CODRil 849 ran DINGS DAG, 9 July 1861, Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Uingtdagi en Vrijdag». De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Tan Adrertentiën1 lot 6 regels 60 Ceuta elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Aftonderlijke nummert, /O,10. Brieven fraaoo. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. aam Omfft ta Amersfoort, Bureau AmertfoarUoke Courant, Singel Wijk E tt°. 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Bijk. De concessie van den CentraalaSpoorweg Wy achten het niet ondienstig, nu io Juli) 1861 ;de spade nog niet in den grond is gestoken tot het leggen van den spoorweg Utrecht-Amers foort- Zwolle, de onderstaande bepalingen der concessie •voor dien weg te vermelden, gelyk zy met alle jdaaraan verbonden regten en verpligtingen in de "tegenwoordige Centraal-Spoor weg-Maalschajrpij rijn ingebragt. Op den 14den Julij des jaars 1859 zijn de voor waarden voor de definitive concessie door de hecren van Lock horst en Blondot te Parijs en den heer van der Eist te Brussel, de voorloopige concessiona rissen. aanvaard. De concessie betrof den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Utrecht, langs Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk, tot Zwolle, met voorkeur voor den aanleg van gelijken weg van Amers foort naar Deventer of naar Zulphcn. Binnen zes maanden na den dag der aanvaardingen alzoo vóór of op den 13den Januar ij des jaars I860, moesten de concessionarissol aan de goedkeuring van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken hebben onderworpen ■het plan van de, met inachtneming der hierover ge noemde plaatsen, te volgen rigting. Weder binnen zes maanden na de goedkeuring dier ontwerpen, moesten de plans en de bescheiden voor de gcregtelijke ont eigening zijn aangebodenen binnen vier jaren na de aanvaarding moet de spoorweg van Utrecht tot ■Zwolle voltooid en in exploitatie zijn gebragt. De 'concessionarissen zijn van hunne regten vervallen en het gestelde waarborgkapitaal vervalt aan den Staat indien de plans en de verder voorgeschreven bescheiden niet binnen de gestelde termijnen zijn aan geboden en ontvangen, en de weg niet binnen de vier jaren is voltooidtenzij die nicl-voUooijing het gevolg inoql zijn van overmagt, builen de schuld der con cessionarissen. Daardoor blykt dat nu reeds twee jaren zijn verstreken van den vierjarigen termijn, gesteld tot de vollooijing en het in exploitatie brengen van dien weg, waarvan zelfs de aanvang nog niet is geschied. AMERSFOORT, 8 July 1861. Ter vergadering der kiesvereeniging de Eendragl Zaturdag avond j.l. gehouden, zyn uil het in de vorige vergadering opgemaakt gros, tol Candidaten voor de op handen vacaturen in den Gemeenteraad gekozen de heereo L. A. van Beek. Dr. W. C. van Lookhorst, D. ScheercribergMr. II. Verloren en E. E. Visser. De heer Mr. H. Verloren gister voor de candidatuur bedankt hebbende, vergadert de Kiesvereeniging de Eendragl, Dingsdag avond 8 ure, in Amicitia tot het verkiezen van een Candidaat. Heden, Maandag avond, vergadert de Kies vereeniging Amersfoort, tot het verkiezen van vijf Candidaten voor de vacaturen in de Gemeenteraad. Op Zoodag 14 July zullen in bet kavaleriekamp te Milligenhetwelk den 18 Julij e. k. onder bevel van Z. K. H. den Prins van Oranje eenen aanvang neemt, gedurende de godsdienstoefening der Her vormden de gezangen bestaan uit: Psalm CHI: 1 en 2; Gezang LXXXI1I: 1, 3 en 6, en Gezang LV: 2. Zaturdag morgen j.l., ten 7 ure. zyn uit Amersfoort Daar de legerplaats by Milligen over- gebragt de kampements-gocderen, bestemd tot het in gereedheid brengen van het tweede kamp (het welk den 16 Augustus door de troepen betrokken wordt), geladen op 5 transportwagens, onder geleide van een wachtmeester en een korporaal. Op 23 Juljj e. k. zuNen te Amersfoort aan komen twee de't. van het 7e Reg. infant., elk sterk 1 officier, 2 sergeanten. 