M 801. van DI« GS DAG, C 0 D B AI |ve; Januari'j J86J. Dit Blad verschijnt twee-naai in de week des Dingidagt en Vrijdag*. De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Fan Ad verten tienI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummer*, /0.10. Brieven franoo. Bestellingeo geschieden bij den Uitgever A. U. vrns CUtff, te Amersfoort, Bureau AmertfoorUche Courant, Singel Wijk E N». 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Dn BURGEMEESTER vau AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Commisseris des Koningsin deze provincie executoir verklaarde kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1861 aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet be paalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 21 Januarij 1861. De Burgemeeiter voornoemd A. G. WIJERS. BURGEMEESTER b* WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te wetendat het primitief kohier der Plaat selijke nireete Belasting over het dienstjaar 1861 voorloopig vastgesteld is en gedurende 14 dagen te rekenen van beden, alle werkdagen van 10 lot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op bet kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amertfoortden 21 Januari) 1861. Burgemeester en ffetkouder* voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SC HELT US. AMERSFOORT. 21 Januarij 1861. Op Dingsdag den 22 Januarij 1861, des namid dags ten één ure, tal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de Punten van Behandeling tullen zjjn: 1°. Oiitwerp-besluiten tot afschrijving van de Kohieren van den Hoofdeljjken Omslag en de Hondenbelasting over 1860, wegens vertrek, ent. 2". Staten van on'lnbare posten, ter take van den lloofdcljjken Omslag en de Honden- belasiing, dienst 1839. 3". Instructie voor den Havenmeester. 4®. Voorstel van de Getondheidscommissie tot oprigting van een Vaccine-Bureau. 5°. Voorstel van de Getondheidscommissie tot wijziging van hare Verordening. Weder heeft de dood, in verwijderde streken een hier ter stede welbekendtreurig offer geëischt De heer de Haankapitein van het Nederlandsch Stoomschip Anna Paulowna, is. ten gevolge van het stranden van tijn schip, bij Kaap Spartel, in den nacht van 13 dezer, met 6 man zijner equipage, verdronkeQ. Naar men verneemt, zou de Heer van Heemstra, Minister van Binnenlandsche Zaken tijn ontslag aangeboden hebbenvermits hjj niet langer met den Heer van Hall kan harmonieeren. Aan een van zeer goederhand ontvangen schrijven uit 'sGravenhage aan de Provinciale Drenlsche en Asser Courant, ontleenen wjj het volgende: He heer Cornets de Groot, de nieuwe Minister van Koloniën, geldt voor een liberaal en voorstan der van Koloniale hervormingen, vooral om reden dat hij voorzitter is van het Indische Genootschap, cene vereeniging hier te lande, welke zich ten doel stelt, licht over de aangelegenheden der koloniën te verspreiden, en welke den heer van der Linden tot onder-voorzitter en den heer van Hoëvell tot werkzaam lid heeft; de twee laatstgenoemde heeren nu hebben in de Tweede Kamer genoegzaam ge toond, niet lot de conservatieven te behouren, vooral niet in koloniale zaken. De heer van Zujjlen heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken nedergelegdwegens oneenig- heid met den President-Minister den heer van Hall. «Naar het schijnt, betrof die oneenigheid niet zoo zeer eecig bepaald punt, maar was zij meer van algemeenen aard, uit verschil in beginselen en rigting voortkomende. Onze nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken is een man, die de manieren der groote wereld uitnemend verstaat en als particulier alle achting verdient, maaf die niet in de gelegenheid is ge weest, om zich met regeringszaken en bepaaldelijk tnet onze buitenlandsche aangelegenheden waarljjk bekend te maken. «Er zijn geniën, die voor elke ambtsbetrekking geschikt kunnen worden, en door groote inspanning van geest het gemis van opleiding kunnen vergoe den; doch het is niet gebleken, dat de heer van der Goes onder die buitengewoon begaafde geesten behoort. Rjjkdonri is in het oog van sommigen eene aanbeveling voor do betrekking van Minister van Buitenlandsche Zakendaar die ambtenaar 's lands eer jegens de vertegenwoordigers des buitenlands moet ophouden, maar de heer van der Goes wordt niet onder de rjjke ingezetenen geteld. Zjjne benoe ming