"V'v jv 7 Februarij 48611. 'r 1 Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Diugsdags en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertenliën, 1 tot 6 regels 60 Centa elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het llijk. SPAARBANK. Het -Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Itlnmidag 10 VcFsruarij e. k. ten Ruiidhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot I ure. •VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 6 February 1862. Gedurende het jaar 1861 zijn voor het kanton- geregt te Amersfoort behandeld 319 strafgedingen. Dien ten gevolge stonden voor hetzelve in dat jaar teregt: 321 mannen, 29 jongens beneden 16jaar, 79 vrouwen en 4 meisjes beneden 16 jaartotaal: 433 beschuldigden. Van dezen werden 34 vrijge sproken de overigen tot verschillende straffen ver oordeeld te weten: 183 tot gevangenisstraf en 218 tot geldboeten. Naar den aard der misdrijven was de verdeeling als volgt: 74 werden veroórdeeld wegens enkelen diefstal van hout, veldvruchten, enz; 105 wegens overtreding van artikelen in het wetboek van strafregt voorkomende; 38 wegens overtredingen van Provinciale reglementen; 125 wegens overtredingen van plaatselijke verordeningen 52 wegens overtredingen der jagtwet co 7 wegens overtredingen van maatregelen van inwendig be stuur van den Staat. Verder werden voor het genoemde kantongeregt in dat tijdvak nog behandeld78 Burgerlijke ge dingen, waarvan 68 bij eindvonnis door den Kan- tonregter beslist werden; terwijl de overige door schikking van partijen, of door afstand der instantie eindigden. Neemt men hierbij in aanmerking, dal bovendien in genoemd jaar 190 acten zijn gepas seerd, door, of met medewerking en in tegenwoor digheid van den Kantonregter, zoo kan men geruste- lijk tot de slotsom komen, dat er in 1861 geen gebrek aan werk by het genoemd Regterlijk Col- legie is geweest. De Minister van Hervormde Eeredienst enz. heeft bij missive van den 10 Januarij aan den met ultimo December jl. door en van wege zijne kerkelijke ge meenten ontslagen opperrabijn te Groningen, dr. J. Rosenberg, op diens beklag over deze handelwijze en verzoek tot lusschcnbeide treding, geantwoord, dal er hier te lande gcenc voorschriften of bepalingen bestaan, die den Minister zouden kunnen aanleiding geven in dezen tusschenbeide te treden. Bij den aanleg der staatsspoorwegen zal men eene zeer belangrijke bezuiniging te danken hebben aan een praktisch denkbeeld, naar wij vernemen verschuldigd aan de ingenieurs van den waterstaat Fijnje en Dirks. Laatsgemelde is namelijk belast met het toezigt over de werkzaamheden tut verbe tering der rivier de Merwede nabij Gorinchetn. De grond, die daar uitgebaggerd wordt, bestaat uil een fijne soort grind, te fijn om tot eiugenlijk gezegde grindwerken te worden gebezigden dus tot hiertoe zonder waarde, terwijl integendeel het afvoeren van dien grond nog met betrekkelijk aan zienlijke kosten gepaard ging. Dezen gron-1 nu heeft men gratis beschikbaar gesteld voor den aanleg der spoorwegbaneu. Van deze gelegenheid wordt reeds gretig gebruik gemaakt voor den aanleg der lijnen Breda-Tilburg en Rozendaal-Bergen op Zoom. Behalve dat hierdoor den Staat de kosten van het vervoer van dezeu grond worden bespaardlevert, deze maatregel nog een tweede belangrijk dadelijk voordeel op. Tot hiertoe bezigde men namelijk voor den aanleg der spoorwegbanen veelal fijn zand, dat sterk aan verstuiving is blootgesteld en waardoor alzoo het maken van de zoogenaamde banketten (eene soort steenen kaden) ter wcêrszijden der banen noodzakelijk was. De nu gebezigde fijne grindsoort levert dat bezwaar van verstuiving niet op, zoodat de aanzienlijke kosten tot het maken der banketten vermeden worden. Onder de overige voordeelenwelke deze maatregel oplevert, moet ook nog vermeld wordendat daardoor de nood zakelijkheid vervalt, om den benoodigden grond voor den aanleg der banen uit te graven uit de aangrenzende lauden, waartoe een uitgebreid ter rein Tereischt werdwaarvan na de uitgruving niets overbleef dan onoogelijke gaten en nutlelooze breede sloten. Op den 23 Jan., overleed te Nieuwe Pekel-A in 69jarigen ouderdom Johan Hendrik Schutt. in leven gepensioneerd onder-officier van het Nederl. leger en oud veldwachter dier gemeente. Hij was geboren te 'sGravenhage op den 6 Nov. 1792. Daar zjjn vader tot den militairen stand behoorde, zoo koos ook de jonge Schuit dien stand voor zich en opende