COHAN M 815. ran DINGSDAG, d'i Maarl dS6d. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. De Brij» ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 miandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 CeaU, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummert/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. wan Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amcrsfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcureo in het llijk. PUBLICATIE. Dn COMMISSARIS dm KONINGS de PROVINCIE UTRECHT Gczicna liet besluit van llucrcn Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, d.d. 7 Maart 1861, n°. 7; Gelet op art. 11 der wit van 13 Junij 1857 (Staats blad n°. 87) Brengt bij deze ter kennis ran de belanghebbenden a. Dat de Visschcrij binnen deze provincie wordt gesloten van den 16 Baart tot en met den 17 Bei aanstaande dat evenwel van die sluiting is uitgezonderd bet vissollen op aal en palingwaartoe echter alleen zullen mogen gebezigd worden fuikenkorven of nettendaartoe uitsluitend bekwaam, terwijl de visschcrij op tpiering met bet kruisnet geoorloofd blijft lot den 6 April aanstaande, doch niet zal mogen worden uitgeoefend dan alleen builen tie IVaardbnrrièrc te Utrecht, in In t watergelegen tnssclien de (Ironie sluis rn de Uuodrbrugen te Amersfoort, in het water van af de Kopprlpoorl tot aan het gebouw, genaun I de Spijker, in welke localiteitcu deze visschcrij slechts zal mogen plaats lichtten van des middags 12 tot des a winds 10 ure; zijnde de bovenstaande brpilingen piet toepasselijk op Ie rivieren den Rijn, boven Wijk bij Duurstedern de Lekdaarbeneden. b. Dat de sluiting is bepaald van liet jagthedriji vermeld in art. 15. lilt. A en der voormelde wet (Het vangen v.in eendvogels in cenc eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel, en het vangen van waterwild met sl ignetten), op den 16 .Baart aartstannde; van het jagtbcdrijf, vermeld in art. 15. lilt. tl (hel schieten van waterwild), mede op den 16 Maart eerstkomende; terwijl het schieten van watersnippen geoorloofd blijft tot en met den 13 1pril 1861. C. Dat liet Weispel van kwartelen met s'i kgaren en vliegnet, bedoeld bij art. 15. lilt- e d. i voormelde wel. wordt opengesteld op den 29 April 1861 en gesloten op den 12 Julif aanstaande. En trn einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal dure worden afgekondigd cu aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 8 Maart. 1861. Konings ro. I DOORN. Dc ytinislcricele crisis en de oittblndiug der Ttreede KamerDe Tkorbcc- kinnen. - Profcswor Wrntn en de tJommlesplaats ter Provinciale K riffle. en», en». liet Vaderland bevindt zich in eene betreurens waardige minisleriëcle crisis, waarvan het einde nog niet is te zienalthaus wanneer men lel op de personen, welke, vólgens de llaagsehe tijdingen van Vrijdag j.l., het laatst in aauinerking kwamen. Te regeren met cene Kamer als de tegenwoordige Twoede Kamer, zal wel voor ieder regtschapen Staatsman onmogelijk wezen. Wanneer zij freest dat de kiezers met de roede gewapend, achterhaar slaan, is zij gedwee; zoodra dit voorhij is ge gaan. is zij overmoedig, zonder te welen wal zij zelve wil.Dus zonder verdere onderhandelingen, zonder verder hinken op twee gedachten, is het l„.siu but doen van een beroep op de Neder- landsche kiezers. Maar dan ook zal vooraf moeten optreden een Ministerie dat veerkracht heeft, dat te zamengesleld is uil Ministers, die pal willen en kunnen