CODRAIT, van VRIJDAG, dd April d86'l. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdagt en Vrijdags.De Prijs van het Abonnement is fl,50 in de 3 maanden.Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cesta elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegelregt. Afzonderlijke nummers/0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. earn CU*ff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Singel Wijk E N°. 61 zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcaren in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 14 April e. k. ten llandhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot I ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 10 April I8G2. Het getal deelnemers in de Spaarbank alhier bedraagt thans ruim 150. Op uit0. Dec. 1831 was aan hen verschuldigdaan kapitaal en renten f8685.79. Zjj waren verdeeld als volgt: De bank was schuldig aan 67 dienstboden3258,89. 15 handwerks- en ambachtslieden 1747,32. 3 kooplieden eu neringdoenden 197,04. 3 militairen170,81. 44 minderjarigen en personen zonder beroep2994.59. 5 vereenigingen en administraliën 310,24. 8685,79. Van de inlagen gedaan in 1801 ad /"3740.08 waren 87 posten van f 5 of minder f 212,81 f,8 5 tot 20 723.94 27 20 50 931.35 8 50 100 636.84 6 boven 100 *1235,74 3740.08. Uitbetaald is aan 44 personen (waarvan er 18 hebben opgehouden deelhebbers in de bank te zyn) 1979,41. liet kapitaal der bank is thans geheel belegd in hypotheken en beleeningen (behalve natuurlijk een klein saldo in contanten). liet Bestuur bestaat nog uit dezelfde Ileeren als in het vorige jaar. Door den eerstaanwezende!! Ingenieur te Amers foort zal op Zaturdag den 12 April e. k.behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, alhier op nieuw worden aanbesteed het eenjarig onderhoud der werken op de legerplaats b:j Milligen alshet hospitaal23 paardenstallende 2 bakkerijen, de brood- en meelbergplaatsenhet slagthuis35 gemetselde watei putten enz. waarvan op den 22 Maart j.l. minste inschrijver wasde heer A. llouwenhorst te Apeldoorn a ^6G0. Het heeft Z. K. II. den Prins van Oranje behaagd in te teekenen op het door den heer A. II. van Cleeft'te Amersfoort uit te geven militair werk. Leiddraad voor do Officieren van het Oost-Indisch Lef/er te velde door de Majoors van het Oost-Iudisch Leger T. W. Schroder en C. L. Schrüder. Z. Exc. de heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht heeft mede gemeld werk met Zijne intèekening vereerd. Van vele zijden wordt de te houden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapeude dienst in Neder land zeer ernstig aanbevolen met de opmerking dat het aantal dergenen die zich hebben aange meld om ondersteuning te erlangen van deze in stelling. sedert 1856 met 300 vermeerderd en tot 1199 is aangegroeid. Men schrjjft uit 'sGravcnhage aan de Amst. U. dd. 8 April: Betrekkelijk de aanstaande reis vail II. M. de Koningin kan nog gemeld worden dat II. M. de reis naar' Parijs niet over België, maar langs de Duitsche grenzen zal nemen. Wat het verblijf te Parijs betreft, dit zal ook niet, zoo als men uit sommise berigten zou moeten opmaken, van langen duur zijn. Immers II. M. schijnt het voornemen te hebben om na haar vertrek uit Parijs, het jaar- lijksche bezoek aan haren Koninklijken Vader, den grijzen Wurtembergschen Vorst te brengen, en van daar herwaarts terug keerenwaar zij tydig genoeg za! aankomen om haren gebootedag (die op den 17 Junij invalt) in Nederland te vieren." Op 1 Januarij 1800 had ons Land 3,308,969 inwoners. Te Arnhem werd van Zevenaar gevankelijk binntngebragt II. J.nog geen 19 jaar oud, be schuldigd van kindermoord, welk feit zij aan hare geleiders moet hebben beleden. Het lykje van hel kind was met een touw oin den hals iu eon put gevonden. Wederom heeft misbruik van sterken drank een vreesselijk ongeluk veroorzaakt. Dezer dagen toch viel een soldaat van het le reg. infanterie, te Arnhem in garnizoen, in verregaanden slaat van dronkenschap in de kazerne vun de trappen met dal gevolg, dat hij reeds als een lyk werd opgenomenhy had den nek gebroken. Aan de commissie tot regeling van de na tionale tentoonstelling van houten meubelen enz. welke dit jaar te Zwolle zal worden gehouden van wege de afdeeling Zwolle der Vereeniging ter be vordering van fabriek- en handwerksnyverheid in Nederland, is, op haar verzoek, ten voorschreven einde eene toelage uit de gemeentekas verleend van /300. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft J. K. R. A. schuldig verklaard aan feitelijk vergrijp tegen de zeden, door zijn werk te maken om de ongebondenheid en onzedelijkheid op te wekken en te bevorderen van jongelingen beneden den ouderdom van 21 jaren, tijdens hij als mees ter met het opzigl over hen belast wasen dien volgens veroordeeld tot 5 jaar gevangenisf 500 boete en ontzetting van alle voogdijenz. gedurende 20 jaren. Omtrent de werkzaamheden voor den Centraal- Spoorweg verneemt mendat op ultimG Maart ruim 42000 ellen grond onteigend en betaald en ruim 23000 ellen aardebaan gereed waren in de loopende maand zal dit cijfer aanzienlijk klimmen aangezien men nu op twee plaatsen aan de aardenhaan bezig is en vooral in de gemeente Nijkerk de onteigening goed voortgaat. In de ge meenten ErtneloHarderwijk en Nunspeet zijn de onteigeningen afgeloopenbehalve de gronden van den heer N. uit Arnhem. Wat de kunstwerken betreftvorderen de werkzaamheden aan de brug over de Vecht goed het tracé voor de overbrugging van het Zwarte Water onder Blaauwkapel is ge maakt en zoodra de vergunning verleend wordt zal men een aanvang maken met de brug over den IJsselzijnde het profil en de openingen reeds door de Regering goedgekeurd. Het Provinciaal Geregtshof in Gelderland heeft uitspraak gedaan in de zaak der »iei beschul-, digden waarvan vroeger is melding gemaaktdeze schuldig verklaard aan de misdaad van vergiftiging gepleegd op hunnen 75jarigen vader en behuwd- vader Evert Schipbroek en allen tot de straffe des doods verwezen. Uit Brussel wordt gemelddat Koning Leopold, overeenkomstig de beloften ten vorige jare te Luik gedaan, zoo zijne gezondheid het toelaat, in den loop van den zomer ons hof zal bezoeken. Het is echter nog niet uitgemaakt, of het bezoek op het Loo dan wel in den Haag zal geschieden. In België is men met dit reisplan zeer ingenomen. In een Silesisch dorpje stierf onlangs een schoolmeesterdie gedurende zijn 44-jarige loop- baan als onderwijzer geen enkelen dag vacanlie heeft gehad. Politieke Revue. De zaken in Griekenland verkrijgen al meer en meer ongunstig aanzien en de hoop op spoedig herstel van orde en rust verflaauwt. 't Is waar de oproeri.ia'kers.hebben vele nederlagen geleden maar de nationale geest is tegen de Regering ge stemd men miskent de bevelen van 't openbaar gezag en de belastingen vloeyen niet in de schat kist. Dit laatste is erg genoeg. De harmonie in den Frahschen Ministerraad laat veel te wenschen over, vooral ten aanzien der ont ruiming van Rome door de Frausche troepen. Eenige der meeste invloedrijke Ministei.-, waaronder Fould en Rouhervroegen den Keizer ferm een besluit deswegens te nemen. Napoleon gansch niet op zyn gemak nopens dien stapen toch gevoelende dat zijne weifeling verkeerd en onhoudbaar is, heeft de woordvoerders de besle hoop gegeven Hoop kan echter niet veel baten en een besluit is niet alleen noodigmaar spoedig noodzakelijk, want de gezondheidstoestand van den Paus is zeer onrustbarendde aanvallen van beroerten volgen zoo spoedig na elkander, dat men het ergste vreest. Alle maatregelen, als zijn dood plaats vindtzijn reeds genomenoin ten vlugste een conclave te vereenigen en 't is niet onmogelijkdat de telegraaf te gelijk met des Pausen dood vermeit wie tot zyn opvolger is gekozen. De Romeinsche kwestie zal dus, zelfs als Pius IX sterft, dezelfde blijven, als Keizer Napoleon geen besluit neemthoe haar te ontknoopen. Er is tevens een lastig kostganger te Rome, die ongenegen is zijne biezen te pakken, 't Is de ex- Koning van Napels, Frans II, die in eenen open lijken brief verklaart, dat hij Rome volstrekt niet wil verlaten en zegt bereid te zyn als de Piëinontesche troepen den Paus in het Vatikaan en hemden waren Koning van Napels, in het Quirinaal komen gevangen nemenzich io zoo goed gezelschap te laten kerkeren. Die ex-Koning beroept zich op do gastvrijheid, welke gedurende 30 