A1ERSF00RTSCHS COUR A SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op III ft ft U <1 tl ff 30 Pilei e. k. ten llaadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tol 1 lire. VAN HE POLL, Secretaris. VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort van Dingsdag 20 Mei 1862. Afwezig met kennisgeving de II.H. J. F. Lager- weij en van LockltorsL Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige vergadering zijn aan dc ede 1®. Eene voordragl tot af- en overschrijving van posten op de begrooting over I8CI van het Wees huis; welke zonder discussie met algeineene stemmen wordt goedgekeurd. 2®. Eene gelyke voordrol ten aanzien van de begrooting der gemeentebesloten als voren. 3®. Eene gelijke voordragt ten aanzien der be grooting voor de schutterijals voren. 4n. een voorstel lot aanschaffing van 'bascules voor de Waag. De heeren van Itrek, Herschel, Wolff en Diemont verklaren zich daartegen, op grond, dat de handel daarmede niet is ingenomen, daar de ondervinding niet alleen hier, maar ook .te Amsterdam en Rot terdam het ondoelmatige daarvan had aangetoond weshalve men in die steden vrij algemeen tot het gebruik der balansen was teruggekeerd. De heer Scliluiler is van een ander gevoelen en voert aan, dat de bascules by het Rijk algemeen in gebruik zijn. terwijl de ondervinding hem juist had geleerd, dat zij accurater zijn dan de balansen. Daar niettemin dc vorige sprekers dit bljjven tegenspreken, zegt de Voorzitter dat bij zich alsnu ook tegen de aanschaffing zal verklaren, undal de doelmatigheid daarvan twijfelachtig blijkt te zijn. De heer van Del merkt op, dat de bascules zouden worden aangekocht om de handelaars te gerieven. Nu deze daarvan niet gediend willen wezen, meent h(jdat hij hun die weldaad niet mag opdringen. Ofschoon hij dus niet overtuigd is van de juistheid hunner bezwaren, zal hij daar om ook tegenstemmen, indien het voorstel aan eene stemming wordt onderworpen. De Voorzitter verklaart het voorstel intetrekken. 6®. Ontwerp-verordening op de verhuizingen bin- nen de gemeente, naar aanleiding van art. 10 van het Koninklijk Besluit van 3 November 1861 Staatsblad n®. 91). Zonder discussie met algemeenc stemmen aan genomen. fi®. Verzoek van den heer van Lookhorst betrek kelijk het subsidie aan de Burgerschool. Dit verzoek strek: daartoe, dat de Raad met wijziging van een vroeger genomen besluitzal bepalen, dat het subsidie voor den onderwijzer dier school zal verminderd worden tot /1000 en hem daarbij eene vrije woning zal toekennen, waar toe hy, op daarbij uitgedrukte voorwaarden een hem toebehoorend perceel in huur aanbiedt. Op voorstel van den heer L. E. Lagerweij wordt besloten daarover met gesloten deuren te raadplegen. De Voorzitter zegtdat de navolgende stukken zyn ingekomen (nadat inmiddels de heer Herschel de vergadering had verlaten): 1 een verzoekschrift van E. van Zwedendaarbij een hem toekomend perceel in koop of huur aan biedende, ten behoeve der burgerschool, op nader te regelen voorwaarden 2°. het procesverbaal van opname der kas van den gemeente-ontvanger, die op 10 April bedroeg f 17110.37 3®. de kwartaal-staat der belastingenblijkens welke deze in het 1= kwartaal f 83*2.71 minder hebben opgebragt dan in hel vorige jaar; 4®. eene missive van 11.11. Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het kohier der honden belasting; 5®. eene missive van Mevrouw de Weduwe Craan- djjkverzoekende ontslag als regentes vau het Burger-weeshuis. wegens verandering van woon plaats; dit verzoek wordt toegestaan; 6®. een request van de gezamenlijke politie agenten verzoekende eene verhooging van trakte ment of eene gratificatiewegens de toenemende duurte van alle levensbehoeften. Gesteld in banden fan Burg. en Weth. leu fine van advies; 7°- een verzoekschrift van de II.II. Dr. van Driel £n Kollewijn als beheerders der zwemschoolwaarbij de weDsch wordt te kennen gegevendut de Raad \f moge besluiten een gedeelte af te staan van het terrein in de nabijheid der Hooibergen daar het Jiemcollegie had geweigerd vergunning te vcrleencn tot het daarstellen der Badinrigting aan de zoo genaamde Steenhoopenbesloten als voren 8°. eene missive van Burg. en Weth.daarbij voorstellende eene gratificatie van f 100.te ver- leènen aan den ambtenaar, die belast is geweest met het bijwerken der bevolkingsregisters; ter Secretarie, ter