staan voor de prerogatieven der Kroon, mannen die het Vaderland en Oranje liefhebben. Op zulke inannca alleen kau en zal de Natie ver trouwen. Wal heeft men sedert de herziening der Grondwet gezien? Niets dan weifelen, loven en dingen, èn |>y de Kamer, èn bij de elkander opvolgende Mi- uisteriöu. liet is zoo: het Ministerie T/torbeckt weifelde niet. Maar liet deed de geheel.! Natie bukken onder cenc ijzeren roede, en de door, en sedert door het dringen dier partyverkregen wetten zijn treurige gedenkteekenen van heigeeu in Nederland niet behoort te wezen. Welk vriend van Koning en Vaderland kan eene wederoplreding van die partij, inet haren leider aan het hoofd, weu- scheu? Zouden wy dan nog kunnen zeggen, een' Koning te hebben? liet eenig mogelijk Ministerie, waardoor hot Vaderland gered kan worden, moet die party krachtig kunnen tegentreden, moet in staat weten het welzijn van Vaderland en Koloniën te behar tigen. En wie van onze Staatslicdeu heeft getoond daartoe in staat te zyo De eenige Minister Rochnsscn. Maar wanneer deze met het zainenstellen van ecu kabinet belast wordt, dan kan du Natie, dan kunnen onze politici in redelijkheid niets anders verwachten dan cene ontbinding der tegenwoordige Kamer. Doch. wie a zegt, moet ook ft zeggen. Waardoor hebben de Thorbeckianen voortdurend zoo algemee- nen Invloed? Door-de vcrwydering van meestallen dio aan het hoofd der gewestelijke- of gemeente- besturen stondenen hunne vervanging door volbloed Thorbcckiuuendoor het belooucn van allen die zich iu andere betrekkingen als voorstanders, als woordvoerders der partij getoond hadden. Men denke slechts aan den heer t>. B. gedurende zijn laatste optreden als Minister. Toen is b. v. de jonge heer Fruinreferendaris bij het Ministerie van Financiën geworden; en toen hein later zijne positie aldaar te pijnlijk werd, is hy maar als profestor naar Utrecht verplaatst, naar Utrecht alwaar hij het meeste ten dienste zyner politieke Trienden kan uitvoeren, 't Is waar het vulgus let niet daarop, tnaar hij die aao het hoofd der Amertfoorlsche Courant staat, zet nu eu dan een scherpzienden bril op, en heeft in de stukken gelezen, die inde Nieuwe Rotterdamsche Courant stonden, nopens de Co.nmiesplmts door den zoon van 's Konings Com missaris te Utrecht ingenomen, wie die stukken kan geleverd iiebben. Dat de Red. der Ulr. Cour. niet in staat is de Nieuwe Rotterd. Cour. over dat onderwerp deo voet in den nek te drukken, is een bewys van magtelopsheid en krachteloosheid, want de Red. van de Amertfoorlsche Courant is daartoe ten volle in staat. Doch lusschen kunnen en willen. xis een groot verschil. Waarom zal de Red. der Amrsf. Cour. iets op zicli nemen, dat pligt is voor de Red. der Provincial? Ulrechtsche Cour.? Maar teruggekeerd lot ons thema. Wat heb ben dc opvolgende Ministers gedaan Z:j hebben de vrienden der Thorbcckiaanschc stommiteiten in hunne betrekkingen gelaten, cn dus mannen, die, uit den aard der zaak, genegen cn verpligt waren hunne maatregelen tegca te werken, hebben zij geraadpleegd, gekoesterd, geliefkoosd! Wat is derhalve dringen! noodig? Een krachtig optredend Ministerie. Ontbinding der Tweede Ka mer. Vcrwydering, zoo mogelijk uit alle eeniger- mate belangrijke of invloedrijke betrekkingen, van alle Thorbeckianen, van alle protege's, van alle Üiauwhartigen, en hunne vervanging door vriea- deu van Vaderland en Koning. Voorts eene krach tige oproeping van Z. M. aan de Natie, opdat die baar pligt