COUR III M 905 va» DJNGSDAG, 2c/ Januari) JS62. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dfngsdayt en Vrijdagt. De Prijs van het Alwnneinent is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, fOAO. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. swn Get ffla Amersfoort, Bureau Amertfoorttclie Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Kijk. KENNISGEVING. 1)B BURGEMEESTER VAB AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Irgezetenen dezer gemeente, dat het door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier van de Grondbe» lasting over het dienstjaar 1862 aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaalden voettc voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort, den 18 Januarij 1862. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT. 20 Januarij 1SG2. In de Spaarbank is by de twee laatste zittingen des Bestuurs door 54 persouen ingebragt f 1168,42s. Onder hen waren 14 nieuwe deelnemers. Aan 3 personen is alstoen uitbetaald f69,71. Op llingsdag den 21 Januarij 1862. des namid dags ten één ure, zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering bouden, waarin de punten van behandeling zijn: 1°. Voorstel van de meerderheid der le Raads- afdeeling tot aanstelling van een derden Geneesheer. 2". Rapport van Burgemeester en Wethouders, aangaande de scheepstimmerwerf. 3°. Rekwest van den commissaris van inkwar tiering om eene gratificatiemet advies van Burgemeester en Wethouders. 4". Outwerp-Besluit lot afschrijving van de Ko hieren van den Hoofdelijke/) Omslag en de Hondenbelasting, dienst 1861, wegens ver trek enz. 5". Missive van het Gemeentebestuur van Baarn aangaande de herstelling van den weg, langs de buitenzijde van den Eemdijk. 6". Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het terrein de Zandhoopen, voor zoo veel hetzelve in eigeudom aan de Hervormde Kerk behoort. 7°. Benoeming van Stembureaus. Alhier zjjn aangekomen om le overnachten: Op 19 Januarij. 1 officier. 2 onder-officieren 2 korporaals, 1 tamboer en 22 manschappen, ko mende van de Overzeescbe Bezittingen en besiemd naar Harderwijk; eveneens 16 korporaals van het Kamper inslructiehataillon, ingedeeld by onder scheidene regementeo op heden, 20 Januarij5 korporaals van hetzelfde bataillon terwijl op morgen 1 korporaal van idem verschijnt. Vrijdag morgen gebeurde by Driebergen een vreeseljjk ongeluk. He opzigter van den Rijnspoor weg 1'., een zeer verdienstelijk beambte, bevond zich by zijne gewone inspectie op den spoorweg op het oogenhlik dat de trein van Arnhem aan kwam; hij geraakte onder den trein en was in een oogenhlik een lijk. Naar men verneemt zou er plan bestaanom de matrozen op 'sRijks schepen met buksen te wapenen en hen. na doelmatige oefening, des noodigals scheepschutters te lateu dienst doen. In het magazijn van kleeding en uitrusting te Delft, is altijd eeu voorraad donker- en lichtblaauw laken, voeringbaai en klein equipeinent aanwezig, genoeg om in de eerste behoeften aan kleeding, oor een corps van ongeveer dertig duizend schutters te voorzien. Ter vooikoming van bederf worden echter de corpsen van het leger, elk kwartaal, van het ver- eischte laken uit dat magazijn voorzien, inaar die hoeveelheid ook onmiddellijk door de fabriekanten en kooplieden, op contract, aangevuld. In de zaak tegen den lieer J. P. S., onsul van Zweden en Noorwegen cn scheepsmakelaar te Vlis- singen, in hechtenis te Middelburg, zijn in de twee voorgaande weken een veertigtal getuigen gehoorden men gelooft dat de openbare behandeling dezer hoogst belangrijke zaak in de maand Maart zal geschieden. Den 14 dezer stond voor de Arrondissemeuts- Regtbank te Zwolle tcregl J. Kooivroeger post bode te Avereest, thans gedetineerd, beklaagde tor zake van het achterhouden van brieven en gelden die hein waren ter hand gesteldom aau het hulpkantoor te Avereesl te bezorgen. Na het hooren van verschillende getuigen, requircerdc het O. M. tot schuldigverklaring van den beklaagde en veroordeeling van denzelven tot eene eenzame op sluiting voor den tijd van vier maanden en in de kosten. Tenzclfden dage is mede voor dio Regtbank (Zwolle) behandeld dc zaak tegen J. 0.landbouwer le Nieuwleuzenbeklaagd van op den 1 Novctubcr j.l. op de weekmarkt te Zwolleaan den boterkooper Raadt tc hebben verkocht en geleverd een vat boter, waafin bij boring is bevonden ruim drie Nederl. ponden water te zijn. Het 0. M. betoogde hoofdzakelijkdat een zoodanig bedrog eene ernstige bestraffing verdiende en schetste tegenover het geringe voordeel van den beklaagde, het groote nadeel voor de boterkoopers in het bijzonder en voor den handel in het algemeen, daar toch de meeste boter naqr Engeland wordt verzonden dat bij herhaalde ontdekking van zoodanige bedriegerijen de boterkoopers hun crediet zouden verliezen en de markt alhier ge vaar zou loopen, niet meer dat faveur cn vertrouwen le genieten, als tot heden het geval was. Op deze en meerdere gronden requireerde het 0. M. dat de beklaagde zou worden schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en te dier zake op grond van art. 423 C. P. zou worden veroordeeld tol gevan genzetting voor den tijd van drie maanden, te onder gaan bij wijze van eenzame opsluiting, voorts tot beta ling eener geldboete van /"100 met verbeurdverklaring van het bedoelde vat boter of de waarde van hetzel ve, berekend naar den marktprijs van dien dag en eindelijk in de kosten van hel proces. Geen nieuws, aangaande de Ministeriëele crisis, maar altijd eeu kras kruisvuur van raadgevingen, beschouwingen, waarschuwingen. Deze kan, deze mag geen portefeuille aannemen en ieder brengt zijne vrienden op het tooueel en presenteert hen aan Z. M. den Koning. Kr zijn zelfs bladendie met een belagchelijk front de bocuf. Baron van Hoëvell op eene lyst van candidaten voor het Ministerie zetten. Ue N. Rolt. Ct. meent in 3 artikelen den Minister van Oorlog compleet uit het veld te slaan en zoo het publiek te beduidendat deze moet worden vervangen door... liet Handelsblad tracht zijne lezers te beduidendat de heer van Reenen niet is de man van hel oogenhlik. Niemand heeft, volgens beide bladeneene leidende gedachte" dan de heer Thorbecke en dus. als deze in bel nieuwe Ministerie blijkt vergelen te zijn, dan ongelukkig Nederland luderdaad de ultra-liberale pers stejt wanhopige pogingen in het werk om haar woordvoerder eene vacante portefeuille en "de «leidende gedachte" in handen le spelen. Hie brandende begeerte moet, dunkt ons, in ltet paleis voorzigtigheid" prediken. Volgens de iV. Rolt. Cl. is de heer Thorbecke ZalurJog j.l. bij Z. M. den Koning ten gehoore ontvangen en leidt die Courant daaruit af. dal hem de zameustelling van een nieuw Ministerie is opgedragen. Hoe jammer, dat ook de Red. dier Courant niet met hei formeren Tan een Ministerie en met de «leidende gedachte" wordt belast! Een der bladen A wil dat de Staats-Courant zal spreken. IVaaroi'cr Dat Z. M. keuze nog niet bepaald is Van wie Van de personen die bij Z. M. werden geroepen ten einde met ben le spreken over den toestand Tan hel oogenhlik. over de politiek der toekomst, enz. enz. Men stelt dit blad voor, haar invloed te gebrui ken om b. v. den Geer Thorbecke te doeo spreken. Eens zeide hij iu de Kamer: «inen beschikt, zon der mijne vooikennis, over mij!" nu heeft hij nog veel meer redenen over de mededeelingen door vrienden aangaande zijne gezondheidzijne wederwaardigheden en zijne wensehen in 't openbaar gedaan, iets le zeggen, b. «f bij wezenlijk ge negen zon z(jn de portefeuille van Binneulandscbe Zaken aan te nemen en leveus hel permanent pre sidium van den Ministerraad. Hit laatste van wege de leidende gedachte waarvan hij, zoo als zijne vrienden zeggende eenige houder is. De Groninger Courant behelst den navolgenden brier.