was dan ook voor het publiek eene verrassing. Men denkt, dat de heer van Hall nu zelf al bet belangryke werk van het Departement van Buitenlandsche Zaken voor den titularis zal moeten verrigten, en dan kan het zeer vTfel goed gaan. althans zoo lang het niet noodig is. de handelingen van het Departement persoonlijk in de Kamers te verdedigen." De Minister van Oorlog beeft onlangs aan alle militaire autoriteiten exemplaren doen toe komen van de nagenoemde nominatieve staten, als: 1°. van zoodanige militairen en schepelingen behoord hebbende tot de land- en zeemagt, die daarbij niet meer mogen worden aangenomen, als zijnde met briefjes van ontslag weggezonden, of by een regterlijk vonnis van den militairen stand vervallen verklaard, en 2°. van militairen behoord hebbende tot de landmagt in de Oost- en West-Indische bezittingen, die, insgelijks met een briefje van ontslag weggezonden, of van den militairen stand vervallen verklaard en naar Europa teruggekeerd zjjnde, noch voor de dienst in de overzeesche bezittingen, noch by het leger hier te lande mogen worden aangeaomen. De Minister van Koloniën heeft bekend ge maakt, dat volgens eene door de Japansche regering aan den Consul-Generaal der Nederlanden in Japan gedane mededeeling. de onderdanen eener nalie, welke met Japan geen traktaat gesloten heeft, voorlaan in dat Rjjk niet zullen worden toe gelaten. De trein-compagnie te Utrecht is zoo als men reeds weet. ten vervoer van brood en levens middelen voor de noodlijdenden door den waters nood beschikbaar gesteld, en daardoor worden thans zoowel naar Bommel als naar Gorinchem brood en goederen vervoerd. Wij vernemen met genoegen, dat voor een paar dagen ook door generaal-majoor van Muiken, bevelhebber der 4e milil.afd.. de order is gezonden, om het balaillon mineurs en sappeurs beschikbaar te houden, om, in afwachting van nader bevel, zich naar de plaatsen des gevaars voor overstrooming te begeven. Nog vernemen wij, dat van hoogerhand bevel is ont vangen, om de forten te Jutphaas, bijbel Vossen- gat en op de Bildstraat in gereedheid te brengen, om, bij eventuele nieuwe doorbraken, door de ongelukkigendie have en goed verliezen, be trokken te kunnen worden. De toevoer van allerlei naar de noodlijdende streken blijft over Utrecht steeds zoo groot, vooral ook uit Amsterdam, dat buiten de trein-compagnie steeds particuliere vracht- ters mede moeten werkzaam bljjven. Uit Brakel schrijft men van den 13 dezer het volgende: Daar ons bedehuis nog altoos diep onder water slaat, vergaderden wij heden in den tempel der natuur. Onder den blooten hemelop den met ijs bevloerden grond, bijeengekomen, werden wjj door onzen leeraar J. C. W. Quack, voorgegaan in het gebeden bragten wij den Hemelschen Vader onzen dankdie ons in de ure der benaauwdheid zoo zigtbaar ter hulp was ge weest. De woorden, welke de leeraar ten grond slag zijner toespraak bad gelegd, waren genomen uit Exod. XIV: 14." Ten blijke, dat men zoo veel mogelyk zorg draagt, om de gevaren, die bet losraken van het ijs kunnen veroorzaken, te keer te gaan. dient, dat een lOOtal manschappen, den 17 dezer, te Werkendam bezig was met de dammen van de Bakkerskil en het Steurgat van het jjs te ontruimen. Bij het vernemen der treurmare van het onheil hetwelk den Bommelerwaard getroffen heeft, con stitueerden zich te Schiedam twee commissiën; terwijl een van deze eene schaalcollecte aan de huizen der ingezetenen deed, welke ƒ3062,29 op- bragt; terwjjl daarenboven bij de onderscheidene leden dier commissie, benevens eenige kleederen, nog 1056.19 aan geld is ingezonden. De andere commissie ontving almede aanzienlijke bijdragen in kleedingstukken en daarenboven ƒ696.34 in geld, zooiiat reeds nu uit Schiedam circa ƒ7000 is ingezonden. De collecte voor de ongelukkige overstroomden in Gelderland en Noord-Braband heeft te Bergen- op-Zoom reed3 de aanzienlijke som van f 1370,78 opgebragt, terwijl de wijkmeesters der buitenpoortery aldaar, tot hetzelfde heilzame doel, nog werkzaam zijn. De giften te Amsterdam voor de ongelukkigen door den watersnood bedragen reeds pl. m. zeventig duizend guldens. Er worden te Zalt-Bommel thans nagenoeg 13 A 1400 menschen in stads gebouwen zoowel als by particulieren verpleegd. Zij worden in alles zeer goed voorzien, ook wat genees-, heel- en verloskundige hulp aangaat; terwjjl er geregeld