AHSRSFOIBTSCHE COUBI ,M 925. vnii^OIKGSD it, 4 April 4862. I)it Blad verschijnt tweemaal in de week des Dittgsdags en Vrijdags. De Prijs Tan het Abonnement is f 1,50 in de 3 maanden. Van AdTertentiën1 tot 6 regels 60 Cent» elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt.Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. eau ffwjf, t« ^piersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Ilijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Doet te weten dat de lijstenaauwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer de Stalen-Gcne- raaide Provinciale Stalen en den Gemeenteraad op heden zyn gestoten en in afschrift aan de Waag aangeplakt; welke lijsten gedurende 14 dagen te rekenen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoort, 29 Maart 1802. be burgemeester voornd., A. G. WJJERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat hel door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohier van hel Patentregt over hel 3e kwartaal van het dienst jaar 18"/6J aan den Ontvanger van's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet. te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gehruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29 Maart 1862. De Burgemeester voornd. A. G. W1JERS. AMERSFOORT, 31 Maart 1862. In de teregtzitting der Arrondissements-Regtbank alhier, van Vrijdag j.1., is een jonge boerenknecht, woonachtig in de gemeente Zeystop last der regtbarik in hechtenis genomenals verdacht van liet alleggen eener valsche verklaring ten voordeele van zijnen meester, die leregt stond ter zake van hem te last gelegde beleediging van eenen rijks veldwachter. Deze laatste weinig beduidende straf zaak hadten gevolge der tlgenstrijdige opgaven van een aantal getuigenvan heide zijden aange voerd de reglbank gedurende vier zittingen bezig gehouden, en is ten laatste nog geschorst wegens de inhechtenisneming van den bedoelden getuige. Der,zelfden dag was, insgelijks te Zeijst, het lijkje gevonden van een pas geboren kinden zulks onder zoodanig verdachte omstandigheden dat een geregtelijk onderzoek noodig scheen. Nadat zich de 11.11. Regter-Cnmmissaris, Subslituut-Officier van Justitie, en Substituut-Griffier uit Amersfoort derwaarts hadden hegevenisten gevolge van hunne bevindingenceue ongehuwde vrouwdie erkende de moeder van het kind te zijn. gevangen genomenen Zaturdag avond in liet huis van arrest alhier ingehragt. Op Uingsdag den 1 April 1862 des namiddags ten een urezal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene Vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Rapport van Burg. en Weth. aangaande de inrigling aan de Burgerschool. 2°. Rekwest van A. van Binnendijk en B. Kuger otn vermiudering van landpacht. 3". Beraadslaging over de vraag of de bepaling in de instructie voor de genceshcerenheel- en vroed meesters en vroedvrouwen, ten aan zien der benoeming voor 5 jaren ook op de tegenwoordige titularissen van toepassing is. 4". Beraadslaging over de vraag of de jaarlyksche toelage aan den vee-arts, Da 1 July 1862, zal worden gecontinueerd. 5°. Kohier der hondenbelasting over 1862. 6°. Benoeming van de leden voor de commissie bedoeld b\j art. II eu 13 der Wel op de Schutterijen. Men meldt uit Wyk hij Duurstede van 24 Maartlieden namiddag had hier voor de stad een groot ongeluk kunnen plaats grijpen. De nieuwe stoomboot van de Üeventerschc maatschappijde Paul van Vlissingmvan Rotterdam aangekomen en alhier passagiers cn goederen "ingenomen heb bende, stond gereed hare reis verder voort te zetten, toen men uit de stukken vuur eu steenkool, die uit dcu schoorsteen vlogeu en uit de vrecsse- lijkc wolken van sloomdie zich over de boot verspreidden, al spoedig bemerkte, dat er iets aan den ketel haperde, ile ontsteltenis was hij de meestendie zich op de boot bevonden, groot, daar men het ergste vreesde. Bijkans allen zochten een goed heenkomen, terwjjl slechts enkelen, met den machinist aan hel hoofd zich met kloeken moed beijverden om grootere onheilen te voorkomen. Hunne pogingen werden met gunstigen uitslag bekrooud en weldra was het gevaar geweken. Naar men zegt, was dat gevaar veroorzaakt doordien er in den ketel geen water was. Indien dit wellig! aan onachtzaamheid van eenig persoon, die daarvoor zorgen -moest, is toe te schrijven, dan is het te hopendat de directie