I1ERSF00RTSCHE COBRA» 861. 'b n. m vau DINGSDAG, 20 August us ó86ó, Dit Blad verschijnt tweemaal in de week de» Dingtdagt en Vrijdags. De Prij» van het Abonnement i. /-1,5ftin de 3 maanden. Van AdrertentlënI tol C regelt 60 elke regel meerder 10 Cent», behalve het Zegelregt. AfumderUjke nummert, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij dea Uitgever A. li. mm CUeff, te Amersfoort, Bureau Amenfoorttche Courant, Singel Wijk E N®. 61 zoomede bij alle Boekhandelaren en Po»t-Directenren in het Rijk. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER vak AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dnt bet door den Commissaris des Koning» in deze pro- aptcie executoir verklaarde kohier N®. 5 van de Personele belasting over het dienstjaar 18®'/»» den Ontvan ger van Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand ■■jgjmeld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den IB de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan co op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan- pplatl u Amersfoort, den 16 Augustus 1861. De Burgemeester voornoemd, A. G. W1JERS. De troepenvereenlglngr bij Milligen en de spoorwegen. - De legerplaats bij Milligen, alwaar vele nuttige ■ebouwen zijn, ea nog meerdere zullen worden daargesteldis en wordt allengskens tot vaste leger plaats bestemd, alwaar veldmanoeuvrcs en zoodanige •ndere toegepaste oefeningen worden gehouden als Waartoe in de garnizoenen de gelegenheid ontbreekt, en alwaar getracht wordt aan de troependie hoo- gere leiding te geven, onmisbaar ter voorbereiding voor de dienst te velde en den werkdadigen oorlog. In het belang van de onafhankelijkheid van ons Taderland kan het niet fnders dan worden toege juicht, dat eindelijk door de Regering bet voorbeeld van andere rijken wordt gevolgdoin inzonderheid één vast kamp te hebbenalwaar elk jaar de troepen Kunnen worden geoefend, maar behoort het ook tot de roeping der Regering het bereiken en ver laten van dit kamp min mogelijk vermoedend voor de troepen te maken, en de inwoners der steden, die op den weg daarheen liggen, van de inkwar tieringen zoo veel mogelijk te ontheffen. Dal doel ban alleen worden bereiktals de Centraal-spoorweg en de staals-spoorwegen in de Noordelijke protinciën tullen voltooid z|jn. en dienen dus ook uit een militair oogpunt daartoe alle pogiiigen te worden ftngewend. Mogen Amersfoort en eenige omliggende plaatsen tich weldra verheugen in eene zoo lang gewenschle telegrafische verbinding, tot algemeene teleurstelling liet men niet of weinig daadwerkelijk vorderen tan den centraal-spoorweg, waarvao de noodzake lijkheid, ook voor het Rijk dezer dagen op nieuw o in het oogloopend is gebleken. Immers de lizenden infanteristen, die op stoombooten en per lorlreinen zijn vervoerd, met bestemming voor legerplaats bij Milligen, moesten, te Utrecht en andere plaatsen aangekomen, in de drukkende merbitte, beladen met ransel, geweer enz., uren n uren marschereo om alzoo na hel uitstaan van van vermoeienissen Milligen te bereiken; niet kei de manschappen, geiyk vele veraf wonende ers zouden veronderstellenmaar ook de kapiteins luitenants der infanterie moesten zoo aanhoudend arscheren; inet de infanterie van de Noordelijke ovinciën komende was dit eveneens. Geloofwaar- ige ooggetuigen deelen ons omtrent de vermoei nissen dier marscben enkele bijzonderheden mede; Ifs op het traject van Amersfoort naar Milligen, t in ée'nen dag moest worden afgelegden bjjna ven uren gaaDs it, lagen een officier en negen Idaten aan den berm van den weg, die, uitgeput n vermoeijenis. hun bataillon niet konden bij ouden. Ook enkele artilleristen, die geene paarden onden bekomen, hebben deze zeven uren gaans, drukkende hitte, in de zware en voor den marsch stige rijdbroek. moeten afleggen. Onze jonge infanteristen z|jn imiRers nog Diet woon aan het doen van groote marscheo gedu nde het warme jaargetijde, vooral als zij met unne warme kleeding ook hun geweer en ransel dragen hebben. Een hunner, die uit Njjkerk aar de garnizoens-ziekenzaal te Amersfoort werd vergebragt, is reeds overleden, wel Is waar aan ne hartziekte, maar over-vennoeidheid zal waar- hijnljjk ook nadeelige gevolgen voor hem hebben had. Zijn stoffelijk overschot is heden. Maandag orgen 19 Augustus met militaire eer, door een loton artilleristen, geleid door een officier, alhier aarde besteld. De militaire en burgerlijke autoriteiten deden at mogelijk was om het den troepen minder onaan- naam en vermoeljend te maken. Hetgeen dus ier onder de algemeene