3 korporaals, 1 tamboer en 24 soldaten, komende van Maarsbergen, om te Amersfoort te overnachten, zullende vervolgens marscheren naar de legerplaats bij Milligen. ten einde zich onder de bevelen te stellen van den den kolonel Klapp, chef vau den staf van het tweede kamp, die reeds op den 18 July e. k. aldaar aankomt en heiast is met de hoofd-directie der werkzaamheden tot het in gereedheid brengen van dit kamp. Men meldt ons uit Haarlem: «Heden, Zondag morgen omstreeks half negen ure, is brand ontstaan in de wageamakers werk plaats aan liet oude station van den Hollandschcn ijzeren spoorweg alhier. Door den hevigen wind aangevuurd, zjjn nog twee belendende werkplaatsen een prooi der vlammen geworden. De yverige brandweer, in alleryl toegesneld, gelukte hel met inspanniug van krachten het vuur te bedwingen, zoodat men omstreeks 10 ure reeds den brand meester was; echter zyn al de aangetaste gebou wen geheel vernield.'' Met groot genoegen heeft men ontwaarddat heeren Commissarissen van de volksfeestenwelke te Utrecht in het Sterrebosch op Maandag den 17 Juny 1.1. by gelegenheid der viering van het 225jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschooi van wege het Bestuur dier stad gehouden zyn, gevolg hebben gegeven aan een aan de Commissie gerigt verzoek door bet Bestuur der Afsch.-Afdeel., om by dat feest zoo veel mogelyk het gebruik van sterken drank tegen te gaan op het terrein, waarop de feesten gehouden werden, zoo mede den verkoop daarvan te verbieden in de cantines op en in de nabybeid van het terrein opgeslagen; ook de agenten van politie hadden bepaalden last ontvangen om het inbrengen van sterken drank op de plaats der volksfeesten te verhinderen, en het is aan die goede maatregelen dan ook voor bet grootste gedeelte toe te schryven. dat dit volksfeest zoo goed is afgeloo- pen. Voorzeker een bewys. dat het Nederlandsch volk geen sterken drank noodig heeft om met geestdrift volksfeesten te vieren. Onder de vele misslagen der Utrechtsche Courant in hare beschaving der feesten, vergiste zy zich met het afsteken van bet vuurwerk meer dan een uur en beging zy de moedwillige onbillijkheid, de prachtige illumination van eenige ingezetenen niet by name te vermeldenofschoon zy die van anderen, welke stellig niet fraayer waren, wel by name beeft vermeld. Men verneemt, dat de Gedeputeerde Staten van Gelderland de goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Arnhem, waar de nieu we algerneene begraafplaats aan den IIommel9chen weg onder zekere voorwaarden in eigendom werd afgestaan aan de verschillende kerkgenootschappen, hebben geweigerd, daar de wet van algerneene begraafplaatsen spreekt en er nu, volgens dat raads besluit, binnen deze gemeeute geene bestaan zou. Uit de by de amorlisatiewet overgelegde over- zigt vati de raming der inkomsten en uitgaven van 1860—1870, blykt, dat behalve de 10 mil- lioen voor de staatsspoorwegen, die, te beginnen met 1861, op die raming voorkomen, in 1862 gerekend is op den aanvang der doorgraving van Holland op zijn smalst, waartoe voor dat jaar zijn geraamd 2 millioen en zoo vervolgens lot en met 1870, beurtelings 2 a 3 millioen, tot een geza- menlyk bedrag van ƒ18,800,000. Evenzoo is de som voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee verdeeld over 6 jaren, ad ƒ6,300,000. Voor de gelden ten behoeve der eman cipatie der slaven wordt van bet koloniaal batig slot van 1862 gereserveerd 3 ton; van dat van 1863 ƒ13.300.000; van dat van 1864 ƒ800,000; 1865 800,000; 1866 800,000; dus te zamen 16 millioen. De arrondissemcnts-reglbank te 's Graveohage heeft de vorige week den Heer H., huisschilder en glazenmaker ter dier slede, beklaagd 1°. dat by behalve het voormelde beroepook dat van ver gulder zou hebben uitgeoefend, zonder daarvoor aangifte te hebben gedaan voor bet patentregten 2°. dat hy verzuimd heeft een zijner knechten in te schrijven in het daartoe bij de wet voorgeschre ven register, veroordeeld Toor het eerste feit in eeue geldboete van ƒ25 en voor het tweede in eene van 3, zijnde het minimum van de ge- eischte straf. A. Polderman, die door het provinciaal ge- regtshof in Zeeland is ter dood veroordeeld, heeft zich tegeu dat arrest in cassatie voorzien. De tentoonstelling van nyverheid te Haarlem wordt dagelyks door velen bezochten men mag dit, zonder zich aan overdrijving schuldig «e maken, gerustelyk verklaren, algemeen hoogelyk geroemd zoowel wegens de voortreffelijkheid der iugezondene voorwerpen en de sierlijkheid der schikking als wegens de doelmatigheid der aangewezene lokalen. De voorzitters der jury van deskundigen, die Maan dag j.l. hier vergaderd zyn geweesthebben aan- vankelyk hunne volkomene tevredenheid niet ont veinsd over de uitmuutendo inrigting ecner ten toonstelling, die de tnaatschappy van nyverheid van welke zy is uilgegaau, toleerezal verstrekken. In den loop van het jaar 1860 zyn van wege de Nederl. Maatschappij tot bevordering der af schaffing van de Slavernij vrijgekocht 30 personen, waarvoor besteed is ƒ10,716,97. In den regel z|in die gelden by wyze van voorschol verleend. In 1860 bedroeg de terugbetaling vau voorschotten ƒ6,838.99. Zoowel de publieke als ondcrhandsche