der Deventer stoomboot maatschappij dien persoon onmiddelijk uit hare dienst zal ontslaan, daar toch aan iemand, die zich aan eene zoo onverantwoordelijke nalatig heid schuldig maakt, wel het leven en de goederen van zoovele menschen niet mag worden toevertrouwd. Door Z. M. is bepaalddat de miliciens der ligting van 1861 ingedeeld bij het wapen der infanterie, het le, 2e en 3e regement vesting artillerie, het corps pontonniers, het bataillon mineurs en sapeurs en de miliciens stukrijders, behoorende tot dekompagniën artillerie-transport trein van het regement veldartilleriedie nog on gekleed en ongeoefend zijnden 22 Mei a. s. bij die coTpsen in activiteit zullen moeten optreden ten einde daarbij gekleed en in den wapenhandel te worden geoefendzijnde door het Departement van Oorlog de militaire autoriteiten daarmede be kend gemaakt, en bepaald dat al de lotelingen en nommerverwisselaarsdie verleden jaar bij gemelde corpsen nog in reserve zijn gesteldzich op den 22 Mei a. s. in de hoofdplaatsen der pro vinciën moeten bevindenom van daar naar de standplaatsen hunner corpsen te vertrekken. Van 1 April a. s. zal tot 15 Julij daaraan volgende te 'sllage, onder kommando van den luit.-kolonel Canselaar, directeur van de normaal schietschool een schietcursus worden gehouden welk", zal bygewoond worden door officierenon- deroiucieren en korporaals van de acht regementen infanterie en hot corps mariniers. Den 1 der vol gende maand zullen te 's Dage tot dat einde aan komen van de infanterie-corpsen 16 officieren, 16 onderofficieren en 16 korporaals, en van hel corps mariniers 1 officier, 4 sergeanten en 4 kor poraals welke hij het reg. grenadiers en jagers gedetacheerd zullen worden. De laatst overgeblevene der schepelingen van de kanonneerboot No. 2. koinm. v. Speijk, is dezer dagen overleden in het Ledemalehuis te Rotterdam zijne geboortestad, waar.hij sinds 9 Jan. 1858 was verpleegd. Hij was geboren den 25 April 1798. Te Arnhem is een felle brand ontstaan in de machinale broodbakkcrij en den cementinolen van de heeren de Waal en C°. waardoor die gebou wen niettegenstaande de goede werking van een aantal spuiten totaal zijn uitgebrand. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. De belendende gebouwen, waaronder diverse magazijnen, hebben zij kunnen behouden en zijn met geringe schade vrijgehleven. Naar men verneemt heeft Z. E. dq^Minister van Financiën, terugkomende op vroegere voorsclirif* ten, dezer dagen bepaald, dat de gemeentebesturen niet bemoeijclijkl moeten worden, als zij hunne roe rende goederen in het openbaar wenschen le verkoo- pen zonder lusschenkomsl van eenen notaris, griffier of deurwaarder. Voor eene bruiloflparlij te Staphorst werden opgedaan 600 beschuiten, 6 vaatjes Fransche bran dewijn en 30 ponden rozijnen deels ter menging in den drank, deels ter inedetoebcreidiog van het bruiloftsbrood. De Zuidelijke Staten van N. Amerika hebben een schip vervaardigddal geen schepen in den grond schiet, maar inet omzettende ijzeren voelhorens in stukken rammeh. Dit monster heeft enkele oor logsvaartuigen van eene llotille van het Noorden aan brokken gestoolcn cn zou het gcheele escader hebben vernield als niet een dito verniel-al van New-York was gekomen, om zich mol hein te meten, 't Gevecht was verschrikkelijk doch niet beslissend. Men verwacht spoedig eene tweede representatie. Iemand die getuige was van den strijd zegt. dat de geheele Engelsche vloottegenover gevaarten die niet meer respect hebben voor kogels dan voor pepernoten, geen pijp tabak waard is. Als dat waaiheid blijkt te zijn, dan houdt de commissie van enquête over onze Marine ter regter tjjd zitting. Zjj zeile of liever stoome cito over den occeaanom een tweegevecht bjj te wonendat welligt eene revolutie te weeg brengt in het zeewezen. Niettegenstaande de boter in Je Tilburgsche strokeu den nimmer gekenden hoogen prjjs van 1.15 tot 1,20 bereikt beeftontzien zich de boeren toch niet dit produkt op allerlei manieren te ver- valsclien. Echter op de laatste weekmarkt werd eene boerin uil Moergestel door de politie in arrest gehragt, omdat zij aan een boierhaudelaar gepas seerde marktdag en uu weder boter verkocht bad. die vervalscht was met een zekere hoeveelheid zout en melk. Politieke Heme. De rul in de nieuwe Turksche leening, waarop vele liefhebbers van vlugge en