- Een man, in zijne eer diep gekrenkt, is ter handhaving van zijn goeden naam genoodzaakt liet volgende ter algemeene kennis te brengen. Aan de uitooodigiug des grooten kerkeraads alhier gevolg gevende, is de opper-rabbijn vau Meppel den 14 dezer hier aangekomen om de gees telijke functiön iu deze geineeule waarteneinen. De voor den opper-rabbijn gedistingeerde zitplaats in de synagoge heeft hij reeds aanvaardook beeft hij reeds een huwelijk kerkelijk voltrokkenea zal hij waarschijnlijk op deo aanstaanden Sabbath eene predikatie in de synagoge bouden. Tot mijne dienstontzetting heeft Z. E. de Minister de goedkeuring tot heden nog niet verleenden heeft de kwestie, of de kerkeraad namelijk beregligd is mij maar zoo uit mijn ambt te stooien, bare eindbeslissing nog niet verkregen. Voorloopig geloof ik echter ieder weldenkende de vraag te mogen doen: wat is van een kerkeraad te denkendie eeneo geestelijke beroept, welke de hand daartoe leentom zijnen ambtsbroeder gewelddadig te verdringen en te ruïneren? Kan bij. die inel zulke voorbeelden voortgaal. wel de gemeeote aansporen deugdzaam en opregt te zijn Opmerkelijk is bet echter ook. dat de eerste geestelijke functie, die de opper-rabbyn van Meppel hier waarnam, de voltrekking van een huweljjk was. en dat in den Talmud, juist in hellraclaat. hetwelk over de voltrekking van huwelijken handelt, op folio 59 een dergelijk vergrijp in de regten van anderenook zelfs wanneer dat van minder gewigligeo aard is, als eene ongehoorde zonde aangemerkt is. Wanneer desniettemin de groote kerkeraad zulk eenén man de voorkeur geeft traven mijzoo zal zulks noch hein tot eer noch nij lot oneer strekken. Waarmede ik te kampen heb, zal een ieder wel inzienen hiermede sapienti sal! GaoM.iGEK, 16 Januarij 1862. Dr. JACOB ROSENBERG. Politieke Revue. Er is weinig nieuws op de groote wereld-markt. Het Engelsch-Amerikaaosch geschil is opgeruimd en de beide afgevaardigden van het Zuiden, die zoo spoedig in. de uitoefening hunner carrière werdeu gestuit en achter de grendels in een fort teregl kwamen, zijn op dit oogenhlik misschien te Liverpool. He raaddoor de Times aan het volk gegeven toondoor uiterst koel te zjjn tegen die Zuid- Amerikanen. dal zij u volstrekt geen belang in* boezemen!" zal hoogst waarschijnlijk niet geheel stipt worden opgevolgd want onder de bevolking van Liverpool zijn er. die de beeren Mason en Slidell eene schitterende ontvangst willen bereiden. Spoedig zullen wij weten wat hun wedervoer. Ue Engelsche bladen doen vooral uitkomen, dat Jonalhau aan Eugelands verzoek om invrijheids* stelling der bedoelde persooen, gehoor gaf uit nood en niet uit gulle bekentenis, dal de «opligling'' onreglvaardig was. Immersde Minister Howard tracht in de Memoriedie hy te dier zake open. baar maakte, te bewijteo of liever bij verklaart, dal kapitein Wilkes bet Engelsche schip met de heeren Afgevaardigden, behoorde opgebragl te hebben. Hoor alléeu de beide Zuid-Amerikanen te nemen beging hij eene onhandige onhandigheid. Italië dat eenige dagen voor Engeland en Amerika op den achtergrond was getredentrekt nu weder de aandacht, en het is vooral eene redevoering van den Minister-President van Z. M. koning Victor Emmanuel, die aanleiding geeft lot veel geschrijf. Iu het Parlement gt-ïulerpelleerd over de Bouieiosche kwestie, zeide hij: «"misschien wordt zjj op dit oogenblik tot rypheid gebragten op die mede- deeling, was hel geheele Parlemeut uiet tjjoe ge dachte te Rome, ineedende het Fraosch garnizoen de afschaids-trompet te hooren blazen. Maar een der leden vroeg toelichting van dat misschien en vau die rijpheid en wat was des Ministers antwoord Ditde Rocneinsche kwestie is eeve zedelijke en gaal dus. door den lijd, hare oplessiug te geutoell" en dit beteekent: hei zwaard kan of mag of derf ik niet gebruiken, om dien verwarden kuoop door le hakkcu. Alzoo geduld!" Wij gelooven met Ricasolidat de tjjd de Ro- tneinsche kwestie in eeu ander licht zal plaatsen inaar tevensdat er eeel geduld zal noodig zjjn om le wachten op het woord van deu Paus legen koning Victor Emmauuel: «ziedaar muiie kroon neem die en zet u die op het boord lo Rome!" Hem dio gelooft dat dit in deze eeuw gebeuren zaldurven wy uiet kleinyoloooig noemen. Garribaldi gelooft bet voorzeker niet en wachten staat niet op de eerste. wraak niet op de laatste bladzijde van zijn dagboek. Dat weet Keizer Napoleon III en daarom blijft hj)althans in betuigingen lt*lië's vriend. Dat weet Keizer Krans JozelT en daarom in specteert hj) den vierhoek! De Oostenrpsche Monarch is als 'l ware bat

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1