AHERSF08RTSCHE COURANT.,,- M 868. van VRIJDAG, 33 September 3863. i Blad verschijnt tweemaal in de week des Diugsdagt -n Vrijdag,.De Prijs ran het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, fl). 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcaren in het Rijk. AMERSFOORT, 12 September 1861. Men meldt ons uit de Legerplaats bij Milligen van gisteren, 11 September, als vervolg op onze vorige opgave: «Maandag, 9 September, werd het uitrukken der troepen een uur uitgcstild wegens liet min gunstig weder, doch ten 9} ure rukten de brigades naar de Houtdorper heide, alwaar verschillende veld-manocu- vres in het vuur plaats hadden, welke met zeer veel naauwkeurighcid werden uitgevoerd. «Dingsdag, 10 September, geschiedden oefeningen corpsgewijze. De infanterie en kavalcric gingen schijf schieten. Bij de artillerie vonden exercitiën met het geschut en aanvulling der munitie plaats. «Woensdag, 11 September, werden zeer schoone manoeuvres in het vuur gemaakt. De onderstelling was, dat de vijand zich in het bezit van het dorp Gurdcren bevond en aldaar eene défensivc stelling had aange nomen. Van onze zijde rukten zes bataillons, verdeeld in twee corpsen, elk corps gedekt door eene halve batterij 4 8 getrokken geschut, vooruit, om als eerste legercorps den aanval op den vijand en het dorp voor te bereiden. Daarop volgde de geheele tweede brigade benevens de kavaleric en rijdende artillerie om het dorp te bestormen en in te nemen. Schrikkelijk was het gebulder van het geschut en geweervuur. Eindelijk werd genoemde plaats stormenderhand genomen. Naar men verneemt zal Vrijdag de laatste groote manoeuvre van dit kampjaar plaats vinden en bestaan in het bestormen en vermeesteren van het dorp Voort- huijsen, waaraan alle de kamperende troepen zullen deelnemen. Elk infanterist ontvangt alsdan vijftien patronen ten gebruikc bij deze manoeuvre." De troepen verlaten Maandag 16 en Dingsdag 17 September de legerplaats. Het heeft II. M. onze geëerbiedigde Koningin goed gunstig behaagdaan de Directrices der verloting van Dames-Handwerken enz. ten voordeelc der armen te Amersfoort, tot dat einde een paar prachtige vazen te doen toekomen. Bij de godsdienstoefening der Hervormden in de legerplaats bij Milligen op Zondag 15 September e. k. zullen de gezangen bestaan uit: Voorzang, Gezang III: 1. TusschenzangGezang CLXXXIII: 4. Nazang, Psalm CIII: 11. Gister, 11 Septemberis door den eerstuanwezen- den Ingenieur te Amersfoort aanbesteed, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, het éénjarig onderhoud van de kazernen, stallen en gebouwen onder het beheer der genie te Amersfoort, en is dit werk aangenomen door den Mr. Timmerman II. van Esveld, te dezer stede, voor ƒ1930. De algemcene Synode der Nederl. Ucrv. Kerk heelt dezer dagen door tusschenkomst der Classicale Besturen aan de Kerkeraden eene aanschrijving ge zonden, betrekkelijk de kerkelijke armverzorging, waarin zij de eenparige en getrouwe medewerking van alle kcrkcraden met den meesten ernst vraagt, om de hinderpalen, die de geregelde en algemeene naleving der bepalingen van het Reglement voor do Diaconiën belemmeren, uit den weg te ruimen. Volgens art. 15 van liet Reglement kan tot het voorloopig voortduren van den abnormalcn toestand eencr Diaconie vergunning worden verleend, ofschoon deze bepaling altoos als eene overgangsbepaling moet beschouwd wordenen slechts dient, om de abnormale Diaconiën van lieverlede allen lot den normalen toestand te doen terugkeeren. Illegale, dat is onwettige, met de bepalingen van het Reglement overigens strijdige handelingenkunnen door de Kerkelijke Besturen evenwel nimmer worden gedoogd, en zouden bij opzettelijke wederstreving en bepaalden onwil zelf de toepassing der bepalingen van het Reglement voor Kerkelijk Opzigt en Tucht nood zakelijk moeten maken. Om de geregelde werking van bet Reglement voor de Diaconiën te beter tc verze keren, acht de Synode het daarenboven niet zonder Ibelang, om de Kcrkcraden tevens op te wekken, dat zij tot voorkoming of afsnijding, zoo niet van alle, dan toch van zoodanige klagten van de zijde der Burgerlijke Besturen, die den schijn van billijkheid hebben, zich te naauwgezetter gedragen naar art 7 al. 3 der Wet tot regeling van het Armbcstujr en alzoo van alle wijzigingen in de huishoudelijke bepalingen omtrent de inrigting en het bestuur van hunne instellin gen binnen éónc maand na hare vaststelling aan het Plaatselijk Bestuur der burgerlijke gemeenten kennis geven. Bij het provinciaal gcregtshof in Noord-Holland, kamer van criminele zaken, (voorz. mr. J. M. van Maanen) werd behandeld de zaak van Willem Jacobsz. Groot, oud 30 jaren, van beroep arbeider, Dirk Ja- cobz. Groot, oud 28 jaren, van beroep arbeider, en Jan Jacobsz. Groot, oud 24 jaren, van beroep tim mermansknecht, allen geboren en laatst wonende te Kolhorn, onder de gemeente Barsingerhornallen gedetineerd. Het 0. M. werd waargenomen door den adv.