vcrvulle. zoodat alleen opregtc vrienden van Vaderland en Koning in de aanstaande Tweede Kamer zilliog nemen. Dan is er, met Gods bulp, redding mogelijk. AMERSFOORT11 Miart 1331. Suppletoire punten van behandeling van den Raad der gemeente Amersfoort, op Diugsdag, den 12 Maart 48(31. Voord ragt to| af- en overschrijving op de be grooting der d.d. Schutterij, dienst I860. Idem van liet Burger-Weeshuis, dienst I860. Benoeming van eeue Regentes voor bet Burger- Weeshuis. Op den 9 Maart is door den eerstaanwezenden Ingenieur te Amersfoort aanbesteed het maken van twee gebouwen tot bakkerijbergplaats voor ineel slagterij en waterput met pomp daarop op de le gerplaats bij Milligen, en is dit werk als minste inschrijver, gegund aan den heer Willem Kaïnp- schreur te iiuissen, voor ƒ19,400.— behoudens nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog. De door de hoofdadministratie van het reg. veld-artillerie te Utrecht op deu 25 der vorige maand aanbestcede GO remontepaarden voor het rcgeinent is toegewezen aan den minsten inschryver, deu hoer O. II. Smit, voor f 407 elk paard. Men leest in eenige Dagbladen van den 9 Maarl het volgende: In de zitting van den gemeenteraad te Utrecht van gisteren heeft do commissie voor dc zaak der spoorwegen een rapport uilgebragt, welke conclu sie strekt om tot de eerste storting in de geldleeniug der Nederlandsche Geulraal-Spoorwcg-Maatschappy over te gaan." Dit bcrigt lezende ryst bij menigeen de haren ten berge! Iloe! alle andere iuschrijvers moesten vóór of op 12 September jl. hunne tien procent op hunne aandccleu betalen en de Gemeente Utrecht niet! Wie geeft den Raad van Administratie het regt den ceneu aandeelhouder crediet te schenken en den anderen niet? De Gemeente Utrecht heeft voor driemaal honderd duizend guldens ingeschreven, waarvan tien procent is ƒ30,000; aan de Maat schappij is dus de rente van f 30,000 gedurende zes maanden onthouden, want de aandeelhouders zullen toch wel geen rente bekomen van hunne gestorte tien procent. Vervolgeus begrijpt men niet waarom dc Raad van Utrecht delibereert om iets te betalen, waartoe hy de verpligting op zich heeft genomen. De vorige week stond voor het provinciaal geregtshof van Gelderland teregt G. D. v. W., oud 19 jaren, zonder beroep, woonachtig te Eek cn Wiel, beschuldigd van op den 22 November j.l. in eene voor de arrondissements-regtbank te Tiel aanhangige strafzaak, waarin bij als getuige ge dagvaard was, onder eede een valsch getuigenis ten foordeele van beklaagden te hebben afgelegd. De beschuldigde had zich op 6 October j.l., in eene herberg te Eek en Wiel bevonden en deze met vier andere personen gezamenlijk verlaten. Korten tijd daarop werd nu een der laatslen, met name G.. in tegenwoordigheid van den beschuldigde, die hierbij slechts toeschouwer schijnt geweest te zijn, door de drie overigen op verraderlijke wQze aangevallen en verwond. Dit had aanleiding gege ven tot eene vervolging, waarbij de beschuldigde, voor gemelde regtbank als getuige gedagvaard zijtilc, ontkende de herberg gezamenlijk met de overige personen verlaten en verder iets van de rnishan Jeling waargenomen te hebbenin weerwil dat meerdere personen allen gezamenlijk hadden zien vertrekken en dat het laatste in strijd was met de verklaring van den mishandelden persoon, die den besch. bij bet voorval had opgemerkt Er werden in deze zaak zeven getuigen gedag vaard. waarvan echter niemand, behalve de eerste kon opgeven dat de