AHERSFOORTSCHE COURANT, M 810. ran VRIJDAG, 22 February i860. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Diitgidagi en VrijdagtDe Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan AdvertentiënI tol 6 regels 60Cents, elke regel meerder 10 Cents," behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. aan Cteef, te Amersfoort, Uur eau. Amertfoorltche CourantSingel Wijk E N®. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcnren in het Ilijk. KENNISGEVINGEN. 1)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie eiecutoir verklaarde halfjaars kohier N°. 8 van de PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 18s0/,, aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, asn wien ieder verpligt is zijnen aan slag, op den bij de Wet bepaalden voet, te vol'oen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amertfoort, den 18 Fehruarij 1861. De Burgemertter voornoemd. A. G, WIJERS. BURGEMEESTER va WETUOUDWS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art 264 der gemeentewet Doen te wetendat het primitief kohier der plaatselij ke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1861 voorloopig vastgesteld is en gedurende 14 dagen, te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 ure op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aan geslagene bij den Raad bezwaren legen zijnen aans'ag kan inbrengen. Amertfoortden 18 Fehruarij 1861. Burgemeester en Wethoudert voornoemd De llurgemeetter De Seeretarit, X. G. WIJERS. W. L. SCHELT US. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Nl;tn"<lng 95 Fehruarij e. k. ten Raadhuize te Amertfoort, des namiddags van 12 tot I ure, VAN DE POLL, Seeretarit. AMERSFOORT, 21 Fcbruarij 1861. De Collecte alhier eergister gehouden heeft op- gehragt ƒ3190.01 waartoe door het weeshuis en andere gestichten, en de leerlingen der armen- diaconie- en deparlementscholcn mede ruimschoots is hygedragen; het bedrag der laatstgenoemde school was f 16.53. Het monlant der collecte mag aanzienlijk worden genoemd, als men bedenkt, dat «ie Commissie voor den Watersnood alhier reeds vroeger hrlangryke sommen voor dat doel en vele henoodigdheden voor de hulpbehoevenden heeft ont vangen; terwijl vele particulieren mede vroeger hunne gillen aan andere Commissiën, aan de Red. der Amersf Cl. en aan andere Couranten zonden. De pchoortefeesldag van Z. M. onzen geëerbie- digden Koning is alhier gevierd door het wapperen der tlaagen van gemeente-gebouwen en particulie re woningen, zoo mede door het houden van parade op het Kalfsveld van de veld-artillerie en de d.d. schutterij. In Amersfoort en de omliggende gemeenten zijn reeds ongeveer 900 loten geplaatst voor de algemeene verloting te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij hej kan- tongeregt te Vlissingen, Mr. J. W. A. Schneidfers van Grejjffenswerth, thans advocaat en regter- plaatsvervanger in de Arrondissemcnts-Rcgtbank te Amersfoort. De algemeene Collecte in de Gemeente Hoog land bedroeg Drie honderd Gulden, waaronder 7.75,door de kinderen der school aldaar by- eengehragt. Hei gewoon conli jgent miliciens, die met Mei hij 't leger worden ingedeeld, is dit jaar bepaald op 9624 manschappen. De openbare collecte, welke eergisteren door de leden van den Gemeenteraad te 'sGravenhage is gedaan ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in ons Vaderland, heeft de aan zienlijke som van ruim ƒ52.500 opgehragt, buiten en behalve de navolgende giftenwelke hij liet gemeentebestuur zijn ingekomen van de onder scheidene Vorstelijke personen, als; van II. M. de Koningin ƒ3000, van H.lï. K.K. H.H. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden /2000. van H.H. K.K. II.H. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden ƒ10.000, van II. M. de Koningin van Zweden ƒ3000, van mevr. de douairière Gravin van Nassau ƒ500, zoodat de totale som tot leniging van den nood der overstroomden eergisteren aldaar byeengebragtbedraagt ruim ƒ71,000. Nog i3 bij den Burgemeester aldaar ontvangen de som van 23v van den lieer II. J. C. v. A., te Doornik, in België, .met welk bedrag de som der algemeene collecte "zal worden ver meerderd. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft eergisteren aan den Minister van Dinnenlandsche Zaken de aanzienlijke gift van ƒ5000 voor ge melde collecte gezonden. Op uilnoodiging van Z. M- den koning heeft de raad van bestuur van het kon. instituut van Ingenieurs eene prijsvraag uitgeschreven, waarby verlangd woidt een ontwerp van een stelsel van viugtheuvels, geschikt voor de lage landen langs onze hoofdrivieren, tot berging van menscl.en, vee en goederen bij overstroomingen en ingerigt voor dorpen van 500 tot 3000 inwoners. Ze zullen moeten dienstbaar gemaakt worden tot berging van dijksmaterialen en van al hetgeen in de eerste oogen- blikken noodig kan zyn Ier verpleging van vlug telingen, terwyl de ingenomen gronden en ge bouwen in gewone tijden zooveel mogelijk tot nuttige einden moeten beschikbaar bljjven. Eene gouden en eene zilvere medalje zyn uitgeloofd voor deze prijsvraag, waarop de antwoorden voor 1 Julij worden ingewacht. Met zekerheid, geput uit olficiëele bescheiden, berigten wij, dat de handelingen van den beer L. D. Simons te 'sGravenhage, in de zaak van Cordeweener c. zijn gebleken geheel ter goeder trouw en zouder wetenschap van den inhoud der afgezonden brieven te hebben plaats gehad. De Nieuwe Rollerdatnsche Courant geeft Indrukken op een reisje naar Maas en Waal," die niet altijd eene zeer treurige gemoedsgesteldheid uitdrukken. Oin, ten bewijze, iets te noemen, nemen wij er uit over, dal de schryver dier indrukken, alias Junius, opbetgezigt van manden wijn, voor de overstroomde streken bestemd, zich vérstout te zeggen: «die wijn was zeker voor de heemraden en de dijkgraven, want die drinken doorgaans uit groote bekers, waarop de helden daden der vroegere heemraden en dijkgraven gegriffeld zijnheldendadendie bedreven werden in tijdendat het water niet aan de dijken stond Junius heeft veel kans, dat hij voor die, wij gelooven zeer misplaatsteja ergerlijke aardigheid ernstig zal worden teregt gezet. Men schrijft uit Zall-Bommel: Nadat de laatste opstopping op de rivier de Waal den 9 dezer geheel opgeruimd is, blyft het water weder geregeld de verhouding met den water stand op den Boven Rijn volgen. Het vloedwater in den Bommelerwaard staat thans nog ongeveer 2 el hoven het maaiveld, doch de groote gelijkheid van het terrein belet dat men de vermindering in hoogte van den vloed goed kan waarnemen; alleen aan de biunenglooying van de dijken is het zeer zigt- baar, en ook door het verder boven water steken van boomen en huizen. Door de dijkbreuken by Nieuwaal en Zuilichem is veel water op de Waal geloosd, nu en dan met een verval van 3 a 4 palmin de laatste dagen echter minder. De door braak te Zuilichem is nog met ijs bedekt; van den bij het dorp daar ingestorten korenmolen en het molenaarshuis is nog niets ziglbaar; de diepte van het gat is nog niet kunnen gemeten worden. Te rfieuwaal is de doorbraak 110 el wijd en ongeveer gemiddeld 5 el diep. Omtrent de plannen van be ringing is nog niels hekend. Bij de digting van de in 1835, bij Pouderoijen gevallen doorbraak iu den Bommelerwaard, heeft men. zonder beringingden dijk tusschen twee rijsbermen hersteld, en een slcrke kwelkade om dé kolk gelegd." Sedert ongeveer drie weken was te Middel burg sprake van mocrd onder het naburig dorp St. Leuren, en wel van de vrouw van zekeren Polderman, welgesteld landbouwer, die hij den president der arrondissements-regtbauk had moeten verscliijnen. betrekkelijk eene door haar gevor derde scheiding van goederen en niel was opge komen maar spoorloos binnen vier en twintig uren verdwenen was. Polde inan, haar echtgenoot, die men algemeen van moord verdacht hield was meermalen door de justitie ondervraagd; huiszoeking herhaalde zich, toen men bloed ge vonden had op een der kussens van de bedstede. Twee menschen wilden haar 's morgens hij de stad hebben geziendoch deze begonnen lang zamerhand te twijfelen. De mail stelde zelfs bij eeuen Notaris te Vlissingen ƒ100 beschikbaar voor hein, die haar vond, of wist aan te wijzen, tot dat men in een der naburige slooten een bedlaken met bloed bevlekt en zware stcenen bevattende, opvischte. Polderman herkende dit laken als gelyk aan de zynen, waarna men hem eindelijk aldaar in het huis van arrest bragt. Zaturdag had de verkoop der meubelen plaats, en vond men in eene schuur onder eene karnton sporen van verscb ontgraven aarde en ook spoedig het lijk. Door de justitie en onder geneeskundig toezigt werd dit herwaarts gebragt in de Anatonüezaal der Clinische school, werwaarts Polderma™ ver voerd werddie volgens gerucht een oogenblik voorgaf van het lyk niets te welen, daarna even wel in zwijm viel, en voorls alles sc.lijjnt hekend te hebben. Een zegt, dat hij zijne vrouw met een zoogenaamden vuurlepel de hersenen beeft inge slagen. en onder de kussens gesmoord; daarna zou hij bet lyk in eenen negen voet diepen put in de schuur hegraven hebben, waarop later al het te verkoopen huisraad geplaatst is, een eq ander van 