COORABT, M 799 WATERSNOOD 0VERSTROOMIN GEN. van DIKGSDAG, d5 Januarij JS6J. V Dit Blad verschijnt tweemaal in de week., des Dingsdags en Vrijdag,De Prijs van het Abonnement ii ƒ1,30 in de 3 iniandenVan AdvertenlienI tot 6 regel» 60 CeaU, elke regel meerder 10 Gent», behalve liet Zegelregt. Afzon lerli/ke nummer,ft). II). Brieven franco. Optellingen geschieden bij dea Uitgever d. U. mm CUeff, te Amersfoort, Bureau Jmtrtfoorltche Courant, Singel Wijk K N«. 01, zoomede bij alle Boekhandelaren en Pu»t-Directeuren in het llijk. NOTIFICATIE. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot liet doen opmaken der lijsten van de hoogst aangeslagcncn in Rijks be lastingen, ter benoeming vc*> leden der Eerste Kamer van ue Staten-Generaal Gelet op de artikelen 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37), regelende het kiesregt, enz.. Noodigen de inwoners van dit gewest uit, om, bij-' aldicn zij elders in 's llijk» directe belastingen zijn aan geslagendaarvan vóór den 1 April 1801 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 10 Januarij, 1801. De Gedeitu^erile Staten voornoemd, VAN DOORN. Voorzitter. C. W. MOORREES. Griffier. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS nea GEMEENTE dfiERSFOonr Gezien de aanschrijving van den voormaligen Staatsraad Gouverneur der Provincie Utrecht van den 27 Blaart 1828. N". 8 Az. (provinciaalhlad n°. 43); Herinneren bij deze de Ingezetenen dat zijEigenaars f Huurders zijnde. Frbruarij aanstaande NESTEN uil de BoomenHeggen en Itoornebossclien te doen halen, op de boete bii Artikel 471, N°. 8 van het Slral-Wetboek vastgesteld, en oin die Poppen of Rupsennesten dadelijk nj) renen afstand Van honderd rijf en negentig Ellen van de Huizen of Bosschente doen verbranden. Wordende de Ingezetenen wijders opmerkzaam gemaakt dal inel liet midden van opgemelde inaand Februarij de opneming zal plaats hebben in hoeverre aan gedachte wettelijke bepaling is voldaan. Gedaan te Amersfoort, den II Januarij 1801. Burgemeester en Wethouders voornoemd arn I tuilen De Burgemeester A. G. W1JERS. Verwijzende naar de berigtcn omtrent de onheilen veroorzaakt door de dijkbreuken, overstroomingen en hare gevolgen, waardoor duizenden have en goed verloren, en zonder voedsel en kleeding geraken, doen wij een nieuw beroep op de menschiievendheid onzer lezers, en blijven wij bereid tot den ontvangst der giften ter leniging dier ellende. De giften kunnen worden gegleden in de brievenbus van het Bureau der Amersfoortsehe Courant cn worden onmiddellijk overgemaakt. Ontvangen in de' Brievenbus: van N.N. Aan de noodlijdenden der overstrooming in Gelderlandeen muntbiljet N9. 852, fl0, van X, voor den Watersnood, ƒ2,van N.N., voor den Watersoood, een muntbiljet N9. 592, 10,van N.N.voor den Watersnood, ƒ2,- Totaal ƒ24, AMERSFOORT, 14 January 1861. Dc wettige bevolking vau Amersfoort op 31 Dec. I860 bedroeg: Cl44 mannen en 6382 vrouwen, totaal 12726 dus vermeerderd met 47 mannen verminderd 30 vrouwen. In het geheel vermeerderd met 17 personen (mannen). Men verneemt dat Z. M. de Koning eene soin van duizend gulden heeft gezonden, om in de eerste behoeften der noodlijdenden door den watersnood te voorzien, en dat bovendien óp Zr. Ms. last onder scheidene bakkerijen brood voor hen zullen hakken, en wijders kleedingstukken derwaarts zullen ge zonden worden, om aan de hulpbehoevenden te worden uitgedeeld. Eeu en ander moet door de hceren adjudanten des Konings aan den Commissaris des Konings te Arnhem zijn aangeboden. De Koning heeft aan deu Minister van Binnen- landsche Zaken deu last opgedragen, aan Zr. Ms. Commissaris in Gelderland te doen wetcu, dat II.D. met groot genoegeu uit diens rapport zyner bevinding van den watervloed te Brakel en Nieuwaal beeft vernomen, dat al de autoriteiten en polder besturen niet slechts hunnen pligt verrigten, maar bovendien met alle ijver en inspanning de banden ineen sloegen om verdere rampen te voorkomen of gevaren te keeren. en Z. M. z(jncn Commissaris voornoemd wil hebben gemagiigd, om zoo spoedig mogelijk aan al de betrokken ambtenaren en colle- giön deswege 's Konings tevredenheid Ie betuigen. Iu de Arnhemtche Courant van den 10 dezer leest men: Hel water vóór de stad blijft vallende. Heden is de waterstand 30 duim lager dan gisteren. Het open water voor