AHERSFOOBTSCHE vftu DINGSDAG, JB 921. J8 Maart d86i. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingidag* en Vrijdag*. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Ceats elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt,Afzonderlijke nummer*, ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van CU»ff, te Amersfoort, Ifureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tas AMERSFOORT Brengen Ier kennis van de belanghebbenden dat de Lijsten aanwijzende de. Personen, in deze Gemeente bevoegd lot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Siaten-Generaal de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad, zijn vastge steld, en benevens die. behelzende de namen der Personenwelke ingevolge art. 35 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, in afschrift op heden aan de Waag zyn aangeplakt; welke lijsten gedurende veertien dagente rekenen van hedenalle Werk dagen van 10 tol 1 ureop de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter iozage zullen liggen. Amersfoort, den 14 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT, Gezien de artt. 87 en 150 der wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) Gelet op de aanschrijving van den Heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht d.d. 7 Maart j.l.No. 3 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 38); Doen te wetendat de tweede zitting van den Militieraadbestemd tot het beoordeelen en goed keuren van de plaatsvervangers en nommerverwis- selaars voor de lotelingen die op den 15 Maart i.l. voor de dienst zijn aangewezenin eene der zalen van het raadhuis te Utrecht ingaande op het Oud-Kerkhof, zal gehouden worden op Woens dag. den 16 April aanstaande, des voormiddags ten 10 ure. En noodigen de lotelingendie verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, om zich daartoe vóór den lsten April aanstaande, 's voor middags van 10 tol 1 ure des namiddags, ter Secretarie aan te melden. Amersfoort, den 17 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 17 Maart 1862. Op de 13 Amersfoortsche schutters, die zich tijdens den brand der 14 hooibergen aan dronken schap, insubordinatie en andere overtredingen van de Wet op de Schutterij hebben schuldig gemaakt en tot geldboeten, of bij niet-betaling tot gevangenisstraf waren veroordeeldzijn dezer dagen als volgt de von- nissen ten uitvoer gelegd: 1 schutter voor acht dagen; 2 schutters zeven 2 vijf 1 schutter vier 3 schutters drie 2 twee 2 één dag. liet verbouwen van de openbare Tusschenschool is aangenomen door S. Knoppers, timmerman te Amersfoort, voor ƒ3380. De levering van Ameublement voordcTusschen school is door Willem van flasclentimmerman te Amersfoort, aangenomen voor ƒ625. Het grasgewas over 1862 van het Plantsoen is verpacht voor 57, te weten: perceel 1. A. dc Vrij36. 2. J. II. de Vries.. »2I. liet grasgewas van het jaagpad langs de rivier de Eem enz. is door P. Kuijer, te Raam wonende, gepacht voor ƒ109. AI deze werken zijn door Burgemeester en Wet- houders dezer stad gegund. I Dc Prov. Drentsche en Asser Cour. behelst het vo'gend zeer gepast stukje: «Die de dagbladen leest van boven tot onderen, en J die zijn er, ja zelfs die dan weer van onderen beginnen tol boven toe, zeggen: «wat gebeuren er thans vreemde, r dikwijls akelige dingen!" en zij hebben geen ongelijk. E Gelukkig is niet alles waarheid. Zoo is liet verhaal van een franco pakjeafgpgeven aan een boerenhuis L bij Zwolle cn waarin tot grooie ontsteltenis van dien landman, een kindje was gewikkeld, geheel verdicht. 