AHERSFOORTSCHE COURANT M 914. vnu VRIJDAG, s&f-i C 2i Februari) J86Ï. f Dit Iliad verschijnt tweemaal in de vreek des Dingsdags en VrijdagDe Prijs van het Abonnement is 1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 CevU elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt.— Afzonderlijke nummers, /0.10Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. ran CXttff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Bijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS o«n GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet; Doen te wetendal het primitief kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1862 door den Raad,vastgesteld, is, en gedurende acht dagen, te rekenen van he den. alle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 19 Fcbruarij 1862. Burgemeester en. IVethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. G. \V IJ E R S. W. L. SC HELT US. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mnnndng 44 Vchrnarlj c. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tol 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 20 February 1862. De verjaardag tan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning is gister alhier gevierd door het houden eener groote parade van het garnizoen en de d.d. schutterij het uilsteken der vlaggen enz. De op heden voor het Geineenle-Bestuur van Amersfoort gehouden verknoping van boomen en houtgewas heeft eene som van 1224 opgebragt. In de beide laatste zittingen der Amersfoort- sche Spaarbank is door 23 personen ingebragt 476.en aan 5 personen uitbetaald f303. Z. M. de Koning heeft gratificatiën verleend aan den sergeant van policie G.Wielheesen f 21. 'aan den nachtwacht A. van Koot f 12,50 en aan Jt. Schteuder f 14,allen te Amersfoort, voor de arrestatie der twee beruchte boosdoeners/. Delp en A. Zimmerman en mede voor de schade aan hunne kleederen veroorzaakt bij de worsteling. Het provinciaal geregtshof van Utrecht heeft uitspraak gedaan in zake Wilkclmina van Vorselen, beschuldigd van kindermoord, voor te eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd Hrt hof heeft bij een gemotiveerd arrest overwogen, nat het feit, waar voor de beschuldigde vroeger door het geregtshof in Gelderland schuldig verklaard en veroordeeld was tot tuchthuisstraf van twaalf jarenniet was bewezenen haar mitsdien vrijgesproken. Ingevolge het door Z. M. bepaalde contingent suppletie-troepen van 1547 militairen, dal in den loop van dit jaar naar Nederl. lndië zal worden uitgezondenzijn door het departement van oorlog de kommanderende officieren van de legercorpsen uitgenoodigd hunne onderhebbende manschap met de gunstige voorwaarden bekend te makenwelke er voor haar bestaat om met eene nieuwe ver- bindtenis bij het Indisch leger over te gaan, en voorts niets onbeproefd te laten otn den overgang van militairen bij gemeld leger door gepaste mid delen aan te moedigen en te bevorderen. De manschap eener kanonneerboot brengt te Harlingenzoo a\ geen vertier, dan toch groot gelier. De policie, d:e welligt meende door de aan komst dezer rustbewaarders hare rust te kunnen houdenheeft banden vol werk. Dezer dagen nog waren eenigen van die heeren zoo hevig slaags dat een tiental wachters door een paar burgers gehaald en 3 der onruststokers gearresteerd werden. Hoewel te Ommen, het bijgeloof zelfs onder den boerenstand veel minder dan in vele plattelands gemeenten thans nog het geval iswordt er echter thans iets verhaalddat aller aandacht trekt. Dc land bouwer Boerman te Oud-Hcusden nl. wordt, nevens zijne bui6genootcnzoowel daags als 's nachts door een onzigtbare hand met water begoten; het water komt niet alleen uit den schoorsteen en van den zol der, ook door de gesloten deuren en kastenkortom, overal in en om het huis worden de menschcn, als mede in het bed met water begotenook dc nieuws gierigen blijven niet verschoond. Een onzer dagbladen meldtdat men voor nemens is bij verschillende departementen een zeker getal bejaarde en minder bruikbare ambte naren pensioen te geven eu door slechts enkele nieuwe te doen vervangenterwijl men dan de tractementen en den arbeid