destaddrjjft, en vriest langzamer hand digi. Op dc hoogte van het veer wordt de Rijn reeds te voet gepasseerd. Rij aanhoudende vorst zal hij ook spoedig voor rijtuigen te passeren zijn. Te Keulen was gisteren morgen nog veel drijfijs. Daar zoowel als te Coblcnlz. Mainlz en Wezel blijft hel water vallende, lerwjjl zich ook voor die steden ecne groote massa drijfijs blijft vertoonen. Aan het Lekskens veer wordt de Rijn over het ijs met paarden en geladen wagens gepasseerd. Gisteren was het ijs te Vuren, Herwijnen, Heltouw, Tuil. Opijnen. Heessell en Varik onbewegelijk vast. Tus- scben de Bradaal en Rrakcl wordt hel ijs tc voet gepasseerd. Te Ophemert en Zennewijnen was het ijs langzaam drijvende. Te Echteld liep het water gisteren namiddag bij de Zwaan over den dijk. Te Ocliten was de rivier overdekt met drijfijs en was men bezig met hel zetten van noodkeeringen. Te Doodewaard was liet water overdekt met drijfijs en sterk wassende. Te Bcmmel was het mede aan zienlijk gewassen. Zall-Dommel. Water 7.42 el boven AP. Val in 24 ttren 16 duim. Verzwakking aan dijk lusschen Driel en Rossuin cirka 25 ei, zoo bevestigd, dat gevaar geweken zeer veel vee verdronken door oversiroomieg. Stad behouden cenige grens- huizen door kwel onbewoonbaar. IJs vast. Te Heesselt is een gat in den dijk geslagen. Door dc ijverige bemoeijingen van den waterstaat is liet ino^en gelukken den dijk te herstellen. «Tiel. IJs vast; 19 duiin onder noodpeil; 20 duixn was. In de laatste 12 uren 24 duim val." Van wege het dijkscollegie te Zalt-Boinmel is in den avond van 10 dezer aan het Ministerie van Binneulandsche Zaken het berigt ontvangen, dat op den middag van den 9 dezer, de stad Zalt- Bomtnel zelve zeer groot gevaar liep om overstroomd te worden, en dat mcr. het uiterste in het werk stelde om die groote ramp af te weren. Gelukkig was bij hel afzouden van het berigt het water eenigzins vallende. Men was niet bij magte om uit genoemde stad de overstroomde dorpen ter hulp te komen. Men schrijft van den 9 January uit Zalt- Bommel Wij hebben hier twee treurige dagen beleefd; vooreerst de inbraak van den Bominelerwaarden ten andere het gevaar dat onze stad bedreigde door een inbraak in den stadsdijk; gelukkig heeft men dit kunnen voorkotnen; er werd hier met alle kracht gewerkt en ieder, zonder onderscheid van stand, werkte mede. Het R.-C. kerkhof slaat vol water, ook het l'rolestantsche begint ouder te loopeu. De oudste inwoners dezer gemeente hebben nooit zulk een wuterstaud gezien; de peilschaal teekende by het hoogste water 5.29 ned. el boven 0 of 8 ned. el -+- AP. Alle stallen zijn hier opge vuld met vee. Ue bewaarschool en andere huizen zijn vol vlugtelingen uil de dorpen. De Commissaris des Konings heeft de inbreuk geïnspecteerd en ƒ1000 gegeven om iu de eerste behoeften te voor zien. Dag en nacht wordt nog aan de stads-dammen gearbeid; dan is het aan deze poort dat de dam tegen den aandrang van het water niet bestand is, dan weder aan een andere; elk doet zyn best, om het water zoo veel mógelijk te keeren. Alle oogen- blikken ziet men schuiten met levensmiddelenals, brood, kaas. enz., naar buiten brengenom elders ('e mensclten voor hongersnood te behoeden. Telkens ziet men geheele troepen landlieden, die zich op bergen en op zolders hebben weten te redden, over het ijs, dat de vorige dag nog water was, naar de stad komen. Ue ellende is niet om aan te zien. De goede God geve uitkomst in al die rampen en beware genoemde stad tol berging van al die onaelukkigen, die alles verloren hebben. Te Pouderoijen zijn in een stal. die gebouwd was op den vloed van 1809 30 stuks vee in het ijs doodgevroren gevonden; de rivier was er door gespoeld, en men heeft den tyd niet gehad de dieren te redden. Te Kerkwijk, nabij deze stad, waren den 8en 200 a 300 man opgesloten, die gebrek aan alles hadden en die niemand kou helpen. Wy hopen dat men er in geslaagd mogo zyn hen te redden. Ook het Land van lleusdcti eu Altcna verkeert iu net grootste gevaar, de laatst ontvangen tijdingen melden, dat er bjjna geen hoop meer was den Maasdijk te Veen te houden, cn wanneer die onge lukkig doorbreken inogt, dan ziet bet er ia dia streken even rampzalig uit als in den Bomine lerwaard. Den 8 dezer ontving de Burgemeester ven 's Herlogenbosch een brief van den Burgemeester van Hedel, waarin