raad besloot echter die be noeming over te laten aan Burg. en Weth. 5°. Rapport der Commissie ter zake de onregelmatig heden enz. bij de invordering de. turf belasting gepleegd, met de missive van den Controleur cn Ontvanger. Sommige feiten werden anders voorgesteld in de missive van den Gemeente-Ontvanger als in die van den Controleur, en besloot de Raad dezen laatslen hieromtrent om nadere inlichting te vragen, en de eindbeslissing nogmaals aan te houden. 6". Verzoek van de Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappij om afstand van grond langs de Vlasakkers. (Gedurende de discussiën komt de heer van Bel binnen. De Voorzitter stelt voor dien grond, bestaande in hoogstens 4 bunders heidegrond kosteloos af te staan. Daar echter door sommige leden aan afstand tegen beta ling de voorkeur werd gegeven, werd zulks alternatief in stemming gebragt, en liet voorstel van den Voorzitter met 12 tegen 2 slem men (die van den heer van Bel cn van den Voorzitter), verworpen. Dus zal aan de Maat schappij worden te kennen gegeven, dat men bereid is dien grond logen vergoeding af te staan. 7°. Voorstel van Burg. en Weth. aangaande de beloo- niog aan de agenten der Volkstelling. De heer Scheereuberg merkte on, dat het Rijk die gel den behoorde te verleenendaar het eene Rijkszaak gold. De Voorzitter stemde dit toe, docli zeide, dat er wei nig kans was om daarvan iels meer te verkrijgen, dan de karige belooning reeds verleend. De agenten waren aangezocht met toezegging van eene redelijke schadeloos stelling, soodat het billijk was, dat de gemeente daarin te gcinoet kwam. Met algemeene stemmen werd daarop het voorstel aangenomen oio daarvoor ruim f 175 beschik baar te stellen, waardoor ieder ngent alsnu in het geheel 40 zal erlangen. 8°. Ontwcrp-besluit lot verkoop van eenige hoornen, staande op het plantsoen nabij «Ie algemeene begraafplaats hetgeen reeds vroeger bij de vaststelling der begrooling was goedgekeurd, Mei algemeene stemmen aangenomen. 9°. Voorstel van den lieer eau Lookhorst tot wijziging van de instructie voor de stads Iwwl- en vroedmccstcrs met liet advies van de Geneeskundige Commissie. 11c heer mn lookhorst zegt. dat zijne bedoeling alleen was om te zorgen, dat de leverantie der geneesmiddelen enz. niet zonder vergoeding plaats zou hebben, terwijl de Geneeskundige Commissie spreekt van de leverantie zelve. Zij beeft dus zijn voorstel wiet goed begrepen. Hij stelt daarom voor, dit aan die Commissie kenbaar te maken, en haar een nader advies te vragenterwijl hij zich bereid verklaart, om haar bij missire met den waren aard van zijn voorstel bekend te maken. De Vooritter meent, dat hiertegen geen bezwaar bestaat, en acht hel daarom ■anoeir-,::L De heer Wolff wenscht, zocht wordt op te geren, wal eene «lelijk aan de gemeente zal kosten. De Voorzitter acht dit niet wel doenlijk, daar dit van onvoorziene omzlandirheden kan afhangen. De beer nm Lockkortl zegt. dat kern nog dienselfden morgen door een der ztads-cbirurgijns was medegedeeld, dat zulks niet meer dan ƒ60 in het jaar zou bedragen Het voorstel lot terugzending om nader adries wordt daarop aangenomen. 10'. Rekwest van den Commissaris van Inkwartiering om eene gratiGcalie, met advies van Burg. en Welk. Dit advies strekt om kern eene gratiGcalie te gewen van 20.