AB1BSF00BTSGHE GOURA M 960. tan vrijdag, J Augutlut 486%. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingtdug* en Vrijdag». De Prijs van liet Abonnement is /"1,50 in de 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 Oato elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijk» nummer», /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. li. tran CU»ff, te Amersfoort, IIureau Amertfoorttche Courant, Singel Wijk E N". 61, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteurer in het Rijk. AMERSFOORT. 31 Julij 1862. Id de zitting der Provinciale Slaten van Utrecht van gister is met 26 tegen ée'ne stern, die van den lieer Mr. Schaf, aangenomennadat het in eene zitting met gesloten deuren was besproken het door de daartoe benoemde Commissie ontwor pen adres dier Staten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke conclusie luidt, om de Tweede Kamer te verzoeken de ingediende wet tot regeling van het reglsgebied der regterljjke collegiën, zoo als die thaus luidtniet aan te nemen. Daarna is de zomerzitting in naam des Koniogs gesloten. Maandag j.l. behandelde het Provinciaal Ge- regtshof in Utrecht de zaak der gezusters P. en J. J. 0k. De lieer Procureur-Generaal conclu deerde tot schuldigverklaring aan het haar te laste gelegde en tot gevangenisstraf beide van driejaren en geldboeten, liet llof heeft nog denzelfden dag het vonnis geveld en beide veroordeeld tol twee- jaren gevangenisstraf en geldboeten. Op morgenVrjjdag avondzal de vergade ring der Kiesvereeuiging de Eendragt alhier in Amicilia gehouden wordenin plaats van heden avond, zoo als in ons vorig nummer was vermeld. In de op gister gehouden vergadering van de Kiesvereeniging Amersfoort is een gros van Candi- daten voor hel Lidmaatschap van den Raad gefor meerd. Op dit gros erlangden de lleeren E. E. Visser, IF. K. Eeinweber, W. van EsveldG. E. C. Croisel en Dr. II. J. de ïlooij de meeste stemmen. Zatur- dag a. s.des avonds ten 9 ure. vergadert de Kiesvereeniging andermaal, ten einde uit boven gemeld gros twee Candidaten te benoemen voor de vacaturen in den Raad, ontstaan door het ver trek naar elders van de lleeren Dr. IF. C. van Lockhorst, die in 1867, en SI. Wolff, die in 1863 moesten aftreden. Z. M. de Koning heeft benoemd, tot Luitenant- Kolonel bjj het le reg. vesting artillerie, den Majoor Jlir. F. Wtlewaal van Stoetwegen, van het reg. veld artillerie; tot Luitenant-Kolonel bij het reg. rijdende artillerie, den Majoor Jhr. L. J. Tindal, van het corps; tot Luitenant-Kolonel bij den staf van het wapen der artillerie, den majoor 0. II. Kuijck. kommandanl der Koninklijke Militaire Academie. In den zomer wordt dikwjjls veel hinder ondervonden van mieren in huizendoor dat ze zich doorgang door de muren maken. Tot verdry. ving dezer lastig insectenbeslrooye men de plaats waar ze zich ophouden inet koilijdik, en binnen een paar dagen zyn alle mieren verhuisd. Ten einde zoo veel mogelyk de geneigdheid tot bijdragen voor de katoen-districten op te wekken, schrijft de Times een artikel over de donkere toe komst die Engeland met betrekking tot de staking van den katoenhandel te wachten staat. Het blad schildert met de sterkste kleuren en in uitgezochte bewoordingen de ellende van het Noordelyk Enge land en gaat dan over lot het doen van statistieke mededeelingenhij hooptdat deze niet met de gewone ongeloovigheid zullen worden ontvangen daar zij onbetwistbare feiten zijn. Te Ashton-under- Lyne is het getal armen vijfmaal grooter dan het vorige jaar. namclyk 10,234 zielen; in Dlackborn telt men er 11.435. Te Rumley is het getal drie maal grooter dan in het vorige jaarenz.tot dat bij opsomming het verbazende getal van 140,000 armen in 25 kerspelen verschijnt. Den 20 Junij stierf le Scalitz, in Doheme, een grijsaardmet name Bacekin den ouderdom van 95 jarendie gedurende zyn geheele leven een hartstogtelyk rooker was geweest. Volgens zijne eigene aanteekeningen had hy van zijn 17de jaar af in 4056 weken 4450 gulden aan rooktabak uit gegeven. Politieke Itevae- De bruiloft van den Koning van Portugal en de Prinses Pia van Savoije zal te Turijn op den 16 October worden gehouden en wil de lajarige Koningin den 31 October haren plegtigen inlogt te Lissabon houden. De Mexicanen hebben, volgens de jongste berigten. beduidende nederlagen ondervondenhebbende o. a. een corps van 500 Zouaven een corps van 2000 Mexicanen in den slaap overvallen en op de vlugt gejaagd, lerwyl later by eenen aanval der laatsten de aanvallers