deze hem mededeelde, dal de huizen alle onder water stondeo, dat er io die gemeente 1400 en in Ammerzoden en Well 2000 meuscheo gebrek hadden, daar er niet gekookt of gebakken kon worden en er geen brood was. daarom verzoekende zoo spoedig mogelijk brood te willen zeuden, zoomede een paar honderd ijze ren krammen en eene party louw om hel vee langs de huizen op den dijk vast (e zetten. On* middellijk gaf de geachte Burgemeester van 's Her togenbosch de uoodige bevelen om voorloopig de gevraagde hulp te zenden, en was bet door zijnen aandrang en menschlievenden ijver, zoomede door die van eenige andere edele inenschenvriendeo dat nog dien avond (8 dezer) twee karren met brood, benevens het gevraagde ijzer en touwwerk derwaarts vertrokken. Oimiddellijk werd ook door den Heer de Kuypcr en eenige ooggetuigen van den hoogen ,.oodwaarin onze Geldersche naburen verkeeren, eene lyst van inteekeuing gevormd, en nog dienzeifden avond werd voor eene aanzienlijke som ingeschreven. Vele vlugteliogen komen stad waarts; inen verneemt, dat zooveel mogelijk de stadsgebouwen voor hen ingeruimd worden. Wjj vernemen dat de school te Hedel. waar vele men- sclien geborgen waren, den 9 Jan. afgebrand is. De ingezetenen te 's Hertogenbosch zitten oog steeds in groote vrees. Als de dyk te AJem, die met moeite gehouden wordt, bezwjjkt. loopt ook de stad geheel onder. Van de omstreken zyn de beriglen zeer treurig. Vooral het naburige Driel in den Bommelerwaard heeft schrikkelijk geleden. De huizen staan daar tot het dak onder water. Een zestigtal koebeesten zijn daar komen aandrijven. Men meldt van 9 j.l.: Ofschoon het water gisteren op eokele punten vallende was, en de toestand van de Lek nog geeo kommer baart, blyft de toestand van de Maas zeer jammerlijk. In den Bommelerwaard zjja 19 dorpen onder water gezeL Berigten van daar te ontvangen is moeijelijk. Te Bommel was gisteren morgen de waterstand ten 8 ure 7,78 en ten 12 ure 7.97. Bij Tuil liep het water ore.- den dyk, gelukkig begon het toen een weinig te vallen. Een berigt uit Zall-Boinmel van gisteren Dingsdag meldt: «Het water slaat ruim een balf el botea noodpeil. Geen dijken kunnen hel langer volhouden. Als de Tielerwaard niet spoedig iuhreekt, is zelfs Bommel in groot gevaar: alles damt en elk doet zijn best om de stad te behouden; schrejjend geven de buren elkander antwoord. Ieder vlugt met zijne bezittingen naar boven; zelfs hebben sommigen hunne woningen moeten oatvlugten." Men schrijft uit Tiel van den 12 dezer: Zoo even ontvangen wij het aller treurigheid overtredende berigt, dat te Hedel heden nacht het sohoollocaal is afgebrandwaarin circa 500 meoschen geborgen waren, die tengevolge van den doorbraak te Zuilichein, van alles beroofd waren. Velen dier ongelukkigen zijn iu de vlammen omgekomen.' anderen deerlijk gewond cn door de vlammen ver minkt, in schuitea naar 's Herlogenbosch gevoerd. Behalve de voortdurende toezending van gel den naar de streken, waar zoo veel geleden wordt komen over Utrecht geheele bezendingen goed; o. a. Zaturdag kisten met gekookte, nog walmende ryst. zijden spek. zuurkool, enz. uit Amsterdam. Zondag morgen is door bemiddeling van den heer Mysberg ecne bezending tonnen haring, manden Engclsch bier, enz., uit 'sllage. van Utrecht naar Bommel gezonden, welke door de Ned. Rynspoorw. Maatsch. kosteloos overgebragt. Nog worden van dezelfde maatschappij verwacht 20 vaten zuurkool cn 10 baten ryst uit Rotterdam, die op vertrek door dezelfde bemiddeling zullen verzonden worden. Te Hcusdcn is het getal verpleegde nood lijdenden 332. De naamlijst er van wordt door de Staats-CouraiU medegedeeld. Er zijn vele zwangere en zogende vrouwen onder. Te 's Bosch bedroeg dit getal den Men reeds 1209 en n sinds veel ver meerderd. Uit lledcl koinen de noodlijdenden steeds in mass naar den Bosch; te Ammerzoden hebben dc meeste inwoners op hel kasteel ecne schuilplaats gevonden; de pastoor was op den zolder sjjner woning gevlugt ea had er twee dagen zonder eten in de koude vertoefd, alvorens hjj met eene 9chuit werd afgehaald. Te 's Bosch wordt onbegrijpelijk veel gedaan tol tcge.noclkotniag in den algemccnea nood. Van 1859—1869, alzoo in 10 iaren Ijjds, werden door de Nedcrlandschc Handelmaatschappij verkocht

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1