behandeling in eene volgende ver gadering; 9®. rapport der Commissie belast met het onder zoek van het verzoek van het Rooinsch-Catholijk Armbestuur om verhooging van subsidie, daartoe strekkende, dat de Raad dit zal afwijzen, als zijnde niet bevoegd om hieraan te voldoenen bijaldien de Raad dit gevoelen niet mogt deelen alsdan van het Armbestuur zal vragen eene nadere, gedetailleerde, inct bewyzen gestaafde opgave, waaruit blijkt van de noodzakelijkheid der aan vrage. Blijkens het rapport meende de minder heid der Commissie, dal het in allen gevalle, ofschoon zij zich niet kon verecnigen inel de gron den door de meerderheid aangevoerd, thans niet het geschikte tijdstip was om in een onderzoek betrekkelijk die aanvrage te tredenmaar dal dit meer gevoegelijk bij de behandeling der eerstvol gende begrooting zou kunnen geschieden; besloten als voren 10®. eene missive van Dr. van Lookhorst, te kennen gevende, dat hy wegens vertrek naar el ders, zijn ontslag neemt als lid van den Raad, cn dierhalve ook ontslag vraagt als lid der Gezond heidscommissie. De Voorzitter herinnert aan den bijzondcren ijver door den heer van Lookhorst als lid dier commissie aan den dag gelegd en stelt dus voor hem het gevraagde ontslag eervol en onder dankbetuiging te verlèenen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens gaal de Raad over tot eene zitting met gesloten deuren cn nadat deze weder geopend warenis aan de orde het bovengemelde verzoek schrift van den heer van Lockhorst. De Voorzitter stelt voor dal de Raad in beginsel aannernedat als subsidie aan den te benoemen onderwijzer zal worden toegekend eene som van ƒ1400.of eene vrye woniug met een vermin derd subsidie. Met algemeens stemmen wordt dit aangenomen, waarna wordt hesloleo de requesten van de 11.11. van Lockhorst en van Zweden te stellen in handen eener Commissiebestaande uil de 11.11. van Werkhoven. Sehlttiler cn L. E. Lagerweij. De Voorzitter deelt hierna mededat aan Burg. en Weth. was geblekendal het uitdiepen van den mond der Eem niet wel auders dan met be hulp van een inoddermolen kan geschiedendat een zoodanig werktuighetwelk met de hand in werking kan gebragt wordenvoor f 1000.— is te verkrijgendat het moeijelijk in buur is te be komen en dat tot het in werking brengen daarvan gecne eigenlijke deskundigen worden vcreischt. Hij stelt dus voor, dat Burg. en Weth. zullen gemag- tigd worden een zoodanigen inoddermolen aan te schaffen. Nadat hiertoe zonder hoofdelijke omvraag was beslotensluit de Voorzitter de vergadering. AMERSFOORT. 22 Mei 1802. De Postdirecteur Carhasius alhier zond ons gister sene Advertentie ter opname in dit en in een later nummer der Courant betrekkelijk het in werking treden eener ijzeren hrievenbus aan de Oude Visch- markt alhierwaarvan de ligtingen op 28 Mei aantevangenzijn 's morgens 10 ure, 's middags 12 ure, en 'savonds 5j en 10 uren, zoo mede dat de ligtingen der bus aan het Posikautoor zullen geschieden een half uur vóór het vertrek der Diligences, zoo daarmede Postpakketten worden verzonden, 't Wordt dus daar den kreeftengang. Deze .dv. bedroeg 1') gedrukte regels, doch is niet geplaatst, omdat de Postdirectenr deze twee opnamen verlangt zonder daarvoor iets te willen betalen. Z. M. de Koning heeft pensioen veleend aan den heer IK. B. de Druijn directeur van het post kantoor te Amersfoort. Bij de Tweede Kamer der Stalen Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den Spoorweg van Utrecht tot den IJsscl. lieden morgen ten 6 ure zijnin drie rijtuigen van hier naar Utrecht vertrokkenten einde zich naar hunne respectieve corpsen te begevende Amdrsl'oortselic miliciens der ligting van 1861, ten einde gekleed in den wapenhandel geoefend tot krijgslieden gevormd te worden. Daar de vrijwillige werving van Nederlanders voor het leger in Nederl. Indiö zeer gunstige resul taten oplevertis door het departement van Oorlog aan alle autoriteiten bekend gemaaktdat de ovor- gang van militairen van bet leger bier te lande bij dat in Oost-Indië, voor alle vrapeoeo Is gestaakt en gesloten. De heer Dommer van Poldersvcldt, lid dar Tweede Kamer voor Nijmegen, is te Bona over leden. De stemming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in hel boofd-kiesdistrict Dalf- sen heeft zonderlinge afloop gehad. Üc beer Xr. G. W. baron van Dedem werd met eene grootc