illRSPOORTSCHl tOORAIJU x|cj J£ 807. ran DINGS DIG, n February Dit Blad verschijnt tweemaal in de «eek de» Dingidigt en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement it 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I lot 6 regel* 60 C**U elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0.10. Brieven franeo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mhs (de*ff, te - Amersfoort, Bureau AmertfoorUche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Bijk. Algemeene Collecte. De Staat»-Courant bevat bet volgende Koninklijk Besluit: «Wu WILLEM UI, an., in., m. Hulde doende aan de weldadigheid Onzer beminde landgenootendie zich reed* op zoo waardige en voor Ons zoo verblijdende wijze beeft geopenbaard ter leniging der oogenblikkelijke behoeftenontstaan door den waters nood in den Bommelerwaard en in eenige gedeelten van Noord-Brabanten dankbaar erkennende hetgeen ook van buitenlands tot die leniging is bijgedragen-erd Ons hart op nieuw verslagen door de zoo aanzienlijke uitbreiding van de ramp, ontstaan door de dijkbreuk in de landen tusschen Maas en Waal; «Willende voldoen aan de Ons kenbaar geworden begeerte van velen, en vertrouwende dat het volk van Nederlanddat niet moede wordt wel te doenten volle bereid zal worden bevonden om, waar meer dan eenmaal werd geslagen, ook meer dan eenmaal krachtdadige hulp te verleenen, en om dus, ook op Onze roepstem, bij al wal bet reeds deed, nieuwe offers der lielde te voegen, niet slechts om. waar dit vereischt zal worden, in den dadrlijken nood te voorzien, maar ook en vooral om zoo veel duizenden landgenooten, die hun vee en meer of min schamele bezitt'ngen aan het geweld der wateren en vaa bet ijs ten prooi moesten laten, na het doorstaan van schier onbeschrijfelijken jammer en ellende, zoo veel doenlijk in bunnen vroegeren toestand te helpen terug brengen «Gezien liet rapport van Onzen Minister van Rinnrn- landsche Zakenvan den 4 Februarij 1861lit. W7de afdceliiig Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen I*. Kr btl op Dingt dag den negentienden February aanstaande ecne algemeene collecte aan de huiaen der ingezetenen door het geheele Rijk worden gedaan. 2". Onze Commissarissen in de onderscheidene pro vinciën zullen onverwijld de noodige maatregelen nemen opd.it die collecte in elke gemeente hunner provincie, door de zorg der besturengeschiede op zoodanige wijze als naar hun oordeel de gelegenheid tot milde bijdragen hel meest kan bevorderen. «3°. l)e opbrengst in elke gemeente zal door haar bestuur ten spoedigste worden overgemaakt aan Onsen Commissaris in de provincie, die hel bedrag ter kennis van Onsen Minister van Binnenlandscbe Zaken zal brengen. «I". Onze Minister voornoemd zal, onder Onze nadere goedkeuring zoodra de vereischte inlichtingen zullen zijn ontvangen, het aandeel bepalen, dat aan elke der door den watersnood getroffen provinciën in de opbrengst der collecte zal worden toegekend. «5°. In elke provincie zal de verdeeling van dat aan deel tusschm de noodlijdenden wie bet ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van bun verlies of lot voor ziening in hunne behoeftengeschieden door de zorg der Gedeputeerde Stalen met overleg en bijstand der gemeen te- bcsluien. «6°. Van de vrrdeeling tusschen de provinciën en tusschen de gemeenten zal lateronder het beleid van Onzen Minister van Binnenlandscbe Zaken, eenealgemeene openbare rekenschap worden gedaan. «Onze Mini.'.er van Binnenlandscbe Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Het l*o, 6 Februarij 1861. WILLEM." De Minister van Binnenlandsche Zaken S. vzw Hemstba." Ter uitvoering van het vorenstaand Koninklijk Besluit, is door dcu Minister van Binnenlandsche Zaken aan 's Konings Commissarissen in de onder scheidene provinciën, onder anderen, opgedragen alles te verriglen wal strekken kan tot bevordering, dat 's Konings roepstemook na al hetgeen het Nederlandsche volk reeds deed en waaraan zijn Vorst openlijk hulde brengt, nieuwe milde vruchten oplevere, terwjjl zeker dat volk op geene voor 's Konings hart ineer welgevallige wijze zal kunnen doen blijken van zijne hulde aan het mensch- lievend voorbeeld van den Vorst, dan door II.D. geboortefeest op te luisteren door eene nieuwe ruime uitoefening van weldadigheid. AMERSFOORT, 11 February 1861. Op Dingsdag den 12 Februarij 1861, des na- I middags ten één ure, zal de Raad der gemeente I Amersfoort wederom eene Vergadering houden, I waarin de pimlen van behandeling zijn: i 1". Kohier van den hoofdeiyken omslag dienst 1861. 