grootendecls in de pan gehakt en tot de vlugt genoodzaakt weiden. liet Italiaansche parlement heeft, behalve de politieke moeyelykbedeneen lastige, langwjjlige en schrikbarende taak aan het wetten maken voor het Italiaansche Koniugrjjkwant de landaard va de gewoonten van de verschillende volken van het jonge Koningrijk zijn zoo verschillenddat eene Italiaansche éénheid in wetten byna een wonderwerk inag heeten. Vooral de ingekankerde misbruiken in het Koningrijk Napels zullen moeijelyk uil te roeyen zijn. Op het stuk van justitie en onderwijs zijn aldaar de vreeindsoortigste stelsels als door de eeuwen geijkt. Ook de finantiëele wetten zullen nu met Augustus inkomendoch met de toepassing als zy aangenomen zijn, zal het vooreerst gansch zoo gemakkelyk niet gaan. Garribaldi bevindt zich te Palermo. Hij zou. naar men zegt. zijne plannen om eene landing in de Venetiaanscheof Romeinsche. of Grieksche Staten te beproeven, hebben opgegeven. Vooral in Rome zou zyne landing bepaald aanleiding gegeven heb ben tot eenen opstand der aldaar smeulende Itali aansche vrijheids-factie en veel kans hebben op goeden uitslag, in weerwil der Fransclie bezetting, die wel den Paus zou beschermen, maar toch met de Italiaansche patriotten niet zou willen handge meen raken. Tusschen de Turksche troepen en de opstande lingen vallen voortdurend hevige gevechten voor, teiwijl de schaal der overwinning dan eens naar de eene, en dan weder naar de andere zyde over helt. Men stelt zich niet veel goeds voor van de conferentie te Conslantinopel tot beslechting der Oostersche kwestie. De hoogst lastige logé van den Paus. namelijk Zyne ex-Majesteit Frans II. is wegens de te Rome heerschende koortsen, waaraan zijn eerste ajjudant bezweeknaar eene buitenplaatseen 3tal uren van Rome verwijderd, verhuisd, hoewel het Paus- selijk gouvernement liever zou wenschendat hy een 3000tal uren verderaf zou verhuizen. De ex- Monarch van Napels is zeer in zijn schikdat de Keizer van Oostenrijk zynen nieuwen buitengewonen gezant en gevolmagtigde, Raron Winspeare. in eene plegtige audiëntie ontving en de overhandiging toe liet der geloofsbrieven van dien afgezant eens Konings, zonder Koningrijk. Voorwaar een bewjjs hoe som mige vorsten nog uitmunten door kleingeestigheid. De kwaadwillige geruchten nopens eene Assurantie»Maatsctiappij betrokken bU den brand te Enschedé. Onlangs behelsden verscheidene Couranten kwaad willige geruchten nopens de handelingen der Bel- gischr Maatschappij vak Algemeens assurantiën tegen Brandschade es Losbarsting van Gaz in zake de Brandregelingen te Enschede', eo zal het diensvolgens pligtinatig zijndat naar echte bron nen, door do onderstaande vermelding van de ware toedragt der zaak, deze geruchten worden gelogen straft. De Maatschappij was bij den brand van Enschedé betrokken met 117 polissen, gezamenllyk eene schade hebbende opgeleverd van ongeveer /"380.000. Zonder oponthoud hielden zich twee barer inspec teurs, gedurende 53 dagen, inet deskundigen, onledig met de vereffening der schulden ten haren laste, en naarmate deze door den Baad van Bestuur werden goedgekeurdwerd het bedrag daarvan betaald. De laatste taxatiën den 2 Julij afgeloopen en hunne laak volbragt zijndevertrokken zy van Enschedé met de éénige diligencedienstwelke 's nachts afrydt, ten einde des te spoediger per correspondentie tot de geheele afdoening van zaken welke gewoonlijk door den kantonnaleu agent ge schiedt te kunnen medewerken. Als overtuigend bewjjs, dat er geen tjjd verloren werd om de ge assureerden te voldoen, strekt, dat de brandschaden, tot den 21 Juljj geregeld, cn dour de belangheb benden zonder aanmerkingen aangenomenbedra gen /"285.780.60 in Mei en Junij aan 7 verzekerden welke in nood warenop rekening betaald825.00 en zyn nog bij den agent tegen rc^.us beschikbaar26,766.68 zoodal is afgezonden en uitbetaald. f313.372.28 behoudens het nog te goedkomende aan herbouw van zekere pandenen bljjven er niet meer over dan 3 zaken ten bedrage van ƒ65,563.93waarvan /T>2,272.93 ter opzending gereed ligt en f3,291.00 ofschoon van regt vervallen door eene dubbele verzekeringevenwel aan den Baad vau Restuur is voorgesteld te betalen. Behoudens cenige bij ininneljjke schikking ver- ellénde zakenzjjn alle schaden begroot geworden door twee deskundigen wederzijds benoemd; voor enkelen moest echter een derdedoor de eerste schatters aangewezentusschcnkomen, en liet bedrag der alzoo begroote schaden is naar bovenstaande cjjfers door de Maatschappij