aandacht worden gebragt schiedt niet met de zucht tot het maken van nmerkingen of inbrengen van bezwaren, maar Icn met het doel dus te kennen te geven, dat de roeping der Regering is, ook uit een krjjgs- undig oogpunt, om de staats-spoorwegen, vooral de Noordelijke provinciën ten spoedigste daar stellen, aan de Centraal-spoorweg-maatschappij Ic mogeljjke medewerking (e verieencn voor het tot stand brengen van den centraal-spoorweg en met alle der Regering ter dienste staande midde len de Maatschappij voor het volvoeren harer taak tot spoed aan te sporen - en te nopen. De Red. van de Amersf. Cl. hesprak in de laatste paar jaren met klem en dikwijls in breede trekken de noodzakelijkheid der verbetering van den toe stand der Nederlandscbe Krijgslieden, de verkeerd heid van het aanwerven der ontzettend vele vreemde soldaten (uitschot van alle vreemde natiën, der Kriin- en Italiaansche oorlogen en oproerige Napel- sche Zwitsers] en de dringende noodzakelijkheid door geldelijke en andere middelen voortdurend groote getallen vrijwilligers, geboren Nederlanders voor het Ned. Oost-Indisch leger aan te voeren. In dat alles is en wordt door den tegenwoordigen Minister van Oorlog met doorzetkracht, trots gel delijke opofferingen voor het Rijk, ten beste voor zien; en daarom mag de Red. de hoop voedsel geven, dat ook de bovenstaande regelen zullen mogen leiden, dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, die vele bewijzen van Minis- teriëele énergie gaven, ook nopens bet bovenstaande betrekkelijke onderwerp zoo spoedig mogelijk tot doortastende maatregelen zullen overgaan. v. C. De Red. heeft in der tijd het muiten der vreemde soldeniers in Ned. Oost-Indische dienst voorspeld en de opstand te Samarang en elders heeft die voorspelling be waarheid. AMERSFOORT, 19 Augustus 1861. Van eene geachte zjjde is ons verzekerd, dat in het plan ligt van den Minister van Justitie, om de Arrondissements-Regtbank te Amersfoort op te heffen, welk ontwerp thans is bij Gedeputeerde Staten, ten einde daarover hun advies uit (e bren gen. Ook de reglbank te Tiel zou worden opge heven, en daarentegen er eene te Harderwijk wor den gevestigd, waaromtrent in die stad reeds eenige information van wege den Minister zijn ingewon nen. Evenwel is ons van de suppressie dezer Regtbanke^ nog niets officieels bekend. De telegraaf van Soestdyk over Amersfoort naar Utrecht, zal naar men verzekert, op aanst. Vrijdag 23 Augustus voor het eerst in werking worden gebragt. Te Amersfoort zal men daarvan echter nog niet dadelijk gebruik kunnen maken, daar de noodige toestel voor het bureau nog ont breekt, en er aldaar ook nog geen ambtenaar voor de telegraaf-dienst tot dusverre schynt te zijn aangekomen. Gedurende de 3 laatste zittingen van Com missarissen der Amersfoortsche Spaarbank is door 22 personen, waaronder 3 nieuwe deelnemers, ingebragt ruim f 280.en is uitbetaald aan 1 persoon f 30.— Tot Burgemeester der gemeente Beuningen is door Z. M. benoemd de heer Rendorp, thans rijks-ontvanger te Leusden en Stoutenburg. Toen op II. Vrijdag een gedeelte der troepen het kamp bjj Milligen binnenrukte, bevond Z. M. de Koning zich aldaar, en werden z(j terstond door Hoogstdenzelven geïnspecteerd. Op Dingsdag den 27 Augustus e. k., des morgens te 9 ure, zal de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Metalen Kruis, waarvan de H. E. Gestr. Heer W. C. van Leersum, gep. eerste Officier van Gezondheid der 2e klasse, voorzitter is, met bare banier op den Hof te Amersfoort aantreden, van waar de leden, voorafgegaan door het muzykcorps der d.d. schutterij, den weg naar Utrecht zullen nemen, om aldaar tegenwoordig te zijn bij de feesten die op den 2728 en 29 dezer zullen plaats hebben, ter herinnering aan de glorie volle dagen van den strijd dec Nederlanders tegen de Belgen. t Wij wenschen deze vaderlandslievende helden, die in de dagen van 1830 en 1811 hun bloed en leven voor Koning en Vaderland veil hadden, de meest genoegelijke reünie toe bij de viering van cn de herinnering aan dit roemrjjke tijdperk der Nederlandsche geschiedenis. Alhier zijn aangekomen om te overnachten Op den 15 dezer de staf en 4 compagniön van het 4e Bat. 8e Regement infanterie, sterk 12 offi cieren, 324 minderen, 4 waschvrouwen en 1 paard, zoomede de tirailleur compagnie van gemeld ba taillon. sterk 3 officieren en 92 onder-officieren en manschappen. Op den 16 dezer de staf en het 4e bataillon 7e regement infanterie sterk 21 officieren. 