2°. Voorstel van den heer van Lookhorst tot wij ziging van de instruclie voor de Heelmeesters, met advies van de Geneeskundige Commissie. 3°. Rapport der Commissie betrekkelyk de invor dering der turf belasting, met missive van den Controleur. 4°. Rekwest van C. van Wagcningen, met advies van den Controleur. 5°. Rekwest van de Ryks-Commiczcn om eene gratificatie, met advies van den Controleur. 6°. Rekening van hel Bestuur van hel XV«l« land- huishoudkundig Congres. Op den 7 dezer werd op de Hofstede Groot Wijnbergen, Gemeente Leusden, erfhuis gehouden. alwaar zekere boerenknecht T. v. B., zich zoodanig aan den sterken drank is te builen gegaan, dat by op een kruiwagen naar zijne woning moest worden gebragt, alwaar men hem op stroo heeft gelegd. In den nacht vond men hem dood liggen, hoogst waarscbyniyk als gevolg zyner sterkendrank onmatigheid. De bruto opbrengst der voorstellingen van den 4 en 6 dezer van het Declamatorisch Gezel schap te Amersfoort is geweest ƒ580. In eene nota van den raad van administratie der Ned. Centraal-spoorweg-maatschappy levert deze eene reeks van feiten, ten bewyze, dat het verwijt van werkeloosheid, 't welk men hem gedaan heeft, geheel onverdiend is, en zegt verder, dat de be zwaren over de gevorderde draaibruggen in de Grebbelinie gelukkig zyn opgehevendat intusschen zoowel op de aanvraag tot concessie voor de lyn Zwolle-Kampen-Duitsche grenzen, als op den her haaldelijk aan den Minister te kennen gegeven wensch tot bet bekomen van magtiging om een vaste brug over den IJssel te bouwen, nog geen antwoord was te verkrygen, maar dat men desniet temin ten volle blyft vertrouwen op het opruimen der moeyeiykheden, die aan de onderneming in den weg worden gelegd. Nadat Z. M. de Koning van een uitstap naar het land van Maas en Waal op het Loo terugge keerd was, ir op last van Z. M. eene wagenvracht erwten en boonen derwaarts gezonden. De ouver- moeide yver van Z. M.ook in persoonlijk hulp betoon tot redding van in nood verkeerende per sonen. met voorbyzien van eigen gevaar, gaat, volgens mededeeling van ooggetuigenalle bescbry- ving te boven. Z. M. de koning en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik zyn Zaturdag middag te Arnhem aangekomen, aan bet slalioh door den Commissaris des Konings, den prov. kommandant en verdere autboriteiten ontvangen, en door de zaüingevloeide menigte met luide toejuichingen begroet; een aantal burgers bood Z. M. een adres van dankbetuiging aan; ten half één ure zyn de hooge reizigers per eitra trein over Rotterdam naar de residentie vertrokken. Te Rotterdam is Z. M. aan het station van den Rhijn-spoorweg door de burgerlijke en militaire authoriteiten ontvangen; en by monde van den wet houder Blankcnbeym verwelkomd. Aan bel station van den Hol!, spoorweg aldaar werd Z. M. door de commissarissen der Maatschappij ontvangen. Tusschen 3 en 4 ure zijn Z. M. en till. KK. HH. te 's llage aangekomen en aldaar ontvangen door den burgemeester der stad. de leden van het di- plomatiesch corps, de officieren der schutterij, eene eerewacht te paard van 20 a 30 aanzienlijke personen, onder bevel van graaf van Rechteren en eene te voet, gekomrnandeerd door den heer Wit- huys. De werklieden van het etablissement der heeren Enthoven volgden achter de eerewachten. De stationsweg was versierd met driekleurige mas ten, waaraan de nationale en oranje wimpels wap perden, terwyl langs den geheelen weg tot aan bet paleis uit alle huizeu de driekleur was uitge stoken. Eene onafzienbare menigte gaf sprekende blyken van de grootste geestdrift. He» Dagbl. van 's Grao. laat op de mededeeling van 's Konings ogroeping tot eene algemeene col lecte volgen: Z. M. de Koning, die reeds zoo vele en op offerende blijken gaf van belangstelling in liet lot van zjjne zoo zwaar beproefde onderdanen, die met onbekrompen milddadigheid reeds menigen traan droogde, geeft ook nu weder het voorbeeld ter navolging, door de hoogst aanzienlyke som van veertig duizend gulden voor genoemde collecte beschikbaar te stellen." Z. M. verlangt op zijnen verjaardag geene feesten noch illuminatiün. Z. II. paus Pius IX kennis hebbende erlangd van de rampen, die door de overstroomingen in Nederland veroorzaakt zijn. heeft Mgr. Vecehioti, zijnen nuntius in Nederland, de aanzienlijke soin van 10,000 francs doen toekomen, ten einde ten behoeve der ongelnkkigen ter hand te stellen aan Jhr. Tan der Goes van Dirksland, Minister van Duitenlandsche Zaken. Men schrijft uit 's Hertogenbosch d.d. 8 dezer: Door Dr. M. J. Godefroi te 's Hertogenbosch is heden iri handen van den Commissaris des Konings