AHEBSFOORTSCHE CODBAI 876. van T RIJ DAG, dd October d86d. plkp ,p„nl mp„.7 Jin n~. 7 ?C W.CC,t 1 dcs Din3,<la9' cn Vrijdagt. De Prijs Tan het Abonnement is /"1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 50 Grata Ainerafnnri i ^egelregt. - Afzonderlijke nummert, f0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm CUtff, te* Dit Blad verschijnt tweemaal Ike regel meerder 10 Cents, b __go._ nersfoort, Bureau Amerifoorttche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Bockhandelaren en Post-Directcnren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Ter kennisse van eenieder wordt gebragt, dat al de proeven en proefoefeningen bij het detachement van het (logement Vcld-Artillcricte Amertfoort in garnizoen, zijn geëindigd, zoodat het terrein, genaamd de Vlasakkers weder te allen tijde kan gepasseerd worden. Utrechtden 8 October 1861. De Cummitsarit det Kon<r^y'^sd^^eie Utrecht, Pb COMMISSARIS dis KONINGS ia »b PROVINCIE UTRliCUT. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de prac- lische oefeningen van liet Regement Veld-Arlillcric, tc Utrecht in garnizoen, op dr Zeislerheide zijn geëindigd. Utrecht den 9 October 1861. De Commissaris des Koningt voornoemd VAN BURGEMEESTER E* WETHOUDERS var AMERSFOORT, Gelet op art. 261 der gemeentewet. Doen te wetendat het le Suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting (hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1861voorloopig vastgesteld is cn gedurende veertien dagentc rekenen van hedenalle werkdagen van 10 lot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amertfoortden 7 October 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELT US. SPAARBANK. liet Bestuur .zal zijne eerstvolgende zitting houden op lUnandng 14 October e. k. ten Randhuize tc Amertfoort, des namiddags van 12 lot l ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 10 October 18C1. Eergister stonden voor het Kantongeregt Amers foort teregt twee personen, wonende onder Soest, wegens een. ter behandeling aldaar vatbaar, gedeelte van het tooueelhetwelk onlangs te Soeslcrberg plaats vond en waarvan in vorige nummers behoorlijk weid melding gemaakt. Vyf getuigen waren opgeroepen en tegenwoordig. De beschuldigdp.i erkenden schuld aan hetgeen, waarvoor zij voor hel Kantongeregt teregt stonden, doch als in dronkenschap geschied zijnde. Een der getuigen zeide, dat een der be schuldigden tydens het bewuste tooneel een onder officier in het aangezigt een klap had gegeven en deze daarna mede eene schram met een mes ont ving De getuige inogt echter dit verhaal niet voleiudigen, vermits de Heer Kantonregter hsm beduidde, dat het Kantongeregt onbevoegd was tat het behandelen van zaken met verwonding, welke tot de bevoegdheid der Regtbank behoorden. Het O. M. concludeerde, betrekkelijk bet aldaar behan delde, tot schuldig verklaring der beide beschul digden en requircerde veroordeeling van elk hun ner in eene geldboete van f 6, of bij niet betaling gevangenisstraf van drie dagen en de kosten. ,iun verdediger de Heer Procureur W. K. Leinwebcr verzocht in eene uitvoerige rede hunne vrijspraak, voornamelijk op grond, dat alles in dronkenschap geschied en de schade vergoed was. Uitspraak Dingsdag e. k. Tcrzelfde zitting stond teregt eene 75-jarige vrouw, mede wonende ouder Soestbeschuldigd zich aardappelen van het land van den Heer Acht- hoven toegeëigend (e hebbendoch die tot vervelens toe hare verklaring herhaalde, daaraan niet schul dig te zijn. Later over een der nevenpunten spre kende, ontviel haar, ten gevolge van eene juist ter snede geïmproviseerde vraag can den Heer Ambte naar van hetO. M.. H. J. Leinwebcrhaars ondanks, eene bekentenis van schuld. Opmerkelijk is het dat deze langvingerige matrone er zeer warmpjes in zit. Het 0. M. concludeerde tot schuldigverklaring en requireerde 14 dagen gevangenisstraf en de kosten. Uitspraak Dingsdag e. k. Uit Utrecht wordt gemeld dat de onderhan delingen en uitvoering van werken betreffende den Nederlaudschen Ccutraal-Spoorweg krachtig worden voortgezet Er zal een station geplaatst worden aan den straatweg vat) den Bilt naar Soesldijk, ter hoogte van hel landgoed Jagtlust. Het provinciaal geregtshof in Utrechtheeft Getuige bevond zich aan 't huis len Ilaloc toen de Amcrsfoortsche diligence van paarden verwis selde ei\ waarin zich ingezetenen van Amersfoort, getuigen van het tooneel, bevonden. eergister J. S. d. V. schuldig verklaard aan poging tot