besch., hoewel hij met de overige personen uit de herberg vertrokken was. zich bij de verwon ling van den eersten getuige had bevonden, liet openhaar ministerie reqtiireerde bij mnade van den advocaat-generaal tnr. J. F. Pringle schuldigverklaring, met toepassing eener vijfjarige tuchthuisstraf. Daarna werd de verdedi ging voorgedragen door mr. I. U. de Kempenaer. De uitspraak is bepaald op Woensdag e. k. Vrijdag is voor het Prov. Geregtshof van Drenthe eene zaak behandeld, die een treurigen indruk te weeg bragt, o:n de jeugd van hen, die op de batik van beschuldiging zaten. Er stonden n.L teregt zeven jongens uit Assen, waarvan de oudste 16 en de jongsten II jaren oud waren, beschul digd, vier, van op de laatste te Assen gehoudene jaarmarkt uit eene kraam, na eene snede in het linnen gemaakt te hebben, eeu zakje met 4,50 a ft*.aan centen te hebben ontvreemd, en drie van een gedeelte dier centen ontvangen en alzoo verborgen en geheeld te hebben, wetende, dat ze door middel van diefstal waren verkregen. Na het booren van 5 getuigen en de beklaagden, werd de zitting verdaagd tot den volgenden dag. Ter aanvulling der eerstvertrekkende trans porten zijn te Harderwijk 43 Zwitsers aangekomen, waarvan 24 van het 2de, 1 van het 5de, en 18 van het 7de regement gedirigeerd zijn geweest. Van de laatste zijn 3 tot corporaals bevorderd. Gedurende de maand February 1861 zijn voor de dieust in de Indië te Harderwijk aangekomen en gekleed 116 man. Als een bewijs hoe moeijelijk liet voor een luitenant is. om van het tractement dat de Staat hem geeft, rood te komen, deelt inen het volgende overzigt van noodzakelijke uitgaven mede: Maaudelijksche uitgaven: fonds voor weduwen ƒ1,75, korting op het kleedingfonds ƒ10, voor diners 20, kamerhuur ƒ12. voor ontbytsouper enz. ƒ10, vuur en licht ƒ4, waschvrouw ƒ3, oppasser ƒ2,50, barbier 50 cent, contributie ia twee socieleileu ƒ1 to'aal der gewone uitgaven ƒ64,75 is in 't jaar 777; iakomsten ƒ800. Dus schieter voor een geheel jaar nog 23, zegge drie en twintig gulden over. Daarvan moet bestreden worden zoo «vat ƒ20 voor rijlessen, het cadeau aan den instructeur daaronder begrepen, vertering in de sociëteit, aanschall'en van liunengoed, schoeisel, haudschoeneu, sigaren, boeken, enz.enz.daarvan ook moet vau tijd tot tyd nog ingeteckend worden op concerten, tooneelvoorstellingen voor de nood- lijdcudcn en ulgemeenc at men, enz. Uit Veendain wordt geschreven, dat het ge vaar, verbonden aan het rijden by donkere en stormachtige avonden als die van den laatslen tyd, weder bij herhaling is gebleken. Zoo is een ry tuig, op deu weg van daar uaar Winschoten, op den Duurkcnakkeronder Muntendam door het schichtig worden van hel paard van den weg in eene sloot geraakt, eu aaa de Ominelamlcrwyk, ouder Veendam, ecu handelsreiziger met paard eu chais in de trek vaart. Hoewel heide ongevallen zonder ergere onge- luk keu alliepen, waren de personen toch aan een dreigcud levensgevaar als bij tueval ontkomen. De Independancc Beige meldt bet volgende: Naar luid van een brief, op 2 Maart uit 's Uago geschreven aan een persoon, welke te Luik woont, is er sprake, om in die residentie in de aanstaande maand Mei een groot gastmaal te organiserenhet welk dc Nedcrlaudschc Schutterij aan de Belgische burgerwacht zal aanbieden en waarbij bijzonder I eeue deputatie vau de Luiksche burger milicic sal I worden uitgenoodigdals hlyk vau dank wegens

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1