gemakkelijke winst reeds verzot zijnis vooral in Engeland bet merk waardigste beursverschijnsel. Daardoor zal ruim zestig millioen gulden uit de beurzen der liefhebbers in de Turksche schatkist Tloejjen, en zal Turkyé daarvoor aan interest geven elf en een half pereent 'sjaars, verpandende dit ineenstortende Rijk als waarborg voor rente betaling en aflossing: zjjne inkomsten, vooral de belasting op het zout, deo tabak, het zegelregt en-de patenten-opbrengst. Welke fraaikliokeüdc onderpandenzou men zeg gen doch men moet in het oog houdendat Turkije reeds door zijoe ambtenaren is uitgemergeld, het leger van dit nieuwe Engelsche geld moet worden betaald, de schulden der groole hofbeambten, sultanes en verdere harem-dames daarvan moeten worden voldaan en als eindelijk dal nieuwe geld op is, meo weder op nieuw bij de Engelsche kapitalisten zal aankloppen eo wordt er niet wederom geleendhet Turkscbe Rgk misschien den weg van alle vleesch zal gaan. De Turken en de Constantinopolilanen zQn erg bang voor de toekomst, waot hunne geestelijken en sterrekijkers voorspellen noodlottige gebeurte nissen en ducht inen eene revolutie of eene besmettelijke ziekte twee gansch ongenoodigde en onaangename zaken, die zoo heel oomogelglc niet zijn, als men lel op den naburigen Griekscben opstand die alle schjjn heeft het buurrijk Turkije le besmetten, even als de koortsen en andere iniseriëndie ter sluiks uit Syrië den Bosphorus overgevoerd worden zonder dat de quarantaine er een doeltreffend middel van wering is. De Grieksche opstand is nog niet bedwongen en de koninklijke troepen hebben de iosurgenten nog niet weerloos gemaakt. Koning Otto beleeft sedert zijne troonsbestijging in 1833 reeds seven opsta n- den; xla t moet voor dien Vorst geen aangename terugüik zijn! De opstandelingen hebben nu zelfs een aanval op de hoofdstad Athene beproefdmen was voor nemens de gevangenissen open te zetten en de winkels in brand le stekenmaar de toeleg is ontdekt en gestuit. Men zegt, dat de Grieksche op stand een voorlooper is van eenen opstand in Turkjjd en dit zeggen wint in kracht, vermits de Groole Turksche lieer zijn generalissimus Omer-Pacha met 20,000 man naar de Grieksche grenzen zond otó het overslaan van den opstand te beletten. Rusland, dat steeds zoo in beschaving achterstal lige land schrijdt thans als met reuzensclireden vooruit op de baan der verlichtiug en de Keizer is ernstig voornemens de autocratische regeriog in eene conslitutionneele le vervormeno. a. con stitueerde hj) zijue Ministers tot eenen verantwoor delijken Miuisterraad, verlangt hij gemeen overleg en de openbaarmaking van 's Rijks begrooting. Ily wil, met opofferiug van persoonlyke privilegiën, allengskens eenen constüutionneelen toestond in liet leven roepen. Ziedaar eeu merkwaardig teeken des tyds! Of de Russische adel van harte met hem zal mede werken en of de boeren zijne verlichte inzigten begrüpen zullen, zal de toekomst moéten leeren. L)e voorstellen van den Oostenrykschen Minister van Finautiëo werden in hel Lagerhuis vau den Rijksraad heftig bestreden en vooral de Polen en Czechendie van zijue fiuantiëele plannen niet» wilden weten, verlieten de vergadering. Uaarbjj komt nog, dat de Nationale Bank krachtig protesteert tegen de uitgifte van Ooslenryksch staats-papieren- geld waarvan die Regering zwanger gaat, hoewel zij er nog niet openiyk voor durft uitkomen. Een fraai verschiet voor de Metalliekenhouders Nog ineer dan in dit feodale Ryk houdt het fiuautiewezen thans in Fraukryk de algeineene aandacht !>e/.iginzonderheid is zulks het geval met de staatsbegroolingomdat de meeste Volks- vertegenwoordigers en ook Senatoren zgn tegen vermeerdering van uitgaven en verhooging van iraclemcnlen; vooral de hooge tractementen worden hevig aangevalleu. Men wil ook wetendat de Minister vau Oorlog dit jaar aan een groot aantal militairen een halfjarig verlof wil verleeoenom daardoor de uilgaven van ijjn departement te ver minderen. Dit ryint zich echter niet met de drie voudige kampenwelke Keizer Napoleon beoogt. Men zul dus moeten afwachten, of dit verlof in werkelijkheid zal worden gegeven. Geschiedt dit. dan strekt dit stellig tot geruststelling van andere ryken. Het Pruisische Ministerie gaat voort op den reactionnairen weg, want men zegt, dat voortaan

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1