-gen. mr. M. Schooneveld PJz., terwijl de h h. mrs. J. van Eik, J A. Levy en T. M. C. Asser, de beschuldigden ambtshalve als verdedigers ter zijde stonden. De feiten, aan deze beschuldigden ten laste gelegd, komen hierop neder, dat zij in den namiddag van 3 Februarij, na onderling gemaakte afspraak, Jacob Schutte uit diens woning te Kolhorn, gemeente Bar singerhorn. gelokt hebben naar de nabijgelegen wo ning der moeder van hen beklaagden, hem dadelijk bij zijne aankomst aldaar te zamen hebben aangevallen en moedwillig slagen en stootcn toegebragt; dien aan val en die mishandeling, toen zij hem ter deure had den uitgeworpen, op den openbaren weg hebben voortgezet, hem daarbij in eene nabij die woning aanwezige en destijds met ijs bezette sloot gedron gen of geworpen, hem bij herhaling het hoofd onder het ijs geduwd, in dien staat moedwillig slagen en stooten hebben toegebragt, en zijne herhaalde pogin gen om zich uit het water op te rigten hebben ver ijdeld door hem terug te duwen of te werpen en onder water te houden, met dit gevolg dat hij die in het aangezigt verwond is geraakt, eene hoeveelheid water heeft moeten inzwclgen, alle welke hande lingen der beschuldigden hebben plaats gehad met het oogmerk om genoemden Schutte van het leven te beroovenwelk oogmerk alleen daardoor niet is bereikt, doordien laatstgenoemde nog tijdig op zijn hulpgeroepdoor toegescholene personenaan zijne aanvallers is ontrukt en uit het water is gered, en de 3e besch. bovendien ter zake: dat hij, bij gele genheid van opgemelde aan Jacob Schutte op den openbaren weg tocgebragte mishandelingen, aan Cor nells Koopmandie met anderen eerstgenoem de wilde te hulpe komen, moedwillig een slag in het aangezigt heeft toegebragt, waardoor deze gebloed heeft, zonder dat echter die slag eenig ander gevolg heeft gehad. De kwalificatie bij het slot der acte van beschuldi ging aan deze feiten gegevenis poging tot mocdwil- gen doodslag met voorbedachten rade en geleider lage (moord), welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden weerhouden is en hare uitwerking heeft gemist, en de 3e besch. bovendien van moed willige verwonding, waaruil gecnerlci ziekte of belet sel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, welke verwonding voormelde poging tot moord heeft vergezeld. De beschuldigden geven op dat het scherts was en dat, zoo zij te ver gingen, dit een gevolg is ge weest van dronkenschap. Zij herinneren zich echter de voornaamste punten niet; volgens de acte van besch. echter hadden de besch. wel sterkeu drank gebruikt, doch waren zij niet beschonken, terwijl de Ie gc- tui,Te, Schutte gecne andere aanleiding kan opgeven, dan dat hij, die afkomstig is uit Gelderland, welligt als vreemdeling gehaat is. Ho* voorname punt van onderzoek ten deze is dit, of de besch. met criminele intentie hebben gehandeld of niet. Er zijn in deze 18 getuigen gedagvaard, zes tien a charge, twee h décharge. In een belangrijk en uitvoering rekwisitoir heeft de Adv.-Gen. Mr. M- Schooneveld P.Jz de schuld volge houden, de kwal'fikatic toegelicht en gerekwircerd tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaren met eene boete voor den 3cu beschuldigde. De hoeren Mrs van Eik, Levy en Asser droegen daarop de verdediging voor; nadat nog in deze gewigtige en met warmte over en weder gcpleitte zaal; repliek en dupliek ge volgd was, is de uitspraak bepaald op Woensdag 18 Sept. e. k., ten 10 ure. Alvorens ons kort verslag in deze zaak te besluiten moeten wij doen opmerken, dat de beschuldigden van scherts spraken als aanleiding tot het gebeurde. Het blijkt echter al meer en meer dat de juiste oorzaak van het gebeurde twistzucht, vermaak in vecht partijen te ver gedreven schertsvreemdelingschap of wat dan ook onbekend gebleven is, en ook door de beklaagden niet is opgeheven. De beweegredenen