over de aanblijveilden zou verdeelcn. Dit wordt beschouwd als het eenige middel om tot eene zoo hoog noodige traclcmeutsverbooging der ambtenaren tc geraken. In eeDe vergadering van koffijhuishouders, tappersherbergiers enz.in deze week te Berlijn te houdenzal worden beraadslaagd over het ne men van maatregelen ter voorkoming van de bui tensporigheden,, die de militairen zich op de open bare plaatsen veroorloven. Door verscheidene be langhebbenden is het voorstel gedaan om in be doelde localen niemand in uniform meer toe te laten. De traag, wat het Ministerie tren niet is, houdt de politieke pers bezig, Het Ministerie leert daardoor wat het zal hebben te openbarenmaar ook wat het zal hebben te verzwijgen. Intusscber.de groote kwestiën zyn in de vorige zitting, zóó op den man af behandeld, dat het Ministerie veel werk zal hebben om zijne gedachten over de levens kwestiën van ons staats-bestuur te verbergen door de laai, terwijl het: e wacht op onze daden!" niet die kracht zal uitoefenen, welke het vroeger had. Er is te veel gebeurdom daarmede onvoor waardelijk tevreden te zijn. Zou de heer Uhlenbeck de Indische begrooting wilien onderwerpen aan het oordeel der Wetge vende Magt Dan is het vreemd dat de heer Loudon geen mandaat wilde aannemen als Volks-vertegenwoor- diger dat hij liever plaats nam in den Presi- dialen stoel van de Provinciale Staten van Zuid- Holland Hij toch was tegen zoodanige begrooting en zijne plaats was dus geweest in de Kamer. Of is de heer Uhlenbeck in deze zaak homogeer. met den heer Loudon Dan kan hij lezen wat hem wacht van de ko loniale oppositie. Deze zou hem verwelkomenmet de vraag: waarom hebt gij U gezet op den stoel des heeren Loudou die ome man was, indien de begrooting geen klove had gesteld tusschen onsen hem. «Ga heen als gij die niet wilt wegnemen!" Ook de Heer Blanken heeft veel moed geloond door te gaan zitten op de plaats des heeren de Casembroot. Zal ook hij aan de wet de organisatie des legers willen opdragen Het zouden twee inderdaad stoute politieke coups de main zijn! Maar hoogstwaarschijnlijk zullen dan ook in de Tweede Kamer mannen opstaan die de handen gereed om zoo veel te doen, afkeeren. Er moest welligt veel worden gevraagd, om groote maar sluimerende kracht op te wekken. De aanstaande verkiezingen te Rotterdam trekken veel aandacht. In eene der verkiezings-collegiën zijn tot caudidaten gesteldde Heeren Franser. van de Putte en Blom die heiden hunne denkheelden aangaande de vrijheid hier en de vrijheid in lndië zóó hebben toegelichtdat nog niemand weet wal zij eigenlijk zouden willen doen. Zij wenschen wat elk ordinair mensch in Nederland wenscht: het goede in lndië behouden tot ons voordeel en er nog meer uit halenterwijl de Javaan liet nog beter heeft en ook meer overhoudt." Hoe dat te bewerken Die het aan de theoristen vraagtontvangt een antwoord van wolk en water. Hij kan niet zeggen: «uwe bedoelingeu zijn verkeerd!" maar als hij. op de programma's die er worden gegeven nopens de wijze waarop men het zou wagen om de schatten die wij nu uit de Oost trekken nog te vermeerde ren het bestaande wilde wijzigenzou hij zijn gek of driest. Een liefhebber van statist'Qk rekent uit, dat de middenterm voor het ambtelyk leven eens Ministers van Justitie in Nederland is ongeveer 15^ maand. Rekent men hier af 4 maanden voor het zich orienteeren in het departement en Ij- maand voor de crisis, gedurende welke de Minister in de tucht hangt en hij dus slechts 't loopeude werk verrigt, dan heeft hij 10 maanden over om te arbeiden. Politieke Revue» Men schrijft uit Weenen dat het concordaat zal worden vernieuwd. Beleekent ditgewijzigd f Hoogstwaarschijnlijk jawant bij dc tegenwoor dige spanning in Oostenrijk, zijn de bepalingen van dat concordaat niet meer houdbaar en ontstaan daarover hier en daar botsingendie aanleiding geven tot betreurenswaardige tooneele». De streng-bisschoppelyke partij zegt: met wie wij niet in gemeenschap leefden, zij ook geen rustplaats nevens onsna den dood f 't Zij zoomaar dan ook gezorgd door de Regeringdat de afgestorvenen van andere gezindten eene behoorlijke plek vinden, waarin