door middel van scbietschouwen en sleden voor de menschen op de dorpen zoo veel mogeljjl: gezorgd wordt, door bet afzenden van voedsel, dekking, enz. Dank zjj de landgenooten voor spoedige en doelmatige bulp. want met die barre koude stegen ook de verschillende behoeften b$ die ongelukkigen. Met groot genoegen verneemt mendat de kolenmijn Hibernia kolen en gruis voor de nood lijdenden door den watersnood ter beschikking van Z. Exc. den Staatsraad Commissaris des Koniogs in Gelderland beeft gesteld. Ook de broodr fabriek van de ileeren de Waal enCie. te Arnhem, beeft zich bereid verklaard voor de noodlijdenden te bakken. Te Vianen wordt, ten voordeele der noodlij denden door den watersnood ter bezigtiging gesteld een gebouw van helderen schitterend jjs, gezaagd uit de rivier de Lek. Gelukkig zijn bij de tegenwoordige overstroomiog slechts weinige menschen levens te betreuren. Van een treurig ongeval was echter de gemeente Herpen getuige. De schipper, die tijdens de overstrooming de persoon van Ravenstein op 's Hcrtogenbosch overzette, bragt deze behoorlijk aan wal. Terug komende met zijne schuit, was hij juist ter plaatse vau den dijk, toen deze doorbrak, liet water sleepte schipper en schuit mede en bedolf den eersten onder bet ijs. Eene vrouw en tjjf kinderen zijn daardoor hrooleloos geworden. In Hedel wordt tot beden niemand gemist, wat men ook van elders moge schrijven. Ook door bet afbranden van de school aldaar is niemand ernstig gedeerd ter zake van den brand. Bij de hardtijderij op schaatsen te Dokkum is de baan, lang 160 ellen, in 13 seconden door den winner afgelegd. Men kan zicb eenigermate een denkbeeld vormen van die buitengewone snel heid. wanneer men daarbjj die van den spoortrein vergelijkt. Op de Engelsche Noord-Oostbaan worden in bet uur 36 Engelsche mijlen of ongeveer 34,848 Ned. ellen, en dus ruim 15 ellen in de seconde afgelegd, hetgeen in 13 seconden een afstand van 193 ellen oplevert. Op de Manchester-Birmingham baan, waar inen in Engeland het langzaamst spoort. 26 mijlen in bet uur. heeft men ongeveer 143 ellen in dat tijdsverloop. Wanneer men dus eene gemiddelde snelheid van den trein aanneemt, zou een Friesche hardrijder voor eenigen tjjd met het spoor in suelbeid met goed gevolg kunnen wed- y veren. De oefeningen op schaatsen door het garni zoen te Zwolle worden ijverig voortgezet; zoo trok op 16 January een detachement, ter sterkte van 60 man, geheel gewapend uit, over het Zwarte Water in de rigting van Hasselt; men onderstelde dat Hasselt door een vjjand was bezet, overrom pelde de voorposten, en voorzag r'ah gewapenderhand van levensmiddelen, waarna ten gevolge van een gewaauden uitval van de te Hasselt in beleg zijnde troepen, het detachement op ladders ijlings de vlugt □am en in sleden den verkregen buit en de gewonde wapenbroeders met zich voerende. In de gemeente Gamerwolde nabij Groningen heeft Zaturdag een droevig voorval plaats gehad. De weduwe J. L. M. bad dien avond eenige gloeijende kolen onder hare bedstede geplaatst, om de daar liggende eetwaren legen de vorst te bewaren. Zjj zelve begaf zich daarop met hare dochter ter rust en had de onvoorzigtigheid de deuren der bedstede te sluiten, zoodat de kolendamp geen uitweg had. Het gevolg was ontzettend. Moeder en dochter wer den des morgens bewusteloos op het bed gevoodeo de eerste bleek reeds gestikt te zjjn door den damp en de dochter, hoewel nog in leven, verkeert in zorgelijken toestand. Uit 's Hertogenbosch meldt men, dat de ont vanger der domeinen, van wiens verdwijning de couranten, veertien dagen geleden, hebben gewag gemaaktte Natncn (België) gevat is en naar 's Bosch zal worden overgebragt. Een ieder in die stad is begaan met bet lot van dien beklagenswaardigen ambtenaar, die de achting aldaar in ruimo mate en by elk ingezetene genoot, maar dien de onge lukkige drift tot het spel tot dezen heiiloozen stap heeft verleid. Als een bewijs van zijne geringe zucht tot het verduisteren van 's lands geldenkan men mededeelendat in de week voor zjjne eerste verdwijning door hem nog verscheiden duizenden guldens zijn gestort en dat lij] zonder eeoig noe menswaardig geld, maar als het ware in armoede, is vertrokken. Te Liverpool viel Vrjjdag j.l. een opmerkelijk geval voor, terwjjl Maccoma vertooniogen gaf met

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1