jaren de Bonaparteu in den Kerkelijken Staat genoten, 't Maakt ecblor een grcot verschilwant de Bonapartes werdea door het Pauselijk Gouvernement destyds scherp bewaakt en hielden zich rustig, maar de wreede Napelsche Bourbon smeedt vrij en onbelemmerd allerhande plannen om zyn koningryk te berwinoea en ontziet zich niet roovers te bezoldigen om die plannen ten uitvoer te brengen. Hy behoeft evenwel niet bevreesd te zyn door de Piëinonlezen te worden gekerkerd. Deze zullen liern waarschijnlijk eenvoudig uit Italië wegjagen. Er wordt voortdurend veel geschreven en gere deneerd over dc gepantserde vaartuigendie nu in de mode zijn gekomenten gevolge van deo strijd tusscben de zeemonsters Merrimac en Monitor. Men gaat zelfs zoo ver met te zeggen, dat Engeland eindelijk in zijne aanmatigingen nopens zijne over- magt ter zee is geknot en de werktuigkunde zeer spoedig een einde zal maken aan de Britscbe zae- overmagt. John Buil zal dan wel eijeren voor zija geld kiezen. Keizer Frans Jozeff is den 3 April uit Venetië te Weetien geretourneerd, maar zal denkeljik weder ijlings naar Venetië op weg gaan, want daar wil hy alles organiserenwal hem bet bezit zijner overgebleven Italiaansche provincie kan waar borgen, namelijk zijn leger en zijne vestingen. Men ieest in de N. Holt. Ct.: «In de Goudasche vergadering van den gemeen teraad werd door Burg. en Weth. voorgesteld om al de afkondigingen van bet gemeentebestuur uit gaande tegen eene matige vergoeding in de Goudsche Courant te doen plaatsen. Men zou ligt meeneu. dat de raad eener stad. alwaar tot nu toe de burgers alleen door middel van aanplakking met de door hen na te leven besluiten werden bekend gemaakt, gretig die gelegenheid van publiciteit zou hebben aangegrepen. Waarlijk niet, want het voor stel werd met 6 tegen 3 stemmen verworpen, terwijl de Wethouder de Gravedie naar men zegt zich in de vergadering van Burg. en Weth. volko men er mede had vereenigd nu buiten stemming bleef. De lieve argumenten tegeu het voorstel aangevoerd warensmeer der e publiciteit is ontsoodig wenschelijk of niet, sij kest geld! en die argumenten wer den gearticuleerd door den heer W. Poolmandie ook aangaf, dat wanneer aanplakking niet voldoende bleek, men 'sraads besluiten ook kon doen rond- klinken Te vergeefs werd door het raadslid van Gennep aangevoerd, dat het hem in zjjne betrekking van Kantooregter telkens bleekhoe schadelijk onvol doende publiciteit was. lljj kon den heer Poolman maar niet overtuigen en deze bleef op zyn stok paardje. De tweede -"-ond van bestrijding was de kost baarheid. L preker zeide een eed le hebben gezworen en met het oog op dien eed bestreed by eene zoo belangrijke uitgaaf uit de stadskas, waar ook de schamele gemeente haar penningske sto-Ue. Die uitgaaf welke des bcereu Poolinans gezworen eed hem verbood goed te keuren zou ongeveer drie honderd guldens bedragen en dat voor eene stad van ineer dan 15000 inwoners. Wat krijgt toch zoo 'n eed al niet op zijn rekening! Het was zeker die eeddie den heer Poolman weerhield om ofschoon hij reeds p. in. 10 maanden lid van den gemeenteraad is om meer dan drie maal ter vergadering te komen. Maar ook uu had hij door zijue kostelijke argu menten zyne herhaalde afwezigheden dubbel ge wroken." De heer Poolman is in een volgend nummer dier CouraDt tegen het vermelde opgekomen en zeide in hoofdzaakdat door de courant vier honderd guldens was gevraagddoch door Burg. en Weth. eene vergoeding van advertenliegcld voor de plaatsing was voorgestelddat geraamd werd drie honderd guldens te zullen bedragen eu b(j zjjnerzyds oordeelde dat die uilgaaf te kostLaar was enz." Die kwestie is wel eenigzins der moeite waard daarbij stil te staan want als in zoo vele zaken zal ook hier de juistheid in het midden liggen. Onzes inziens heeft de Goudsche Courant te veel gevraagd. zoodat haar alles ji geweigerd. Die Courant is nieuw opgerigt in eene stad alwaar sedert verschei- deue jaren geen Courant meer bestond. Zjj had dieucu aan te vangen met hel kosteloos plaatsen der gemeentelijke documenten enz. nuttig voor publi citeit. Een paar jaren daarmede voortgaande had-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1