gras- verpachtingen brengen te Breda 1/10 meer op, dan het vorige jaar. Met het maayen is men iu bet Zevenberg- en Klundert9che land thans druk bezig; inen houdt het er voor, dat by gunstig weder een© puike en groote hoeveelheid booi de ruime schu ren des n ij veren iandmans zal vullen. Men onder stelt, dat de 1000 8 op hoogstens ƒ10 h 11 zul len te staan komen. Een allerhevigste en tot dusverre ongeneeslijke ziekte onder de varkens teistert de gemeente Sleen zwaar. Vooral is onder de ïeuge motten en die nog dragtig zyn veel sterfte. Aldaar zyn landbou wers welke drie dier dieren bionen eene maand tyds verloren hebben. De oorzaak dezer ziekte is onbekend. Voor de genezing wordt alles in bet werk gesteld doch niets baat Hei is te hopen, dat men spoedig van deze ramp verlost moge worden; lieden die een mooi sommetje gelds uit hunne var-, kens dachten te maken hetgeen ook voor sommige wel noodig was. zien zich hierin zeer teleurgesteld. Men schryft uit Overyssel: Betrekklyk het vroeger in dit blad ter sprake gebragle plan der hooge regering om het rijks- gestieht te Omraerscbans te verkoopen. vernemen wy thans dat daaraan, althans vooreerst, geen gevolg zal worden gegeven. Integendeel moet men naar aanleiding van een onlangs plaats gehad hebbend bezoek van den Heer Mr. Greve- link, hoofd-iuspecteur van bel gevangeniswezen en der rijkspolitie voornemens >yn om te Ommcr- schans eene gevangenis te bouwen, ter vervanging van de aanwezige kelders, waarin door de kolonisten hunne straf, zoo zy die hebben, wordt ondergaan, welke kelders niet alleen ondoelmatig zijn bevon den, maar ook tevens onbruikbaar, uithoofde het gedurig voorgevallen moet zyn dat daaruit gevan genen zijn ontsnapt, hetwelk io het vorige jaar nog aan vijf personen te gelyk ia geiukL Te Ommerschans zegt men. dat aldaar eerlang de minister van justitie of van bionenlandsJie zaken wordt verwacht, teneinde dc kolonie teiuspecleren. zullende dit bezoek tevens in verband staan met het doel, hetwelk de regering zou hebben om dc Ommerschans te vergrooten, ten einde aldaar de jeugdige veroordeelenwelke thans nog naar Rot terdam gaan, te plaatsen en ben ambachten ea veldarbeid te laten leereo. Men berigt uit Oirsbeek (Limburg) dat in den morgen van den 5 dezer, twee houtzagers aldaar, met het zagen van een boom bezig zyude, op bet oogenblik dat een hunner, met name J. Kampers, zich onder in dc zaagkuil bevond, een der leggers waarop de boom rustte, doorbrak, zoo dat de boom naar beneden stortte en in den val Kaïnpers zoodenig wondde, dat deze bet onihid- delijk bestierf. De kouing van Wurtemberg (vader van de Koningin der Nederlanden) is, volgens de geruch ten, bedenkelijk ziek. Uit Berlyn schryft men: De koninklyke bank is thans zoo overvuld inet baar geld, dat bare gewelven den -oorraad klinkende munt niet meer kunnen bergen. Dien ten gevolge wordt het geld in de kelders van paleis bewaard. Het volgende kan ten bewyze strekken van de verbittering, die tusschen de twee partyen in Noord-Amerika heerscht. Generaal Beauregard, op perbevelhebber der troepen van de Zuid-confede ratie, beeft uit zyn booidkwartier te Aiexandrid eene proclamatie tot zjjn leger eo de burgers uit gevaardigd, waarin o. a. deze woorden voorkomen: «Een tiran, die zich niet bekreunt om vrouw of wet, heeft zich meester gemaakt van ouzen grond. Abraham Lincoln, op geen enkel zedeiyk grond beginsel acht slaande en voor geen wettigen en constitutionele» hinderpaal terugdeinzende, beeft een abolitionnistisch leger tegen u afgezonden. Dat leger moordt en vergiftigt uwe burgers; het ver nielt uwe eigendommen, Terklaart ze verlieurd, en maakt zich schuldig aan andere gewcldadigo en eerlooze handelingendie hel menschelyk gevoel te zeer tegen de borst stuitendan dat ik ie sou kunnen opnoemen." Iets verder zegt by: De leus dier lieden is: de vrouwen en bet geldmaar sjj wachten zich wel die op hunne banier te schaven. Alles wat een mat) dierbaar ia: zyue eer en die zyner vrouw en dochters, zjjne goederen en zjjn leven worden in dien oorlog bedreigd." Provinciale Staten van Utrecht. ZITTING van Zaturdag 6 Julij 1861. Na de voorlming en goedkeuring der i vorige vergadering, wordt ingebragt I1. r bet gemeentebcatuor van Utreoht, betrekkelijk bet komen reglement op het Waleracbap de Weide, welke wordt geateld ie handen i betaal met ket onderaoek van dat reglement, uit de H.H. van Beeck Calkoen, van Reede tot de Vriee, van Nooten en Baalert. 2°. cent minive vau Gedeputeerde Stalen, ten de ra>t «de Aa,

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1