tot het gebeurde blijven, even als dit wel eens het geval isgeheim. Men kan die gissenmaar niet bepalen. Reden te meer om de feiten met belangstelling gade te slaan. Den 9 September is door het geregtshof te Leeuwarden een aanvang gemaakt met de zaak van Hinke Alberts Ploeg, beschuldigd van moord met voorbedachten rade en berooving, gepleegd op den openbaren weg te Haulerwijk in 1858. Van de 26 getuigen in deze zaak gedagvaardzijn er in die zitting 13 gehoord, welke getuigen waren verzocht om de stad nog niet te verlaten. De beschuldigde bleef ook nn, gelijk bij de instructie, alles ontkennen. Den 10 is het getuigenverhoor voortgezet. Den 11 dezer is de behandeling der zaak van A. H. Ploeg voortgezet in eene zitting van het hof die weder, gelijk de vorige, bijna 6 aren heeft ge duurd. Na afloop van het getuigenverhoor heeft de heer procureur-generaal geconcludeerd tot schuldig verklaring van den beklaagde aan de hem ten laste gelegde misdaad, en mitsdien tot de straffe des doods waarop de heer Mr. J. Telling, advocaat aldaar, de verdediging van den beschuldigde voordroeg en tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op 17 dezer. Uit den Helder meldt men van den 9 dezer: Als een bewijs, dat de ambitie voor den huwe lijken staat hier nog in geen verval is, moge strek ken, dat in het begin van deze maand reeds 50 huwelijken meer zijn ingezegend dan op gelijk tijdstip van het afgeloopen jaar. Neemt men daar nu bij in aanmerking, dat er zeer vele zijn gesloten tusschen menschen, die bezwaarlijk van den eenen dag tot den anderen kunnen rond komen, dan ziet het er voor die jonggetrouwden, bij de fameuse duurte der le vensmiddelen, tegen den aanstaanden winter niet zeer aanlokkelijk uit en is het te vreezen, dat de speel man spoediger dan naar gewoonte hun dak verlaat. In den ochtend van 9 dezer is te Texel aan de Hors, de heer Inspecteur der artillerie, met het instruc tie-vaartuig Pro Patria aangekomen, om aldaar eene proef te nemen met een nieuw kanon, 30-ponder, te Delft gegoten en voorzien van eene gegroefde stalen ziel. Met dit stuk kan men 10,000 ellen ver schieten. De projectielen zijn langwerpig even als die voor minié-gewcren en 26 Ned. ponden zwaar. Men meldt uit Maastricht van den 7 September Heden voormiddag liep het gerucht, dat in het na burig dorp de Smeer-Maas, een ontzettende brand had gewoed. Wij hebben ons van de uitgebreidheid van deze ramp willen overtuigen en vernamen ter plaatse, dat omstreeks 10 uur, de brand bij een bakker was ontstaan en door den wind, binnen het uur, over het geheele dorp was gebragt. Wij vonden, zonder de schu ren en stallen, 31 woningen in puin; eene menigte geredde meubelen stonden allerwege aan den weg; behalve één varken, heeft men al het stalvee behouden, doch daarentegen heeft men al de ingeschuurde granen enz. verloren. De meeste gebouwen waren tegen brand schade verzekerd. De schade bedraagt duizendeguldesn. Dit dorp vormt de gtens vau het Nederlandsche en Belgische grondgebied. Het heeft onze Belgische naburen, bij deze groote ramp niet aan de hulp en bereidvaar dige deelueming van de zijde van Nederlands ingezetenen ontbroken. De Duitschc Bladen bevatten een uitvoerig stuk van zekeren schoenmaker A. Schmidt, die daarin van den majoor en het lid van het Huis der heeren von Senfft-Pilsach zijne 20j.'nge dochter terugvordert, die zich zonder 's vaders toestemming en legen haar wil bij hem bevindt. De generaal-super-intendant Bucksel wordt van mcdcpligligheid aan dezen roof beschuldigd. Men meldt aan de Sloomposl het volgende uit Londen: Dezer dagen zijn door den heer Ch. B. King, ingenieur te Londen, proeven genomen met eene loco motief (met stoom) op den gewonen weg. De machine heeft de tusschenruimte van Londen-Bridge en West- minster des namiddags ten een ure afgelegd, en wel over Cheapside, St. Pauls Kerk eu Flestsireet, Strand cn Parliamcntstrect; voorts heeft zij denzelfden togt in omgekeerde rigüng afgelegd over Bishopsgate, Kings- landraad naar Burg St.-Edmunds. De middelbare snel heid was 5 mijlen in het uur. Vele deskundigen, die bij deze proefneming tegenwoordig waren, bebben hunne volkomenc goedkeuring te kennen gegeven. De machine munt uit door eenvoudigheid m de constructie. Te Birmingham heeft zekere John Grayton Farguhar, weduwnaar, zijne huishoudster waarmede

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1