's avonds 8 ure lot den volgenden mor gen, dus in een kort tijdsbestek. Men wil, dat de vrouw, toen zjj begraven is geworden, nog ge deeltelijk zou geleefd hebben. Talrijk zyn de bij zonderheden, die alsnog nopens de met zoo veel kalmte gepleegde wreedaardigheid verhaald worden; onder meerder, zouden man en vrouw de laatste nachten ieder afzonderlijk, doch in dezelfde kamer, geslapen hebben, terwijl er door hem allerlei moorddadige werktuigen in het vertrek waren ge bragt, ook de huif van rijnen boerenwagenwaarop eveneens sporen van bloed en over welk een en ander zij hare ongerustheid niet ontveinsd heeft. Wel is onze tijd een tijd van beproeving voor Vorsten en er zyn nog meer kroonen, waarmede men een gevaarlijk spel speelt. Dat men toch leerde van de groote leerraeesleresse de tijd', van haar, die predikt door zoo ver schrikkelijke gebeurtenissen! Zij herinnert ons. hoe de vader van den balling Franciscus II allen raad van Frankrijk en Engeland trotseerende, de gezanten dier mogendheden zag vertrekken en lachte. Hoe hij de klagten zijner onderdanen hoorde en bespotte. Zij wijst er op hoe de zoon voortzette wat de vader deed, voltooide wat deze nog ongedaan liet en te midden van omgeworpen troonen. de billijke wenschea zijns Volks onver hoord liet en de opkomende revolutie in 't aan- gezigt sloeg. Daar zit hij nu, getransporteerd door eene Fransche stoomboot, als balliog op het Quirinaal by Pius IX, een half onttroond wereldlijk Vorst, en dit nog alleen, onder toelating der Voorzienig heid, door de welwillendheid van den Neef des mans, die ook eens een Paus zijne magt deed gevoelen, welligt sprekende over de dingen die aanstaande zijn voor zijn gastheer en voor Keizer Frans Jozeff, wiens troon waggelt in denzelfden strijd tegen dezelfde revolutie. Beloofde Franciscus II. maar te laat. aan zijn volk; «dat zal ik u geven en dat zal ik voor u zijn!" ook de jeugdige Vorst uit het aloude Huis der Habsbwgcn tracht nog den storm door allerlei beloften te bezweren, maar de groote vraag blyft, of ook zijo tijd niet voorbij is. Dwaze Monarchen, die door dwang zóó Iaog verbitteren tot dat door vrijheid geen vergeven meer mogelijk is! De Pausselijke Zouaven zouden het grondgebied van Sardinië hebben geschonden. Is dit waar, dan ziet men welligt zeer spoedig de jagers van Koning Victor Emanuel te Rome. VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dingsdagden 12 February 1861. des Namiddags ten één ure. Afwciig «varen de Hecren ran Bockom Maat. door on- gcsteldhci en dc heer Dol ff. De Voorzitter deelt mede dat di: heer Wolff kennis heeft gegeven verhinderd te rijn deie Vergadering bijtewonen. Aangenomen voor notificatie. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het ontwerp besluit lot vaststelling van hel kohier van d-n hoofdelijke* omslag, dienst 1861, tol een bedrag van 23237,26. In behandeling wordt gebragt hut voorstel van den heer tan Lockhortt, tol wijtiging vin dc instructie voor do Heelmeesters, alsmede liet nader advijs der Plaatselijke Geneeskundige Commissie, waarbij lij 'tin het belang van de heelkundige behandeling wcnsclielijk acht, om art. 7 van de instructie te behoudendoch nader toetclichten. De hecren van LookhorstL. E. Lagerweij en de Voorzitter voerden hierover h'-t woord, waarna het voorstel met 6 teg n 7 slemmen. die van de hecren IlertchelSchlatter Schelhttran Wei khoren J. F. Lagerweijde Jong en den Voorzitterwordt verworpen en vervolgens loader hoofdelijke omvraag besloten de bedoeling van voormeld artikel aan dc Heelmeesters mcdcteJcelcn. Wordt in behandeling gebragt bet rapport der Com missie in lake de onregelmatigheden, bij de invordering van turf belasting plaats gehad hebbende alsmede de daar toe betrekkelijke missiven van deu Ontvanger en Controleur. Nadat de hei ren Scheerenbergran Beek, ran Bel, Schlatter ee dc Voorzitter hierover hel woord gevoerd hadden, wordt overeenkomstig de conclusie van hel rapport der Commissie met 11 tegen 2 stemmen die van dc hecren vaa Beek en Diemontbesloten: a overtegaan tol het ontwerpen van in- strncliën voor de poorlicrsontvangers en den controleur; i> aan Rurg. en Weth. op'edragen om naar omstandigheden te handelen ten aaniieti van «Tc potten, voorkomende op den staat van achterstand, door den Controleur opgemaakt, cn ter timer tiid van den afloop aan den Raad rapport te doen. In behandeling wordt gebragt hrl request van C. van Wugciiingcn om ontslag van drn borgtoglten bedrage van 40 door hem gesteld voor twee vaatjes punch, in

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1