betaald. Al deze begroo tingen waren het uilsluitend werk van de deskun digen hebbende zich de Vertegenwoordigers der Maatschappij,als gewoonlijk, daarmede niet bemoeid. Het was echter wel le voorzien dat eenige onder de verzekerden, niet tevreden met de taxatiën zouden zjjn cn allerlei tegenwerpingen zouden tnaken, waar onder. die opwerpen, dat zij regt hebben op het geheele bedrag der verzekering, na aftrek van bet geredde, al ware ook de aanwezige waarde by den braad slechts de helft der verzekerde sommen, en die artikel 253 Well), van Koophandel als niet geschre ven zouden willen aangemerkt zien. Van daar do valsche geruchtenwelke door de bovenstaande feiten als van zelve gelogenstraft worden. Het voorgeven, als zoude de deskundige II. T. taxatiën ir blanco geteekend hebbenis geheel hezjj- den de waarheideven als meer andere voorgeven*. Buitendiende bovenstaande cjjfers van honderd duizenden guldens, door de Maatschappij betaald en afgedaan, bewijzen meer dan alle redeneringen. De onbillijkheid jegens de Maatschappij gepleegd in het publiceren der bedoelde geruchten iu onder scheidene bladen springt alsnu van zelve in het oog. Door elk weldenkend mensch zalbetgeen ia die geruchten tegen baar is uitgeslingerd, ten sterkste worden afgekeurd. De waardering dezer verzinsels wordt na bovenstaande ophelderingen onderworpen aan het oordeel van alle onpartijdigen, die, na het wikken der opgeroeide onwraakbare feilen en juiste cijfers, aan de loyale handelingen dezer Maatschappij, welke ten volle aan bare verpligtingen voldeed en voldoet, bet volste regt zullen laten wedervaren. De Cref eider CmpcUe In de ••cletelt FkUhtirmomle. De Crefelder Cappcllc liet weder, even als in de twee vorige jarenbare heerlyke tooncn in de Sociëteit Philharmonic booreuen verschafte een genothetwelk tnen in Amersfoort slechts zelden kan erlaogen. Een ieder, die 'tzjj meer of minder gevoel voor de edele toonkunst heeften vooral zjj, die als zaakkundigen mogen en kuunen beoordeelen zullen moeten erkennendat de uitvoering zeer schoon en juist was. hoewel enkelen het orchest, dat voldoeode bezet was, misschien voor sommige nummers van hel programma wel iets sterker bezet hadden gewensclit. De keus der muzykstukken kan gelukkig worden genoemd. Als rémioiscens van den laaisleu concert-avond op Maandag j.l. zjj ver meld dat onder ineer met groot en onverdeeld genoegen werden geboord de Ouverture der opera tier Freischüls van Carl Maria von Weberde Barcarole für Trompete van Kicken, welke mede ouberispeljjk werd uitgevoerden de fantaisie uit de opera die Vestalin van Ludwig Spohrwelke welverdiende algetneene toejuiching afperste; terwjjl liet Vllle Concert van C. de Bcriot voor de viool, voorgedragen door den heer Kapelmeester Bern hard Sloltr, vau zijne groote bekwaamheden als viool- solist getuigden. Zjjne bekwaamheden als dirigent worden door alle deskundigen ten volle gehuldigd. Hoewel menig degcljjk musicus en dilettant niet gunstig voor potpourri's gestemd is. als naar hun oordeel in den regel geen echt muzjjkaal genot aanbiedende, mag eveuwel op hunnea regel hot Nacht uml Morgen, groot potpourri van Slraust, wel eene gunstige uitzondering maken. Op de malioée van Maaudag allerlolfelykst uitgevoerdwerd het zelve op veler vereerend verlangenna het bccin- digeu van hel Coucert-programmades avonds herhaalden even als des morgens uitbundig geapplaudisseerd. Dat enkele aanwezigen niet voortdurend de wel verdiende aandacht aan de heerlyke muzjjk der Cap pel te schonken, is een verschijnsel, hetwelk zich ouk bj) de meeste Concerten in vele andere stedea opdoet. Daarom zjj er met weinige woorden op gewezendat enkelen door soms drukke ge sprekken aan scherpe opmerkers geen hoogen dunk van hun aesllietisch cn inzonderheid muzjjkaal gevoel inboezemden. Deze ongevoeligheid van weinigen werd echter honderdvoudig vergoed, door de onverdeelde aandacht Tan het overgroot inecrendeel der aanwe zigen aan de muzijk der Cappelle gewjjd. Echter eerder dan te berispen, beklage men deze gevoel- loozen. waaronder één, (om een staaltje van hunnen smaak op te dissen), gedurende eeue gevierde en sclioooe melodie vrjj onzacht tot een geestverwant zeide: dat zjjne geliefkoosde spjjze uit snjjboonen met veel peper bestond. Evenwel dat genre vindt men meer. Deze onverbeterlijke babbelaars kunnen waarlijk de schuld niet werpen op de uitvoering der Capelle io de Philharmonicwaul zjj toonden zich

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1