— en wordt zooder discussie met algemeene stemmen II®. Rekwest van den Directeur) der Gas-fabriek om vrijstelling van de brandweer. De Voorzitter zegt, dat hiertegen oog al bezwaren be staan. Het is misschien wel wenstdselijkdat die Directeur in geval van brand vrij ia in zijne bewegingen, maar bet reglement op den brand geeft bera daartoe de middelen aan de hand. Hij kan een plaatsvervanger stellen, of zich voor 4 afkoopeo. Zijn voorganger dacht er joist anders over, daar deze zeil» gevraagd heeft in eenige be trekking bij de brandweer geplaatst t< worden, op«lat hij steeds het regt zou bebben om bij den brand eenig toezigt 011 te oefenen. In ie«ler geval noemt het policie-regiemewt hem niet op onder de vrijgestelden. De heer Diemont acht het wel wenscbelijkdat bet verzoek worde toegestaandaar bet ran belaog isdat de Directeur bij brand terstond de gaskraan kunne afslaiten. Hij kan dit wel is waar aan een bediende opdragen, maar het is beter, dat hij er zelf voor kunne zorgen. De Voorzitter herneemtdat de vrystcKng met kas verleend worden zonder herziening van het poli do-regle ment, en de wijziging daarvan hem, om de aangeroerde reden alleen, niet doelmatig voorkomt. Later, wanneer het geheele reglement aan eene herziening wordt onder worpen kan men op dit onderwerp de aandacht vestigen, In stemming gebragt wordt bet verzoek verworpen mek 12 tegen 2 stemmen, die der H.H. de Jong en DiemomL Ingekomen zijn «i, drie missives van Gedeputeerde SU- ten berigtende de goedkeuring der raadsbesluiten, betrek kelijk het tarief der renten van de bank van leeniug, de begrooting voor 1861. en het besluit tot verhoogiug van het tractement van den 3en hulponderwijzer van Armenschool; aangenomen voor kennisgeving. h. een request van de ambtenaren der rijksbelasting om eene gratificatie wegens het toezigt, door ben gedurende dit jaar gehoudenter bevordering van dc riglige inning der gemeen te-accijnsen. Verzonden aan den Controleur om advies. c. eene ontwerp-instructie voor den havenmeester, verzonden naar «Ie afdeelingen. De openbare zitting wordt daarna gesloten en veranderd in eene zitting met gesloten deuren. Nadat de zitting was heropendvraagt de heer van Lockkortlof de Voor zitter reeds zijne aandacht gevestigd heeft op den likeur meter, waardoor de belasting te Leijden dit jaar vele duizenden meer dan vroeger had opgekrast. Dc Voorzitter antwoordt, dat men reeds een werktuig had aangeschaft, l)e heer van Bel zegt daarover ook met den Controleur te hebben gesprokendie hem echter had doen opmerke* j.» j.» au-:J dataangenomen dat dit werktuig te Leijden zoo gunstig dit dan was, omdat daar de belasting op do likeuren afhing van den sterktegraadterwijl hier een werkte vaste en onveranderlijke belasting van alle tikeure geheven. Spreker voegt er bij, dat men niet moet ver- S'en, dat in den laatslen lijd ook op het platte land da asting op hel gcdisteleerd is ingevoerd, waardoor do sluikhandel zeer is bemoeijelijkthetgeen „te Leijden ook wel tot de vermeerdering der opbrengst zal hebben bij gedragen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de sitting daarop gesloten. AMERSFOORT, 31 December I860. In de laatste zitting van het Bestuur der Spaar bank, is door 9 personen ingebragl ƒ926,50, en is aan drie personeu uitbetaald 14,40. In de laatste veertien dagen zjja te Otrecht 31 personen wegens openbare dronkenschap door het kantongercgl veroordeeld. Reeds by de vermelding, dat het Z. M. den Koning behaagde aan den heer Rochussenop diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als Minister van Koloniën, deelden wjj mede dat IID. den aftredenden Minister het commandeurs-kruis $er orde van den Nederlandsche Leeuw met brilladten omzet heeft geschonken. Thans vernemen vr$ dat Z. M. deze onderscheiding heeft doen voorafgaan door het aanbod den beer Rochussen ia den adelstand te verhellen, doch dat hy daarvoor bedankte. Men leest dienaangaande het rolgwda ia da Slnats-Conranl Bij de aaobiediog raa een grootkruis der orde

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1