452 min deren 5 waschvrouwen en 1 paard. De bestemming dier troepen was naar de legerplaats bij Milligen. Op den 16 dezer is vao hier gemarcheerd naar de legerplaats by Milligen de 9e compagnie van bet det v. b. reg. veld-artillerie alhier in garnizoen, met eene battery getrokken geschut 4 4 gekom- mandeerd door den kapitein Sikkens en de le luitenants Broers. Luijcken Glashor tl on Frieswijk, en is alhier doorgekomen tot gemeld einde de 2e compagnie van gemeld regement uit Utrecht met eene battery 4 12 gekommandeerd door dea kapitein Maris. De luit.-koloncl A. Kellner, garnizoens-komman- danl. en de artillerie-officieren alhier in garnizoea hebben alle gemelde troepeo alhier in- ea uitge leide gedaan. Vrydag avond is een soldaat van het 7e regement infanterie (bestemd naar de legerplaats by Milligen). die te Nykerk ziek was geworden, van daar naar de garnizoensinfirmerie alhier vervoerd, alwaar hy, ia weerwil der meest zorgvuldige verpleging, zaturdag in den vroegen morgen aan eene hartziekte is overleden. Het troepenvervoer uit de provincie Zeeland naar bet kamp van Milligen heeft den 14 Aug. plaats gehad inet vyf daartoe van 'sRyks wego afgehuurde Sioombooten. via Tiel. Zy bestaan uit verschillende batailloos of gedeelten daarvan van het 2e regement infanterie, onder commando van den luit.-kolonel van Overstralen. Den 23 dezer zullen, naar men verneemt, te Soestdyk eenige feeslelykheden plaats hebben ter viering der gedachtenis dat H. M. de Konnin- gin-Moeder 45 jaren geleden in Nederland kwam. Bi] die getegeaheid zullen aldaar, uaar men ver zekert, tegenwoordig zijn IIff. MM. de Koning ea de Koningin, de Groothertog en de Groothertogin, van Saksen Weimar Eisenach, HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik. .Pe. Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft de Militie-wet aangenomen met 30 tegen 6 stom men. Vrijdag avond henft te's Gravenhage eo vooral in de omstreken, een zwaar onweder gewoed. Naar mea verneemt is de bliksem in den Wassensarchea molen geslagen, waardoor deze en de daarby be lendende gebouwen geheel zijn afgebrand. De in wonende dienstmeid is door den bliksem getroffen en bewusteloos legen den grond geworpenofschoon bygekomen. is zy van de spraak beroofd. Namens de Haarlemsche inzenders is de commissie voor de tentoonstelling te Haarlem plcg- tig en feeslelyk begroet. De heeren J. van Geuos en J. Doedens vertegenwoordigden de inzenders. De eerste beeft daarby op indrukwekkende en har- telyke wyze gesproken. Aan dr. G. Simons, voor zitter der commissie, en haar als zoodanig verte genwoordigende, zyn als blijvend aandenken een fraaije zilveren inktkoker en een met zilver gemon teerde presidenthamer vereerd. De muziek der schut- lery heeft in de geïllumineerde tent op de Groote Markt muziekstukken uitgevoerd, en een tegenover het stadhuis, (ereere der comtnissio geplaatst chas- sinet werd met rood bengaalsch vuur verlicht Wy vernemen dat het ontwerp der wet betreffende de nieuwe regterlyke indeeling. door den minister van justitie, reeds sedert eenigen t(Jd is gezonden aan de collegiëo van Gedeputeerde Staten, de procureurs-generaal en officieren van Justitie, ter overweging en met verzoek hunne beschouwingen en advies deswege aan d«m minis ter mede te deelen; zoodat het to verwachten is, dat dit ontwerp weldra aao de Tweede Kamer der Staten-Geneeaal zal worden ingediend, Naar men verneemt is dezer dagen door de kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom aan den minister van bioneulandsche zaken een adres gezonden, houdende verzoek do verwor pen herziening op de postwet nogmaals in ontwerp te brengen en te zyner tijd weder in behandeling te stellen; van een eu ander is aan alle kamers van koophandel binnen ons ryk kennis gegeven, met verzoek bovenbedoeld adres wel le willen ondersteunen. Te Groede had eene vrouw, onderhevig aan vallende ziekte, wonende in eeu der armhuizen dezer gemeente, het ongeluk om. lerwyi zy toor hel vuur de pap voor baar avondmaal zat gereed te maken, door hare kwaal te worden overvalleo. waardoor >y voorover in den pot viel, die daardoor Werd omgeworpen en zy met haar gezigt in het vuur zakte, zoodat, toen men haar eenigen tyd later in dien toestand vond, bet ganscbe gelaat was verbrand. De dood echynt gelukkig onmiddet- Ijjk op het toeval gevolgd te zyn. In den avond van den 12den dezer maand verliet zekere dienstmeid van den landbouwer J. J. Zuidwending, gemeente V ecu dam. bare woning, een paar gouden oorbellen en een vrouwen kleed, dia aan hare meesteres toebehoorden, mede nemende.

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1