't Schijnt dat er menschen zijn, die goedsmoeds gaan zitten, om iets vreemds of droevigs te liegen. De hon gerige pers hapt gretig toe, de eene courant neemthel van de andere over, 'tgeheele Land ergert zich cn eindelijk komt er eene met het bcrigt: niets van waarf' Zoo is er nu ook aan verschillende dagbladen geschre ven: «dc brand te Diever is waarschijnlijk aangestoken, althans een Israëliet werd gearresteerd." Er is zooals wij reeds hebben gemeld nie mand gearresteerd. Overigens zal dit berigt weder billijke ergernis geven aan de Israëlieten. Deze vragen toch, cn zeer teregt, waarom vele bladen de godsdienst noemen van beschul digden, als deze tot de Israëlitische gezindte behooren. Men zegt nooit: «een Protestant, een R. Catholiek wordt verdacht of gearresteerd." Waarom dan: «een Israëliet is in verzekerde bewaring genomen." Wij weten weldat dit niet altijd met voorbedach ten rade geschiedt, maar men mag ook geen ergernis geven door achteloosheid. Een dagblad komt van huis tot huis en het heeft dus zooveel mogelijk toe te ziendat hetvooral in zaken als die van diefstal, brandstichting, enz. enz., niemandsnaam verdacht make, terwijl uit de vermelding, welke godsdienst dc beschuldigde belijdt, gevolgtrekkin gen worden gemaakt, die de verdachtmaking van een onschuldige voor dezen dubbel krenkend doen zijn." Dc Prov. Dr. Ct. geeft hier eene scherpe les, eene nuttige wenk, die volkomen waardig is te worden behartigd. Een paar dagen geleden kwam een mandie vrij goed gekleed wasbij een kastelein in het na burige Ruurlosclie Broek zeggende dat hij veehan delaar was cn dat zijn broeder Gerrit spoedig zou aankomen met 14 stuks. Hij verzocht den stal te mogen zien om te kunnen oordeelen of de beesten bet goed zouden hebben. Kort daarop vroeg hij aan den herbergier eenen borstrok ter leenomdat bij gelijk hij voorgaf, tot op de huid doorregend was. Spoedig daarna verdween hijbroeder noch vee zijn inmiddels gekomen. Den volgenden dag werd hetzelfde geval te Groenlo bij een anderen kastelein uitgevoerd onze broeder voorlooper nuttigde er daarenboven een goed middagmaal behoorlijk be vochtigd met eene llesch Bordeaux, waarna hy bet hazenpad koos. Een ieder wachte zich voor schade! Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft thans uitspraak gedaan in de zaak van C. V. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan het veran deren van haren geboortedag in een verhuisbillet maar heeft haar jeugdigen leeftijd en het gemis van nadeeldoor anderen door die daad geledenals verzachtende omstandigheden aangenomen en haar dienvolgens veroordeeld tot acht maanden correc tionele gevangenis, in eenzame opsluiting te onder paan geldboete van ƒ50 en in de kosten. Tegen dit arrest is de veroordeelde gekomen in cassatie. Van het gecostumeerde hal dat Vrijdag avond ten hove werd gegevenkan gezegd werden dat het niet minder schitterend dan het vorige is ge weest. De inrigting was genoegzaam als hij het vorige balzoodat het défilé' der quadrilles en overige gecostumeerdcn voorbij H.H. M.M. en het vorstelijk gezinen de uitvoering der quadrilles nagenoeg op dezelfde wijze en in dezelfde orde als op dat hal plaats vond. Terwjjl alle quadrilles met de meest mogelijke uaauwkeurighcid en netheid werden uitgevoerdwaren liet weder de I'avana (costumes van den tijd van Francois 1) en vooral de menuet [costumes van den tyd van Lodewijk XV] die door alle toeschouwers geacht werden het oorspronkelijk karakter der voormelde dansen met dc meeste juistheid terug te geven even als op nieuw de daarvoor vervaardigde muzijk algemeen byval vond. Z. M. de Koning had weder een cos- tuurn aan van eenen edelman uil den lijd van Lodewijk XIII. liet was echter van donkerder kleuren dan het vorige en verwetite niet miadcr de bewondering door de grooie naauwkeurigheid waarmede het naar de schilderyen van dien tyd is vervaardigd. 11. M. de Koningin droeg weder het costuum der Koningin van Bolieine, echter met eenige wijzigingen. Eene kleine smaakvolle Ko ninginnen-kroon van juweeien en paarien [zoo als men dikwijls op de portretten van Anna van Oos tenrijk ziet]verhoogde het schoone der fraaije lokken van II. M. terwyl ceu fluweelen mantelmet hermelijn omzoomdprachtig op het wit satjj- nen kleed met edelgesteenten bezaaiduitkwam. Z. K. II. Prins Hendrik droeg hetzelfde costuum van het vorige balen bragl dus weder hulde aau on ze marine, door in de persoon van Duyvenvoorde eenen onzer eerste admiralen later door die beroem de rij van groote mannen opgevolgd, voor te stellen, H. K. H. Prinses Hendrik trok weder ieders bewon dering door het rijke eo zeer getrouw nagebootste costuum van Elisabeth van Yorkechtgenoot van Hendrik VIL Het keurslyf van goud brocaat met hermelijn omzoomdde rok van zijde met goude