zijne militaire loopbaan den 3 Maart 1810 als soldaat bij bet 126ste regement. Al dade lijk nam by in 1811 en 1812 een werkdadig deel aan den Russischen veldtogt, in 1813 aan dien in Duitschland, bij welke gelegenheid hij te Wittenberg krijgsgevangen werd. Na zijne terugkomst nam hij deel aan de belegering van Delfzijl in 1814; in 'tjaar 1815 stond hij bij Waterloo, tegen den Franschen overheerscherhij werd in 1817 tot korporaal bevorderd en ontving in 1823 de medaille voor 12jarige Nederlandsche dienst. In 1828 lot onder-officier bevorderd zijnde, was hij tijdens den Belgischen opstand in 1832 en 1833 te Maastricht; in April 1832 ontving hij het metalen kruis en in 1834 de zilveren medaille voor 24jarige dienst. Hoe roekeloos het is jonge kinderen alleen in huis te latenkan het onderstaande treurige geval op nieuw bewijzen. Zekere J. K. te Ureterp verliet in de vorige week met zijne vrouw de woning, ten einde eenige werkzaamheden achter huis te verrigten, hun kind van drie jaren in de woonkamer achterlatende. Na cenigen tijd kwamen zij terug, doch hoe ontsteld en wanhopig werden de ouders, toen zij zagen, dat hun kindje door de vlammen verleerd was en geheel verbrand levenloos voor den vuurhaard lag. De droef heid der ouders is nice te beschrijven. Naar men verneemt, hebben de poldervverkers, die thans bij Woldondorp werkzaam zijn, van onder scheidene neringdoenden te Winschoten te zamen voor eene som van zes duizend gulden op crediet ontvan gen en aangezien die goederen door hen tot zeer lagen prijs weer worden verkocht, zoo vreest men, dat te Winschoten wel te vergeefs naar betaling zal worden gewacht Één koopman moet voor ruim twee duizend gulden hebben geleverd aan kleedcrcndekens en andere manufacturen. De Directeuren der Keulen-Mindener en der Rijnspoorwegen hebben het plan gevormd, op hunne banen verwarmde salon-wagens eerste klasse in te voeren. Dergelijke wagens bestaan reeds op de Badeusche spoorwegen, en ziju uitmuntend ingerigt. Elke salon kan 16 personen bevattenmet sofa's voor twee personen. In het midden van den agen staat een kagcbel. die met coaks gestookt wordt, en waarvan de pijp door den vloer van den wagen gaat. De reizigers betalen den gewonen vrachtprijs der eerste klasse. Korten tijd geleden kwam in een zeer voor naam kleedingmagazijn in de rue Vivienne te Parijs, een persoon :u reiscosluum haastig binnen ioopen. Hij zeide te Zija de graaf Liboni, die per telegraaf naar Parijs bij den Minister van Binnenlandsche Zaken was omboden. De tyd zelfs had hem ont broken zich in audienlie-costuum te kleeden, doch daar in Parijs daartoe de noodigegelegenheid was, kwam hij daar zich er spoedig van voorzien. Op last van den chef des huizes, was de graaf binnen eenige oogeublikken in een echte dandy herschapen gekleed om zelfs voor den Keizer te kunnen ver schijnen. De graaf neemt daarop uit zijn reispaletot eene portefeuille en haalt een pak bankbiiletten zeer nonchalant voor den dag. Eensklaps ziet bij op de pendule die in den winkel hangt en roept uit: Duivelsch het uur is reeds voorbij, waarop ik bij den Minister ontboden ben." Onmiddellijk doet hij de bankjes weder in de portefeuillegeeft die aan den chef en zegt hem: bewaar dit slechts tot ik terug komdan zullen wij afrekenen." Hij vliegt weg, maar moet nog terug komen; en wat waren de bankbiiletten die hij in de portefeuille achter liet Hier te lande zou men voor eenige jaren nog kunnen zeggen: Kaufman's adreskaarten. In Engeland heeft he'. volgende plaats gehad Een jong mensch van voorname familie en be zitter van een aanzienlijk vermogen huwt bijna onmiddclijk na zijne meerderjarigheid (21 jareu) een meisje van ongeveer 22 jaren openlijk bekend als te leven in verkwisting en ontuchteene vrouw die hem niet (zoo als bleek) wenschie te huwen en ook niet voornemens was hare levenswijze te veranderen na het huwelijk. De verbijsterde cn iu zijne verstandelijke vermogens zeer beperkte jon geling maakte een inkomen van een paar duizend p. st. 