moord, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 8 jaren. Dringende behoefte aan hulponderwijzers schijnt eenigzins vervuld te worden; toch zijn er, volgens de Nieuwe Bijdragen, nog 108 plaatsen onhezet en daarvan zijn eenige vacant sedert December des vorigen jaars. Ook zijn er nog 50 plaatsen als hoofd onderwijzer in verschillende klassen van scholen onvervuld. In Drenthe (Annerveen en Gasteren) had men geen liefhebbers voor den post bekomen dan nadat het tractement was verhoogd geworden, terwijl men te Lievcren, Schoonloo, Steenwyksmoer en andere kleine plaatsjes in de provincie nog tot dien maatregel zal moeten overgaan, aangezien de autoriteit voor die scholen belooniogen toezegt be neden 200, d. i. beneden hetgeen de wet erkent als minimum van belooning voor hulponderwijzers. Bij vacatures is het getal sollicitanten voortdurend gering; tot het examen voor Brakel waren 4, te Erichem 8 sollicitanten opgekomen, terwijl op eene andere plaats alleen de waarnemer verscheen en dan ook de betrekking kreeg. Voor de 2e tusschen- school te Dordrecht had men nog eens een ouder- wetsch examen; er kwamen 38 mededingers op. Het heeft Z. M. den Koning behaagd om de doodstraf, waartoe in Julij 1.1. het Prov. Geregtshof in Friesland eene ongehuwde vrouw van Haulerwijk met name II. v. D., had veroordeeld wegens brand stichting met gevaar van menschenlevens, te ver anderen in vijf jaren tuchthuisstraf. Men verneemt dat Z. M. de Koning over een paar dagen Keizer Napoleon zal bezoeken en even eens eene bijeenkomst met den Koning der Belgen zal houden. Volgens particuliere inlichtingen heeft Koning Leopold, die voor ongeveer eene maand den Prins van Oranje te Wiesbaden ontmoette, dezen zijn verlangen kenbaar gemaakt een bezoek van den Koning zijnen vader te ontvangen. Onder handelingen hierover werden op louw gezet, en thans is men overeen gekomen dat de twee Sou- vereinen een onderhoud zullen hebben in een der provinciale hoofdplaatsen vermoedelijk te Luik. Hunne bijeeukomst zal gehouden worden na den terugkeer van Koning Willem III uit Parijs. De Belgen zullen opgetogen zijn met de verwezenlij king van dit plan. Niet slechts omdat daardoor het zegel wordt gedrukt op de toenadering der twee natiëu, maar ook omdat op deze wijze een einde zal komen aan de geruchtenvolgens welke de reis van den Koning naar de hoofdstad van Frankrijk betrekking zou hebben opeen, naar men beweert, ontworpen verbrokkeling van België, welks Vlaamschc gewesten aan de Nederlanden terug gegeven, terwijl de Waalsche provinciën Fransch grondgebied zouden worden. Dezer dagen bevatte de clericale Ami de la Religion van Parijs een brief uit Brussel, waarin gezegd werd, «dat er in Neder land een partij bestaat, die, met het oog op de bedoelde inlijving, een Nederlandsch-Fransch bond genootschap verlangt, en dat de Koningin der Nederlanden, wier invloed groot is. zich met dat denkbeeld ten eenenmale vereenigd heeft." Deze taal is te bespo lelijk om zelfs tot tegenspraak te verleiden. Het vertrek van Z. M. den Koning uit sGra- venhage naar Frankrijk is bepaald op 2{ ure in den ochtend van Zaturdag e. k. Z. M. maakt de reis over Keulen. In bet tot de gemeente Leidschendam behoo- rende dorp Veur had voorleden week eene vreese- lijkc vergissing plaats. By den landbouwer van Lochem had een der huisgenooten, bij het gereed maken van het middagmaal, den inhoud van een onder meer andere zaken voorhanden liggend zakje gebruikt om er saus van te maken, denkende dat het meel was. Onder den maaltijd echter werden de baas, de vrouw, het kind en de dienstmeid hevig ongesteld, en bleek het. dal er rattenkruid in plaats van meel voor de saus was gebezigd. Of- sclrpon het geval zich in den beginne voor allen bedenkelijk liet aanzien, zijn drie hunner thans het gevaar te boven; de vrouw echter is den vol genden morgen onder de vree3clykste smarten overleden. Het is misschien niet overbodig hierbij te voegen, dat de boeren veeltijds rattenkruid iu buis hebben om er, ia water opgelost, de schapen mede te was3chen. In Holland bestaat ook, eten dis in de noorde lijke provinciën, de gewoonte bij de boeren om rattenkruid in huis te hebben voor het wasschen der schapen. Het bovenstaande ongeluk heeft weder de noodzakelijkheid doen zien om daarop eene strenge conlróle uil te oefenen. Te Hoorn is gevankelijk binnengebragt de vader der weeskinderen in eene naburige gemeente die, naar men verneemt, beschuldigd wordt van geweldadige aanranding der