bloemen doorwevende mantel van hlaauw fluweel met hermeljjn omzet, en de kostbare juweeien kroon, geheel naar het portret van dien tijd gezetf, benevens de juweeien waarmede het keurslijf over dekt was. vormden een schilderachtig geheel. H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden, die, wegens het overlijden eener vorstelijke aanverwante het vorige bal niet had kunnen bijwonen, was nu tegenwoor dig. Zy had het costuum eener adelljjke Jonkvrouwe uit de middeneeuweneen wit satijn onderkleed waarover ligt blaauw fluweel overkleedin den eigenaardigen vorm van dien tijden waarop een groote rijkdom van edelgesteenten was aangebragt. Op het hoofd eene rijke krans vaD juweeien. Z. K.ti. Prins Frederik woonde het bal in veldmaarschalks- uniform en Z. D. H. Prins Bernard van Saxen- Wei mar in dat van generaal der infanterie bij. Onder de genoodigden merkte inen ook eenige van elders op, o. a. den Burgemeester en den Kolonel der schutterij van Amsterdam, Het souper was weder even prachtig. Voor alle dames heerlijke bouquellen, terwijl bij ieder couvert een meou lag waarop de costumes der vier quadrilles voorkawmen. De Twentsche bevolking verkeert in een mocije- lijken tijd. Het werk gaat slepende voort en de arm besturen zullen de noodige hulp niet kunnen verleencn. Men zegt: er werd ook niets gespaard en dat is waarheid, maar was dat te wachten bij menschen waar van velen op zoo lagen trap staan van verstands-ont- wikkeling? Op hun achtste jaar naar de fabriek gezonden, kennen zij niets en leerden zij nietsdan den machinalen arbeid dien zij verrigten. Politieke Revne. Fouldde verwachte redder der financiën van Frankrijk, heeft plan zijn land uit den geldnood te reddenzonder de voorgenomen suiker- en zout- helasting. Ter beurze wordenin het algemeen zijne plannen goed opgenomen, doch denkelijk omdat men aldaar niets winnen, maar wel verliezen kanals men ze afkeurt. Even siglhaar Napoleon-' tisch als de beurs is ook het Wetgevend Ligchaatn in Frankrijk, hebbende met 233 legen 10 stemmen het ontwerp-aJres van antwoord op de troonrede aangenomen. Hoe de leden innerlijk gezind zyn, hebben de toejuichingen aan de redenaars Favre. Olivier en andere republikeinen bewezen. Toen het echter op stemmen aankwamstond hel moedig hoopje republikeinen alléén. Dat resultaat was het loon voor de scherpenaakte waarheid voor de juiste schels van Frankryks toestand, die Jules Favre nedergelegd had in zynen uitroep: «Er is in Frankrijk maar één Journalist cn die is: de Keizer Het Spaansch-Fransch-Etigclsch expeditiecorps in Mexico wordt niet enkel door ouderlingen naijver, maar thans door de groote landsplaagde gele koorts aangetast. De generaal Prim aarzelt ook steeds oin verder vooruil te rukken en dit is niet naar den smaak der Franschen, die veel van variatie houden en dus van dag tot dag anderen kost, anderen wijn en andere daines in Mexico willen aautreffeo. Het nieuwe Italiaausche Kabinet begint reeds teringachtig te worden, en er wordt wederdrukke correspondentie gevoerd tusschen keizer Napoleon en Victor Emmanuel, waaromtrent de staatkundige tinnegieters te Parys hlyven volhoudendat die twee Vorsten liet zmncn geheel eens zjju en Gari baldi volkomen hekend is met hunne geheime be doelingen. Als die lieeren politicussen de zaak aan het regie eind hebben gevatis er best kans van een nieuwen oorlog met Oostenrijkwant waar Garibaldi zich met de zaken bemoeit, kan cr alleen sprake zijn van Venetië, en dat laat keizer Frans- JozelT niet losinaar moet hem wordeu onlseheurd. En echter wordt hel Italiaansche Providemento dal is het groote verbond der heele Italiaansche republikeinen, door Victor Emmanuelcn op raad van keizer Napoleon, met streuge maatregelen be dreigd. Sommigen vinden dit vreemdmaar anderen zijn zeer juist van tneeaingdal dcszelfs leden in den regel te ver gaan willen, en dus, als men ze vry spel laat, zy even gcvaarlyk voor keizer Na poleon en Victor Emmanuel, als voor keizer Frans- Jozett' zijn zullen. Vele leden beoogeti bandelooss vrijheid en de monarchen dulden slechts betrekke lijke vryheid. Ziedaar het verschil

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1