meerderheid herkozen. De heer F. C. baron Mulert bekwam van de 127 geldige stemmen 64, dus juist du meerderheid. Na afloop van de opening der slembriefjes ontdekte by of anderen, dat er gezondigd was tegen de bepaling der wet, dal een lid van bel stembureau geen zitting kan nemen, wanneer bij onder de candidaten behoort; zulks was het geval met baron Mulert, die voorzitter was van bet stembureau te Dalfsen. De persoon Cornelia Schuurmanbeschuldigd zijn zoontje Hendrikus. oud 12 jareomoedwillig in het water te hebben geworpen in den avond van 30 December 1861, ten gevolge waarvan deae den daaraanvolgendcn dag is oterledeo (alsoo vaa moedwilligen doodslag roet voorbedachten rade), stond ccrgisler teregt bij hel provinciaal geregtshol in Noord-Holland. liet O. M. werd waargenomen door den advocaat- generaal Mr. M. Schooneveld PJz.terwijl de ad vocaat Mr. C. A. Marcbant den beschuldigde ambts halve als verdediger ter zijde stond. De besch.een groote en grove manroet ruw voorkomen draagt een blaauw buis en beeft een pet op kleeding die bij op den bewusten avood droeg, en die hem, na de voorlezing van de acte tan beschuldiging, aangetrokken is, ten einde de getuigen zich beter omtrent zijne al of niet idea liteit met den man door ben gezien zoudea kun nen verklaren. Wij hebben in een onzer nummers de beschul diging medegedeeld. WjJ kunnen dos daarnaar verwijzen docb de zaak is geheel van gedaante veranderd nu de beschuldigde eerst zeer onlangs aan den adv.-generaal Mr. M. Schooneveld PJz. en aan den directeur der cellulaire gevangenis zijne schuld in al hare bijzonderheden heeft beie den waarvan eeo naauwkeurig proces-verbaat is opgemaakt. Er zijn een twintigtal getnigen gehoord. Na afloop tan hel verhoor der getuigen rerkreeg het O. M. het woord. De adv.-generaal eischle ia zijn uitmuntend toegelicht requisitoir de doodstraf, uit te voeren te Amsterdam. In de vorige week is door het prov. gereglsbof in Friesland de zaak behandeld van 16 personen, die zich in de maand February l.l. schuldig gemaakt hebben aan geweldadigheid en het eiscben van geld met bedreigingen, van ingezetenen te Ferwerd. liet openbaar ministerie eischle bunne schuldigver klaring aan diefstal bij nacht met gewcldoefening cn vcroorciceling tot tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaren. Bij 's hofs uitspraak zijn negen hunner ver oordeeld 1 tol 5 jaren tuchthuisstraf, 1 tot 3 en 1 lot 1 jaar gevangenisstraf. 2 tot 1 en 4 tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. De andere 7 :.ijn vrijgesproken. Maandag morgen werd te Weesp een zware slag gehoorden spoedig verbreidde zich de maro dat de buskruidfabriek van den heer Bredius. onder de gemeente Muiden. in brand stond. Bij onderzoek is gebleken dat de werkman K. Dillewijn. die het paard voortdreef in den korfclinolenplotseling onraad bespeurde en naauweiijks tb' tijd had om uil den inolen te springen, toen die uiteenbarstte, waarbij hij ter aarde, werd geworpen en aan het hoofd en ligchaain gebrandzoodat hjj in beden- kelijken toestand naar zijne woning te Muiden is vervoerd. liet paard was onmiddellijk dood. De braud deelde zich mede aau de wagenloods en de limmerloodswelke ook door de ontploffing zijn ingestort, terwijl aan de paardenslalling en de woniug van den meesterknecht geringe schade is loegebragt. In den inolen moet eene hoeveelheid van p. in. 300 Ned. ponden kruid aanwezig zijn geweest. De ijverige werking van 3 brandspuiten heeft verdere onheilen voorkomen. Een onzer hoedenmakers zond op de Lon- denscho tentoonstelling hoeden van kurktwee ons wegende. Onze dekens trekken veel attentie by de vrouwen en zouden het nog meer doenals het bloeincu op glazen vroor. Ook het suikergoed vindt gretige oogen. He roem die ons daardoor gewordt hebben wij te danken aan de koffijkransjes. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck de» Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement i» ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertmtiën1 tot 6 regels 60 Ceata felke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt.Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. «sClmff, U Amersfoort, Bureau Amers/oortsclie Courant, Singel Wijk E N®. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Kijk. JtS 940. van VRIJDAG, 23 Mei 3862.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1