in Noord-Braband gestort de aanzienlyke som van f3800, ten behoeve der noodlijdenden, op zyn verzoek, door de Heeren Salomonson and C°. te Manchester, by hunne vrieuden en kennisseu aldaar ingezameld. Eene gelykc sotn is door ge noemden llecren aan de Commissie te Zalt-Dommel verzonden, om voor hetzelfde doeieiade te dienen. Het bedrag der by de te Hamburg gevestigde Commissie voor de noodlydenden door de over stroomingen bier te lande ontvangen gifteois 1463 m. banco, 2796 m. 1 ach. cour., 17 touisd'or en 29 dukaten. Het geweld van den stroom by den doorbraak te Leeuwen was zoo ontzettend, dat eeoe rjj buiaeu, 100 el daarvan verwyderd, geheel werd spoeld. Men kan zich een denkbeeld die ontzettende kracht, wanneer met dat het water met een verval van 5 ned. el door de bieuk van den dyk in den polder stortte. Een oud man had zich met 6 kinderen op bet dak eener woning gered, en weinige minuten later, vóór men nog eeue poging tot redding kon doen, zag men het buis ineenstorten eo alleo in de gol ven verdwijnen. Eene moeder had baar jongste eo oudste kind op korten afstand van zich zien verdrinken, en eerst een dag later kon men bare vier overige kinderen van eene ysscbol redden. Zondag vond men eeo meisje bijna stervend op een hoop hooiwaarop zij sedert een paar dagen bad rondgedreven. Nog steeds is men nacht en dag bezig menscbea en vee met schuiten op het drooge te brengen. Te Balgoy en Over- en Nederasseit was geen enkel buis len gevolge van bet inundatiewater meer bewoonbaar. Te Grave stelt men zich voor, de noodlijdenden uit die dorpen zooveel mogeiyk der waarts over te brengen en te verplegen. Met sekerheid is het nu bekend, welke bewoners tan Leeuwen ten gevolge van den door braak zyn omgekomen. Zie bier de namen: De kuiper Piek met zijn gezin, bestaande uit 7 personen; H. van Beek met vrouw en vier kinderen; J. Tyssen met vrouw en twee kinderen; van A. van Kessei twee kinderen; H. Nikkels met drie zonen; P. van Doodewaard en zuster; G. van Haren met vjjf dochters; Leendert Schee ren met twee zonen en van M. van der Ven en een kind alzoo te zamen 33 zielen. Wy verheugen ons in staat te zyn van, by de hartverscheurende berigten, die dagelgks uit bet land van Maas en Waal tot ons komen, than* eene tijding te kunnen mededeeien, die door onze lezers niet zonder blyde aandoening zal worden vernomen. Het vermoedelijk getal dergeoen. die bij de doorbraak te Leeuwen, op 1 dezer, jam merlijk omkwamen, is stellig met één persoon verminderd. Het huisgezin van van Beek werd algemeen als geheel verloren gegaan beschouwd, en toch, door de wondervolle bewaring der altyd wakende Voorzienigheid, is een lid van dat gezin behouden gebleven. Hanneke van Beek, een meujo van 8 jaren, is in den namiddag van den 7 de zer, ten 3 ure, in het veld van Puiflijk, weder gevonden. Niet minder dan ZES dagen had sy op de golven, tusschen ^wa re ysschollen, bloot gesteld aan het gure weder en den sterken wind, rondgedreven. Een stuk rieten dak was de ark van haar behoud. Naar ze zelve zeide, bad ie al den tijd van haar omzwerven, niets gegeten, en slechts nu en dan een stukje ys in den mond genomen, tegen den dorst, terwyl ze veel spyt gevoelde, dat ze zoovele appelen voorb{j zag drjjven. zonder er een van te kuouen verkrygen. Met arme kind. dat zooveel geleden beeft, en ai bare naast» betrekkingen op hartverscheurende wgae moest verliezen, is thans opgenomen by van der Zandt te Puiflijk, waar ze eene liefderijke verpleging ontvangt en, volgens de laatste berigten, zich zeer wel bevindt. Ouder de by zonderheden, die ons van dn geredde personen ter oore komen, uit bet land van Maas en Waal, verdient bet volgende 1 ding: Eeoe geheele huishouding, bestaande uit om vrouw, 7 kioderen, knecht en meid, waarby kindje van 4 weken, dreef gedurende den gd nacht op eene ijsschoi; op eens breekt bet I ys. man, vrouw en kindereo op iedere helft der schol bevindt i De eene party dacht dat de andere vergaan i en zietals door een wonder, werdea ifl gered en by elkander gcbragl; maar men mist, belaas! den zuigeling nog, die echter een uur daarna door een landbouwer wordt terug bezorgd." Men schrijft uit Nymegeu, tan den 8dezer: Het water blijft vallende; er beginnen zich weder schepen op de rivier te verloooen. Zaturdag zullen twee honderd menschen met de stoomboot de F«M. in de gelegenheid worden gesteldom de doorbraak en de verdere merkwaardigheden te Leeuwen In gaan bezigligen; men zal a f 0,30 de persooo ooi 9 ure van hier vertrekken en omstreeks 3 ure

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1