eerbaarheid van een meisje van 17 jaren. Dit is in korten tijd het tweede feit van dien aard in Noord-Holland. De arrondissements Regtbank te Groningen heeft den derden dezer in hooger beroep, in twee zaken, wegens overtreding der wet op de jagt en visschery eene voor de jagers niet onbelangrijke uitspraak gedaan. Bij deze uitspraken schijnt de regtbank te hebben aangenomen, dat ieder, die de lange jagt uitoefent of, zooals men gewoon is dat te noemen, in den slag loopt, moet voorzien zjju Tan eene jagtacte en eene vergunning van den eigenaar van den grondwaarop men gaat jagen. Het is van belang, dat het publiek daarmede be kend worde, dewyl hieromtrent .by hetzelve een ander begrip schijnt te bestaan. Naar wij vernemenis reeds van deze uitspraak cassatie aangeteekend. Ter waarschuwing voor heeren reizigers; welke eeo uitstapje naar Engeland mogten willen doen, dient het volgende. Twee personen, vanhier naar de Kaap de Goede Hoop vertrekkende, namen voor eigen consumtie eenigen voorraad sigaren mede, tot een bedrag van f 17. Te Londen werd hun als impost gevraagd niet meer dan ƒ144. Een ieder wachte zich voor schade. Niet weinig stof tot lagchen werd te Brussel gegeven door een Burgemeestester van een der kleine gemeenten in de nabjjheid dier stad, welke burgervader op de landbouwtentoonstelling op heeterdaad werd betrapt, toen hij de schoonste perziken, die daar ter bezigtiging lagen, in den zak stak. Dezelfde Burgemeester, die zeer rijk en daarbij zeer gierig is, heeft, zooals algemeen be kend is, op zeker bal ten bove zijn zakken met truffels, surprises en andere lekkernijen gevuld. Het feit werd ontdekt, maar niet gestraft. De in Zarskojeselobij Petersburg, verpleegd wordende olifant, gebruikt onder anderen jaarlijks 16000 pond tarwemeel, 2000 pond boter, 2000 pond suiker, 30.000 pond hooi en 20,000 pond stroo. Inderdaad een dure kostganger! De minister van financiën van Frankrijk heeft reeds een der door hem ontworpen wetten betref fende het belastingstelsel openbaar gemaakt. De eerste titel van bedoeld ontwerp van wet zou men gevoegelijk een belasting op de ijdelheid bunnen noemen. Daarbij toch wordt voorgesteld eene hef fing van 50,000 fr. voor den titel van prins, 40,000 voor dien van hertog, 30,000 voor een graaf, 20,000 voor een burggraaf en 10,000 Toor eer baron. De naamsveranderingen worden belast met een hefting van 200 fr. voor een gewoon persoon en 500 fr. vooradellyke namen. Eenig voorvoegsel voor een naam (b. v. de, le, du) wordt met 200 fr. belast; overigens moet ook voor een wapenschild en de verificatie van titels betaald worden. De tweede titel belast de geestelijke inkomsten; de derde de door de regering geautoriseerde handels- vereenigingende vierde de pensioenen, en einde lijk de vyfde de aan gemeenten verleende magti- gingen tot het houden van jaar- en weekmarkten van allerlei soort van dieren. In de memorie van toelichting wordt met betrekking tot den tweeden titel nadrukkelijk opgemerkt dat by een afzonder lijke wet de goederen in de doode band zullen belast worden. In de omstreken van Frankfort hebben dezer dagen geduelleerd baron von der Than, gewezen officier in Oostenrijksche dienst, later majoor in het Beijersche leger, doch thans niet meer lot den militairen stand beboorende, en eene betrekking bij het hof van Munchen vervullende, en den Oos- tenrijkschen generaal baron ton Feschenbach. De twist ontstond te Maintz in gezelschap van Oosten- rijksche, Pruissische en Beijersche officierenonder een gesprek over politieke onderwerpen. Generaal von Baumgartcn, kommandanl der vesting Mainz, was een der getuigen van generaal Feschenbach; twee Pruissische geaeraals wareo de secondanten van baron von der Than. De baron werd door den kogel van zijnen tegenstander doodelijk getroffen en gaf eenige uren later den eeest te Frankfort, werwaarts men hem in het geheim had gebragt. Ilij wilde den baron von Feschenbach en de secon danten niet in ongelegenheid brengen eo sprak al- zoo niets van het duel. maar liet een uur vóór zijnen dood zekeren beer K. by zich komen, een Pool, dien hy te Baden had loeren kennen cn op de lijst der vreemdelingen had gevouden, die met hein in heizelfde hótel te Frankfort logeerden. Aan K. vertelde hy alles wat gebeurd was eu ver trouwde hem een brief voor zjjne vrouw, zjju tes tament en belangrykc papieren toe. Kort daarna gaf hjj den geest. De politie verscheen onverwijld,

Amersfoortsche Courant | 1861 | | pagina 1