'sjaars aan die vrouw als huwelijks-voor waarde, en verspilde veertien duizend p. st. (dus ruim anderhalve ton gouds) aan geschenken iu edele steenen. Zijn beschikbaar geld verkwist hebbende weoschte hy goederen te verpandendie bij ver sterf aan een oommajoor Windhammoesten vervallen. Dezeziende dal hetgeen hem zeiven aangaat gevaar looptbrengt bij de regtbank zjjnc bezwaren inop grond dal zijn neef krankzinnig was, en aangezien de Eugclsche Wel het onder curatele stellen niet kent, zoo wordt aan den jon gen Windhain de verpligting opgelegd te bewijzen, dal hij niet krankzinnig is. Gedurende 32 dagen wordt," zoo als de Morning Post zich uitdrukt, «de loop der geregtigbeid dienstbaar gemaakt aan persoonlijke belangen, en ten nadeele van den neef de getuigen k décharge niet opgeroepenbjj zelf eerst op het laatste oogenblik verhoordofschoon zijn verboor het doorslaandste bewys gaf, dat hij in het bezit zijner verstandelijke vermogens is, tot dat eindelijk 12 van de 22 gezworenen verklaarden dat de jonge Windham volkomen bij zijn verstand is en ten eenenmale bekwaam zyne zaken te be- heeren. In die 32 dagen heeft men de kosten van het geding, wier betaling door de Wet aan den als waanzinnig voorgesleldendoch volkomen van dien smet gezuiverden winner van het proces wordt opgelegdlot de verbazende som van dertig dui zend p. st. (ruim 3 J ton gouds) doen oploopea zijnde dus 1000 p. st. daags, waarvan de twee voornaamste advocaten ieder 30 p. st. daags genoten zoodat deze in ééne maand ieder 1600 p. st ont vingen of bijna twintig duizend gulden nederlandsch. De jongman zal nu verscheidene jaren al zijne in komsten moeten opofferen ter bestrijding van de proces-kosten doch naar men verneemtvervalt in 1869 een eigendom ten zijnen voordeele dat twaalf duizend p. st. 'sjaars oplevert. De dagbladpers en het publiek roepen wraak en schande over het proces, niet alleen wegens den geweltigden roof aan een jong meusch gepleegd, maar ook wegens het ge vaar waaraan een bemiddeld persoon blootstaat indien een belanghebbende de moeite neemt hem als krankzinnig voor de regtbank te roepen, doch bovenal over de wijze waarop het proces gevoerd is, en die onverbloemd wordt voorgesteld als de grootste partijdigheidmeer naar eea veemgerigt dan naar de uitspraak der wet gelijkende. De Morn. Post besluit een der menigvuldige artikelendie over deze zaak geschreven zijnmet de Tolgende woorden lu alle geval zal de drukkende onkosten- rekening van deze inkwisitie tol eene toepassing leiden, en de wetgeving, zoowel als de natie, zal te beslissen hebben of men langer een stelsel dul den kanwaardoor iemand verpligt wordt zi t den bedelstaf te brengen ten einde te kunneu oe- wijzen dat hij bij zijn verstand is." Het gcheele regts^eding wordt met regt als een schande voor de Engelsche balie beschouwd. Het nieuwe Ministerie is geformeerdbenoemd beëedigd cn hield reeds eene eerste zitting. Vreemde dingen ziet men toch gebeuren. Het Departement van Binnenl. Zaken was de citadel der Ministeriëele vesting en dit moestzou het waarheid worden wat in het voorloopig ver slag over de begroeting van dit departement werd gezegddoor een geza uien lij ken aanval onmiddellijk bezwijken. Dit geschiedde niet en enkele pogingen van de chefs der ultra-liberale partij om de stellers van dat verslag niet beschaamd te doen staan voor het Voik mislukten. De begrooting van Binnenl. Zaken het kan niet genoeg worden herhaald is niet om haar scloc verworpenmaar oin tegenstemmers genoeg te vinden moest de party der ultra-liberalen zich vereenigen met de anti-Loudon partij. Eenige leden die bet budget van Binnenl. Zaken niet zouden hebben afgestemdindien b. v. de heer tan Zuglen van Nijeuelt de portefeuille van Koloniën had gehadoulvielen nu den heer van Heemstra en de meerderheid werd door die monslrueuse coalitie verkregen. En wat was het loon voor die tjjdelyke hulp Dat de ultra-liberale party haar verliet in den strijd tegen den beer Loudou en door den loop der crisis, die ontstond, een Ministerie is opge treden 't welk ook den heer Loudon niet in zyn midden kon opnemeuals zijnde hij niet genoeg liberaal. Het Ministerie is dus niet afgetredenwerd niet verslagen om de aanleidingmaar oin de onrede lijke coalitie van twee partyen die auders lynregt tegenover elkander staan. Ware het budget van Koloniën behandeld vóór hel budget van Binneul. Zaken dan zou het Mi nisterie van Heemstra' Godefroi nog bestaan. Dit behoort tot de vreemde dingen Politieke Revue. Weinig, zeer weinig belangrijk nieuws. De haliaansche kwesiie wordt dagelijks op de dagblad-tafel gebragt en telkens onder eenigzins gewyzigd fatsoen. De diplomatic is echter bijkans Ilen einde raad, want houderde malen presenteerde zij hel kind der revolutie in allerlei gedaante en velerlei tooi, maar altjjd bleef het ecu kind, dat

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1