zij ter aarde kunnen worden besteld. De lijdelijke houding der Hongaren schijnt de ultrabehoudende partij in Oostenrijk weder moed te geven, om haar wil boven de wel te stellen, doch zij zal det- strijd verliezen, gelijk de keurvorst van Hessen dien zal verliezen, in zyn twist «net het volk. Deze vorst is gelijk den machinist, die den stoom met geweld in de machine wil houden doch neenzulk een machinist is er niet. Alleen op het Staats-tooneel vindt men gekroonde machi nisten die de kracht, de ontzettende kracht die er van het volk uitgaat willen verlammen, ja ge heel en al onderdrukkenen een van die gekroondea is de keurvorst van Hessen. Hij wil groot spel spelen en lacht met de geschiedenis onzes tyds. 'l Schijnt, dat hij op dien weg naam wil maken, maar welk een treurige renommée zoekt hif da** En bet einde van den iwisl? Hij zal bet hoofd buigeneven goed als keizer Frans Jozeff dit be gonnen is te doen. Nu reeds spreekt men van een volksopstand in het Keur-Vorsteudomter zake van hel met goweld invorderen der belastingen: «Geeft men u het ver schuldigde geld niet, neem het waar gij het vinden kunt!" zou het bevel zijnwaarmede de ambtenaren in de beurs der aangeslagenen treden. Welligt rekent de keurvorst op de bajonetten van den Di'itschen Bondmaar wat zou hij zeggen en doen, als Pruissen eens opstond en riep: «de Bond helpt u niet en die het waagt zijne bajonetten aan u te leenenis mijn vijand I" Of zou hij op die wjjze geheel Duitschland in rep en roer willen brengen? Hoe 't zij wenschelijk is het, dat in Keurhessen eindelijk worde geantwoord op de vraag: «regeert hier de Vorst volgens zijn bon plaisir En is de eenigsle vryheiddie bet volk heeftdie van te gehoorzamen Zoo kan de toestand niet duren en de lydelykc houding van het volk heeft lang genoeg getoond dat het den twist niet zoekt. Langer zwijgen en dulden zou een vlek werpen op zyn naam. Een volk heeft zoo wel zijne eer op te houden, als een Vorstal was die Vorst ook Keurvorst van het Keurvorstendom Hessen. Volgens de jongste berigten uit Kasseidie w'j ontvangen uit het Pruissische Huis van Afgevaar digden waren de deurwaarders der belastiugen te Hanauvergezeld van pionniers, voorzien van beitels en koevoeten, aan de huizen Tan hen, .die belasting weigerden te betalenverschenenen hadden zij die woniagc-n opengebrokenten einde mede te nemen wat de waarde had van het cijfer van den aanslag. Waar geen klinkende specie aanwezig was, na men zij voorwerpen, b. v. een pendule, eene klok, tang en asschop, eeu kalf, een toom kippen, enz. Welligt dat die voorwerpen later publiek worden verkocht, ten einde de waarde daarvan te kennen; is er iets over, dat terug te geven; of te kort, nog meer te halen. Die tijding werd in evengenoemd Huis aan een der leden per telegraaf gemeld en toen voorgelezen. Een gemengd gevoel van verontwaardiging en scherts was in de vergadering het g'volg van deze mededeeling cn spottende werd de vraag ge daan bouwt de lieer Vorst dan ook stallingeu en heeft hy magazijnen voor voeder. De levende have moet toch eten tol den dag van verkoop?" Opmerkelijk was het echter, dat de Ncue Pruis sische Zeilungook wel de /fruis-Zeituiig genaamd en van streng behoudende kleurop denzelfdeu dag uil Kassei dit berigt gaf: «te llanau, waar eenige onwilligen werdeu gevouden in het betalen der belas tingen werd dóór liet overige gedeelte des volks het verschuldigde zóó bereidvaardig betaalddat ten kantore van den ontvanger een/in/p-bediende moest worden in dienst gesteld om de belastingschuldigen Welk een verschil in de lezing! Hier, pionniers met breekijzers eu koevoeten daareen helper oin het geldgewillig gebragt in ontvangst te nemen! Eene telegrafische depêchede ronde door Eti- ropa makendeprofeteert eeu volks-opstand. Zal Mazziui mogen terugkeeren in Italië? Dit is eene belangrijke vraag. Men zegtdat Risacolide Italiaansche Kabi- nets-President beloofd heeft den grooten patriot" zoo als de liberale partij in Italië hem noemtin zyn vaderland terug te roepen, maar de diplomatie ook de Frausche! verzet zich tegen dat voor nemen.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1